Obróbka akustyczna

Pamiętam, że kiedy przeprowadziliśmy się do naszego nowego domu, nasze głosy odbijały się echem od ścian w pustych pokojach. Z biegiem czasu meble, zasłony, półki i obrazy lub inne akcesoria domowe ustawiane w ich ostatecznym miejscu, zmieniły również akustyka pomieszczenia. Znaczenie akustyki można dostrzec podczas zwykłych rozmów, jednak nabiera ono większej wagi, jeśli w naszym mieszkaniu mamy wydzielone pomieszczenie na kino domowe, mamy w salonie kino domowe czy system Hi-Fi.

Co oznacza akustyka?

Słowo akustyczny wywodzi się z języka greckiego, akustyka to nauka o dźwiękach, która zajmuje się generowaniem i przekazywaniem dźwięku. Termin „akustyka” to charakterystyka dźwiękowa pomieszczenia.

Dlaczego należy dbać o akustykę  pomieszczenia?

W przypadku, gdy chcielibyśmy uzyskać najlepszy dźwięk przy pomocy naszego starannie dobranego sprzętu audio, nie możemy zaniedbać akustyki pomieszczenia. Umiejscowienie dobrego wyposażenia w pomieszczeniu jest ważnym aspektem, jednak w większości przypadków samo w sobie nie wystarcza.

Akustyka pomieszczeń odgrywa kluczową rolę w projektowaniu sal audytoryjnych, studyjnych, koncertowych i teatralnych. Dzięki dobrze zaplanowanemu projektowi i specjalnym narzędziom można osiągnąć te same parametry akustyczne zarówno dla pustej, jak i zatłoczonej sali. W tym celu już w trakcie budowy przygotowuje się np. podwieszane sufity w taki sposób, aby skierować fale dźwiękowe w stronę publiczności, podczas gdy inne rozwiązania architektoniczne redukują echo.

Ponadto proces budowy kin przebiega zgodnie z podaną specyfikacją, ponieważ nawet najdroższy sprzęt nie może zapewnić doskonałych wrażeń filmowych, jeśli akustyka pomieszczenia jest nieodpowiednia.

Realizacja z istniejącymi surowcami

Jeśli projektujemy kino domowe lub studio nagrań w jednym z pomieszczeń naszego domu rodzinnego, możemy to zrealizować z uwzględnieniem istniejących parametrów. W takich przypadkach dana jest akustyka pomieszczenia, którą możemy sprawdzić i poprawić jej  dźwięk  za pomocą odpowiednich paneli akustycznych.

room acoustic treatment
Even control of sound waves

Dlaczego ten sam sprzęt brzmi inaczej w dwóch różnych pomieszczeniach?

W fizyce dźwięk to wibracja rozchodząca się w powietrzu jako fala mechaniczna. Jeśli włączymy zestaw kina domowego, to wydobywający się z niego dźwięk wprowadzi w drgania cząsteczki powietrza, a drgania są przenoszone z cząstek na cząsteczkę, poruszając się jako fala dźwiękowa, aż dotrze do stałej powierzchni w pomieszczeniu. W zależności od powierzchni, jaką jest ściana pomieszczenia z cegły lub regipsu, okno lub zasłona, trasa dźwięku przebiega w różny sposób. W zależności od gęstości niektóre materiały pochłaniają, a inne odbijają docierający do nich dźwięk. Dlatego może się zdarzyć, że ten sam dźwięk usłyszymy inaczej w innym miejscu.

use of acoustic diffusers behind the speakers (3)-room acoustics treatment
Even control of sound waves

Jakie są częste problemy związane z akustyką, z którymi spotykają się nasi klienci?

Większość problemów jest spowodowana czasem pogłosu, odbiciami, echem w pomieszczeniu lub studiu nagraniowym, lub wykorzystaniem pianki akustycznej, która powoduje problemy wtórne, tj. nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości. Wiele osób używa styropianu lub pianki akustycznej, jeśli zauważa jakąś anomalię w swoim pokoju lub studio.

Bardzo często klienci pokrywają dużą powierzchnię ściany jednym z wymienionych materiałów, ale niestety okazuje się, że brzmienie jest jeszcze gorsze. Powodem jest to, że te materiały – pianka akustyczna i styropian – nie są odpowiednie do pochłaniania basów, jednak pochłaniają wysokie częstotliwości, przez co mają przeciwny wpływ na dźwięk: niskie częstotliwości stają się jeszcze bardziej dominujące.

Pierwszym zadaniem powinno być osłabienie niskich częstotliwości


Innym częstym problemem związanym z akustyką pomieszczeń jest nadmierne tłumienie. Jeśli ktoś uzyska jakieś informacje na temat walki z echem i kupi jakieś pochłaniacze basów, może łatwo nadmiernie wytłumić bas, co również sprawia, że ​​słuchanie muzyki lub oglądanie filmów staje się mało przyjemne.

Dźwięki nie tylko muszą zostać pochłonięte, ale także rozproszone, aby uzyskać czysty, dynamiczny dźwięk bez echa. W tym celu potrzebne są również dyfuzory. Nie jest konieczne zapełnienie całego pomieszczenia elementami dyfuzyjnymi i akcesoriami, należy umieścić je tylko w punktach odbicia.

Jakie kroki należy podjąć w takich przypadkach, aby zadbać o akustykę pomieszczenia?

Jeśli jakość starannie dobranych i drogich urządzeń i akcesoriów pogorszy się z powodu złej akustyki pomieszczenia, to w pierwszej kolejności należy określić parametry i obszary, które należy poprawić na podstawie pomiarów akustycznych w pomieszczeniu. Podczas pomiaru nie skupiamy się na dźwięku ani wydajności sprzętu, to nie jest to, co oceniamy. Mierzymy właściwości akustyczne pomieszczenia lub pracowni, dzięki czemu możemy wskazać istotne słabości pomieszczenia lub studia od strony akustycznej i doradzić, jak rozwiązać te problemy.

room acoustic design with diffuser front panel acoustic absorber (3)
acoustics treatment

Jak poprawiamy akustykę pomieszczenia?

Dźwięk pomieszczenia lub studia można poprawić, umieszczając w nim panel akustyczny i inne akcesoria. Na podstawie naszych pomiarów możemy dokładnie określić, jaki rodzaj panelu należy umieścić, w którym miejscu pomieszczenia, aby uzyskać pożądany efekt.

Panele akustyczne, czyli stylowe, niepowtarzalne elementy wystroju mieszkania

Większość ludzi, zwłaszcza kobiety, martwi się, że będą musiały iść na kompromis, aby muzyka dobrze brzmiała w pokoju. Jednak nie powinno tak być. Panele akustyczne mogą być przygotowane w różnych kolorach i wzorach, nawet mogą być np. ze zdjęciem rodziny. W zależności od rodzaju paneli można je umieścić na podłodze lub zamontować na ścianie. Ich czyszczenie nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż panele są drewniane, pokryte imitacją skóry lub aksamitem akustycznym, dzięki czemu można je przecierać wilgotną szmatką.

Obróbka akustyczna

W studiach nagrań i studiach mikserskich przy obróbce akustycznej najważniejsza jest dyfuzja, pochłanianie i izolacja dźwięku. Profesjonalne pułapki basowe mają doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku i izolacji, mogą uwięzić głębsze pasmo częstotliwości. Opracowanie akustyczne należy zacząć od obróbki narożników. Produkt dyfuzji rozprasza dźwięki równomiernie w przestrzeni. Nagrywanie dźwięku może być doskonałe tylko przy profesjonalnej obróbce. Pułapki basowe do obsługi głębokiego zakresu częstotliwości mogą być używane nie tylko w studiach nagraniowych i mikserskich, ale również dobrze sprawdzają się pod względem pochłaniania dźwięku i izolacji w domowym studiu. Pianka akustyczna i produkt wykonany metodą domową nie będą w stanie wychwycić niskich dźwięków, pianka akustyczna nie przyniesie korzystnych efektów. Jeśli mieszkasz w hałaśliwym otoczeniu lub pracujesz w otwartym biurze, dźwiękochłonność jest również wymagana w tego typu pomieszczeniach. Jeśli źle się czujesz lub masz problemy ze swoją prywatnością, powodem tego może być ciągły hałas.

Autor: Robert Polgár

IA

 

Podobne wpisy