Covid19 – nazwa, która dziś nie jest nikomu obca. Wirus, który wywrócił świat do góry nogami. Świat, do którego się przyzwyczailiśmy, przywykliśmy i który znaliśmy. Nic nie jest dziś takie samo jak kiedyś. Wszystko się zmieniło. Strach, niepokój, niepewność spadły jak mgła na życie milionów, a nawet miliardów ludzi. Horyzont się zawęził. Tak samo jest z przestrzenią. Cztery ściany zamiast być szczęśliwym domem, stały się celą, z której nie zaleca się wyjścia. Dotyk, który karmił, nagle stał się czynnikiem ryzyka. Można by tak jeszcze długo wymieniać, ale jest to temat, który nie wymaga specjalnych wyjaśnień i opisów. Bo niestety nie ma na powierzchni ziemi osoby, która nie wiedziałaby, o co chodzi. Nastąpiły więc zmiany, a my zaczęliśmy się do nich dostosowywać. Bo nie mieliśmy wyboru. Ale jak i co możemy zrobić, aby ułatwić to przejście?

Praca zdalna stała się znanym pojęciem

Pozostanie w domu automatycznie pociągnęło za sobą radykalną zmianę warunków pracy. Chociaż korzystanie z internetu i urządzeń inteligentnych było znaczące już do 2019-2020 roku, to wraz z rozpoczęciem kwarantanny nastąpił szokujący wzrost liczb odnotowanych statystycznie. Dla wielu osób praca z domu wydawała się rzeczą nie do pomyślenia, aż do momentu, gdy nagły wypadek nieuchronnie przyniósł jego urzeczywistnienie. Rodziny utknęły między czterema ścianami. Miejsca nauki, pracy i wypoczynku splatały się ze sobą, stanowiły wspólną przestrzeń. Było to nie tylko trudne i wymagające fizycznie. Zawężenie przestrzeni, brak separacji, utrata wspólnoty, pozostawiła wielu ludzi duchowo zdruzgotanych. Nie bez powodu. Jako istota społeczna trudno jest doświadczyć zarówno braku towarzystwa, jak i opresyjnego środowiska ciągłego współżycia. I te dwie rzeczy były jednocześnie dominujące w większości gospodarstw domowych. Prawdą jest, że wiele osób doświadczyło poczucia samotności, co również było wielką próbą.

Jedynym pozytywnym aspektem tego wszystkiego jest fakt, obecnie bezsporny i niepodważalny, że Internet ma potencjał tworzenia społeczności, zapewniania optymalnego środowiska pracy, oferowania alternatywy dla osobistej obecności w stosownych przypadkach. Jest też znacznie bardziej ekonomiczny w utrzymaniu, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia biur.

Izolacja akustyczna e-300x192

Czy zanieczyszczenie hałasem jest poważniejszym problem niż kiedykolwiek?

Tak! To zawsze był problem, nawet jeśli większość ludzi go ignorowała. Ale ponieważ przestrzeń stała się bardziej ograniczona w sensie praktycznym, hałas stał się bardziej skoncentrowany. Do dźwięków pracy, nauki i innych odgłosów dodano dźwięki urządzeń domowych. Kakofonia była więc gwarantowana. Ale jakie jest rozwiązanie? Czy wszyscy zatykamy uszy, aby zablokować niechciane efekty dźwiękowe? Z pewnością nie jest to rozwiązanie trwałe. Do tego w nocy nie może być o tym mowy.

Środkiem zaradczym mogą być panele akustyczne, kurtyny dźwiękochłonne i dywany pochłaniające dźwięk. I jest to nie byle jakie lekarstwo. Faktem jest, że taka zamknięta sytuacja życiowa jest czynnikiem powodującym stres. Dodajmy do tego fakt, że hałas jest poważnym testem tolerancji układu nerwowego, a szybko otrzymamy stresujący, pełen napięcia obraz. Jeśli więc frustrację można zmniejszyć lub wyeliminować, to na dłuższą metę takie rozwiązanie jest bardzo cenne!

Teatr i kino online i dużo muzyki?

Poza pracą, przemysł rozrywkowy również został zmuszony do transformacji – w czasie kwarantanny liczba możliwości rekreacyjnych została zredukowana do zera. Jednak dzięki serwisom streamingowym pokazy teatralne i filmowe wzbogaciły życie ludzi uwięzionych w domach. A to jeszcze nie wszystko. Nagle zakupy stały się obszarem problemowym. Kto powinien jechać? Gdzie się udać? Kiedy? Jak? Sklepy internetowe udostępniły wygodną, bezpieczną platformę do robienia zakupów. Pozytywne jest to, że tendencja ta utrzymuje się nadal. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że można zaoszczędzić wiele czasu i energii, nie musząc chodzić do sklepów, stać w kolejkach, czekać przy kasach, siedzieć w korkach itp. aby kupić żywność i inne produkty.

Tak, ale aby spektakle teatralne czy seanse kinowe były jak najlepsze, nie tylko wizualnie, niezbędne jest stworzenie idealnej akustyki. Po raz kolejny dochodzimy do paneli akustycznych, które to umożliwiają. W słyszalny, przyjemny dla ucha sposób. Choć oczywiście pod względem atmosfery doświadczenie to nie było bliskie atmosferze teatru czy kina, to jeśli chodzi o produkt audialny, cóż, nawet jakość studyjna jako przymiotnik nie jest przesadą!

Atmosfera tworzona przez rekwizyty akustyczne, bogate brzmienie i wpływające pozytywnie  na ciało i duszę pochłanianie dźwięku tworzą środowisko, którego dobroczynne działanie można w pełni wykorzystać. A jeśli z jakiegoś powodu obraz, w tym przypadku dźwięk, jest nadal niepełny, można to zrobić łatwo, szybko i z niesamowitym skutkiem. Bo życie bez hałasu to nie luksus, nie przywilej, ale przestrzeń, która każdemu bez wyjątku z natury się należy, podobnie jak spokój, cisza i doznania dźwiękowe będące przyjemnością dla uszu!

IA

Podobne wpisy