Akustyka biura

Niegodnie zaniedbana akustyka biura

W odniesieniu do ergonomii miejsca pracy pierwsze co przychodzi nam na myśl to dobrze wyregulowane krzesło, odpowiednia wysokość monitora, optymalne warunki oświetlenia czy temperatura. Jednak niegodnie zaniedbana redukcja szumów jest również ważną tego częścią. Rozwiązaniem na to jest akustyka biura.

Mniej zwolnień lekarskich, lepsza wydajność.

Eksperyment naukowy wykazał, że warunkiem skutecznej pracy jest środowisko wolne od echa, pogłosu i nadmiernego szumu.

Na to narzekali pracownicy, którzy brali udział w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Ergonomics i tłumaczyli, że ich koncentrację zakłócał dzwonek telefonu i rozmawiające w tle osoby.

Biuro otwarte, czyli open space – zmniejszająca się efektywność?

Pierwotnym celem biura otwartego (open space) było ułatwienie interakcji i współpracy między współpracownikami, w nadziei na większą wydajność i produktywność.
Natomiast okazuje się, że w praktyce wygląda to inaczej.

W innym badaniu wskazano na zagrożenia związane z biurami otwartymi z punktu widzenia zanieczyszczenia hałasem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26366940
Potwierdziły to również badania Cornell University, w których 40 pracowników biurowych musiało pracować przez trzy godziny przy poziomie hałasu równym średniemu poziomowi hałasu w biurze otwartym. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11055149. W efekcie spadł poziom adrenaliny uczestników badania, wykonywali mniej zadań i byli znacznie mniej zmotywowani niż w cichym, akustycznie zaaranżowanym środowisku biurowym.

bass trap placed in the cinema room - Office acoustics

Akustyka w biurze

Kiedy myślimy o biurze otwartym, przed naszymi oczami pojawia się ogromna przestrzeń, w której biurka i krzesła są rozmieszczone na różne sposoby. Poza tym prawie nie ma innych mebli.

W tym przestronnym pomieszczeniu ludzie rozmawiają, dzwonią, telefony dzwonią, drukarki i kserokopiarki pracują, ewentualnie działa jeszcze klimatyzacja i lodówka. 

Przepisy akustyczne w biurze

Z akustycznego punktu widzenia można stwierdzić, że materiały stosowane w budynkach biurowych to głównie beton i szkło, które mają doskonałe właściwości odbijania dźwięku, przez co jeszcze bardziej wzmacnia niepożądane dźwięki.

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi akustyki biura, dla normalnej działalności biurowej hałas określany jest na 45-55 dB. Im ta wartość jest wyższa, tym spada efektywność pracowników.

Poziom hałasu w biurze otwartym oscyluje średnio powyżej 60-65 dB. Kiedy dwie osoby rozmawiają ze sobą z odległości jednego metra przy normalnym poziomie głosu, hałas wynosi około 60 dB.

Jeśli dzieje się to przy ciągłym hałasie w tle, nie tylko pogarsza komunikację między stronami, ale może prowadzić do zmęczenia współpracowników.

Redukcja hałasu to ważny element ergonomii-akustyki miejsca pracy 

Już teraz widać, że praca w hałaśliwym otoczeniu nie jest korzystna ani dla pracownika, ani dla pracodawcy.

Oprócz szeroko stosowanych już elementów ergonomii biura, takich jak konwencjonalny i powszechnie przyjęty komfort siedzenia, coraz częściej podkreśla się izolację akustyczną i pochłanianie dźwięku.

office acoustics execution

Efektywna praca dzięki obróbce akustyki pomieszczenia.

W biurach otwartych koledzy mogą efektywnie pracować tylko z optymalnymi akcesoriami akustycznymi. Najważniejszym zadaniem jest właściwa obróbka akustyczna zgrupowanych stanowisk pracy, sali spotkań oraz strefy komunikacyjnej.

Aby to osiągnąć, w środowisku biurowym niezbędny jest odpowiedni dobór i właściwe rozmieszczenie elementów dźwiękochłonnych. Panele dźwiękochłonne zabijają lub filtrują niepożądane echo, stukanie i nadmierne dźwięki w środowisku pracy.

Akustyka pomieszczeń także w poczekalniach i restauracjach

Obróbka akustyczna może zwiększyć efektywność w wielu środowiskach pracy, a także zapewnić dobre samopoczucie pracowników, klientów i gości.

Oprócz biur i sal konferencyjnych redukcja hałasu i rozumienie mowy są istotne również w poczekalniach, salach koncertowych, studiach i restauracjach. Dzięki obróbce akustycznej możemy znacznie poprawić możliwości komunikacyjne, zdolność koncentracji, wydajność oraz może zmniejszyć się stres.

Perfect Acoustic to rozwiązanie dla Twojej firmy

Specjalnością Perfect Acoustic jest akustyka pomieszczeń, czyli redukcja hałasu w środowisku pracy.

  • Dokładne parametry możemy określić poprzez pomiary akustyczne na miejscu.
  • Następnie w ramach planowania akustycznego przygotowujemy listę narzędzi, za pomocą których można wyeliminować problemy i niedoskonałości akustyczne na podstawie zmierzonych wartości i parametrów danego pomieszczenia.
  • Poprawę akustyki pomieszczenia zapewniają panele akustyczne. Po dokonaniu pomiaru możemy dokładnie określić, w którym miejscu należy umieścić panel, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Panele akustyczne mogą być przygotowane w różnych kolorach i wzorach, nawet z unikalnym zdjęciem np. logo firmy. W zależności od rodzajów paneli można je umieszczać na podłodze lub montować na ścianach.
  • Panele wykonane są z materiałów wysokiej jakości, pokrytych imitacją skóry lub aksamitem akustycznym, są ładnie wykończone i w zależności od wymagań klienta dopasowuje się je do stylu środowiska pracy.

Biura otwarte mają wiele zalet. Poprawiają współpracę i komunikację między współpracownikami, wzmacniają i rozwijają społeczność w miejscu pracy, co sprzyja narodzinom myśli i kreatywnych pomysłów. Jednak ciągły hałas w tle ma negatywne skutki dla naszego organizmu. Praca maszyn biurowych, rozmowy ze współpracownikami czy dzwonienie i wibracje telefonów, a także odgłosy zewnętrzne również wpływają niekorzystnie na pamięć. Trudniej jest nam przechowywać informacje w naszej pamięci. Bez względu na to, jak bardzo skupiamy się na zadaniach, które mamy do wykonania, nie możemy wykluczyć wydarzeń i dźwięków rozgrywających się wokół nas. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów opracowanych specjalnie do celów akustycznych można z powodzeniem rozwiązać problem redukcji hałasu i idealnej akustyki biur. Wysokiej jakości, wydajne dźwiękochłonne elementy akustyczne charakteryzują się elastyczną konstrukcją i dużą gęstością, dzięki czemu mogą być idealnym rozwiązaniem poprawiającym akustykę biur.

Wskazówki dotyczące redukcji hałasu w biurach:
  1. Ważne jest, aby nie ignorować powierzchni sufitu! Należy pamiętać o umieszczeniu elementów akustycznych w tych obszarach.
  2. Pionowe panele dźwiękochłonne na powierzchni ścian są niezwykle skuteczne.
  3.  Hałas można również zmniejszyć za pomocą ścianek działowych.
  4. Przed oknami zaleca się umieszczenie kurtyn akustycznych.
  5. Redukcja hałasu krzeseł biurowych może być rozwiązana za pomocą maty podłogowej.
  6. W celu zapobiegnięcia przed rozprzestrzenianiem się hałasu można zastosować dźwiękochłonne przegrody sufitowe.
  7. Odgłosy kroków można wyeliminować za pomocą dywanów.
  8. Jeśli jest to możliwe, to nie należy umieszczać blisko obok siebie stołów warsztatowych i kabin.
  9. W przypadku ważnych spotkań wymagane są pokoje dźwiękoszczelne.
  10. Dźwiękoszczelne okna i drzwi również pomagają przezwyciężyć problemy z hałasem.

Autor: Robert Polgár

IA

Podobne wpisy