Akustyka biura

Niesprawiedliwie zaniedbana akustyka biura

W odniesieniu do ergonomii miejsca pracy pierwsze co przychodzi nam na myśl to dobrze wyregulowane krzesło, odpowiednia wysokość monitora, optymalne warunki oświetlenia czy temperatura. Jednak niesprawiedliwie zaniedbana redukcja szumów jest również ważną częścią tego. Rozwiązaniem jest tu konstrukcja akustyczna.

Mniej zwolnień lekarskich, lepsza wydajność.

Eksperyment naukowy wykazał, że warunkiem skutecznej pracy jest środowisko wolne od echa, pogłosu i nadmiernego szumu.

Tak narzekali pracownicy, którzy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Ergonomics tłumaczyli, że ich koncentrację zakłócał dzwonek telefonu i rozmawiające w tle osoby.

Biuro na planie otwartym – spada efektywność?

Mając nadzieję na większą produktywność, pierwotnym celem nowoczesnego biura na planie otwartym jest ułatwienie interakcji i współpracy między współpracownikami.
Wydaje się jednak, że w praktyce dzieje się odwrotnie.

W innym badaniu wskazano na zagrożenia związane z biurami na planie otwartym z punktu widzenia zanieczyszczenia hałasem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26366940
Potwierdziły to również badania Cornell University, w których 40 pracowników biurowych musiało pracować przez trzy godziny przy poziomie hałasu równym średniemu poziomowi hałasu w biurze na planie otwartym. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11055149W efekcie spadł poziom adrenaliny uczestników, wykonywali mniej zadań i byli znacznie mniej zmotywowani niż w cichym, akustycznie zaaranżowanym środowisku biurowym.

bass trap placed in the cinema room - Office acoustics

Akustyka w biurze

Kiedy myślimy o biurze na planie otwartym, przed naszymi oczami pojawia się ogromna przestrzeń, w której biurka i krzesła są rozmieszczone na różne sposoby. Poza tym prawie nie ma innych mebli.

W tym przestronnym pokoju ludzie rozmawiają, dzwonią, telefony dzwonią, drukarki i kserokopiarki pracują, być może oczyszczają powietrze, działają też klimatyzatory.

Przepisy akustyczne biura

Z akustycznego punktu widzenia ważne jest, aby materiały stosowane w budynkach biurowych to głównie beton i szkło, które mają doskonałe właściwości odbijania dźwięku, przez co jeszcze bardziej wzmacniają niepożądane dźwięki.

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi akustyki biura, dla normalnej działalności biurowej podaje się 45-55 dB. Im ta wartość jest wyższa, tym spada efektywność pracowników.

Poziom hałasu w biurze na planie otwartym oscyluje średnio powyżej 60-65 dB. Kiedy dwie osoby rozmawiają ze sobą z odległości jednego metra przy normalnym poziomie głosu, wynosi on około 60 dB.

Jeśli dzieje się to w ciągłym hałasie w tle, nie tylko pogarsza komunikację między stronami, ale może prowadzić do zmęczenia współpracowników.

Redukcja hałasu to ważny element ergonomii miejsca pracy – akustyki

Już teraz widać, że praca w hałaśliwym otoczeniu nie jest korzystna ani dla pracownika, ani dla pracodawcy.

Oprócz szeroko stosowanych już elementów ergonomii biura, takich jak konwencjonalny i powszechnie przyjęty komfort siedzenia, coraz częściej podkreśla się izolację akustyczną i pochłanianie dźwięku.

office acoustics execution

Efektywna praca dzięki obróbce akustyki pomieszczenia.


W biurach na planie otwartym koledzy mogą efektywnie pracować tylko z optymalnymi akcesoriami akustycznymi. Najważniejszym zadaniem jest właściwa obróbka akustyczna zgrupowanych stanowisk pracy, sali spotkań oraz strefy komunikacyjnej.


Aby to osiągnąć, w środowisku biurowym niezbędny jest odpowiedni dobór i właściwe rozmieszczenie elementów dźwiękochłonnych. Panele dźwiękochłonne zabijają lub filtrują niepożądane echo, stukanie i nadmierne dźwięki w środowisku pracy.

Akustyka pomieszczeń – także w poczekalniach, restauracjach

Obróbka akustyczna może zwiększyć efektywność w wielu środowiskach pracy, a także zapewnić dobre samopoczucie pracownikom, klientom i gościom.

Oprócz biur i sal konferencyjnych redukcja hałasu i rozumienie mowy są istotne również w poczekalniach, salach koncertowych, studiach i restauracjach. Dzięki obróbce akustycznej możemy znacznie poprawić możliwości komunikacyjne, zdolność koncentracji, wydajność i stres można zmniejszyć.

Perfect Acoustic to rozwiązanie dla Twojej firmy

Specjalnością Perfect Acoustic jest akustyka pomieszczeń, czyli redukcja hałasu w środowisku pracy.

  • Dokładne parametry możemy określić poprzez pomiary akustyczne na miejscu.
  • Następnie w ramach planowania akustycznego zestawiamy listę narzędzi, za pomocą których można wyeliminować problemy i niedoskonałości akustyczne na podstawie zmierzonych wartości i parametrów danego pomieszczenia.
  • Poprawę akustyki pomieszczenia zapewniają panele akustyczne. Po dokonaniu pomiaru możemy dokładnie określić, w którym miejscu gabinetu należy umieścić panel, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Panele akustyczne mogą być przygotowane w różnych kolorach i wzorach, nawet z unikalnym zdjęciem np. logo firmy. W zależności od rodzaju panelu można je umieścić na podłodze lub zamontować na ścianie.
  • Panele wykonane są z wysokiej jakości materiałów, pokrytych imitacją skóry lub aksamitu akustycznego, z wyrafinowanym wykończeniem, które w zależności od wymagań klienta dopasowuje się do stylu środowiska pracy.

Biura na planie otwartym mają wiele zalet. Poprawia współpracę i komunikację między współpracownikami, rozwija społeczność w miejscu pracy, co sprzyja narodzinom myśli i kreatywnych pomysłów. Jednak ciągły hałas w tle ma kilka negatywnych skutków dla naszego organizmu. Szelest maszyn biurowych, rozmowy ze współpracownikami czy dzwonienie i wibracje telefonów, a także odgłosy zewnętrzne również wpływają niekorzystnie na pamięć. Trudniej jest nam przechowywać informacje w naszej pamięci. Bez względu na to, jak bardzo skupiamy się na zadaniach, które mamy do wykonania, nie możemy wykluczyć wydarzeń i dźwięków rozgrywających się wokół nas. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów opracowanych specjalnie do celów akustycznych można z powodzeniem rozwiązać problem redukcji hałasu i idealnej akustyki biur. Wysokiej jakości, wydajne dźwiękochłonne elementy akustyczne charakteryzują się elastyczną konstrukcją i dużą gęstością, dzięki czemu mogą być idealnym rozwiązaniem poprawiającym akustykę biur.

Wskazówki dotyczące redukcji hałasu w biurach:

1., Ważne jest, aby nie ignorować powierzchni sufitu! Pamiętaj o umieszczeniu elementów akustycznych w tych obszarach.
2.Pionowe panele dźwiękochłonne na powierzchni ścian są niezwykle skuteczne.
3. Hałas można również zmniejszyć za pomocą ścianek działowych.
4. Przed oknami zaleca się umieszczenie kurtyn akustycznych.
5. Redukcja hałasu wózków biurowych może być rozwiązana za pomocą maty podłogowej.
6. W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się hałasu można zastosować dźwiękochłonne przegrody sufitowe.
7. Odgłosy kroków można wyeliminować za pomocą dywanów.
8. Jeśli to możliwe, nie umieszczaj poszczególnych stołów warsztatowych i kabin zbyt blisko siebie.
9. W przypadku ważnych spotkań wymagane są pokoje dźwiękoszczelne.
10. Dźwiękoszczelne okna i drzwi również pomagają przezwyciężyć problemy z hałasem.

Napisane przez: Róbert Polgár

Kategorie: Blog