Akustyka studia

Akustyka studia – sposób na doskonały dźwięk

Podaje się talent, wiedzę, profesjonalne techniki ale muzyka brzmi dobrze tylko w naszym własnym studio? W takich przypadkach rozwiązaniem jest akustyka. Dzięki zabiegowi akustycznemu wykonywanemu przez profesjonalistę, w nagraniach słychać tylko dźwięk głośników, a nie akustykę pomieszczenia. Wolny od echa i zniekształceń. Częste problemy: Większość z nas zaczyna słuchać muzyki od zakupu idealnego sprzętu. To działa przez chwilę, ale wraz ze wzrostem naszej wiedzy i doświadczenia dostrzegamy coraz więcej naszych wad. Zauważamy, że to, co słyszymy, nie jest dokładnie tym, co jest na nagraniu. Dźwięk jest zakłócany przez echa, jakość basu pogarsza się przez fale stojące, którym trudno jest zapobiec lub jeśli muzyka brzmi dobrze tylko w naszym własnym studio. Przetestujmy. Wybierz 3 lub 4 płyty CD. Zabierz je ze sobą jako płyty referencyjne i odtwarzaj w pomieszczeniach o różnych właściwościach akustycznych. Doświadczysz, że w mniejszym pomieszczeniu usłyszysz inny dźwięk niż w przestronnym. Znowu jest inaczej w pustej i zagraconej przestrzeni. Ta sama płyta brzmi inaczej, jeśli w pomieszczeniu, w którym ją odtwarzasz, jest wiele szklanych powierzchni, a także jeśli ściany są wykonane z betonu lub płyty gipsowo-kartonowej – żeby wymienić tylko najczęstsze przykłady.

Co wskazuje na to, że w naszym studiu konieczne może być wygłuszenie akustyczne?

Jeśli podczas słuchania płyt referencyjnych zauważysz, że bas lub wysokie częstotliwości brzmią głośniej lub ciszej niż słyszałeś je wcześniej w studio. Jeśli prawie nie słyszysz niektórych dźwięków i / lub instrumentów muzycznych lub brzmią one głośniej, może być konieczne tłumienie akustyczne. Zła akustyka nie powinna zniechęcać nas do słuchania muzyki. W większości przypadków za zły dźwięk obwinia się głośniki lub karty dźwiękowe lub podejrzewa się, że oprogramowanie jest potencjalnym źródłem błędu. Jednak doświadczeni profesjonaliści są zgodni co do tego, że idealne głośniki i systemy głośnikowe nie istnieją. Ktoś, kto dopiero zaczął zajmować się tworzeniem muzyki, może szybko dowiedzieć się, które marki są najbardziej rozpowszechnione, a które są uważane za dobre. Jeśli więc wybierzemy jeden z nich – i odpowiednio umieścimy je w studiu – to jest bardzo prawdopodobne, że od instrumentu muzycznego nie zależy, czy mimo wielu prób nie uda nam się osiągnąć pożądanego brzmienia.

Jak możemy poprawić dźwięk?

Teraz, gdy zdajemy sobie sprawę, że pomieszczenie, w którym słuchamy muzyki, ma większy wpływ na dźwięk niż myśleliśmy wcześniej, możemy rozpocząć pracę na rozwiązaniu. Na pewno słyszałeś o znanych i doświadczonych inżynierach dźwięku, którzy w krótkim czasie potrafią wykryć błędy akustyczne dowolnego pomieszczenia. Po wysłuchaniu tych dobrze znanych utworów z ich nagrań referencyjnych od razu czują, na czym muszą się skupić pracując w danym studiu, aby uzyskać wysokiej jakości dźwięk grając go w jakimkolwiek studiu na świecie. Zła wiadomość jest taka, że ​​jest bardzo mało osób, które mają taki talent, dlatego bez odpowiedniej rutyny musimy poszukać innego rozwiązania. Aby wyprodukować muzykę, która brzmi tak samo w każdym innym pomieszczeniu, jak nagrywaliśmy ją w studio, będziemy potrzebować obróbki akustycznej.

Najważniejsze kroki tłumienia dźwięku

Redukcja echa bocznego – zastosowanie systemów pochłaniających basy na ścianach po prawej i lewej stronie miejsca odsłuchu. Tłumienie akustyczne sufitu i podłogi – przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej powierzchni lub małej wysokości, ale ważne również w przypadku domu systemy teatralne. Ściana za monitorami – bas ulegnie znacznej poprawie dzięki adaptacji akustycznej tego obszaru. Wytłumienie tylnej ściany lub zastosowanie dyfuzorów w celu uzyskania wyraźnego obrazu stereo. Pułapki basowe – w wielu miejscach dla wyraźniejszego basu Podczas adaptacji akustycznej identyfikujemy anomalie akustyczne studia wykonując pomiary akustyczne na miejscu. Oferujemy również rozwiązania anomalii poprzez zastosowanie paneli akustycznych. Możemy zaproponować Państwu montaż potrzebnych paneli akustycznych w studiu przy jednoczesnym pomiarze akustyki pomieszczenia krok po kroku. Dzięki temu możesz stale monitorować poprawę dźwięku. Dlatego w przeciwieństwie do D.I.Y. rozwiązania lub rata źle dobranych pozycji zakupionych w internecie lub w innych sklepach internetowych, które nie zajmują się pomiarem akustycznym, a jedynie sprzedają panele akustyczne, nie ma u nas niespodzianki ani rozczarowania Nasi klienci otrzymują na miejscu dokładnie to, co usłyszeli.
Kategorie: Blog