Znaczenie akustyki

Znaczenie akustyki

Moim zdaniem wartość, z jaką mamy do czynienia w akustyce, jest bliska zeru. Ale akustyka jest nieuniknioną i integralną częścią naszego życia!
W tym stwierdzeniu mam na myśli nie tylko słuchanie muzyki i oglądanie filmów, ale generalnie codzienność. Nie ulega wątpliwości, że głos ludzki jest częścią akustyki, choć mało kto o tym myśli, ale też, że niemal wszędzie otaczają nas dźwięki, bo nie żyjemy w cichym, „głuchym” świecie!

Większość ludzi doświadczyła już na przykład zjawiska przebywania w centralnej lokalizacji. teatr, biuro, hotel, pub, audytorium, klub nocny itp., gdzie publiczność jest głośna i trudno mówić, w tym przypadku możemy mówić o znaczeniu akustyki!

Znaczenie akustyki

Znaczenie akustyki

Czy to możliwe, że może wszyscy stracili słuch?

Cóż, nie dlatego, że każdy jest głuchy lub uwielbia krzyczeć, ale dlatego, że akustyka pomieszczenia jest naprawdę zła.
W ostatnim czasie temat ten został potraktowany poważniej, choćby w projektowaniu budynków, np. W Holandii istnieją obszary, na których wymagany jest projekt akustyczny nowych budynków.
Znacznie mniej osób przebywało w tak dobrze zaprojektowanym akustycznie środowisku. Gdybyś tylko raz wszedł do takiego pokoju, mógłbyś doświadczyć, o ile bardziej zrelaksowana, wygodna jest atmosfera w takim miejscu, gdzie oczywiście ludzki głos brzmi, gdzie zewnętrzne źródła dźwięku nie ranią ucha, czy to film , hałas w tle lub nawet więcej osób rozmawiających. Ma to bardzo poważny wpływ na nasz komfort, profesjonalne akustycznie i profesjonalnie zaprojektowane pomieszczenie.
Dlatego akustyka jest bardzo ważną częścią naszych projektantów środowiska!

Podejdźmy do tego trochę bardziej naukowo:

Co to jest akustyka?

Akustyka sama w sobie jest dyscypliną złożoną. Zajmuje się drganiami, rozchodzeniem się dźwięku oraz przenoszeniem materiałów i powietrza.

Jedną z głównych gałęzi akustyki jest akustyka pomieszczeń. Radzi sobie z dźwiękami w budynkach, korytarzach i każdej przestrzeni wewnętrznej, a także z dźwiękami przenikającymi i wszelkiego rodzaju zniekształceniami. Zniekształcenie to może obejmować tłumienie dźwięku lub redukcję wytwarzanego tam echa.

Zarządzanie akustyką pomieszczeń:

Istnieją podstawowe techniki obróbki akustycznej pomieszczeń. Techniki te zależą w dużej mierze od przeznaczenia, wielkości i funkcji pomieszczenia lub pomieszczenia. Każde pomieszczenie wymaga innej adaptacji akustycznej. Na przykład w teatrze podwieszane sufity i ściany rozszerzają się w kierunku widzów niczym lej, kierując w ten sposób dźwięk na zewnątrz. Przykładem jest chmura akustyczna, która działa w zupełnie innych okolicznościach. Celem chmury akustycznej jest pochłanianie i rozpraszanie dźwięku, co w dużym stopniu zależy od zastosowania materiału.

Rodzaje wykorzystania materiałów:

Jeśli chodzi o chmurę akustyczną, możemy mówić o różnorodnych materiałach, które mają wiele praktycznych zastosowań. Niezależnie od tego, czy używamy bardziej miękkiego materiału, czy też twardego filcu czy dźwiękochłonnej bawełny używanej w panelach akustycznych, mówimy o pochłanianiu dźwięku. Pochłanianie dźwięku znacznie redukuje echo i skraca czas pogłosu.

Materiały te można zastosować w większości miejsc:
 • Studio
 • Gabinet
 • Pokój
 • Kino
 • Akustyka HiFi

Twardsze materiały w akustyce:

Na przykład możesz użyć kolejnych materiałów w większości miejsc:

 1. Drewniane panele akustyczne
 2. Dyfuzory akustyczne
 3. Chmury sufitowe deflektora dźwięku.
 4. Opcjonalnie perforowane dyfuzory akustyczne z metalu i tworzywa sztucznego.
 5. Tego typu materiały są nie tylko odpowiedzialne za redukcję echa, ale także
 6. znacznie rozpraszają, rozpraszają i kontrolują dźwięk.

Dlaczego konieczne jest rozproszenie dźwięku?

 

acoustic diffusers reflexion point-acoustics

acoustic diffusers reflexion point

Ponieważ pochłanianie dźwięku przez panele akustyczne lub dźwiękochłonne nie zawsze jest dobre.

Na przykład teatr, niewiele osób zrozumiałoby przedstawienie, gdyby już wchłonęło dźwięk na scenie. Dlatego zamiast dać się pochłonąć, powinien być skierowany na zewnątrz, do widzów. Gdy dźwięk jest rozszerzony, jest dalej krążył za pomocą dyfuzorów akustycznych wbudowanych w sufit i ściany boczne.

Ale w studiu pochłanianie dźwięku jest bardziej obecne, jeśli chodzi o akustykę. Jedną z najważniejszych ról studia jest uzyskanie bardziej wyrównanego dźwięku. Możemy to osiągnąć tylko dzięki połączeniu materiałów!

Co to za materiały?

 • Pułapki basowe (do pochłaniania dźwięków basowych)
 • Szerokopasmowe panele akustyczne zapewniające pochłanianie wysokich tonów średnich i niskich.
 • Membrany akustyczne tłumiące tylko częstotliwości basów. Jest już zależny od częstotliwości.
 • Gdy zbliżyliśmy się do płynnej transmisji dźwięku, nadchodzą dyfuzory akustyczne.

W akustyce studyjnej dyfuzory odgrywają kluczową rolę, zasłaniając punkty odbicia, aw tym przypadku rozpraszanie dźwięku.

acoustic diffuser reflexion points

acoustic diffuser reflexion points

Co by się stało, gdybyśmy nie omówili tych punktów?

Byłby nierówny dźwięk opóźnienia fazy. W rezultacie nasz dźwięk nie będzie czysty!

Dźwięk odbijający się w tę iz powrotem wielokrotnie w ciągu jednej sekundy może wywołać nieprzyjemne echo. Nawet gdy nasz pokój osiągnął referencyjny pogłos.

Weź ostatni przykład:

Akustyka pokoju Hifi!

Jedną z ważnych ról pokoju hi-fi jest wysokiej jakości sprzężenie zwrotne audio, aby uzyskać dźwięk, o którym autor marzył i grał na płycie, o którym każdy fan hi-fi stara się marzyć i do którego dąży. Oczywiście jest to bardzo trudne do wykonania. Akustyka już tu nie wystarcza. Jest mocno zaangażowany w tworzenie high-endowego dźwięku:

 1. wzmacniacz
 2. głośniki
 3. gracz
 4. dac
 5. kable
 6. stojaki
 7. szyszki
 8. aneksja
 9. itp.

Chociaż high-end ma obsesję na punkcie maniakalnej wymiany, nigdy nie osiąga nirwany. Nigdy nie mogą usiąść, wiedząc, że prawie skończyli.

Dlaczego?

Ponieważ prawie we wszystkich przypadkach mają złą akustykę. Dlatego wymieniają się i czekają na odkupienie. Ale po pierwszym entuzjazmie patrzą na następną ofiarę.

Gdyby więc zaczynali od akustyki, nie mieliby takiego problemu.

Akustyka pokoju HiFi, dlatego różni się od akustyki innych pomieszczeń. Jednym z najważniejszych jest mapowanie i dźwięk 3D. Nie można tego osiągnąć bez dyfuzorów akustycznych. Lokalizacja paneli akustycznych jest bardzo ważna dla akustyki Hifi. Jeśli umieścisz panel dźwiękochłonny w niewłaściwym miejscu, na przykład między głośnikami, zabijesz obraz na scenie. Za głośnikiem też nie będzie miejsca. Jeśli pominiesz punkty odbicia za głośnikami, muzyka będzie również odtwarzana w jednej płaszczyźnie wzdłuż głośników. Dlatego ważne jest, aby umieścić gładki panel akustyczny i dyfuzor akustyczny. Kiedy próbujemy wchłonąć bas, zawsze zaczynamy od rogu. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, ale szczególnie sali hi-fi! Istnieje kilka aplikacji korektora pokoju, ale same te nie wystarczą.

Czy istnieje idealna akustyka do pokoju hi-fi?

Mógłbym powiedzieć, że nie ma czegoś takiego.

Dlaczego?

Ponieważ każdy pokój jest inny i każdy ma inny rozmiar, wykonany z różnych materiałów.

Ale jeśli nie patrzymy na to w ten sposób, to jest pierwsza ogólna zasada:

Podstawową sprawą jest umieszczenie narożnika w narożnikach z drewnianą membraną, całkowicie do sufitu.

treatment after studio acoustic measurement (2)

-Happy niedziela!
Napisane przez Róbert Polgára

 

Kategorie: Blog