Znaczenie akustyki

Znaczenie akustyki

Moim zdaniem to ile zajmujemy się akustyką, równa się prawie zeru. Natomiast akustyka jest nieuniknioną i integralną częścią naszego życia!
Pisząc o tym, mam na myśli nie tylko słuchanie muzyki i oglądanie filmów, ale generalnie codzienność. Nie ulega wątpliwości, że głos ludzki jest częścią akustyki, choć mało kto o tym myśli, jak również o tym, że niemal wszędzie otaczają nas dźwięki, bo nie żyjemy w cichym, „głuchym” świecie!

Większość osób doświadczyła już na przykład zjawiska przebywania w takim miejscu jak na przykład teatr, biuro, hotel, pub, audytorium, klub nocny itp., gdzie publiczność jest głośna i trudno mówić, wtedy możemy mówić o znaczeniu akustyki!

Znaczenie akustyki
Znaczenie akustyki

Czy to możliwe, że wszyscy ogłuchli?

Cóż, dzieje się tak nie dlatego, że wszyscy są głusi lub lubią krzyczeć, ale dlatego, że akustyka pomieszczenia jest naprawdę zła.
W ostatnim czasie zaczęto poważniej podchodzić do tematu już na etapie projektowania budynków, np. w Holandii istnieją obszary, na których wymagany jest projekt akustyczny nowych budynków.
Znacznie mniej osób przebywało w tak dobrze zaprojektowanym akustycznie środowisku. Gdybyś tylko raz wszedł do takiego pokoju, mógłbyś doświadczyć, o ile bardziej zrelaksowana, przyjemna jest atmosfera w takim miejscu, gdzie ludzki głos brzmi naturalnie, gdzie zewnętrzne źródła dźwięku nie ranią uszu, niezależnie od tego czy mowa jest o filmie, hałasie w tle lub nawet większej ilości rozmawiających osób. Z akustycznego punktu widzenia profesjonalnie  zaprojektowane pomieszczenie ma  poważny wpływ na nasz komfort.

https://www.youtube.com/watch?v=wzsSJn-PwgI

Podejdźmy do tego trochę bardziej naukowo:

Co to jest akustyka?

Akustyka sama w sobie jest poważną dyscypliną nauki. Zajmuje się drganiami materiałów i powietrza, rozchodzeniem się dźwięku oraz przenoszeniem drgań.

Jedną z głównych gałęzi akustyki jest akustyka pomieszczeń. Zajmuje się ona dźwiękami w budynkach, korytarzach i wszystkich przestrzeniach wewnętrznych, a także z dźwiękami przenikającymi i wszelkiego rodzaju zniekształceniami. Zniekształcenie to może obejmować tłumienie dźwięku lub redukcję wytwarzanego tam echa.

Zarządzanie akustyką pomieszczeń:

Istnieją podstawowe techniki obróbki akustycznej pomieszczeń. Techniki te zależą w dużej mierze od przeznaczenia, wielkości i funkcji pomieszczenia. Każde pomieszczenie wymaga innej adaptacji akustycznej. Na przykład w teatrze podwieszane sufity i ściany rozszerzają się w kierunku widzów niczym lej, kierując w ten sposób dźwięk na zewnątrz. Przykładem jest chmura akustyczna, która działa w zupełnie innych okolicznościach. Celem chmury akustycznej jest pochłanianie i rozpraszanie dźwięku, co w dużym stopniu zależy od zastosowania materiału.

Rodzaje wykorzystywanych materiałów:

Jeśli chodzi o chmurę akustyczną, możemy mówić o różnorodnych materiałach, które mają wiele praktycznych zastosowań. Niezależnie od tego, czy używamy bardziej miękkiego materiału, czy też twardego filcu, czy dźwiękochłonnej wełny używanej w panelach akustycznych, mówimy o pochłanianiu dźwięku. Pochłanianie dźwięku znacznie redukuje echo i skraca czas pogłosu.

Materiały te można zastosować w większości miejsc:
  • Studio
  • Gabinet
  • Pokój
  • Kino
  • Akustyka HiFi

Twardsze materiały w akustyce:

Na przykład możesz użyć następujących materiałów w większości miejsc:

  1. Drewniane panele akustyczne
  2. Dyfuzory akustyczne
  3. Chmury sufitowe deflektora dźwięku.
  4. Opcjonalnie perforowane dyfuzory akustyczne z metalu i tworzywa sztucznego.

Tego typu materiały są nie tylko odpowiedzialne za redukcję echa, ale także

znacznie ukierunkowują, rozpraszają i kontrolują dźwięk.

Dlaczego konieczne jest rozpraszanie dźwięku?

acoustic diffusers reflexion point-acoustics
acoustic diffusers reflexion point

Ponieważ nie w każdym przypadku jest dobrze, jeśli panele akustyczne lub dźwiękochłonne pochłaniają dźwięki.

Na przykład w teatrze niewiele osób zrozumiałoby przedstawienie, gdyby już na scenie dźwięki zostały wchłonięte. Dlatego zamiast pochłaniania, powinien być one skierowany na zewnątrz, do widzów. Gdy dźwięk jest skierowany na zewnątrz, jest dalej ukierunkowywany za pomocą dyfuzorów akustycznych wbudowanych w sufit i ściany boczne.

Możemy wziąć inny przykład, jakim jest studio, gdzie dźwięki są bardziej pochłaniane, jeśli mówimy o akustyce. Jedną z najważniejszych ról studia jest uzyskanie bardziej wyrównanego dźwięku. Możemy to osiągnąć tylko dzięki połączeniu materiałów!

Jakie są to materiały?

  • Pułapki basowe (do pochłaniania dźwięków basowych)
  • Szerokopasmowe panele akustyczne zapewniające pochłanianie wysokich tonów średnich i niskich.
  • Membrany akustyczne tłumiące tylko częstotliwości basów. To zależy już od częstotliwości.
  • Jeśli zbliżyliśmy się już do płynnej transmisji dźwięku, nadchodzą dyfuzory akustyczne.

W akustyce studyjnej dyfuzory odgrywają kluczową rolę, zasłaniając punkty odbicia i w tym przypadku rozpraszając dźwięki.

acoustic diffuser reflexion points
acoustic diffuser reflexion points
Co by się stało, gdybyśmy nie przykryli tych punktów?

Byłby nierówny dźwięk z opóźnieniem fazy. W rezultacie nasz dźwięk nie byłby czysty!

Dźwięk odbijający się w tę i z powrotem wielokrotnie w ciągu jednej sekundy może wywołać nieprzyjemne echo. Nawet gdy nasz pokój osiągnął referencyjny pogłos.

Zobaczmy jeszcze jeden przykład:

Akustyka pokoju Hi-Fi!

Jedną z ważnych ról pokoju Hi-Fi jest wysokiej jakości odbiór audio, aby uzyskać dźwięk, o którym autor marzył i jaki jest na płycie, o którym każdy fan hi-fi stara się marzyć i do którego dąży. Oczywiście jest to bardzo trudne do wykonania. Akustyka już tu nie wystarcza. W celu uzyskania odpowiedniego dźwięku potrzebne są:

  1. wzmacniacz
  2. głośniki
  3. kolumny głośnikowe
  4. przewody
  5. aplikacje muzyczne
  6. stojaki
  7. płyty kompaktowe
  8. źródła sygnału
  9. itp.

Często nie można osiągnąć dobrego dźwięku.

Dlaczego?

Ponieważ prawie we wszystkich przypadkach jest zła akustyka. Dlatego osoby wymieniają się elementami  i czekają na zbawienie. Ale po pierwszym entuzjazmie szukają kolejnej ofiary.

Gdyby więc zaczynali od akustyki, nie mieliby takiego problemu.

Akustyka pokoju HiFi, dlatego różni się od akustyki innych pomieszczeń. Jednym z najważniejszych jest mapowanie i dźwięk 3D. Nie można tego osiągnąć bez dyfuzorów akustycznych. Lokalizacja paneli akustycznych jest bardzo ważna dla akustyki Hifi. Jeśli umieścisz panel dźwiękochłonny w niewłaściwym miejscu, na przykład między głośnikami, zabijesz obraz na scenie. Za głośnikiem też nie będzie miejsca. Jeśli pominiesz punkty odbicia za głośnikami, muzyka będzie również odtwarzana w jednej płaszczyźnie wzdłuż głośników. Dlatego ważne jest, aby umieścić gładki panel akustyczny i dyfuzor akustyczny. Kiedy próbujemy wchłonąć bas, zawsze zaczynamy od rogu. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, ale szczególnie sali hi-fi! Istnieje kilka aplikacji korektora pokoju, ale samo te nie wystarczy.

Czy istnieje idealna akustyka do pokoju hi-fi?

Mógłbym powiedzieć, że nie ma czegoś takiego.

Dlaczego?

Ponieważ każdy pokój jest inny i każdy ma inny rozmiar, wykonany jest z różnych materiałów.

Ale jeśli nie patrzymy na to w ten sposób, to jest jedna ogólna zasada:

Podstawową sprawą jest umieszczenie w narożnikach membran drewnianych, które zajmą powierzchnię aż do sufitu.

treatment after studio acoustic measurement (2)

Miłej niedzieli!
Autor: Robert Polgár

IA

Podobne wpisy