Recenzja projektora dźwięku Bose Soundbar 700

Projektor dźwięku Bose Soundbar 700 to inteligentny głośnik dzięki Amazon Alexa i Google Assistant. Jednak brak wejść HDMI i obsługi Atmos/DTS:X oraz szkła odbijającego ekran telewizora nie są tak atrakcyjne w tej cenie.

Zalety:
-Obszerny obraz sceniczny
-Amazon Alexa, aplikacje Asystenta Google
-Kalibracja dźwięku ADAPTiQ

Niedogodności:
-Brak Atmos/DTS: X
-Brak wejścia HDMI
-Odblaskowa powierzchnia

Głośnik Bose Soundbar 700, podobnie jak inne modele, wykorzystuje technologie QuietPort i PhaseGuide. Wyposażona w firmowy system automatycznej kalibracji dźwięku ADAPTiQ, obudowa głośnika jest taka sama jak w poprzednim modelu 300. 700 oferuje również łączność HDMI, eARC, obsługę Apple AirPlay 2, przeprojektowany uniwersalny pilot i aplikację Bose Music. Wbudowane są również Amazon Alexa i Google Assistant, dzięki czemu ten głośnik jest całkowicie inteligentny.
Niestety to urządzenie nie ma wejścia HDMI i nie obsługuje Dolby Atmos i DTS:X. To dość poważne negatywy dla głośnika, który mieści się w tym dość wysokim przedziale cenowym i nie ma nawet osobnego subwoofera.

Cechy soundbara Bose Soundbar 700:

Recenzja głośnika Bose 700

Bose Soundbar 700 wygląda jak wysokiej klasy głośnik z elegancką obudową i doskonałą jakością wykonania. Ma perforowaną, okrągłą kratkę aluminiową i szkło hartowane, a także do wyboru jasna czerń lub biel. Niestety projekt pozostawia wiele do życzenia. Od najlżejszego dotyku na szkle pojawiają się odciski palców, a gdy tylko włączymy telewizor, odbija on rzeczy na ekranie – co jest bardzo zagmatwane. Soundbar 700 ma tylko 57 mm wysokości. Więc nie ma problemu z umieszczeniem go również na telewizorze. Jest wystarczająco szeroki, aby pomieścić telewizory z większym ekranem, a opcjonalny wspornik jest również dostępny dla osób, które chcą zamontować go na ścianie.

Projekt jest minimalistyczny, elegancki, z zaledwie dwoma dotykowymi elementami sterującymi. Jeden do zasilania, a drugi do wyciszenia wbudowanych inteligentnych asystentów. Praktycznie nie ma wyświetlacza, tylko pasek świetlny, ale aby rozpoznać sygnały z paska świetlnego, trzeba by być superszpiegiem lub dekoderem kodów… Miałoby szczęście wyposażyć projektor dźwięku w czytelny wyświetlacz.

Połączenia i zdalne sterowanie

Wszystkie połączenia z głośnikiem Bose Soundbar 700 znajdują się w dwóch zagłębionych obszarach na spodzie. Niestety, ze względu na inną wadę konstrukcyjną, miejsce na podłączenie różnych kabli jest ograniczone. Producent dostarcza co najmniej kabel optyczny i HDMI do głośnika. Jedno wgłębienie ma port HDMI, optyczne wejście cyfrowe, port Ethernet i port micro-USB, drugie wgłębienie ma gniazdo kabla zasilającego i cztery złącza jack 3,5 mm dla subwoofera, przedłużacza podczerwieni i zestawu słuchawkowego ADAPTiQ.

Pod względem ceny dość zaskakujące jest to, że nie ma wejścia HDMI, tylko kawałek wyjścia. Dobrą wiadomością jest jednak to, że obsługuje eARC, więc wysyła bezstratny dźwięk z telewizora do listwy dźwiękowej. Oczywiście wymaga to również obsługi przez telewizor eARC. Połączenia bezprzewodowe obejmują Wi-Fi (pasma 2,4 GHz i 5 GHz), Apple AirPlay 2 i Bluetooth. Ten ostatni ogranicza się do kodeka SBC. Tak więc dla tych, którzy wymagają najlepszej jakości dźwięku, dwie pierwsze opcje są lepszym wyborem.

Firma Bose wyposażyła soundbar w świetnie zaprojektowany metalowy pilot uniwersalny, który posiada również podświetlenie aktywowane ruchem. Możemy go sparować z wieloma narzędziami. Na przykład telewizor, odtwarzacz Blu-ray, konsola do gier, streamer wideo lub dekoder z jednym pilotem. Niestety pilot ma też usterki. Zbyt duże, miękkie gumowe przyciski przyciągają kurz i kłaczki. Nie widać też, kiedy podświetlenie jest wyłączone, a nawet to, że jest zawsze podświetlone, nie ma sensu.

Bose-Soundbar-van jej

Aplikacja Bose Music App jest co najmniej łatwa w użyciu dzięki intuicyjnemu interfejsowi, który umożliwia łatwą nawigację po ustawieniach. Umożliwia dostrajanie, takie jak ustawienia środka, basu, tonów wysokich i zdalny dostęp do Spotify, Amazon Music, Deezer, TuneIn, AirPlay i Bluetooth.
Bose Soundbar 700 oferuje wiele funkcji. Wiele z nich skupia się na możliwościach inteligentnego głośnika: Po skonfigurowaniu otrzymujesz w pełni funkcjonalny inteligentny głośnik do słuchania wiadomości lub możesz odtwarzać pogodę, muzykę, radio i sterowanie głosowe. Do wyboru są cztery serwisy muzyczne – Spotify, Amazon Music, Deezer i TuneIn Radio.

Sam głośnik, Bose, wykorzystuje własną technologię PhaseGuide i QuietPort. Te pierwsze mogą przesyłać dźwięk na boki głośnika, aby zapewnić szerszy obraz sceny, podczas gdy te drugie przekazują głębszy, wyraźniejszy i pozbawiony zniekształceń bas.

Ten projektor audio może dekodować 5.1 Dolby Digital i DTS, ale nie obsługuje bezstratnych kodeków, takich jak Dolby TrueHD lub DTS-HD Master Audio, nie mówiąc już o Dolby Atmos lub DTS:X.
Biorąc pod uwagę cenę, wydaje się to dużym niedoborem.

Naszym zdaniem 700 lepiej nadaje się do telewizji i muzyki niż do filmów. Jeśli chcesz poprawić bas lub dodać kanały surround, musisz wydać więcej. Oznacza to, że stworzenie pełnego systemu 5.1 będzie kosztować znacznie więcej.

Dźwięk

Bose Soundbar 700 wykorzystuje cztery przetworniki średniotonowe — po dwa z każdej strony środkowego głośnika wysokotonowego. Po lewej i prawej stronie znajduje się technologia PhaseGuide, która ma na celu poszerzenie przedniego pola dźwiękowego.
Na szczęście głośnik jest łatwy w instalacji — wystarczy umieścić go przed telewizorem i już działa. Konfiguracja jest równie prosta: wystarczy uruchomić aplikację Bose Music i postępować zgodnie z instrukcjami, które przeprowadzą Cię przez proces automatycznej kalibracji ADAPTiQ. Obejmuje to użycie mikrofonu.

ADAPTiQ analizuje zakres częstotliwości, dostosowując się do odległości, poziomów i negatywnych efektów akustycznych powodowanych przez pomieszczenie. W sumie jest pięć pomiarów.
Niewątpliwie ADAPTiQ z pewnością poprawi ogólny świat dźwięków 700, zapewniając przyjemne poczucie równowagi i żywy dźwięk o dużej szerokości, a nawet głębi. Ma też dobry efekt stereo, co daje piękne obrazowanie. Należy zauważyć, że to doskonała obróbka akustyczna pomieszczenia ma zasadnicze znaczenie dla dźwięku. Dlatego potrzebujemy paneli pochłaniających basy, a panele pochłaniające z dyfuzorem są wymagane na ścianach, suficie i narożnikach.

Przetestowaliśmy go w dużym pokoju z kilkoma oknami i szklanymi drzwiami. Echo sprawiało sporo problemów. Zarekomendowaliśmy właścicielowi kurtyny akustyczne, które pomogą w korygowaniu problemów słuchowych. 700 jest z pewnością najlepszy w muzyce, idealne średnie zakresy, ładnie scharakteryzowane wysokie zakresy. Głosy są dobrze zdefiniowane, a dialogi wyraźne i skupione.

Mówca zmaga się z grami i filmami. Tutaj barwa wydawała się bardziej ograniczona, doświadczyliśmy zniewalających efektów, efektów przestrzennych, bez ograniczonego basu. Technologia PhaseGuide poszerza przestrzeń dźwiękową, ale dzieje się to kosztem obrazowania, przez co efekty są często mniej dokładne. Zasadniczo oznacza to, że prostsze filmy brzmią całkiem dobrze, ze szczegółową muzyką i dialogami, czystym dźwiękiem. Ale poważniej brzmiąca ścieżka dźwiękowa traci dużo ze swojej dokładności.
To samo dotyczy gier.

Problemem jest też brak osobnego subwoofera. I pomimo technologii QuietPort ten głośnik nie jest w stanie wydobyć intensywnych, perkusyjnych dźwięków basowych. Ze względu na brak niskich częstotliwości niektóre efekty dźwiękowe nie przeważają, co pogarsza wrażenia.

Naszym zdaniem Sonos Playbar jest lepszą alternatywą, ponieważ brzmi dobrze, jest niezwykle łatwy w konfiguracji i działa dobrze zarówno jako głośnik telewizyjny, jak i samodzielny głośnik Sonos. Korzysta ze wszystkich funkcji związanych z systemem Sonos, w tym intuicyjnej aplikacji sterującej, sterowania głosowego za pomocą urządzenia zgodnego z Alexa lub Google Assistant oraz funkcji multiroom i dodatkowych funkcji telewizyjnych.

Jeśli jesteś fanem filmów lub graczem, Samsung HW-Q70R jest znacznie lepszym wyborem. Ta oszałamiająca kombinacja soundbara i subwoofera zapewnia wciągającą wydajność Atmos i DTS: X i jest wyposażona w wejście HDMI. Nie ma wbudowanego inteligentnego asystenta, ale głośnik współpracuje z Alexą i ważne jest, aby dawał wyraźny, głęboki dźwięk.

Werdykt

Oczywiście ten projektor dźwięku ma konkurować z Sonosem, więc nacisk kładzie się na muzykę i inteligentne funkcje. Ale system multiroom, który jest jedną z głównych atrakcji Sonos, nie jest dostępny w Bose Soundbar 700. Brakuje mu obsługi wielokanałowej i mocnego basu, więc fani filmów i gracze będą rozczarowani.
Zaangażowanie asystentów Amazona i Google wydaje się bardziej olśniewające, a jeśli naprawdę potrzebujemy inteligentnego głośnika, istnieje wiele tańszych opcji.

Ogólnie rzecz biorąc, ten głośnik jest dobrze zaprojektowanym głośnikiem i zwykle brzmi całkiem nieźle, dźwięk przestrzenny jest również dobry, ale to kompromis, jeśli kochamy naprawdę głęboki bas, dokładność.

Ze scenariuszem Roberta Polgár