To dwie zupełnie różne substancje, które powinny pełnić tę samą rolę, ale jedna działa znacznie lepiej niż druga. Nie ma więc znaczenia, który preferujemy, ponieważ poważnie wpływają one na akustykę pomieszczeń zarówno w negatywnym, jak i pozytywnym kierunku.

Jeśli pochłanianie dźwięku, to gąbka akustyczna?

Sponzor-169x300

Zwykle każdy myśli o tym jako pierwszy, gdy celem jest stworzenie ukierunkowanego pochłaniania dźwięku, m.in. podczas projektowania domowego studia. Panele gąbkowe są również odpowiednie na niektórych poziomach, ale jeśli naprawdę chcesz wybrać jakość, akustyczna wełna mineralna z pewnością będzie rozwiązaniem. Ma wiele zalet, więc w wielu przypadkach nie można nawet namierzyć tego specjalnego materiału gąbką.

Dlaczego większość ludzi wybiera gąbkę? Dzieje się tak głównie dlatego, że widzą to przyklejone do ścian studia w różnych filmach. Zasadniczo jest to dość proste, ale mniej skuteczne, zwłaszcza jeśli nie stosuje się idealnej jakości. Jak wiemy, rozwiązanie styropianowe na bazie jajka jest reklamowane na wielu forach, ale pianka izolacyjna jest też często źle rozumiana. Jeśli to możliwe, tych metod całkowicie unika się, jeśli chodzi o izolację akustyczną. To nie przypadek, że na rynku dostępne są oddzielne materiały i pokrycia termoizolacyjne i dźwiękochłonne. Z drugiej strony wełna mineralna wyróżnia się również jako izolacja akustyczna i cieplna, głównie ze względu na swoją włóknistą strukturę. Natomiast styropian i jego towarzysze są całkowicie sztywne i odbijają fale dźwiękowe, ergo niczego nie rozwiązuje, a dodatkowo szpecą wnętrze. Roztwór zawierający jajka na wierzchu jest nawet łatwopalny.

Wełna mineralna o niewidocznej wydajności

Wbudowany w ścianę jako materiał izolacyjny, jest całkowicie niewidoczny i dlatego nie psuje ogólnego obrazu. Nie wchłania wilgoci, a także jest ognioodporny, dzięki czemu jest bezpieczniejszy niż gąbka. Nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W przypadku izolacji elewacji może być również stosowany jako zewnętrzna izolacja akustyczna, aby powstrzymać dźwięki z zewnątrz. Jeśli chcesz wyeliminować wewnętrzne echo, jest on zbudowany za tradycyjną lub akustyczną płytą gipsowo-kartonową, która ma korzystne właściwości dźwiękochłonne. W zależności od sytuacji wełną mineralną można izolować nie tylko powierzchnie pionowe, ale także poziome podłogi i sufity. Korzyści te można również czerpać podczas ogólnego stosowania. Jeśli natomiast spojrzymy na to konkretnie jako na element akustyczny, to też będzie zwycięzcą, tyle że w innej formie.

Stylowa forma spektakularnego pochłaniania dźwięku

Panel akustyczny szerokopasmowy 300x300

Istnieje kilka rodzajów wełny mineralnej, w zależności od tego, gdzie jest ułożona. Jednak paneli dźwiękochłonnych zawierających bawełnę akustyczną nie trzeba montować w ścianie, pod podłogą, nad sufitem, ponieważ można je stosować samodzielnie. Wyróżniają się również jako element wystroju. Dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można je łatwo dopasować do stylu pomieszczenia. Można je dowolnie umieszczać na ścianie, ale można je również stosować jako oddzielne elementy ze składanymi nogami. Akustyczna powłoka jedwabiu również dodaje wiele do wyglądu, nie wspominając o jego skuteczności. Należy do grupy szerokopasmowych elementów akustycznych. Dokładnie, co to oznacza, zostanie wyjaśnione poniżej.

Sekret tkwi w zdolności pochłaniania dźwięku

Ale jaki jest czynnik akustyczny, który sprawia, że ​​zdecydowanie lepiej wybrać wełnę mineralną niż gąbkę? To nie przypadek, że z tego materiału korzystają również profesjonalne studia.

Załóżmy, że nie jesteśmy usatysfakcjonowani dźwiękiem danej przestrzeni, więc zaczynamy tapetować pomieszczenie panelami gąbkowymi jako wytłumiającymi. Mimo to dźwięk się nie poprawia, a coraz bardziej mamy wrażenie, że jest coraz gorzej i głuchy, a głębokie dźwięki wychodzą w niepokojący sposób.

Dzieje się tak, ponieważ gąbka nie jest w stanie pełnić funkcji szerokopasmowego produktu akustycznego, w tym przypadku wełny mineralnej. Ma niską gęstość ciała, więc działa dobrze, jeśli celem jest tłumienie wyższego zakresu częstotliwości. Niewłaściwe użycie może skutkować nadmiernym tłumieniem, czyniąc całe pomieszczenie bez życia, dlatego ważne jest, aby mądrze używać tych elementów we właściwym miejscu we właściwym miejscu.

Akustyczna wełna mineralna z innymi materiałami

art-wall-panel-dyfuzor-2-300300

Szczególnie w przypadku studia, oprócz bawełnianych paneli akustycznych może być wskazane dopracowanie akustyki za pomocą drewnianych dyfuzorów lub rezonatorów. Jeśli pomieszczenie wibruje z powodu basu, znacznie zniekształca to obraz dźwiękowy i degraduje efekt końcowy w studiu mikserskim lub nagraniowym. Drewno jest jednym z najlepszych pochłaniaczy basowych, dlatego dyfuzory i rezonatory należy umieszczać w punktach odbicia. W połączeniu z wełną mineralną uzyskuje się znacznie wyraźniejszy dźwięk. Na podstawie wielkości pomieszczenia można obliczyć, ile rezonatorów i dyfuzorów należy zainstalować.

Ogólnie rzecz biorąc, gąbka jest tania, ale w żadnym wypadku nie wystarczająca do stworzenia odpowiednich warunków akustycznych. I to może się ujawnić w krótkim okresie. Dzięki bawełnie akustycznej i dodatkowym elementom akustycznym wysokiej jakości uzyskuje się nieskazitelny dźwięk, co skutkuje bardziej wymagającą i zdrowszą przestrzenią życiową.

Kategorie: Blog