Większość ludzi jest już przyzwyczajona do życia w głośnym, hałaśliwym otoczeniu. Przeniesienie się w miejsce, w którym panuje idealna cisza, jest prawie niemożliwe, a nasze ciało się do tego przystosowało – nauczyliśmy się ignorować niepotrzebne dźwięki. Ale nie zawsze jest to możliwe i istnieje poziom zanieczyszczenia hałasem, którego organizm nie może już tolerować na dłuższą metę bez konsekwencji.

Co to jest zanieczyszczenie hałasem?

Zanieczyszczenie hałasem to hałas pochodzący z naszego otoczenia. Naprawdę nie możemy tego uniknąć, przynajmniej nie we wszystkich sytuacjach. W miastach najbardziej uderzające są odgłosy pojazdów, odgłosy budowy, muzyka z nocnych klubów, odgłosy rozmów ludzi, aw osiedlach mieszkaniowych często słychać przemówienia i działania sąsiadów.

zmniejsz-hałas-300x132

Wiele osób uważa, że ​​okolica jest całkowicie spokojna, ale każdy, kto wyprowadza się z miast, powinien być rozczarowany: we wsiach panuje hałas, po prostu inaczej. Hałas pojazdów jest wyraźnie bardziej umiarkowany, ale na wsi słychać szczekanie psów, odgłos kosiarki lub piły łańcuchowej, rozmowy sąsiadów na ulicy, młotkowanie, wiercenie, rzeźbienie i nie tylko. A potem nawet nie wspomnieliśmy o głośniejszym sprzęcie AGD: pralce, zmywarce, suszarce, odkurzaczu… takie są zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Zanieczyszczenie hałasem jest więc wszędzie, a jego wysoki poziom jest obecnie stosunkowo dużym problemem. Żyjemy coraz głośniej, a to za sprawą rozwoju transportu, coraz większej ilości sprzętu AGD, prężnie rozwijających się placów budowy. Jednocześnie widzimy coraz więcej negatywnych skutków, przed którymi należałoby się wystrzegać.

Jakie są negatywne skutki smogu hałasowego?

Niestety wysoki poziom zanieczyszczenia hałasem wpływa również na nasze zdrowie i to nie do końca: może być przyczyną wielu chorób, nawet poważniejszych.

Te problemy obejmują hałas:

  • Zaburzenia snu: Z jednej strony może to być również bezpośrednią konsekwencją, jeśli na przykład w pobliżu naszego mieszkania znajduje się klub nocny i nie możemy spać z powodu odfiltrowanego hałasu. W przypadku klubów nocnych na świeżym powietrzu w Budapeszcie jest to stały problem okolicznej ludności w miesiącach letnich. Z drugiej strony stres może utrudniać zaśnięcie – patrz następna sekcja.
  • Stres, nerwowość: ciągłe narażenie na hałas powoduje chroniczny stres i nerwowość, nawet niezauważoną. Utrzymuje nasze ciało w stanie ciągłej czuwania, więc nie możemy spać, ciągle jesteśmy napięci trądzikiem, nie jesteśmy w stanie się skoncentrować, co wpływa na wszystkie obszary naszego życia. Nie wspominając już o tym, że stres jest siedliskiem wielu fizycznych dolegliwości.
  • Bóle głowy: może być bezpośrednio wywoływane przez dźwięk, ale stres może również przyczynić się do rozwoju przewlekłego bólu głowy z powodu zanieczyszczenia dźwiękiem.
  • Choroby układu krążenia: mogą być w dużej mierze konsekwencją stresu, ale jest również naukowo udowodnionym faktem, że narażenie na wysoki poziom hałasu zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.
  • Zaburzenia poznawcze i problemy ze zdrowiem psychicznym: Kiedyś wspominaliśmy, że „już szaleję za tym hałasem” – ale są tacy, którzy nie żartują z tego. Jeśli jesteśmy zmuszeni do życia w ciągłym hałasie, mogą powstać przynajmniej drobne dolegliwości psychiczne. Może to być również problem z koncentracją i myśleniem.
  • Szum w uszach: Szum w uszach może być bezpośrednią konsekwencją wysokiego hałasu. W najlepszym razie jest to tylko tymczasowe: prawdopodobnie zdarzyło Ci się już dzwonić w uszach po koncercie lub głośnym klubie nocnym, ale są szanse, że minie to następnego dnia. Ale jeśli jesteś stale lub zmuszony znosić duży hałas, niestety szum w uszach może również stać się trwały, co oznacza długotrwałą utratę słuchu.
  • Upośledzenie słuchu: Wielu muzyków zgłasza, że ​​ich słuch znacznie się pogorszył na przestrzeni lat w branży muzycznej – wpływ miała na to ilość koncertów i prób. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku tych, którzy przez lata nie odpowiednio chronili swój słuch, lekceważąc problem. U wielu z nich bardzo często występują szumy uszne, szumy uszne, utrata słuchu i niestety jest to już nieodwracalne, co najwyżej można zapobiec dalszemu pogorszeniu.

Odświeżenie w hałaśliwym świecie

pochłanianie dźwięku-z zatyczką do uszu-300x169

Spokojny zakątek to orzeźwienie w ciągłym hałasie, a nie odprężenie dla organizmu, co jest ważne, aby uniknąć wspomnianych problemów. Nie jest jednak łatwo stworzyć wokół nas ciszę, ale też nie jest to niemożliwe: przy odpowiedniej izolacji naszych domów, zatyczkach do uszu i zastosowaniu kurtyn akustycznych możemy wiele zrobić, aby odfiltrować większość hałasu kiedy chcemy do.

W przypadku niektórych prac jest to niezbędne, na przykład w studiach dźwiękowych, ale w przypadku pracy biurowej koncentracja może być bardzo pomocna, a także wydajność, jeśli nie jesteśmy narażeni na ciągły hałas. Zatem cisza jest ważna zarówno dla wydajnej pracy, jak i zdrowia – spróbujmy stworzyć ją zarówno w domu, jak i w pracy!

Kategorie: Blog