Większość ludzi jest już przyzwyczajona do życia w głośnym, hałaśliwym otoczeniu. Przeniesienie się w miejsce, w którym panuje idealna cisza, jest prawie niemożliwe, a nasze ciało się do tego przystosowało – nauczyliśmy się ignorować niepotrzebne dźwięki. Ale nie zawsze jest to możliwe i istnieje poziom zanieczyszczenia hałasem, którego organizm nie może już na dłuższą metę tolerować bez konsekwencji.

Co to jest zanieczyszczenie hałasem?

Zanieczyszczenie hałasem to hałas pochodzący z naszego otoczenia. Naprawdę nie możemy tego uniknąć, przynajmniej nie we wszystkich sytuacjach. W miastach najbardziej uderzające są odgłosy pojazdów, odgłosy budowy, muzyka z nocnych klubów, odgłosy rozmów ludzi, a na osiedlach mieszkaniowych często słychać rozmowy i prace wykonywane przez sąsiadów.

zmniejsz-hałas-300x132

Wiele osób uważa, że na wsi jest zupełnie spokojnie, ale każdy, kto wyprowadza się z miasta, jest rozczarowany: we wsiach panuje hałas, tylko po prostu inny. Hałas powodowany przez pojazdy jest znacznie bardziej umiarkowany, ale na wsi słychać szczekanie psów, odgłos kosiarki lub piły łańcuchowej, rozmowy sąsiadów na ulicy, uderzenia młotka, wiercenie, rzeźbienie, itd. Już nawet nie wspomnieliśmy o głośniejszym sprzęcie AGD: pralce, zmywarce, suszarce, odkurzaczu…  są one zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Zanieczyszczenie hałasem jest więc wszędzie, a jego wysoki poziom jest obecnie stosunkowo dużym problemem. Żyjemy coraz głośniej, a to za sprawą rozwoju transportu, coraz większej ilości sprzętu AGD, prężnie rozwijających się placów budowy. Jednocześnie widzimy coraz więcej negatywnych skutków, przed którymi należałoby się wystrzegać.

Jakie są negatywne skutki smogu hałasowego?

Niestety wysoki poziom zanieczyszczenia hałasem wpływa również na nasze zdrowie i to nie w dobrym kierunku: może być przyczyną wielu chorób, nawet poważniejszych.

Między innymi te problemy spowodowane są hałasem:

  • Zaburzenia snu: Z jednej strony może to być również bezpośrednią konsekwencją, jeśli na przykład w pobliżu naszego mieszkania znajduje się klub nocny i nie możemy spać z powodu dochodzącego z niego hałasu. W przypadku klubów nocnych na świeżym powietrzu w Budapeszcie w miesiącach letnich jest to stałym problemem dla okolicznej ludności. Z drugiej strony stres może utrudniać zaśnięcie – patrz następna sekcja.
  • Stres, nerwowość: ciągłe narażenie na hałas powoduje chroniczny stres i nerwowość, nawet niezauważoną. Utrzymuje nasze ciało w stanie ciągłego czuwania, więc nie możemy spać, ciągle jesteśmy spięci do granic wytrzymałości, nie jesteśmy w stanie się skoncentrować, co wpływa na wszystkie obszary naszego życia. Nie wspominając już o tym, że stres jest siedliskiem wielu fizycznych dolegliwości.
  • Bóle głowy: mogą być bezpośrednio wywoływane przez dźwięk, ale stres może również przyczynić się do rozwoju przewlekłego bólu głowy z powodu zanieczyszczenia dźwiękiem.
  • Choroby układu krążenia: mogą być w dużej mierze konsekwencją stresu, ale jest również naukowo udowodnionym faktem, że narażenie na wysoki poziom hałasu zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.
  • Zaburzenia poznawcze i problemy ze zdrowiem psychicznym: Kiedyś wspominaliśmy, że „nie wytrzymam już od tego hałasu” – ale są takie osoby, w przypadku których, to już nie jest żart. Jeśli jesteśmy zmuszeni do życia w ciągłym hałasie, mogą powstać przynajmniej drobne dolegliwości psychiczne. Może to być również problem z koncentracją i myśleniem.
  • Szum w uszach: Szum w uszach może być bezpośrednią konsekwencją wysokiego hałasu. W najlepszym razie jest to tylko tymczasowe: prawdopodobnie zdarzyło Ci się już dzwonienie w uszach po koncercie lub głośnym klubie nocnym, ale na następny dzień, ten problem zniknął. Ale jeśli jesteś stale zmuszony znosić duży hałas, niestety szum w uszach może również stać się trwały, co oznacza długotrwałą utratę słuchu.
  • Upośledzenie słuchu: Wielu muzyków zgłasza, że ​​ich słuch znacznie się pogorszył na przestrzeni lat w branży muzycznej – wpływ miała na to ilość koncertów i prób. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku tych, którzy przez lata nie odpowiednio chronili swój słuch, lekceważąc problem. U wielu z nich bardzo często występują szumy uszne, dzwonienie w uszach, utrata słuchu i niestety jest to już nieodwracalne, co najwyżej można zapobiec dalszemu pogorszeniu.

Orzeźwienie w hałaśliwym świecie

pochłanianie dźwięku-z zatyczką do uszu-300x169

Spokojny zakątek to orzeźwienie po ciągłym hałasie, jak również odprężenie dla organizmu, co jest ważne, aby uniknąć wspomnianych problemów. Nie jest jednak łatwo stworzyć wokół nas ciszę, ale nie jest to niemożliwe: przy odpowiedniej izolacji naszych domów, zatyczkach do uszu i zastosowaniu kurtyn akustycznych możemy wiele zrobić, aby pozbyć się większości hałasu, kiedy tego chcemy.

W przypadku niektórych prac jest to niezbędne, na przykład w studiach dźwiękowych, ale w przypadku pracy biurowej koncentracja może być bardzo pomocna, wpływa ona również na wydajność. Zatem cisza jest ważna zarówno dla wydajnej pracy, jak i zdrowia – spróbujmy stworzyć ją zarówno w domu, jak i w pracy!

IA

Podobne wpisy