Wypróbowaliśmy odtwarzacz multimedialny Dune HD Pro 4K!

Po rozpakowaniu odtwarzacza multimedialnego Dune HD Pro 4K zapakowanego w białe kartonowe pudełko, znajdziesz sam odtwarzacz multimedialny z odłączanymi antenami, zasilaczem, kablem HDMI, podświetlanym pilotem, instrukcją obsługi i 2 bateriami AAA do pilota. W porównaniu z poprzednim modelem w zestawie nie ma zestawu do montażu na ścianie, gniazda A/V->kabla RCA i przedłużacza IR. Brakowało również kabla SATA wymaganego do podłączenia zewnętrznego dysku.

Funkcje Dune HD Pro 4K

Działa na systemie operacyjnym Google Android i ma pojemność 16 GB. Podstawowe funkcje odtwarzacza multimedialnego to łączność Bluetooth, czytnik kart pamięci oraz połączenie Wi-Fi. Rozmiar pamięci RAM to 2 GB. Dostępny w kolorze czarnym. Wymiary to 187 mm x 29 mm x 140 mm.

Pilot do Dune Media Player

Posiada analogowe, cyfrowe wyjścia optyczne oraz Ethernet LAN, HDMI, HDMI 2.0, Composite video, gniazdo MicroSD, wyjścia optyczne, porty USB 2.0, USB 3.0. Obsługiwane rozdzielczości: 4K Ultra HD, Full HD, HD Ready. Obsługiwane formaty audio to AAC, ALAC, APE, Apple Lossless, ASF, FLAC, LPCM, MP3, MP4, OGG, WAV, WMA, obsługiwane formaty wideo to AVI, H.264, MP4, WMV.

Do czego możemy wykorzystać odtwarzacze multimedialne?

Odtwarzacze multimedialne są przeznaczone do odtwarzania filmów i muzyki na telewizorach, które nie są wyposażone w port DLNA lub USB. Wraz z wprowadzeniem na rynek telewizorów Smart, które miały już zintegrowany system operacyjny, surfowanie po Internecie i przesyłanie strumieniowe stały się niezwykle łatwe.

Jednak nie każdy ma smart TV, więc po pewnym rozwoju wciąż istnieje zapotrzebowanie na odtwarzacze multimedialne. Zaleca się również korzystanie z odtwarzacza multimedialnego w najlepszych i najdroższych telewizorach Smart TV, ponieważ jakość odtwarzania z telewizorów inteligentnych nie dorównuje jakości odtwarzaczy multimedialnych.

Podstawową funkcją odtwarzaczy multimedialnych jest możliwość odtwarzania muzyki lub treści wideo z innego urządzenia. Wymaga to połączenia DLNA lub HDMI. Odtwarzacz multimedialny można również podłączyć do kamer wideo lub aparatów fotograficznych, aby wyświetlać obrazy lub zawartość wideo na ekranie telewizora. Ponieważ odtwarzacze multimedialne są również wyposażone w złącza USB, do urządzenia można również podłączyć pamięć flash lub zewnętrzny dysk twardy. Odtwarzają również standardowe formaty wideo, ale są również zdolne do obsługi bardziej nowoczesnych formatów.

Możesz również uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem telewizji za pomocą kabla Ethernet lub Wi-Fi. Złącza HDMI służą tylko do przesyłania obrazów, nie można za ich pośrednictwem połączyć się z Internetem, tylko za pomocą odtwarzacza multimedialnego.

Właściwości techniczne

Odtwarzacz multimedialny działa w systemie operacyjnym Android, a czterordzeniowy procesor multimedialny Realtek RTD1295 zapewnia wysoką wydajność odtwarzania wideo. Dzięki 2 GB pamięci RAM DDR3 i 16 GB pamięci ROM ogólna wydajność jest doskonała. Niestety nowy model nie zawiera procesora wideo, takiego jak VXP w jego poprzedniku, Solo 4K.

wewnątrz wydmowy odtwarzacz multimedialny

Obsługiwane są również 4K i HDR, podobnie jak strumień bitów audio HD (Dolby ATMOS, DTS X), automatyczne przełączanie szybkości klatek i rozdzielczości. Masz również możliwość uporządkowania swojej kolekcji filmów w funkcji „Moja kolekcja”. Obiecują pełną obsługę Blu-ray w przyszłości, ponieważ urządzenie zostanie zaktualizowane za pomocą aktualizacji oprogramowania układowego.

Projektuj i buduj

Wejścia Wyjścia odtwarzacza Dune Pro 4K

Aluminiowa obudowa modelu Dune HD reprezentuje elegancki design i zdradza najwyższą jakość. Na górze czarnej obudowy znajduje się duże logo. Pilot jest duży, ale bardzo wygodny i poręczny. Posiada wygodną klawiaturę numeryczną i dedykowane klawisze do wszystkich kluczowych funkcji, takich jak regulacja głośności, menu, ustawienia, wybór dźwięku i napisów, pauza, odtwarzanie, przewijanie do przodu i pomijanie rozdziałów.

Największą zaletą jest podświetlenie pilota, które można włączyć osobnym przyciskiem w lewym górnym rogu. Przyćmione, subtelne pomarańczowe światło pomaga wyróżnić każdy przycisk w przyciemnionym lub przyciemnionym pomieszczeniu. Oparty na podczerwieni, ale zasięg jest nadal bardzo dobry.

Menu – Ustawienia

Chociaż ten odtwarzacz multimedialny jest urządzeniem z systemem Android, inżynierom oprogramowania producenta udało się zapewnić samodzielny interfejs użytkownika odtwarzacza, który jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika niż znane dotychczas odtwarzacze multimedialne z systemem Android.
Istnieje wiele motywów i opcji dostosowywania do wyboru podczas ustawień. Możesz także załadować własne niestandardowe motywy. Dzięki nowemu czterordzeniowemu procesorowi przeglądanie menu jest szybsze i znacznie płynniejsze.

Do odtwarzacza dodano nowe pozycje menu. Niektóre aplikacje na Androida są wstępnie zainstalowane, a kolejne można dodać za pośrednictwem Aptoide Store.
Menu ustawień jest dokładnie takie, jak w przypadku poprzednich graczy Diuny. Pod względem oprawy marka zawsze robiła wrażenie, więc i w tym obszarze nie będziemy zawiedzieni.

Testowanie

Podczas produkcji HD Pro 4K Dune przeszedł z SIGMA SoC na Realtek, aby uzyskać lepszą jakość odtwarzania.

Ok. Przetestowaliśmy odtwarzacz multimedialny w salonie o powierzchni 20 stóp kwadratowych, w którym nie przeprowadzono jeszcze żadnej obróbki akustycznej. Z naszych pomiarów wynika, że ​​w pomieszczeniu słychać echa, dlatego zaleciliśmy klientowi umieszczenie membranowych paneli dźwiękochłonnych i pochłaniających z dyfuzorem zarówno na ścianach, jak i na suficie w celu wyeliminowania echa. Polecamy skórzane pułapki basowe membranowe za głośnikami oraz w rogach.

Zarządzanie akustyką pomieszczeń jest bardzo ważne, ponieważ jakość dźwięku treści wideo i materiałów muzycznych może być odpowiednia tylko wtedy, gdy akustyka jest optymalna. Ściany i sufit odbijają dźwięki, podobnie jak okna, więc mogą wystąpić nieprzyjemne echa, prowadzące do pogorszenia dźwięku. Nie przejmuj się więc akustyką pomieszczeń, wybierz profesjonalną akustykę i produkty!

Odtwarzanie plików muzycznych (mp3/flac) było bezproblemowe, nie możemy się do tego zgłaszać ani narzekać.
Jednak nasze doświadczenia z wydajnością odtwarzania wideo są mniej jasne. Podstawowe oprogramowanie jest w zupełności wystarczające. Domyślny wybór odtwarzacza zapewnia, że ​​nawet treści 4K / HDR o najwyższej przepływności są odtwarzane w doskonałej jakości.

Otrzymujemy zarówno automatyczne przełączanie klatek, jak i automatyczne przełączanie rozdzielczości, właściwe sterowanie ruchem 23 976 i strumień bitów HD Audio, w tym najnowszy kodek Dolby ATMOS i DTS X.

Jedyne, czego nam brakowało w idealnym doświadczeniu, to obsługa pełnych menu Blu Ray / UHD. Na szczęście producent obiecał, że będzie to obsługiwane w przyszłych aktualizacjach oprogramowania. Obsługuje odtwarzanie folderów ISO (w tym UHD) i Blu Ray, chociaż stwierdziliśmy, że czasami foldery BD nie były poprawnie rozpoznawane i nie mogły być odtwarzane automatycznie.

Należy wspomnieć, że odtwarzacz wewnętrzny nie jest domyślnym odtwarzaczem Realtek, ale zupełnie nowym typem przeprojektowanym przez Dune i Realtek. Jakość obrazu jest fantastyczna, chociaż czasami napotkaliśmy błąd przepustowości Realtek 4K, ale można temu łatwo zapobiec, ręcznie wybierając opcje wideo 4K@23.976, 12-bit i 4:2:2.

Odtwarzanie 3D jest również obsługiwane z konwersjami SDR-> HDR i HDR->SDR.
Przeskakiwanie, szybkie przewijanie do przodu lub do tyłu podczas odtwarzania treści jest tak proste, jak to tylko możliwe za pomocą klawiszy strzałek lub klawiszy numerycznych. Napisy (zewnętrzne) są również bardzo łatwe do dostosowania (wysokość, długość, czcionka, kolor, opóźnienie i rozmiar) w menu ustawień filmu.

W poprzednim modelu (Solo 4K) brakuje procesora obrazu VXP. Tak naprawdę nie potrzebuje zawartości Blu Ray i UHD, ale wykonał bardzo dobrą robotę przy naprawie materiałów SD, zwłaszcza DVD. Okres świetności płyt DVD dobiegł końca, ale ci, którzy mają kolekcję płyt DVD, uzyskują lepszy obraz dzięki starszym odtwarzaczom multimedialnym.

Istnieją jednak również innowacje, które rekompensują wszelkie niedociągnięcia w porównaniu z poprzednimi modelami. Być może najważniejszą rzeczą było uzyskanie pełnej licencji (Widevine DRM L1) na treści strumieniowe YouTube i DRM, takie jak Netflix. Oba są w stanie uzyskać rozdzielczość 4K. Jest to pierwszy wysokiej klasy odtwarzacz multimedialny, który nie korzysta z oficjalnego interfejsu użytkownika Android TV. Dzięki temu Pro 4K jest wyjątkowy, ponieważ użytkownik nie musi mieć osobnego urządzenia, aby odtwarzać wysokiej jakości pliki wideo i 4K Netflix. Mamy nadzieję, że w przyszłej aktualizacji oprogramowania sprzętowego będzie dostępny dźwięk 5.1 dla Netflix, ponieważ jest on teraz ograniczony do dźwięku stereo.

Aplikacja HDMI In nie obsługuje funkcji nagrywania z jakiegoś niezrozumiałego powodu.
Wydajność przewodowej sieci LAN była

niesamowite, ponieważ nie doświadczyliśmy żadnych oznak buforowania ani przeskakiwania sieci. Wydajność sieci bezprzewodowej była również bardzo dobra, ponieważ moduł 802.11ac Dual Band 2T2R może obsługiwać pliki remux 1080p.

Skrobak do folii

Aby pobrać informacje, musisz odpowiednio uporządkować kolekcję filmów na dysku twardym. Wymaga to pojedynczego folderu Movie (lub Movies), w którym każdy film ma osobny folder, a nazwa folderu lub pliku wideo zawiera pełny tytuł filmu, aby uniknąć możliwych konfliktów tytułów.
Pro 4K wykorzystuje ten sam skrobak, który był wcześniej używany w Solo 4K.

Rezultat jest oszałamiający i naprawdę precyzyjny. O każdym filmie jest wiele informacji, takich jak streszczenie, ciekawe informacje o głównych bohaterach/reżyserach/załodze, a także możemy obejrzeć zapowiedzi związane z filmami.

Domyślny menedżer plików ma również zintegrowaną funkcję automatycznego rozpoznawania, która działa dobrze, jeśli nazwa folderu ułatwia analizę skrobakowi.

System operacyjny Android

Interfejs użytkownika Dune jest oparty na systemie operacyjnym Android 7.1. Zwykłe menu Androida można zobaczyć tylko podczas ustawień, wybierając pozycję menu „system”. Wcześniej nie było możliwe dodawanie istniejących (lub nowych) kont Google. Jednak dzięki najnowszym aktualizacjom FW sklep Google Play jest już dostępny. Wpływ systemu operacyjnego Android został zminimalizowany, zapewniając płynne odtwarzanie wideo i audio w wysokiej jakości. Jest to ważne, ponieważ aktualizowanie aplikacji w tle może naprawdę pogorszyć stabilność odtwarzania (na przykład przez ograniczenie przepustowości sieci itp.)

Dune ma alternatywny sklep, Aptoide TV Market, w którym można znaleźć prawie wszystkie znane aplikacje.

Jednak przeglądanie w Google Chrome jest wyzwaniem, jeśli używasz tylko pilota odtwarzacza. Niektóre ustawienia wymagają przełączenia w tryb myszy, a wstawianie adresów internetowych za pomocą klawiatury ekranowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Do tej pory Dune HD Pro 4K był jedynym odtwarzaczem multimedialnym opartym na systemie Android, który nie mógł prawidłowo rozpoznać kombinacji klawiatury i myszy Logitech K400. Może jednak dobrze współpracować z innymi typami urządzeń.

Oprogramowanie Android i Dune HD działają jednocześnie z systemem operacyjnym Dune HD Pro 4K OpenWRT. OpenWRT OS oferuje różne funkcje Network Attached Storage (NAS), takie jak serwer SMB, serwer FTP, serwer DLNA i inne.

Wniosek

Ten nowoczesny, aktualny i wysokiej jakości odtwarzacz multimedialny obsługuje wszystkie istniejące standardy wideo.

Przejście na systemy operacyjne SoC i Android firmy Realtek było dla Dune dużą odwagą, co zakończyło się całkiem nieźle. W porównaniu z poprzednikami brakuje nam tylko procesora VXP i możliwości skalowania SD. Obsługa pełnego menu Blu Ray nie została jeszcze zrealizowana, ale producent obiecał, że spodziewa się jej w przyszłości.

Można powiedzieć, że to najlepszy odtwarzacz multimedialny na rynku. Jeśli obsługa Blu Ray nie jest tak ważna, nie ma nic lepszego niż Dune HD Pro 4K. Zaawansowane funkcje odtwarzania wideo (automatyczne przełączanie klatek i rozdzielczości, 3D, obsługa wysokiej przepływności 4K / HDR, doskonały scrapper, HD Audio), a także odpowiednia obsługa 4K You-Tube i Netflix również sprawiają, że to urządzenie jest wyjątkowe.

Interfejs użytkownika wygląda świetnie, podświetlany pilot jest znakomity, a obsługa 4K YouTube i Netflix jest wystarczająca. Android 7.1 zapewnia dostęp do wszystkich najnowszych interfejsów API.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a