Dyfuzor akustyczny

Jaka jest rola dyfuzora akustycznego?

Dużo rozmawialiśmy już o obróbce basu i tłumieniu echa. Rzeczywiście, są to najczęstsze problemy z akustyką, jednak nie uda nam się osiągnąć idealnego dźwięku, jeśli skupimy się wyłącznie na nich
te problemy.

Z pewnością duże znaczenie w akustyce mają również dyfuzory
problemy można rozwiązać tylko przy ich zastosowaniu.

To dwa najczęstsze problemy akustyczne, z którymi zwracają się do nas nasi klienci

Większość zgłoszeń, które otrzymujemy pochodzi z następującej sytuacji: klient zakupił długo poszukiwany i starannie wyselekcjonowany Hi-Fi lub dom
sprzęt teatralny, ale nawet po wyregulowaniu wszystkich możliwych parametrów nadal nie udało mu się uzyskać pożądanego dźwięku.

Ale kiedy słuchał sprzętu, w którym został zakupiony, wydobywał dźwięk jego marzeń. Zwykle problem, który się za tym kryje, pochodzi z jednego z dwóch opisanych poniżej przypadków.

dyfuzor akustyczny

dyfuzor akustyczny

Nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości, brak rozpraszaczy dźwięku.

W jednym przypadku, jak ważna dla naszego klienta była akustyka, zabiegi akustyczne rozpoczął od domowych aparatów na podstawie informacji znalezionych w internecie lub rekomendacji znajomych.

Zabieg to najczęściej stosowana praktyka polegająca na zakupie pianek akustycznych lub dyfuzorów ze styropianu naklejanych na ścianę.
Być może używa nieodpowiednich i niezmierzonych materiałów chłonnych, np.
włókno szklane lub wełna mineralna. Zwraca się do nas, ponieważ anomalie akustyczne utrzymują się nawet po domowej terapii.

Należy mieć świadomość, że ze względu na swoją gęstość pianka akustyczna i styropian są nieodpowiednie do pochłaniania lub rozpraszania niskich częstotliwości. Mogą jednak łagodzić wysokie częstotliwości, dlatego po raz pierwszy wydają się skuteczne, ponieważ redukują odbicia wysokich częstotliwości.

Mimo to później klient zdaje sobie sprawę, że wynik jest sprzeczny z jego pierwotnym zamiarem i koncepcją:

  • zwiększone wzmocnienie basu,
  • zniekształcony bas,

echo, nie słyszymy rzeczywistej ilości i jakości niskich częstotliwości, ale dźwięk pomieszczenia.

Stłumić echo!

W tym momencie doszliśmy do drugiego, najczęstszego problemu. Pomimo dobrze zainstalowanego sprzętu słyszymy mocne echo, które psuje przyjemność oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Na tym etapie niektórzy już zwracają się do nas z prośbą o pomoc w zakresie akustyki, ale wielu z nich raczej stara się znaleźć jakieś domowe rozwiązanie i zakupić absorbery. Idąc za tym, ludzie zwracają się do nas z poniższych powodów.

Łagodzenie lub rozpraszanie basu będzie nieskuteczne, jeśli gęstość pochłaniacza / dyfuzora jest nieodpowiednia lub jest wykonany z niezmierzonego, nieprzetestowanego materiału lub jest umieszczony w niewłaściwym miejscu.

Jeśli jednak domowe rozwiązanie jest „zbyt skuteczne”, tj. Pochłaniacz pochłania fale dźwiękowe, ale niektóre częstotliwości mogą być nadmiernie wytłumione, co ponownie sprawia, że ​​słuchanie muzyki lub oglądanie filmów jest nieprzyjemne.

Z przytoczonych powyżej przypadków wynika, że ​​dźwięki trzeba nie tylko pochłaniać, ale i rozpraszać. Aby uzyskać czysty, dynamiczny dźwięk bez echa, potrzebujemy również dyfuzorów dźwięku.

dyfuzor akustyczny

dyfuzor akustyczny

Profesjonalne pomiary i projektowanie akustyki zamiast domowych rozwiązań.

Zamiast domowych rozwiązań możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, powierzając rozwiązywanie problemów akustycznych fachowcowi. w
przebieg pomiaru akustycznego w zależności od parametrów pomieszczenia możemy określić jakiego typu i ilu paneli potrzebujemy oraz gdzie je umieścić, aby uzyskać pożądany dźwięk.

Jak działa dyfuzja dźwięku?

Z pewnością spotkałeś się ze zjawiskiem polegającym na tym, że po umeblowaniu pustego pokoju echo stopniowo słabnie, równolegle z wyposażaniem pokoju.

Powodem tego jest to, że meble armatura działają jako dyfuzorów. W przypadku dyfuzorów akustycznych możemy przed nimi obliczyć ich wpływ dyfuzyjny
dlatego można ją zaplanować.

Panele akustyczne mają nieregularne kształty, dzięki czemu mogą odwracać docierające do nich fale dźwiękowe – odbijają fale pod innym kątem niż ściana – i rozpraszają je po pomieszczeniu. Można zauważyć, że dyfuzory składają się z jednostek o różnej głębokości.

Pomimo swojej nieregularności powierzchnia dyfuzorów jest dobrze zaprojektowana: oni
odzwierciedlają różne częstotliwości w różnych kierunkach.

Im gęstszy materiał, z którego są wykonane, tym niższa częstotliwość mogą one przekierować.

Dyfuzory filtrują skoki częstotliwości, niwelują grzechoczące echo pochodzące z pogłosu wysokich częstotliwości. Na podstawie pomiaru akustycznego, umieszczając je w odpowiednim miejscu, podczas ich użytkowania doświadczymy:

  • bezpośrednie Echos są zredukowane,
  • Poprawa szczegółów i wyrazistości głosu,
  • można uzyskać przyjemny, naturalny dźwięk,
  • zwiększa się przestronność, bez tworzenia komory bezechowej.

2 w 1: z czym może dźwięk wygłuszyć
oferta dyfuzora?

W ramach naszego asortymentu oprócz dyfuzorów możemy zaoferować panele akustyczne z dyfuzorem. Są to jednostki akustyczne, w których zamontowana jest dyfuzyjna płyta czołowa, dzięki czemu może ona pochłaniać pewną część zakresu częstotliwości
chociaż może jednocześnie odzwierciedlać inne częstotliwości.

Oznacza to, że działa odbijająco, rozpraszająco podobnie jak dyfuzory.

W porównaniu do absorberów szerokopasmowych pochłania więcej niskich częstotliwości – poniżej 300 Hz – ale mniej wysokich częstotliwości – powyżej 600 Hz. W ten sposób zapewnia, że ​​wysokie częstotliwości nie będą nadmiernie tłumione w pomieszczeniu.

Kategorie: Blog