Dyfuzor akustyczny

Jaka jest rola dyfuzora akustycznego?

Dużo rozmawialiśmy już o obróbce basu i tłumieniu echa. Rzeczywiście, są to najczęstsze problemy z akustyką, jednak nie uda nam się osiągnąć idealnego dźwięku, jeśli skupimy się wyłącznie na tych elementach.

Z pewnością duże znaczenie w akustyce mają również dyfuzory, dzięki którym można rozwiązać problemy.

 

Dwa najczęstsze problemy akustyczne, z którymi zwracają się do nas nasi klienci

Większość zgłoszeń, które otrzymujemy, jest związane z następującą sytuacją: klient zakupił długo poszukiwane i starannie wybrane urządzenie Hi-Fi lub sprzęt do kina domowego, ale nawet po wyregulowaniu wszystkich możliwych parametrów nadal nie udaje im się uzyskać pożądanego dźwięku.

Natomiast kiedy słuchał muzyki na sprzęcie, który został zakupiony, wydobywał się z niego dźwięk marzeń. Zwykle problem, który się za tym kryje, pochodzi z jednego z dwóch opisanych poniżej przypadków.

dyfuzor akustyczny
dyfuzor akustyczny

Nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości, brak rozpraszaczy dźwięku.

W pierwszym przypadku naszemu klientowi nie jest już obca rola akustyki i korzystając z internetu lub z rad znajomych zaczął prowadzić domowe prace akustyczne. 

Najczęściej oznacza to zakup pianek akustycznych lub dyfuzorów ze styropianu naklejanych na ścianę. Ewentualnie używane mogą być nieodpowiednie materiały chłonne, np. włókno szklane lub wełna mineralna. Klient zwraca się wtedy do nas, ponieważ problemy akustyczne utrzymują się nawet po domowej terapii.

Należy mieć świadomość, że ze względu na swoją gęstość pianka akustyczna i styropian są nieodpowiednie do pochłaniania lub rozpraszania niskich częstotliwości. Mogą jednak łagodzić wysokie częstotliwości, dlatego po raz pierwszy wydają się skuteczne, ponieważ redukują odbicia wysokich częstotliwości.

Mimo to później klient zdaje sobie sprawę, że wynik jest sprzeczny z jego pierwotnym zamiarem i koncepcją i następuje:

  • zwiększone wzmocnienie basu,
  • zniekształcony bas,

echo, nie jest słyszalna rzeczywista ilości i jakości niskich częstotliwości, ale dźwięk pomieszczenia.

Stłumić echo!

W tym momencie doszliśmy do drugiego, najczęstszego problemu. Pomimo dobrze zainstalowanego sprzętu słyszymy mocne echo, które psuje przyjemność oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Na tym etapie niektórzy już zwracają się do nas z prośbą o pomoc w zakresie akustyki, ale wielu z nich raczej stara się znaleźć jakieś domowe rozwiązanie i zakupić absorbery. Tutaj klienci zwykli zwracać się do nas z poniższych powodów.

Łagodzenie lub rozpraszanie basu będzie nieskuteczne, jeśli gęstość pochłaniacza / dyfuzora jest nieodpowiednia lub jest wykonany z nieodpowiedniego, nieprzetestowanego materiału lub jest umieszczony w niewłaściwym miejscu.

Jeśli natomiast domowe rozwiązanie jest „zbyt skuteczne”, tj. pochłaniacz pochłania fale dźwiękowe, a niektóre częstotliwości nadmiernie wytłumia, sprawia to, że ​​słuchanie muzyki lub oglądanie filmów jest nieprzyjemne.

Z przytoczonych powyżej przypadków wynika, że ​​dźwięki trzeba nie tylko pochłaniać, ale i rozpraszać. Aby uzyskać czysty, dynamiczny dźwięk bez echa, potrzebujemy również dyfuzorów dźwięku.

dyfuzor akustyczny
dyfuzor akustyczny

Profesjonalne pomiary i projektowanie akustyki zamiast domowych rozwiązań.

Zamiast domowych rozwiązań możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, powierzając rozwiązywanie problemów akustycznych fachowcowi. 
W trakcie pomiaru akustycznego w zależności od parametrów pomieszczenia możemy określić jakiego typu i ilu paneli potrzebujemy oraz gdzie je umieścić, aby uzyskać pożądany dźwięk.

Jak działa dyfuzja dźwięku?

Z pewnością spotkałeś się ze zjawiskiem polegającym na tym, że po umeblowaniu pustego pokoju echo stopniowo słabnie, równolegle z wyposażaniem pokoju.

Powodem tego jest to, że meble działają jako dyfuzor. W przypadku dyfuzorów akustycznych ich wpływ dyfuzyjny możemy obliczyć, dlatego możemy go zaplanować.

Panele akustyczne mają nieregularne kształty, dzięki czemu mogą odwracać docierające do nich fale dźwiękowe – odbijają fale pod innym kątem niż ściana – i rozpraszają je po pomieszczeniu. Można zauważyć, że dyfuzory składają się z jednostek o różnej głębokości.

Pomimo swojej nieregularności powierzchnia dyfuzorów jest dobrze zaprojektowana: 
odbija ona różne częstotliwości w różnych kierunkach.

Im gęstszy materiał, z którego dyfuzory są wykonane, tym niższą częstotliwość mogą one przekierować.

Dyfuzory filtrują skoki częstotliwości, niwelują grzechoczące echo pochodzące z pogłosu wysokich częstotliwości. Na podstawie pomiaru akustycznego, umieszczając je w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu, podczas ich użytkowania doświadczymy, że:

  • bezpośrednie echo zostanie zredukowane,
  • Poprawione będą szczegóły i wyrazistości głosu,
  • można będzie osiągnąć przyjemny, naturalny dźwięk,
  • zwiększa się przestrzenność, bez tworzenia głuchego pokoju.

2 w 1: co potrafi akustyczny panel z dyfuzorem?

W ramach naszego asortymentu oprócz dyfuzorów możemy zaoferować panele akustyczne z dyfuzorem. Są to jednostki akustyczne, w których zamontowana jest dyfuzyjna płyta czołowa, dzięki czemu może ona pochłaniać pewną część zakresu częstotliwości i jednocześnie odbijać inne częstotliwości.

Oznacza to, że odbija i rozprasza podobnie jak dyfuzory.

W porównaniu do absorberów szerokopasmowych pochłania więcej niskich częstotliwości – poniżej 300 Hz – ale mniej wysokich częstotliwości – powyżej 600 Hz. W ten sposób zapewnione jest to, aby ​​wysokie częstotliwości nie były nadmiernie tłumione w pomieszczeniu.

IA

Podobne wpisy