Wypróbowaliśmy głośniki podłogowe Dynavoice CL-28!

Szwedzka seria Classic firmy Dynavoice składa się z trzech głośników: CL-16, CL-26 i największego modelu, CL-28. Producent położył duży nacisk także na wygląd głośników, a brzmienie rywalizuje z jakością znacznie droższych głośników. Dynavoice została założona w 1975 roku przez Tommy’ego Wadenstena jako małe przedsiębiorstwo rodzinne pod nazwą JWS, a ta sama firma JWS później przekształciła się w dzisiejszego Dynavoice i od tamtej pory ciągle rozwijają swoje produkty.

Logo Dynavoice

W 1980 roku JWS otworzyło pierwszą fabrykę w Szwecji, a w 1999 roku model GeneXXa Unique 5000 odniósł duży sukces w Szwecji. Marka Dynavoice została wprowadzona w 2003 roku. Seria Classic została wprowadzona na rynek w 2020 roku i składa się z trzech modeli: głośnika półkowego i dwóch głośników podłogowych. Oprócz tradycyjnych głośników Dynavoice produkuje także subwoofery i głośniki Bluetooth. Podczas naszego testu okazało się, że firma ta idzie w dobrym kierunku. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tak doskonałego dźwięku w tej cenie, więc CL-28 dostarcza to, co obiecuje.

Dane techniczne Dynavoice CL-28

Trójdrożny głośnik podłogowy w konstrukcji bass-reflex wyposażony jest w 2 głośniki niskotonowe o średnicy 203 mm, 1 głośnik średniotonowy o średnicy 127 mm i 1 głośnik wysokotonowy o średnicy 25 mm z kopułką tekstylną. Maksymalna moc to 200/300 watów, zakres częstotliwości wynosi 38 Hz-20 kHz, częstotliwość krzyżowania wynosi 800 i 2500 Hz, impedancja to 4 ohmy, czułość wynosi 88 dB, a wymiary to 245 x 1080 x 300 mm, a waga to 23,6 kg.

Inne informacje

Tematy dla głośników CL-28

Podłogowy głośnik Dynavoice CL-28 jest dostępny tylko w kolorach orzechowym i czarnym, a osłona przednia może być ciemna lub w stylu retro szary. Producent dołącza obie odmiany, co ułatwia dopasowanie do stylu mieszkania. Boczne panele obudowy są wykonane z grubej płyty MDF, a wewnętrzne elementy wzmacniające i materiały tłumiące rezonans dbają o czysty dźwięk. Głośnik jest stabilny, wyposażony w mocowania M8, a dołączone miękkie podkładki również pomagają w tłumieniu rezonansów i zapewniają stabilność.

Z tyłu CL-28 znajdują się dwa porty bass-reflex z zaokrąglonymi krawędziami i bardzo długimi rurkami. Głośnik wyposażony jest także w 4 złocone złącza.

Podczas wyboru głośnika warto zastanowić się, do jakiego pomieszczenia i celu będzie on przeznaczony. Inny typ będzie potrzebny do słuchania muzyki, a inny do oglądania filmów lub pracy w studiu dźwiękowym.

Test

Podczas testu głośnika Dynavoice Classic CL-28 główny nacisk położono na basy, choć niskie dźwięki mogłyby być bardziej wyraziste. Szczegółowość i delikatność pozostawiają wiele do życzenia, ale dynamika i energia są w porządku. Dźwięki pięknie wypełniają przestrzeń, nawet w większych pomieszczeniach. Aby uzyskać optymalny dźwięk, zalecamy pomieszczenie o powierzchni co najmniej 30 metrów kwadratowych. Bardzo ważne jest również zadbanie o akustykę ścian, sufitu, okien i podłóg w pomieszczeniu, w którym zamierzamy umieścić głośniki. Jeśli nie zadbamy o akustykę pomieszczenia, możemy być rozczarowani jakością dźwięku naszego sprzętu audio i hi-fi. Najczęstszym problemem jest zazwyczaj echa, które powstaje z powodu odbijania dźwięków od twardych, płaskich powierzchni i znacząco wpływa na jakość muzyki lub filmu. Do tłumienia echa potrzebne są specjalistyczne produkty akustyczne. Warto zainwestować w panele akustyczne i dyfuzyjne, grube, gęsto tkane zasłony akustyczne i dywaniki akustyczne, aby osiągnąć odpowiednią akustykę.

Test rozpoczęliśmy muzyką klasyczną, słuchając Symfonii nr 39 Mozarta. Dynavoice zaskoczyło nas pięknym i czystym dźwiękiem, który był równomierny w całym pomieszczeniu. Brakowało nam jednak subtelnych detali, które mogliśmy doświadczyć na droższych głośnikach. (np. w przypadku głośnika podłogowego Focal Chora 826). Niemniej jednak dynamika i moc były odpowiednie. Przechodząc do nowocześniejszych rytmów, posłuchaliśmy przeboju “Love Again” Dui Lipa. Jesteśmy całkowicie zadowoleni z wydajności CL-28, choć najniższe dźwięki mogłyby być jeszcze bardziej intensywne. Test przeprowadziliśmy w salonie o powierzchni 27 metrów kwadratowych, w którym ściany były wyposażone w panele szerokopasmowe i panele akustyczne z frontalną płytą, zapewniając idealną akustykę. Głośniki zestawiliśmy z wzmacniaczem Marantz.

Podsumowując

Szwedzki producent dał z siebie wszystko, projektując serię Classic. Głośniki mają estetyczny wygląd, być może trochę retro, ale zdecydowanie nie wydają się przestarzałe. Niestety dostępne są tylko w dwóch kolorach, byłoby fajnie, gdyby były także dostępne w białym kolorze. Charakteryzują się intensywnymi basami, szerokim zakresem średnich tonów i szczegółowymi wysokimi częstotliwościami. Można by poprawić balans dźwięku i czasem brakowało nam drobnych detali. Bassy są mocniejsze niż u niektórych konkurencyjnych marek, zwłaszcza w najniższych zakresach. Najlepiej sprawdzają się w średnich lub dużych pomieszczeniach. CL-28 to doskonały wybór dla tych, którzy oczekują doskonałego dźwięku w przystępnej cenie.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy