Eliminacja echa – 10 przydatnych wskazówek, jak poprawić dźwięk

Echo może prowadzić do degradacji dźwięku w wielu pomieszczeniach. Echo, czyli pogłos, to odbicie fal dźwiękowych z określonych powierzchni. Rozległe, twarde i płaskie powierzchnie, takie jak gołe ściany, sufity, podłogi i powierzchnie szklane to tak zwane powierzchnie odblaskowe, co oznacza, że ​​nie mogą pochłaniać dźwięków ze względu na swój materiał i strukturę. Dźwięki z tych powierzchni odbijają się w pomieszczeniu. Wielkość i kształt danego pomieszczenia również wpływają na dźwięk. Im mniejsze pomieszczenie, tym większy problem powodowany przez echa powodowane przez dźwięki odbijające się od bliskich powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Powstałe w ten sposób echo znacząco degraduje dźwięk i na dłuższą metę prowadzi do zmęczenia uszu i bólów głowy.

Zwykłe meble, meble, tekstylia mogą absorbować tylko wysokie tony, ale nie rozwijają się przy głębszych zakresach. Za pomocą pochłaniacza dźwięku zastosowanego podczas obróbki akustycznej i elementów rozpraszających umieszczonych w punktach odbicia można łatwo rozwiązać problem echa. Należy jednak uważać, aby nie popaść w błąd nadmiernego tłumienia! Potrzebne są wszystkie echa, ale należy je kontrolować, podobnie jak dźwięki basowe. W hałaśliwym pomieszczeniu, w którym słychać echo, jest nie tylko nieprzyjemne dla naszych uszu, ale także niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli chcesz mieć spokojne, przyjemne i spokojne otoczenie, doskonała akustyka jest koniecznością. W studiach nagraniowych i mikserskich zarządzanie echem jest jeszcze ważniejsze. Jakość nagrywanego dźwięku będzie optymalna tylko wtedy, gdy warunki akustyczne będą idealne podczas nagrywania.

Oto kilka wskazówek, jak zredukować echo:

1. Każdy pokój można przyrównać do pudełka. Umieść w pokoju meble, wyposażenie domu, które nieco wytłumią echo.

sofa

Dekorujemy pokoje tapicerowanymi, wyściełanymi fotelami i sofami. Chociaż minimalistyczny styl projektowania wnętrz jest obecnie dość modny, nie jest idealny z akustycznego punktu widzenia. Zwykły sprzęt bez problemu radzi sobie z wyższymi dźwiękami, ale nie radzi sobie z dźwiękami należącymi do głębszego zakresu, tylko je odbija. Przy sprzyjającej pogodzie często otwieraj okna i drzwi.

2. Na parkiecie, kafelkach lub linoleum ułóż możliwie jak największy gruby, gęsto tkany dywanik.

soundproof carpet

Odgłosy uderzeń i spadających przedmiotów można doskonale zredukować za pomocą odpowiednich dywanów. Aby uzyskać izolację akustyczną, aby poprawić akustykę, wybierz matę dźwiękochłonną. Te tekstylia domowe zostały opracowane specjalnie z myślą o izolacji akustycznej i redukcji hałasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych dywanów mogą one również pochłaniać 20-30 decybeli dźwięku.

3. Dźwięki odbijają się od szklanych powierzchni, a szumy zewnętrzne są również filtrowane. Tradycyjne zasłony również pochłaniają wszelkie dźwięki, tylko w znacznie mniejszym stopniu niż tkanina przeznaczona do tego celu. Kurtyny akustyczne mogą być również stosowane jako przegrody w biurach na planie otwartym.

 

soundproof curtain

4. Dźwięki gromadzące się wzdłuż sufitów również rezonują. Sufity podwieszane i większe lampy mogą być dobrym rozwiązaniem, ale jeśli szukasz naprawdę optymalnego rozwiązania, kup panele dźwiękochłonne, które można zamontować również na suficie.

acoustic panels on the wall

Te elementy akustyczne nie tylko eliminują echo, ale także skutecznie tłumią hałas.

5. Dźwięki odbijane od ścian można wyciszyć poprzez malowanie, tapetę lub inne okładziny ścienne.

 

soundproof wallpaper

Istnieją również tapety dźwiękoszczelne i termoizolacyjne, których można użyć do jeszcze skuteczniejszej redukcji hałasu i echa. Możesz również użyć farby na bazie gumy lub farby na wióry drzewne. Należy jednak pamiętać, że świetnie pochłaniają one dźwięki powyżej 2000 Hz! Dlatego ich stosowanie w kinach, salach hi-fi i studiach nie jest zalecane!

6. Nie używaj tylko baterii pochłaniających dźwięk i pułapek basowych, ponieważ może to spowodować nadmierne tłumienie pomieszczenia!

diffuser on the wall

Możemy wykorzystać dekoracje ścienne, rzeźby i obrazy wyróżniające się z przestrzeni. Umieść dyfuzory w punktach odbicia, które równomiernie rozpraszają dźwięki w całym paśmie.

7. Narożniki są również obszarami problematycznymi pod względem echa. W rogach zbierają się basy poniżej 300 Hz, dlatego warto postawić tutaj cięższe meble, takie jak szafa, komoda, komoda, w którą możemy włożyć ubrania, a nawet papier. (Działają one do pewnego stopnia jako pochłaniacze dźwięku).

corner bass traps in the room

8. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie sprzętu audio i hi-fi, mikrofonów, głośników, wzmacniaczy. Zasięgamy opinii ekspertów audio i akustycznych oraz przyjmujemy ich porady dotyczące prawidłowego rozmieszczenia urządzeń hi-fi. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie paneli dźwiękochłonnych na ścianie za głośnikami, aby uniknąć odbić. Sprzęt hi-fi najlepiej ustawić na stojaku lub otwartych półkach. Umieszczając zagięty koc lub koc za głośnikiem można modelować efekt panelu akustycznego. Możemy to wypróbować w kilku miejscach, choć efekt nie będzie taki sam jak przy zastosowaniu panelu akustycznego, będzie słychać jakąś zmianę.

9. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych można również skutecznie rozwiązać problem tłumienia hałasu i izolacji akustycznej budynków.

soundproof brick

Przy projektowaniu właściwości należy również wziąć pod uwagę względy akustyczne. Struktura idealnych materiałów dźwiękochłonnych jest gęsta, elastyczna lub porowata. Używając cegły dźwiękochłonnej, można pochłonąć do 54 decybeli dźwięku.

10. Nie pozostawiaj pomieszczeń z nadmiernie gołymi ścianami, sufitami, podłogami i przeszklonymi powierzchniami. Nie używaj domowych, domowych, tanich i kiepskich materiałów, aby wygłuszyć lub poprawić dźwięk! W ogóle nie są skuteczne i nie są piękne. Jajko i panele styropianowe ze względu na swoją budowę pochłaniają tylko wysokie tony, z głębszymi częstotliwościami nic nie potrafią.

Napisane przez Róbert Polgára

Kategorie: Blog