Eliminacja echa – 10 przydatnych wskazówek, jak poprawić dźwięk

Echo w wielu pomieszczeniach może prowadzić do pogorszenia dźwięku. Echo, czyli pogłos, to odbicie fal dźwiękowych od pewnych powierzchni. Rozległe, twarde i płaskie powierzchnie, takie jak gołe ściany, sufity, podłogi i powierzchnie szklane to tak zwane powierzchnie odblaskowe, co oznacza, że ​​nie mogą pochłaniać dźwięków ze względu na swój materiał i strukturę. Dźwięki z tych powierzchni odbijają się w pomieszczeniu. Wielkość i kształt danego pomieszczenia również wpływają na dźwięk. Im mniejsze pomieszczenie, tym większym problemem jest echo spowodowane przez dźwięki odbijające się od bliskich powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Powstałe w ten sposób echo znacząco pogarsza dźwięk i na dłuższą metę prowadzi do zmęczenia uszu i bólów głowy.

Zwykłe przedmioty, meble, tekstylia mogą absorbować tylko wysokie tony, natomiast nie dają sobie rady z niższymi  zakresami. Za pomocą pochłaniacza dźwięku zastosowanego podczas obróbki akustycznej i elementów rozpraszających umieszczonych w punktach odbicia można łatwo rozwiązać problem echa. Należy jednak uważać, aby nie popaść w błąd nadmiernego tłumienia! Pewna ilość echa jest potrzebna, ale należy je kontrolować, podobnie jak dźwięki basowe. Głośne pomieszczenie, w którym słychać echo, jest nie tylko nieprzyjemne dla naszych uszu, ale także niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli chcesz mieć spokojne i przyjemne otoczenie, doskonała akustyka jest niezbędna. W studiach nagrań i mikserskich zarządzanie echem jest jeszcze ważniejsze. Jakość nagrywanego dźwięku będzie optymalna tylko wtedy, gdy warunki akustyczne będą idealne podczas nagrywania.

Oto kilka wskazówek, jak zredukować echo:

1. Każdy pokój można przyrównać do pudełka. Jeśli umieścimy w pokoju meble, wyposażenie domu, to w pewnym stopniu echo zostanie stłumione.

sofa

Pokój należy urządzić, wstawiając do niego tapicerowane, wyściełane fotele i sofy. Chociaż minimalistyczny styl projektowania wnętrz jest obecnie dość modny, nie jest idealny z akustycznego punktu widzenia. Zwykły sprzęt bez problemu radzi sobie z wyższymi dźwiękami, ale nie radzi sobie z dźwiękami należącymi do niższych zakresów, tylko je odbija. Przy sprzyjającej pogodzie należy często otwierać okna i drzwi.

2. Na parkiecie, kafelkach lub linoleum ułóż możliwie jak największy, gruby, gęsto tkany dywan.

soundproof carpet

Odgłosy uderzeń i spadających przedmiotów można doskonale zredukować za pomocą odpowiednich dywanów. Aby uzyskać izolację akustyczną, aby poprawić akustykę, należy wybrać matę dźwiękochłonną. Te tekstylia domowe zostały opracowane specjalnie z myślą o izolacji akustycznej i redukcji hałasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych dywanów mogą one również pochłaniać 20-30 decybeli dźwięku.

3. Dźwięki odbijają się od szklanych powierzchni, a szumy zewnętrzne przenikają do środka. Tradycyjne zasłony również pochłaniają pewną ilość dźwięków, tylko w znacznie mniejszym stopniu niż tkanina przeznaczona do tego celu. Kurtyny akustyczne mogą być również stosowane jako przegrody w otwartych biurach.

soundproof curtain

4. Dźwięki zgromadzone wzdłuż sufitu również rezonują. Sufity podwieszane i większe lampy mogą być dobrym rozwiązaniem, ale jeśli szukamy naprawdę optymalnego rozwiązania, to należy kupić panele dźwiękochłonne, które można zamontować również na suficie.

acoustic panels on the wall

Te elementy akustyczne nie tylko eliminują echo, ale także skutecznie tłumią hałas.

5. Dźwięki odbijane od ścian można wyciszyć poprzez malowanie, tapetę lub inne okładziny ścienne.

soundproof wallpaper

Istnieją również tapety dźwiękoszczelne i termoizolacyjne, których można użyć do jeszcze skuteczniejszej redukcji hałasu i echa. Można również użyć farby na bazie gumy lub farby z wiórami. Należy jednak pamiętać, że świetnie pochłaniają one dźwięki powyżej 2000 Hz! Dlatego ich stosowanie w kinach, salach hi-fi i studiach nie jest zalecane!

6. Nie należy używać tylko elementów pochłaniających dźwięk i pułapek basowych, ponieważ może to spowodować nadmierne przytłumienie pomieszczenia!

diffuser on the wall

Można również wykorzystać dekoracje ścienne, rzeźby i obrazy przestrzenne. Dyfuzory, które równomiernie rozpraszają dźwięki w całym paśmie,  warto umieścić w punktach odbicia.

7. Narożniki są również obszarami problematycznymi pod względem echa. W rogach zbierają się basy poniżej 300 Hz, dlatego warto postawić tutaj cięższe meble, takie jak szafa, komoda, skrzynia, w którą możemy włożyć ubrania, a nawet papier. (Działają one do pewnego stopnia jako pochłaniacze dźwięku).

corner bass traps in the room

8. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie sprzętu audio i hi-fi, mikrofonów, głośników, wzmacniaczy. Warto zasięgnąć opinii ekspertów audio i akustycznych oraz przyjąć ich rady dotyczące prawidłowego rozmieszczenia urządzeń hi-fi. Aby uniknąć odbić, dobrym pomysłem jest również umieszczenie paneli dźwiękochłonnych na ścianie za głośnikami. Sprzęt hi-fi najlepiej ustawić na stojaku lub otwartych półkach. Umieszczając złożony koc  za głośnikiem, można stworzyć efekt paneli akustycznych. Możemy to wypróbować w kilku miejscach, choć efekt nie będzie taki sam jak przy zastosowaniu paneli akustycznych, ale będzie słychać jakąś zmianę.

9. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych można również skutecznie rozwiązać problem tłumienia hałasu i izolacji akustycznej budynków.

soundproof brick

Przy projektowaniu nieruchomości należy również wziąć pod uwagę względy akustyczne. Struktura idealnych materiałów dźwiękochłonnych jest gęsta, elastyczna lub porowata. Używając cegły dźwiękochłonnej, można pochłonąć do 54 decybeli dźwięku.

10. Nie pozostawiajmy pomieszczeń z nadmiernie gołymi ścianami, sufitami, podłogami i przeszklonymi powierzchniami. Nie używajmy domowych, tanich i kiepskich materiałów, aby wygłuszyć lub poprawić dźwięk! W ogóle nie są one skuteczne i nie są ładne. Pojemniki na jajka i panele styropianowe ze względu na swoją budowę pochłaniają tylko wysokie tony, natomiast z niższymi częstotliwościami nie potrafią nic zrobić.

Autor:  Robert Polgár

IA

Podobne wpisy