wygłuszenie

Izolacje akustyczne:

Hałas składa się z tonów o różnej intensywności i wibracjach. Ze względu na swoje oddziaływanie na organizm może nawet spowodować uszkodzenie narządu słuchu lub układu nerwowego. Stopień uszkodzenia słuchu zależy również od intensywności bobu. Inne czynniki mogą wpływać na nasz słuch:

 • objętość,
 • wysokosc dzwieku,
 • czas trwania
 • rozkład dźwięku w czasie
 • płeć i wiek osoby

KONSEKWENCJE NARAŻENIA NA HAŁAS

Bobbery, nawet jeśli mieści się w dopuszczalnych granicach, może powodować poważne problemy. W zależności od wieku i płci, stanu zdrowia, nawet małe rzędy mogą mieć negatywny wpływ na organizm. Utrzymujące się dźwięki o niskiej częstotliwości są niezwykle szkodliwe, a ich negatywne konsekwencje zwykle nie pojawiają się natychmiast, ale stopniowo w czasie. Oczywiście nie wszyscy ludzie są dotknięci konkretnym bobinem w ten sam sposób, wpływa na to kilka rzeczy.

Rodzaje dźwięków:

Dźwięki powietrzne: nuty rozchodzące się w powietrzu spowodowane przez ściany bez tłumienia dźwięku

Dźwięki kroków: nuty przekazywane przez ściany

Akustyczne rzędy: odbijają się od ścian

Czy istnieje doskonałe (retrospektywne) wygłuszenie?

Niestety nie ma idealnego (retrospektywnego) tłumienia dźwięku. W przypadku budynków mieszkalnych nie da się później uzyskać doskonałego wygłuszenia. Dlatego musimy iść na kompromisy i zaakceptować fakt, że chociaż redukcja bobów może stworzyć przyjemniejsze i zdrowsze środowisko, nie osiągamy idealnej ciszy.

Co jest nie tak z izolacją akustyczną domowej roboty?

Aby naprawdę skutecznie tłumić rzędy, posiadanie pewnej wiedzy na temat akustyki i fizycznego badania tonów nie zaszkodzi. Dźwięk jest w rzeczywistości energią, więc dźwiękoszczelność to pochłanianie energii dźwięku. Zdecydowanie warto omówić ten temat, zanim wiele, bezużytecznie kupowanych, bezużytecznych produktów połknie nasze nerwy i bogactwo zamiast nut! Zamiast przyjmować „inteligentne” porady od internetowych forów dyskusyjnych i osób niebędących ekspertami, zwróć się do specjalistów od akustyki, którzy pomogą w dokładnych pomiarach, przydatnych radach i sugestiach, niezależnie od tego, czy jest to nowo wybudowana nieruchomość, czy stary lub używany dom.

 

Izolacje akustyczne

Izolacje akustyczne

Kupując używaną nieruchomość, musimy być przygotowani na możliwość wystąpienia chorób i zaburzeń psychicznych w wyniku ciągłego narażenia na szkodę. Małe dzieci i niemowlęta są jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe efekty dźwiękowe iw ich interesie zwracają większą uwagę na opracowanie odpowiedniego tłumienia dźwięków.

                                                               

„Złe sąsiedztwo to turecka klątwa”

Izolacje akustyczne

Izolacje akustyczne

Jeśli nasi sąsiedzi zwykle urządzają imprezy do białego rana, albo wracają do domu z pracy w nocy, albo ich mieszkanie może rozbrzmiewać od głośnych kłótni, nie pozostaje nam nic innego, jak się przeprowadzić… lub wygłuszyć! W przypadku mieszkań i domów nowo budowanych przed zakupem należy zapoznać się z dźwiękochłonnością budynku. Wielu było już rozczarowanych, gdy skonfrontowano ich z faktem, że ich piękny i starannie zaprojektowany dom w astronomicznych kwotach zamienił się w piekło nie do zamieszkania z powodu niewystarczającego pochłaniania dźwięku. W starszych typach mieszkań, ze względu na zastosowanie surowców, tłumienie dźwięku jest często lepsze niż w bardziej nowoczesnych mieszkaniach, jednak w tych starych budynkach przestarzałe drzwi i okna stanowią problem z wytłumieniem. Dlatego wymiana drzwi i okien bardzo pomaga w pochłanianiu dźwięku. Idealny materiał wygłuszający jest wielowarstwowy. Ściany pokryte styropianem lub płytą gipsowo-kartonową w ogóle nie tłumią dźwięku. Musimy również wziąć pod uwagę rodzaj i materiał dźwiękochłonnych surowców, które nakładamy na ścianę. Ściany działowe nie powinny być ciężkie ani mocno wyciszone, podobnie sytuacja jest z sufitami. Projektując tłumienie dźwięku, należy zadbać o to, aby elementy dźwiękochłonne nie spowodowały wypadku, jeśli się poruszą. Jeśli później będziemy musieli rozwiązać problem tłumienia dźwięku, z pomocą ekspertów można znaleźć optymalne rozwiązanie. Oczywiście z perspektywy czasu izolacja akustyczna jest znacznie większym wyzwaniem.

Jakie metody możemy zastosować w takich przypadkach?

Do izolacji akustycznej nie wystarczy pokrycie ścian tapetą, włóknistymi materiałami izolacyjnymi, pojemnikami na jajka, płytami styropianowymi. Same te nic nie są warte i często osiągamy z nimi odwrotny efekt. Istotny jest również materiał i konstrukcja budynku, z których wszystkie należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu tłumienia akustycznego. Zacznijmy, zburzmy mury? W przypadku nowych ścian rozwiązaniem może być cegła dźwiękochłonna. Projektując nowe ściany w domu, zaleca się stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych elementów murowanych ceramicznych lub wapienno-piaskowych. Producenci zawsze wskażą, jaki typ elementu murowego może mieć działanie izolacyjne. W przypadku stosowania cegieł dźwiękochłonnych potrzebne są dokładne obliczenia, aby stwierdzić, czy dana nieruchomość może wytrzymać te liczne obciążenia. Sytuacja jest inna, jeśli istniejące, słabo izolowane ściany lub drzwi wymagają odpowiedniej izolacji akustycznej.

Uderzamy w ściany

Izolacje akustyczne

Izolacje akustyczneJeżeli zadaniem do rozwiązania jest wygłuszenie istniejących ścian, musimy zapomnieć o wygłuszaniu cegieł. Więc w jaki sposób możemy myśleć? Należy koniecznie wybierać pokrycia wielowarstwowe, które pod względem struktury składają się z systemu ramowego składającego się z pustek powietrznych i materiałów dźwiękochłonnych. Do segregacji akustycznej użyj włóknistych materiałów separujących, wełny mineralnej lub bawełny akustycznej. (Unikaj stosowania styropianu lub pianek!) Uzyskujemy informacje od wyspecjalizowanych producentów, jaki rodzaj należy umieścić w szczelinach powietrznych. Przy grubości izolacji wynoszącej około 10 cm można już osiągnąć znaczną poprawę.

„Na każdym kroku”

Jeśli chcesz wytłumić hałas dochodzący z sufitu, zaleca się umieszczenie materiału izolacyjnego pod wykładziną podłogową. W tym przypadku, oprócz wspomnianych wcześniej materiałów izolujących akustycznie, odpowiednie są również pianki polistyrenowe lub plastikowe. Istnieją również materiały izolacyjne odporne na lugyan, ale nie izolują przed hałasem, są bardziej dla dachu! Dowiedz się, zanim zaczniesz kupować element dźwiękochłonny.

Szczelina w zbroi

W przypadku segregacji drzwi i okien, niezależnie od tego, czy drzwi są używane, czy nie, szczeliny należy uszczelnić. Chociaż ocieplamy drzwi z boku i od góry, to najważniejsze jest ocieplenie progów. Izolację akustyczną drzwi można łatwo rozwiązać za pomocą profili gumowych i samoprzylepnych gąbek.

Izolacje akustyczne

Izolacje akustyczne

Alias: płyta – czyli co z konstrukcją dachu?

Podczas budowy można uzyskać optymalne wytłumienie płyty. Jeśli jednak masz taką możliwość dopiero później, zaleca się zamontowanie sufitu podwieszanego. Chociaż nie eliminuje całkowicie hałasu z góry, nieco go tłumi.

Jakich błędów powinieneś unikać?

Jeśli sami wykonamy tłumienie, możemy popełnić wiele błędów. Jeśli rama ścian jest wyrzeźbiona z desek zamiast z metalu, może to odbywać się kosztem jakości. W żadnym wypadku nie należy oszczędzać na materiałach izolacyjnych, ponieważ jeśli używasz biednych jakości materiałów, materiał może wypaczać i odkształcają się podczas użytkowania, a tym samym nie będzie spełniać swoje funkcje prawidłowo. Wiele forów internetowych zaleca stosowanie pojemników na jajka w celu wyciszenia i pochłaniania dźwięku. Pragnę podkreślić, że pojemniki na jajka nie nadają się do żadnego celu, są też palne, a nawet odpylacze! Jeśli nie położymy materiałów wygłuszających na ścianach z płyt gk, to jeszcze bardziej wzmocnią one niepożądane odgłosy.

Spójrzmy na poziom hałasu niektórych notatek:

Chłodnica komputerowa, brzęczenie komarów, szelest liści: 10 dB

Grzechotka, tykanie zegara: 20 dB

Szept, oddech: 30 dB

Przenikający się hałas uliczny: 40 dB

Cichy deszcz, lodówka w kuchni, niskie radio: 50 dB

Ptaków śpiew, rozmowy mowy: 60 dB

Pojazdy w ruchu: 70 dB

Głośna mowa: 70–85 dB

Motocykl: 80 dB

Krzyki: 80-100 dB

Fortepian: 60-95 dB

Kosiarka, burza, pociąg: 90 dB

Maszyna do pisania: 95 dB

Młot pneumatyczny: 100 dB

Sale rozrywkowe, piła tarczowa: 110 dB

Wodospad: 120 dB

Silnik odrzutowy: 130 dB

Zbliżenie na wyzwolenie poduszki powietrznej: 160 dB

Fajerwerki: 170 dB

Strzał z karabinu przy uchu: 180 dB

Szkodliwe skutki hałasu jako funkcja poziomu hałasu:

Powyżej 40 dB negatywnie wpływa na uczenie się i koncentrację

Stały hałas powyżej 60 dB może już uszkodzić nasz słuch

Stały hałas powyżej 65 dB może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia nawet o 20%

Powyżej 85 dB może spowodować poważniejsze uszkodzenia

Powyżej 120 dB, może spowodować uszkodzenie słuchu, nawet w krótszym czasie

Jakie są możliwe objawy zanieczyszczenia hałasem?

soundproofing
wygłuszenie

Szum w uszach, dzwonienie w uszach,

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi,

Głuchota,

Sznurowanie szumów: doświadczane przy 4000 Hz, najpierw obejmujące wysokie tony, utrata słuchu przez nerwy

Obniżając poziom hałasu w naszym domu, możemy stworzyć spokojniejsze, szczęśliwsze i zdrowsze środowisko.

Każdego roku na naszej planecie poziom szkodliwych i niepokojących dźwięków wzrasta o 1 decybel. Około 40% populacji Unii Europejskiej i około 25% populacji Węgier, a więc około dwa i pół miliona ludzi jest zmuszonych do pracy lub życia przy poziomie hałasu wynoszącym 50-60 decybeli. Ciągły hałas może szkodzić zdrowiu. Niestety, pomimo faktu, że obecnie dostępnych jest wiele rodzajów materiałów dźwiękochłonnych i wygłuszających, tylko nieliczni wykonawcy i wykonawcy zwracają szczególną uwagę na znaczenie redukcji hałasu przy właściwościach budowlanych.

Hałas zabiera nam lata z życia

Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) każdego roku w Europie tracimy milion lat życia z powodu chorób spowodowanych szkodliwym wpływem hałasu! Dlatego WHO zaleca, aby poziom hałasu w naszych domach, miejscach pracy, pomieszczeniach mieszkalnych i pomieszczeniach był poniżej 35-40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy, aby nie powodować uszczerbku na zdrowiu ani nie zakłócać naszej koncentracji i wydajności. WHO porównała wpływ zanieczyszczenia hałasem we współczesnym świecie na zdrowie i duszę do skutków dżumy w badaniu z 2011 roku. Około 3000 Europejczyków umiera każdego roku z powodu chorób serca wywołanych hałasem! Potraktuj poważnie zagrożenie związane z hałasem!

Izolacja akustyczna – DŹWIĘK CISZY

island of silence-

Cisza sprzyja regeneracji komórek mózgowych, a także ma pozytywny wpływ na pamięć, emocje i zdolności uczenia się. Skutecznie łagodzi stres, odpręża mózg, który w stanie spoczynku może przetwarzać napływające informacje. Ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i krążenie mózgowe. Spędzamy bardzo mało czasu w całkowitej ciszy, prawie nieustannie narażeni na efekty dźwiękowe. Otaczający nas świat wymaga od nas nieustannej uwagi. Kiedy tworzymy spokojną, cichą atmosferę, nasze mózgi są w stanie się zrelaksować. Ciszę można również wykorzystać do celów terapeutycznych, takich jak depresja. Ludzki mózg nieustannie pracuje, filtrując przychodzące bodźce, a nawet uniemożliwiając niektórym sygnałom dotarcie do mózgu. Nie możemy jednak wykluczyć dźwięków, ponieważ nie możemy zamknąć uszu. Przyczyną tego jest prawdopodobnie prehistoria. Dla prehistorycznego człowieka bardzo ważne było, aby zawsze słyszał wszystkie dźwięki i hałasy, nawet podczas snu. Dlatego nasz mózg przetwarza każdy dźwięk, który dociera do naszych uszu. Im więcej kłótni wokół nas jest, tym bardziej nasz mózg jest zestresowany, tym bardziej nie jest w stanie odpocząć, zmniejsza się nasza zdolność koncentracji i uczenia się, a wydajność może się pogorszyć.

Aby uniknąć nieporozumień, należy zauważyć, że sama cisza nie ma właściwości leczniczych, ale można powiedzieć, że cisza zmniejsza lub wręcz neutralizuje negatywne skutki. Nie trzeba dążyć do całkowitej ciszy, bo kiedy idziemy na łono natury lub spacerujemy wieczorem po plaży, nie otacza nas też całkowita cisza. W lesie ćwierkają ptaki, szeleszczą lub szeleszczą liście, a ciszę przerywa delikatny dźwięk fal na plaży. Tych dźwięków nie można nazwać nieprzyjemnymi lub niepokojącymi dźwiękami. Więc bardziej liczy się to, jak wyglądają te poszczególne dźwięki. Kojące, subtelne dźwięki i nuty mogą być szczególnie korzystne. Dobrze zaaranżowana muzyka, odpowiadająca naszym gustom, wprawia w dobry nastrój, doładowuje energię, a także może poprawić stan zdrowia. Dlatego ważne jest, aby stworzyć przyjemną, zrównoważoną akustykę w naszym otoczeniu, aby słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a nawet nasz popołudniowy odpoczynek były naprawdę przyjemne i relaksujące.

Metody redukcji hałasu za pomocą paneli dźwiękochłonnych:

 1. W miejscach pracy, w których poziom hałasu stale przekracza 80 dB, pracownicy muszą nosić sprzęt ochronny. W biurach nieustannie dzwonią telefony, komputery, kserokopiarki, głośno rozmawiają koledzy i tak dalej. Aby działać płynnie, absolutnie konieczne jest zmniejszenie hałasu.
 2. Zastosowanie w budynkach wykładzin i materiałów dźwiękochłonnych może stanowić rozwiązanie problemu izolacji akustycznej. Bardzo ważne jest uwzględnienie struktury i powierzchni ścian, ponieważ są pomieszczenia, w których dominują głębokie dźwięki, co sprawia, że przestrzeń jest bardziej rezonująca i odbija się echem, w innych typach pomieszczeń wysokie tony mogą przeszkadzać. Zaleca się powierzenie oględzin danego pomieszczenia specjaliście ds. Akustyki, aby upewnić się, że kupujemy odpowiednie materiały i wyposażenie do danego pomieszczenia.
 3. W przeciwieństwie do twardych, płaskich płytek i płytek, bardziej miękkie materiały, dywany i zasłony skuteczniej pochłaniają dźwięki. Meble te mogą nie tylko okazać się doskonałym wyborem ze względu na swoje właściwości dźwiękochłonne, ale także możemy swobodniej kształtować klimat i styl mieszkania według własnych upodobań. Osłabiając ślady podłogi, możemy doświadczyć pozytywnej zmiany.
 4. W dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne są biura jednopokojowe. Kołysanie możemy ograniczyć stosując ścianki działowe, kurtyny akustyczne czy ekrany. Pracując nad wnętrzem mieszkania w mieszkaniu staramy się w jak największym stopniu unikać dużych, płaskich, pustych powierzchni ścian, aby zapobiec odbiciu dźwięków. To samo dotyczy powierzchni poziomych, zaleca się pokrywanie płytek kamiennych lub parkietowych materiałami o miękkiej powierzchni.
 5. Jeśli to możliwe, nie umieszczaj urządzeń lub maszyn generujących hałas w pobliżu kolegów, jeśli to możliwe, umieszczaj źródła hałasu w oddzielnym pomieszczeniu lub otaczaj je materiałami tłumiącymi hałas.
 6. Stosowanie materiałów i osłon dźwiękochłonnych oprócz urządzeń generujących hałas może pomóc w zapobieganiu hałasowi.
 7. Od czasu do czasu zrób sobie przerwę w miejscu pracy, jeśli w tle panuje duży hałas i mamy taką możliwość.
 8. W jakim miejscu pracy na to pozwala, możemy używać słuchawek, słuchać relaksującej muzyki – oczywiście upewniając się, że muzyka ze słuchawek też nie jest głośna – co ma również korzystny wpływ na nasze występy i nastrój.
 9. Przed hałasem zewnętrznym możemy uchronić się poprzez wygłuszenie drzwi i okien wykonaną w tym celu gąbką lub taśmą gumową.

Pomysł, że spienione płyty plastikowe mają również izolację akustyczną, jest błędny. Chociaż materiały te nadają się do izolacji termicznej, w ogóle nie nadają się do pochłaniania dźwięku. Ich twarda struktura ma tendencję do odbijania dźwięków. Do izolacji akustycznej wybieramy porowate, wielowarstwowe materiały, dzięki czemu mamy pewność, że uzyskamy pożądaną redukcję hałasu.

standardowe biuro

Kategorie: Blog