Hałas i izolacje akustyczne:

Hałas składa się z tonów o różnej intensywności i wibracjach. Ze względu na swoje oddziaływanie na organizm może nawet spowodować uszkodzenie narządu słuchu lub układu nerwowego. Stopień uszkodzenia słuchu zależy również od intensywności hałasu. Inne czynniki również mogą wpływać na nasz słuch:

 • siła dźwięku,
 • wysokosc dzwieku,
 • czas trwania
 • rozkład dźwięku w czasie
 • płeć i wiek osoby

KONSEKWENCJE NARAŻENIA NA HAŁAS

Hałasy, nawet jeśli mieszczą się w dopuszczalnych granicach, mogą powodować poważne problemy. W zależności od wieku i płci, stanu zdrowia, nawet mniejszy hałas może mieć negatywny wpływ na organizm. Utrzymujące się dźwięki o niskiej częstotliwości są niezwykle szkodliwe, a ich negatywne konsekwencje zwykle nie pojawiają się natychmiast, ale stopniowo. Oczywiście nie na wszystkich ludzi konkretny hałas działa w ten sam sposób, bowiem wpływa na to kilka czynników.

Rodzaje dźwięków:

Dźwięk powietrza: dźwięki rozchodzące się w powietrzu, których powodem są ściany bez izolacji dźwiękowej

Dźwięki kroków: dźwięki przekazywane przez ściany

Akustyczne hałasy: odbijają się od ścian

Czy istnieje doskonałe (retrospektywne) wygłuszenie?

Niestety nie ma idealnego (retrospektywnego) tłumienia dźwięku. W przypadku budynków mieszkalnych nie da się później uzyskać doskonałego wygłuszenia. Dlatego musimy iść na kompromisy i zaakceptować fakt, że chociaż redukcja hałasów może stworzyć przyjemniejsze i zdrowsze środowisko, nie osiągniemy idealnej ciszy.

Jakie są problemy z izolacją akustyczną domowej roboty?

Aby naprawdę skutecznie tłumić hałasy, nie zaszkodzi posiadanie pewnej wiedzy na temat akustyki i fizycznego badania tonów. Dźwięk jest w rzeczywistości energią, więc dźwiękoszczelność to pochłanianie energii dźwięku. Zdecydowanie warto zająć się tym tematem, zanim wiele bezużytecznych produktów zje nasze nerwy i pieniądze! Zamiast przyjmowania „inteligentnych” porad na internetowych forach dyskusyjnych i od osób niebędących ekspertami, warto zwrócić się do specjalistów od akustyki, którzy pomogą w dokładnych pomiarach, udzielą pomocnych rad i sugestii, niezależnie od tego, czy jest to nowo wybudowana nieruchomość, czy stary lub używany dom.

 

Izolacje akustyczne
Izolacje akustyczne

Kupując używaną nieruchomość, musimy być przygotowani na możliwość wystąpienia chorób i zaburzeń psychicznych w wyniku ciągłego narażenia na hałas. Małe dzieci i niemowlęta są jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe efekty dźwiękowe, dlatego w ich interesie należy zwrócić większą uwagę na opracowanie odpowiedniego tłumienia dźwięków.

                                                               

„Złe sąsiedztwo to turecka klątwa”

Izolacje akustyczne
Izolacje akustyczne

Jeśli nasi sąsiedzi lubią urządzać imprezy trwające do białego rana, albo wracają do domu z pracy w nocy, albo z  ich mieszkania dobiegają głośne kłótnie, nie pozostaje nam nic innego, jak się przeprowadzić… lub zastosować izolację akustyczną! W przypadku mieszkań i domów nowo budowanych przed zakupem należy zapoznać się z dźwiękochłonnością budynku. Wiele osób było już rozczarowane, gdy skonfrontowano je z faktem, że ich piękny i starannie zaprojektowany dom, który kosztował astronomiczną kwotę zamienił się w piekło nie do zamieszkania z powodu niewystarczającego pochłaniania dźwięku. W starszych typach mieszkań, ze względu na zastosowane materiały, tłumienie dźwięku jest często lepsze niż w bardziej nowoczesnych mieszkaniach, jednak w tych starych budynkach przestarzałe drzwi i okna stanowią problem związany z izolacją. Dlatego wymiana drzwi i okien bardzo pomaga w pochłanianiu dźwięku. Idealny materiał wygłuszający jest wielowarstwowy. Ściany pokryte styropianem lub regipsami w ogóle nie tłumią dźwięku. Musimy również wziąć pod uwagę rodzaj i materiał dźwiękochłonnych surowców, które nakładamy na ściany. Ściany działowe nie powinny być ciężkie ani mocno wyciszone, podobnie sytuacja wygląda z sufitami. Projektując tłumienie dźwięku, należy zadbać o to, aby elementy dźwiękochłonne nie spowodowały wypadku, jeśli się poruszą. Jeśli później będziemy musieli rozwiązać problem tłumienia dźwięku, z pomocą ekspertów można znaleźć optymalne rozwiązanie. Oczywiście z perspektywy czasu izolacja akustyczna jest znacznie większym wyzwaniem.

Jakie metody możemy zastosować w takich przypadkach?

Do izolacji akustycznej nie wystarczy pokrycie ścian tapetą, włóknistymi materiałami izolacyjnymi, pojemnikami na jajka, płytami styropianowymi. Te produkty same w sobie nie są nic warte i często osiągamy z nimi odwrotny efekt. Ważny jest również materiał i konstrukcja budynku, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu izolacji akustycznej.  Zacznijmy, czy trzeba wyburzać ściany? W przypadku nowych ścian rozwiązaniem może być cegła dźwiękochłonna. Projektując nowe ściany w domu, zaleca się stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych elementów ceramicznych lub wapienno-piaskowych. Producenci zawsze wskazują, jaki typ elementu murowego może mieć działanie izolacyjne. W przypadku stosowania cegieł dźwiękochłonnych potrzebne są dokładne obliczenia, aby stwierdzić, czy dana nieruchomość może wytrzymać te liczne obciążenia. Sytuacja jest inna, jeśli należy zaizolować już istniejące, słabo izolowane ściany lub drzwi.

Przeszkody

Izolacje akustyczne
Izolacje akustyczne


Jeżeli zadaniem jest wygłuszenie istniejących ścian, należy zapomnieć o dźwiękoszczelnych cegłach. Więc o jakim sposobie możemy myśleć? Należy wybierać przede wszystkim pokrycia wielowarstwowe, które pod względem struktury składają się z systemu ramowego składającego się z pustek powietrznych i materiałów dźwiękochłonnych. Do segregacji akustycznej należy użyć włóknistych materiałów separujących, wełny mineralnej lub wełny akustycznej. (Należy unikać stosowania styropianu lub pianek!) Warto uzyskać informacje od wyspecjalizowanych producentów, jaki rodzaj izolacji należy umieścić w szczelinach powietrznych. Przy grubości izolacji wynoszącej około 10 cm można już osiągnąć znaczną poprawę.

„Na każdym kroku”

Jeśli chcemy przytłumić hałas dochodzący z sufitu, zaleca się umieszczenie materiału izolacyjnego pod wykładziną podłogową. W tym przypadku, oprócz wspomnianych wcześniej materiałów izolujących akustycznie, odpowiednie są również pianki polistyrenowe lub plastikowe. Istnieją również materiały izolacyjne odporne na chodzenie, ale one nie izolują przed hałasem, są bardziej odpowiednie na dach! Warto zasięgnąć informacji, zanim zacznie się kupować elementy dźwiękochłonne.

Szczelina w zbroi

W przypadku izolacji drzwi i okien, niezależnie od tego, czy drzwi są używane, czy nie, szczeliny należy uszczelnić. Chociaż ocieplamy drzwi z boku i od góry, to najważniejsze jest ocieplenie progów. Izolację akustyczną drzwi można łatwo rozwiązać za pomocą profili gumowych i samoprzylepnych gąbek.

Izolacje akustyczne
Izolacje akustyczne

Kryptonim: strop – czyli co z konstrukcją dachu?

W czasie budowy można uzyskać optymalną izolację akustyczną stropu.  Jeśli jednak taka możliwość pojawia się dopiero później, zaleca się zamontowanie sufitu podwieszanego. Chociaż nie eliminuje on całkowicie hałasu z góry, to jednak nieco go tłumi.

Jakich błędów należy?

Jeśli sami robimy izolację, możemy popełnić wiele błędów. Jeśli konstrukcję ścian zrobimy zamiast z metalu z desek, może to pogorszyć jakość. W żadnym wypadku nie należy oszczędzać na materiałach izolacyjnych, ponieważ jeśli użyjemy gorszej jakości materiałów, materiał może się wypaczyć i odkształcić podczas użytkowania, a tym samym nie będzie spełniać swojej funkcji prawidłowo. Na wielu forach internetowych zaleca się stosowanie pojemników na jajka w celu wyciszenia i pochłonięcia dźwięku. Pragnę podkreślić, że pojemniki na jajka nie nadają się do żadnego celu, są też palne, a ponadto łapią brud i pył! Jeśli na regipsy nie położymy materiałów wygłuszających, to jeszcze bardziej wzmocnią one niepożądane odgłosy.

Spójrzmy na poziom hałasu niektórych dźwięków:

Wentylator komputerowa, brzęczenie komarów, szelest liści: 10 dB

Grzechotka, tykanie zegara: 20 dB

Szept, oddech: 30 dB

Hałas z ulicy: 40 dB

Cichy deszcz, lodówka w kuchni, radio: 50 dB

Śpiew ptaków, rozmowy: 60 dB

Pojazdy w ruchu: 70 dB

Głośna mowa: 70–85 dB

Motocykl: 80 dB

Krzyki: 80-100 dB

Fortepian: 60-95 dB

Kosiarka, burza, pociąg: 90 dB

Maszyna do pisania: 95 dB

Młot pneumatyczny: 100 dB

Sale rozrywkowe, piła tarczowa: 110 dB

Wodospad: 120 dB

Silnik odrzutowy: 130 dB

Otwarcie się poduszki powietrznej: 160 dB

Fajerwerki: 170 dB

Strzał z karabinu przy uchu: 180 dB

Szkodliwe skutki hałasu w zależności od poziomu hałasu:

Powyżej 40 dB negatywnie wpływa na uczenie się i koncentrację

Stały hałas powyżej 60 dB może już uszkodzić nasz słuch

Stały hałas powyżej 65 dB może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia nawet o 20%

Powyżej 85 dB może spowodować poważniejsze uszkodzenia

Powyżej 120 dB, może spowodować uszkodzenie słuchu, nawet w krótszym czasie

 

Jakie są możliwe objawy zanieczyszczenia hałasem?

soundproofing

Szum w uszach, dzwonienie w uszach,

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi,

Głuchota,

Sieć hałasów: doświadczana przy 4000 Hz, najpierw obejmujące wysokie tony, nerwowa utrata słuchu

Obniżając poziom hałasu w naszym domu, możemy stworzyć spokojniejsze, szczęśliwsze i zdrowsze środowisko.

Każdego roku na naszej planecie poziom szkodliwych i niepokojących dźwięków wzrasta o 1 decybel. Około 40% populacji Unii Europejskiej i około 25% populacji Węgier, a więc około dwa i pół miliona ludzi jest zmuszonych do pracy lub życia przy poziomie hałasu wynoszącym 50-60 decybeli. Ciągły hałas może szkodzić zdrowiu. Niestety, pomimo faktu, że obecnie dostępnych jest wiele rodzajów materiałów dźwiękochłonnych i wygłuszających, tylko nieliczni wykonawcy zwracają szczególną uwagę na znaczenie redukcji hałasu.

Hałas zabiera nam lata z życia

Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) każdego roku w Europie tracimy milion lat życia z powodu chorób spowodowanych szkodliwym wpływem hałasu! Dlatego WHO zaleca, aby poziom hałasu w naszych domach, miejscach pracy, pomieszczeniach mieszkalnych był poniżej 35-40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy, aby nie powodował uszczerbku na zdrowiu, ani nie zakłócał naszej koncentracji i wydajności. WHO porównała wpływ zanieczyszczenia hałasem we współczesnym świecie na zdrowie i duszę do skutków dżumy w badaniu z 2011 roku. Około 3000 Europejczyków umiera każdego roku z powodu chorób serca wywołanych hałasem! Potraktuj poważnie zagrożenie związane z hałasem!

Izolacja akustyczna – DŹWIĘK CISZY

 

island of silence-

Cisza sprzyja regeneracji komórek mózgowych, a także ma pozytywny wpływ na pamięć, emocje i zdolności uczenia się. Skutecznie łagodzi stres, odpręża mózg, który w stanie spoczynku może przetwarzać napływające informacje. Ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i krążenie mózgowe. Spędzamy bardzo mało czasu w całkowitej ciszy, prawie nieustannie narażeni jesteśmy na efekty dźwiękowe. Otaczający nas świat wymaga od nas nieustannej uwagi. Kiedy tworzymy spokojną, cichą atmosferę, nasz mózg jest w stanie się zrelaksować. Ciszę można również wykorzystać do celów terapeutycznych, takich jak leczenie depresji. Ludzki mózg nieustannie pracuje, filtrując przychodzące bodźce, a nawet uniemożliwiając niektórym sygnałom dotarcie do mózgu. Nie możemy jednak wykluczyć dźwięków, ponieważ nie możemy zamknąć uszu. Przyczyną tego jest prawdopodobnie prehistoria. Dla prehistorycznego człowieka bardzo ważne było, aby zawsze słyszał wszystkie dźwięki i hałasy, nawet podczas snu. Dlatego nasz mózg przetwarza każdy dźwięk, który dociera do naszych uszu. Im więcej kłótni wokół nas, tym bardziej nasz mózg jest zestresowany, tym bardziej nie jest w stanie odpocząć, zmniejsza się nasza zdolność koncentracji i uczenia się, a wydajność może się pogorszyć.

Aby uniknąć nieporozumień, należy zauważyć, że sama cisza nie ma właściwości leczniczych, ale można powiedzieć, że cisza zmniejsza lub wręcz neutralizuje negatywne skutki. Nie trzeba dążyć do całkowitej ciszy, bo kiedy idziemy na łono natury lub spacerujemy wieczorem po plaży, nie otacza nas też całkowita cisza. W lesie ćwierkają ptaki, szeleszczą liście, a ciszę przerywa delikatny dźwięk fal na plaży. Tych dźwięków nie można nazwać nieprzyjemnymi lub niepokojącymi dźwiękami. Więc bardziej liczy się to, jak wyglądają te poszczególne dźwięki. Kojące, subtelne dźwięki i nuty mogą być szczególnie korzystne. Dobrze zaaranżowana muzyka, odpowiadająca naszym gustom, wprawia nas w dobry nastrój, doładowuje energię, a także może poprawić stan zdrowia. Dlatego ważne jest, aby stworzyć przyjemną, zrównoważoną akustykę w naszym otoczeniu, aby słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a nawet nasz popołudniowy odpoczynek były naprawdę przyjemny i relaksujący.

Metody redukcji hałasu za pomocą paneli dźwiękochłonnych:

 

 1. W miejscach pracy, w których poziom hałasu stale przekracza 80 dB, pracownicy muszą nosić sprzęt ochronny. W biurach nieustannie dzwonią telefony, działają komputery, kserokopiarki, głośno rozmawiają koledzy i tak dalej. Aby pracować płynnie, absolutnie konieczne jest zmniejszenie hałasu.
 2. Zastosowanie w budynkach wykładzin i materiałów dźwiękochłonnych może stanowić rozwiązanie problemu izolacji akustycznej. Bardzo ważne jest uwzględnienie struktury i powierzchni ścian, ponieważ są pomieszczenia, w których dominują głębokie dźwięki, co sprawia, że przestrzeń jest bardziej rezonująca i odbija się echem, w innych typach pomieszczeń wysokie tony mogą przeszkadzać. Zaleca się powierzenie oględzin danego pomieszczenia specjaliście ds. akustyki, aby upewnić się, że kupujemy odpowiednie materiały i wyposażenie do danego pomieszczenia.
 3. W przeciwieństwie do twardych, płaskich płytek i kafelek, bardziej miękkie materiały, dywany i zasłony skuteczniej pochłaniają dźwięki. Takie meble mogą  okazać się doskonałym wyborem nie tylko ze względu na swoje właściwości dźwiękochłonne, ale także możemy swobodniej kształtować klimat i styl mieszkania według własnych upodobań. Izolując podłogi, możemy doświadczyć pozytywnej zmiany.
 4. W dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne są biura jednopokojowe. Hałas możemy ograniczyć stosując ścianki działowe, kurtyny akustyczne czy ekrany. Pracując nad wnętrzem mieszkania w mieszkaniu staramy się w jak największym stopniu unikać dużych, płaskich, pustych powierzchni ścian, aby zapobiec przed odbijaniem dźwięków. To samo dotyczy powierzchni poziomych, zaleca się pokrywanie płytek kamiennych lub parkietowych materiałami o miękkiej powierzchni.
 5. Jeśli to możliwe, nie należy umieszczać urządzeń lub maszyn generujących hałas w pobliżu osób, jeśli to możliwe, źródła hałasu należy umieszczać w oddzielnym pomieszczeniu lub otaczać je materiałami tłumiącymi hałas.
 6. Stosowanie materiałów i osłon dźwiękochłonnych oprócz urządzeń generujących hałas może pomóc w zapobieganiu hałasowi.
 7. Od czasu do czasu warto zrobić sobie przerwę w miejscu pracy, jeśli w tle panuje duży hałas i mamy taką możliwość.
 8. Jeśli w miejscu pracy jest taka możliwość, to warto używać słuchawek, słuchać relaksującej muzyki – oczywiście upewniając się, że muzyka ze słuchawek też nie jest głośna – co ma również korzystny wpływ na nasz nastrój.
 9. Przed hałasem zewnętrznym możemy uchronić się poprzez wygłuszenie drzwi i okien wykonaną w tym celu gąbką lub taśmą gumową.

Twierdzenie, że piankowe płyty plastikowe mają właściwości izolacji akustycznej jest błędne. Chociaż materiały te nadają się do izolacji termicznej, w ogóle nie nadają się do pochłaniania dźwięku. Ich twarda struktura ma tendencję do odbijania dźwięków. Do izolacji akustycznej wybieramy porowate, wielowarstwowe materiały, dzięki czemu mamy pewność, że uzyskamy pożądaną redukcję hałasu.

 

IA

 

Podobne wpisy