Z pewnością każdy już doświadczył, że jeśli wszedłeś do pustego lub słabo umeblowanego pokoju, odbiło się to echem. Jest to również problem dla wielu osób, które przeprowadzają się do nowego mieszkania, zwłaszcza jeśli dom jest w trakcie aranżowania, nie przynoszą kompletnego wyposażenia wraz z domowymi tekstyliami i meblami. Problem ten wynika z odbicia dźwięku, które jednak można wyeliminować odpowiednimi metodami.

Co oznacza odbicie dźwięku?

gdzie gram

Fale dźwiękowe odbijają się od ścian, dzięki czemu w danym pomieszczeniu powstają fale dźwiękowe o różnych kierunkach i natężeniu. Odbite pole dźwiękowe generalnie pomaga nam dostrzec odległość i kierunek, ale może być bardzo mylące, jeśli dźwięk ma długi czas pogłosu: zakłóca oryginalny dźwięk, co drastycznie pogarsza zrozumiałość i jakość, niezależnie od tego, czy jest to muzyka, czy mowa.

Kiedy mówimy o akustyce pomieszczenia, tak naprawdę chodzi o to, jak dźwięki się odbijają. Najgorzej sprawują się klasyczne, kwadratowe pomieszczenia, a akustyka jest zdecydowanie lepsza w sklepionych, okrągłych pomieszczeniach. W pomieszczeniu o dobrej akustyce dźwięki, które chcesz usłyszeć, są uwydatniane, a niepożądane dźwięki są pochłaniane. Akustyka nie jest najlepsza w większości obecnie używanych pomieszczeń, dlatego do jej poprawy potrzebujemy różnych narzędzi.

Możesz połknąć niechciane dźwięki

odbity-dźwięk-bez-akustyczny-dyfuzor-300x271

Pochłanianie dźwięku pomaga poprawić akustykę. W praktyce oznacza to, że staramy się na różne sposoby zapobiegać odbiciu dźwięku, zmniejszając w ten sposób możliwość powstania echa. Aby to osiągnąć, musimy zastosować urządzenia, które ze względu na swoje właściwości są w stanie pochłaniać fale dźwiękowe.

Wchodząc do teatru lub kina, każdy musiał doświadczyć, że nagle słyszy zupełnie inne dźwięki: wszystko jest znacznie cichsze, bardziej powściągliwe, przytłumione. To nie przypadek, bo są to miejsca, w których dźwięk jest pochłaniany, aby dźwięki spektaklu i filmu były wystarczająco ostre i zrozumiałe.

Jak uniknąć odbicia dźwięku?

Dostępnych jest kilka narzędzi do zapobiegania odbiciom dźwięku. Spośród nich szeroko stosowane są tekstylia: dywany akustyczne, zasłony akustyczne, panele pomagają zapewnić, że odbicie dźwięku nie stanowi problemu.

Wracając do wstępu, echa mieszkań rozwijają się również z powodu dużych, pustych powierzchni, na których dźwięki mogą się odbijać. Puste powierzchnie ścian i puste podłogi dają ku temu doskonałą okazję. W przypadku ustawienia wysokich mebli, zasłon na oknach, dywanów na podłodze, obrazów, półek na ścianie, odbicie zostanie znacznie zmniejszone, ponieważ powierzchnia do tego odpowiednia będzie mniejsza.

Tekstylia akustyczne reprezentują wyższy poziom, ale punkt jest ten sam: muszą zakrywać powierzchnie, od których może nastąpić odbicie.

Gdzie należy umieścić urządzenia akustyczne?

osłona-pierwotna-odblaskowa-300x225

W związku z powyższym sensowne jest kierowanie na duże, puste powierzchnie, od których dźwięki mogą się odbijać. W kinach można było zobaczyć przykład, jak każda ściana jest zakryta zasłonami – cóż, nie są to zwykłe zasłony, ale zasłony akustyczne, które mogą pochłaniać hałas. Podłoga jest również pokryta wykładziną akustyczną w tym samym celu, ale dostępne są również panele, które pomagają wyeliminować echo.

Tkaniny akustyczne to specjalnie tkane, grube materiały, które skutecznie pochłaniają również głębsze dźwięki. Oczywiście tekstylia te mogą mieć różne właściwości, które najlepiej określa tkactwo: zanim wybierzesz, warto dokładnie sprawdzić, czy pasują do Twoich celów!

Cichy pokój nawet w domu

dźwiękoszczelna wykładzina-169x300

Za pomocą tekstyliów akustycznych możesz nawet stworzyć w domu pomieszczenie wolne od echa. Może to być ważne, jeśli potrzebujesz doskonałego dźwięku ze względu na swoją pracę, ale może się również przydać, jeśli grasz na instrumencie i dużo ćwiczysz w swoim mieszkaniu lub jeśli po prostu chcesz obejrzeć film z dźwiękiem. Zasłony i dywaniki akustyczne są również niezwykle dekoracyjne, dostępne w wielu wariantach, więc na pewno znajdziesz takie, które pasują do Twojego domu.

Od teraz skupiamy się na użytkowaniu: pamiętajmy, że przede wszystkim potrzebne są duże, puste powierzchnie! Przyjemnym „efektem ubocznym” jest to, że skutecznie odfiltrowują hałas dochodzący z zewnątrz i nie pozwalają na rozchodzenie się dźwięku z pomieszczenia do pomieszczenia. Może to być ważne, aby nie przeszkadzały mu osoby mieszkające w gospodarstwie domowym: każdy, kto chce się zrelaksować, może to zrobić w zacisznej sypialni, kto może ćwiczyć na swoim instrumencie, może to zrobić bez przeszkadzania dźwięków dochodzących z następnego Pokój. Dzięki tekstyliom akustycznym i innym narzędziom możesz stworzyć w domu naprawdę cichą, spokojną atmosferę, czy to podczas relaksu, pracy, czy też uprawiania hobby.

Kategorie: Blog