Miesiące zimowe również mogą być problemem w mieszkaniu z powodu zimna, zwłaszcza jeśli izolacja i okna są nieszczelne. Oczywiście najefektywniej możemy ogrzewać mieszkanie, jeśli izolacja jest w porządku, ale ten warunek nie zawsze jest spełniony: w starszych domach i mieszkaniach często jest z tym problem i nie zawsze można od razu temu zaradzić. Na szczęście są jednak inne rozwiązania, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do zimy.

Modernizacja izolacji nie zawsze wchodzi w grę

Kryształ dźwiękoszczelny-300x183

Oczywiście najlepszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem  byłoby zastąpienie drzwi i okien bardziej nowoczesnymi oraz sam budynek można by odpowiednio ocieplić. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. W ostatnim czasie bardzo gwałtownie wzrosły ceny materiałów budowlanych, wzrosły też płace, dzięki czemu coraz mniej osób jest w stanie poradzić sobie z odpowiednią izolacją termiczną, co jest poważną inwestycją.

Ponadto w przypadku budynków wielorodzinnych zewnętrzna izolacja ścian nie jest opcją dla każdego mieszkania, można to zrobić tylko w całym domu na raz, co nie zależy od decyzji jednej osoby. Warto więc przyjrzeć się alternatywom, które są dostępne dla każdego, a które mogą bardzo poprawić uczucie ciepła wewnątrz – i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przykładem jest kurtyna termoizolacyjna.

Dużo małych rozwiązań może zrobić dobrą robotę

Brak odpowiedniej izolacji termicznej dlatego jest problemem, ponieważ z mieszkania ucieka ciepło, a nasze otoczenie łatwiej się ochładza. Oznacza to, że musimy więcej ogrzewać, aby uzyskać ten sam efekt, co prowadzi również do wyższych kosztów ogrzewania. Nie wspominając już o tym, że nasz uczucie komfortu nie jest zapewnione w chłodnym, wilgotnym mieszkaniu z przeciągiem.

Jeśli trochę zgłębimy tajniki izolacji, możemy zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania, a nasze mieszkanie może stać się przyjemniejszym, cieplejszym miejscem na zimowe mrozy. Nie pomyślelibyśmy nawet, co ma na to wpływ!

Czy przed oknami jest zasłona izolacyjna?

Ściany osłonowe-300x150

W mieszkaniach zasłony traktujemy przede wszystkim jako element dekoracyjny, choć mają one też zalety praktyczne. Oprócz ograniczenia widoczności z zewnątrz (co nie jest bez znaczenia na przykład w przypadku okien wychodzących na ulicę), mogą również pomóc złapać napływ zimna i zatrzymać ciepło w środku, na przykład w przypadku niezbyt nowoczesnych okien.

Jest to szczególnie ważne, jeśli wybierzemy specjalnie izolowaną zasłonę do okien: są to grube, gęsto tkane materiały, przez które powietrze nie przepływa łatwo. Jeśli mamy już dość przeciągu przy oknie, to warto wymienić zasłony zaciemniające na termozasłony! Nawiasem mówiąc, kurtyna przed źle zaizolowanymi starszymi drzwiami może być również dobrym pomysłem jako kurtyna drzwiowa.

Łapacz przeciągów między oknami i pod drzwiami

Dawnym rozwiązaniem dla lepszej izolacyjności termicznej okien było zastosowanie dwuskrzydłowego okna. Trzeba sobie wyobrazić, że w ramie umieszczono dwa okna, z niewielką przestrzenią między nimi. I w to miejsce można włożyć specjalne łapacze, które wyłapują napływające zimne powietrze, dzięki czemu do mieszkania może dostać się znacznie mniej zimna.

Istnieją również takie łapacze, które można umieścić pod drzwiami w przypadku, gdy na dole jest szczelina, przez którą wchodzi zimno. Pozwoli nam to bez problemu korzystać z drzwi, ale w mieszkaniu nadal będzie ciepło.

Dywany akustyczne na podłogę

Czy zimno dochodzi z dołu? Prostym i efektownym rozwiązaniem jest położenie jak najgrubszego dywanu na podłodze! Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ale ma to duże znaczenie. Poza tym, że chodzenie po dywanie jest wygodniejsze niż chodzenie po zimnej podłodze, to rzeczywiście może złapać trochę zimna, które bije z podłogi. Im grubszy dywan dźwiękochłonny lub termoizolacyjny, tym bardziej nadaje się do tego zadania – swoją drogą mieszkanie można w ten sposób upiększyć, jeśli połączymy jego kolor i wzór z innymi tekstyliami domowymi.

Praktyczność i design w tym samym czasie

Kurtyny termiczne i maty akustyczne dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Nie trzeba więc iść na kompromis: nasze ocieplone mieszkanie też może być piękne! Bardzo ważna jest harmonia kolorów. Jeśli zasłony i dywan dobrze do siebie pasują, to jest to super rozwiązanie. Efekt ten można poprawić jeszcze poduszkami dekoracyjnymi o podobnej kolorystyce, dzięki czemu ogólny obraz może być całkowicie harmonijny.

Jeśli całkowita modernizacja energetyczna nie wchodzi w grę, nawet tymi małymi sztuczkami możesz wiele zrobić, aby poprawić izolację domu w mroźną zimę. I będzie to odczuwalne zarówno na rachunku za ogrzewanie, jak i w komforcie mieszkania.

IA

Podobne wpisy