Miesiące zimowe również mogą być problemem w mieszkaniu z powodu zimna, zwłaszcza jeśli izolacja i okna są nieaktualne. Oczywiście najefektywniej możemy ogrzać, jeśli izolacja jest w porządku, ale ten warunek nie zawsze występuje: w starszych domach i mieszkaniach często jest z tym problem i nie zawsze łatwo jest go od razu zaradzić. Na szczęście są jednak inne rozwiązania, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do zimy.

Modernizacja izolacji nie zawsze wchodzi w grę

Kryształ dźwiękoszczelny-300x183

Oczywiście najlepszym i najbardziej oczywistym byłoby zastąpienie drzwi i okien bardziej nowoczesnymi oraz możliwość odpowiedniego ocieplenia samego budynku. Niestety nie zawsze jest to realna możliwość. W ostatnim czasie bardzo gwałtownie wzrosły ceny materiałów budowlanych, wzrosły też płace, dzięki czemu coraz mniej osób jest w stanie poradzić sobie z odpowiednią izolacją termiczną, co jest stosunkowo poważną inwestycją.

W przypadku kondominiów ponadto zewnętrzna izolacja ścian nie jest opcją na mieszkanie, można to zrobić tylko w całym domu na raz, co nie jest decyzją jednej osoby. Warto więc przyjrzeć się alternatywom, które nie są dostępne dla nikogo, a które mogą bardzo zepsuć uczucie ciepła wewnątrz – i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przykładem jest kurtyna termoizolacyjna.

Wiele drobiazgów ma długą drogę

Problemem jest brak odpowiedniej izolacji termicznej, ponieważ z mieszkania ucieka ciepło, a nasze otoczenie łatwiej się ochładza. Oznacza to, że aby uzyskać ten sam efekt, musimy ogrzewać więcej, co spowoduje również wyższe koszty ogrzewania. Nie wspominając już o tym, że nasz komfort nie jest realny w chłodnym, wilgotnym, przeciągniętym mieszkaniu.

Jeśli trochę zagłębimy się w drobne sztuczki izolacji, możemy zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania, a nasze mieszkanie może stać się przyjemniejszym, cieplejszym miejscem na zimowe mrozy. Nie pomyślelibyśmy nawet, na ile wszystko może liczyć!

Czy przed oknami jest zasłona izolacyjna?

Ściany osłonowe-300x150

Zasłonę traktujemy przede wszystkim jako element dekoracyjny w mieszkaniach, choć ma też zalety praktyczne. Oprócz ograniczenia widoczności z zewnątrz (co nie jest bez znaczenia na przykład w przypadku okien wychodzących na ulicę), może również pomóc złapać napływ zimna i zatrzymać ciepło w środku, na przykład w przypadku braku -tak nowoczesne, przewiewne okno.

Jest to szczególnie ważne, jeśli wybierzesz specjalnie izolowaną zasłonę do okien: są to grube, gęsto tkane materiały, przez które powietrze nie przepływa łatwo. Jeśli znudzi Ci się zasłona wokół okna w mieszkaniu, może warto wymienić zasłony zaciemniające na termozasłonę! Nawiasem mówiąc, kurtyna przed starszymi drzwiami o niezbyt dobrej izolacyjności termicznej może być również dobrym pomysłem jako kurtyna drzwiowa.

Łapacz przeciągów między oknami i pod drzwiami

Dawnym rozwiązaniem dla lepszej izolacyjności termicznej okien było zastosowanie dwuskrzydłowego skrzydła. Trzeba sobie wyobrazić, że w gablocie umieszczono dwa okna, z niewielką przestrzenią między nimi. A to miejsce można wyposażyć w opracowane specjalnie do tego celu przeciągi, które wyłapują napływające zimne powietrze, dzięki czemu do mieszkania można dostać się znacznie mniej.

Istnieją również przeciągi, które można umieścić pod drzwiami w przypadku, gdy na dole jest szczelina, przez którą wchodzi zimno. Pozwoli nam to bez problemu korzystać z drzwi, ale w mieszkaniu nadal będzie cieplej.

Dywany akustyczne na podłodze

Czy zimno dochodzi z dołu? Prostym i efektownym rozwiązaniem jest położenie jak najgrubszego dywanu na podłodze! Możemy tak nie myśleć, ale to ma duże znaczenie. Oprócz tego, że chodzenie po dywanie jest wygodniejsze niż na zimnej podłodze, może w rzeczywistości złapać trochę zimna, które promieniuje z podłogi. Im grubszy dywan dźwiękochłonny lub termoizolacyjny, tym bardziej nadaje się do tego zadania – swoją drogą mieszkanie można bardzo wyrzucić, jeśli połączymy jego kolor i wzór z innymi tekstyliami domowymi.

Praktyczność i design w tym samym czasie

Kurtyny termiczne i maty akustyczne dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Nie trzeba więc iść na kompromis: nasze ocieplone mieszkanie też może być piękne! Bardzo ważna jest harmonia kolorów. Jeśli zasłony i dywan dobrze do siebie pasują, to już daje super pomysł. Efekt ten można wzmocnić poduszkami dekoracyjnymi o podobnej kolorystyce, dzięki czemu ogólny obraz może być całkowicie harmonijny.

Jeśli całkowita modernizacja energetyczna nie wchodzi w grę, nawet tymi małymi sztuczkami możesz wiele zrobić, aby poprawić izolację domu w mroźną zimę. I będzie to odczuwalne zarówno na rachunku za ogrzewanie, jak i w komforcie.

Kategorie: Blog