Panel ścienny służy głównie jako pochłaniacz dźwięku, ale niektóre typy mogą być również używane jako rozpraszacze.

Dlatego można je podzielić na kilka kategorii.

Ich zastosowanie zależy w dużej mierze od umiejscowienia paneli oraz przestrzeni życiowej, jaką chcemy wykorzystać.

Dlaczego trzeba zajmować się akustyką?

Akustyka i jej brak przenikają każdy dzień naszego życia. Bardzo często nie jesteśmy nawet tego świadomi. Jednak gdy echo w pomieszczeniu jest niepokojące lub system hi-fi nie brzmi tak, jak można by się tego spodziewać, to z pewnością nie jest temu winny optymalny dźwięk. Warto to zaobserwować, zwłaszcza że zanieczyszczenie hałasem i tak może powodować wiele niedogodności i problemów fizycznych w naszym życiu.

Można zaobserwować trudności z koncentracją i rozproszenie uwagi, ale są też takie osoby, które regularnie cierpią na bóle głowy lub nadmierne, nieuzasadnione zmęczenie, które z czasem staje się podejrzane i szczególnie rzucające się w oczy. Zdumiewające jest to, że objawy te czasami mogą być związane  z tak banalnymi przyczynami, jak nieidealna akustyka. I choć sam powód może wydawać się banalny, rozwiązanie wcale nie jest łatwe.

Jaka jest idealna akustyka z panelami ściennymi?

Na podstawie powyższych może się wydawać, że optymalny dźwięk jest prawie nieosiągalny. Ale tak nie jest. Podstawą pozbawionego echa, czystego, dynamicznego dźwięku jest pochłanianie i rozpraszanie głębokich dźwięków. Do tego nie wystarczą produkty końcowe domowego majsterkowania. Ponadto, jak wspomnieliśmy powyżej, umieszczenie jest również bardzo ważne.

Panele ścienne, oprócz tego, że są wykonane z odmierzonych, certyfikowanych, najwyższej jakości materiałów, dobrze się prezentują. Pełnią więc również funkcję dekoracyjną. Można zakupić je bez przeszkód. Co do kosztów, to kosztują znacznie mniej niż czas i energia poświęcona na domowe przygotowywanie podobnych urządzeń. Nie ma co z nimi eksperymentować, a dzięki temu można całkowicie uniknąć uczucia frustracji, gniewu, urazy i rozpaczy.

To nie brzmi tak, jak chcę

Aby zbliżyć się do kwestii akustyki, podajemy codzienny, ale bardzo denerwujący przykład. Załóżmy, że dany jest wysokiej jakości system kina domowego ze wszystkimi akcesoriami i dodatkami. Zakup to poważna inwestycja finansowa, nawet dla najbardziej podstawowego modelu. Ale zakup został zrealizowany, w domu wszystko stoi na swoim miejscu i nadchodzi ten wielki moment, w którym efekt rozpieszczania uszu powinien być ogromny i wtedy nie nastąpi wielki huk i bębny. Entuzjazm natychmiast zostanie wyparty przez wątpliwości i frustrację. Może się wydawać, że jest problem z ustawieniami, więc wtedy zaczyna się przesuwanie, ale bez względu na to, jak urojone potencjometry przesuwają się tu i tam, sytuacja pozostaje bez zmian. Dźwięk jest zły.

Cóż, jeszcze przed tym nim zestaw kina domowego nauczy się latać nie z własnej woli, warto pomyśleć o akustyce. W takiej sytuacji wiele osób kupuje i używa gąbki akustycznej i styropianu, ale mimo to nie pojawia się minimalnie oczekiwana jakość dźwięku.

panele akustyczne w kinie

Dlaczego nie słyszę tego, co powinienem?

Ponieważ te dwa materiały, ze względu na swoją gramaturę okazały się nieodpowiednie do pochłaniania lub rozpraszania głębokich dźwięków. Z drugiej strony, wysokie tony są stłumione, więc na pierwszy rzut oka mogą nawet dobrze wyglądać, ponieważ odbicia w górnym zakresie są zredukowane. Ale później okazuje się, że jeszcze nie wszystko jest w porządku. Dźwięki basowe mogą być stopniowo wzmacniane, basy mogą być zniekształcone, może wystąpić efekt echa, a na dodatek można doświadczyć tzw. dźwięku pomieszczenia. Niestety żaden z tych elementów nie jest częścią odpowiedniej akustyki.

Wiele osób w konfrontacji ze zjawiskiem echa nabywa pochłaniacze, próbując zaradzić temu problemowi w domowy sposób. Ale wiele razy wciąż brakuje oczekiwanego rezultatu. Czemu? Bowiem nie wszystko jedno, jakiej  gęstości materiału użyjemy i oczywiście rozmieszczenie też jest ważne. Jeśli jakikolwiek szczegół nie jest dopasowany, wtedy głębokie dźwięki nie będą pochłaniane. Z drugiej strony, jeśli pochłanianie dźwięku jest zbyt skuteczne, może generować zniekształcony, niezrozumiały dźwięk, którego, delikatnie mówiąc, nie można nazwać rozpieszczającym.

Czy dotyczy to tylko systemu kina domowego?
akustyka-biura-z-telefonami-pochłaniacze-300x270

Nie, wcale nie! Jak wspomniano powyżej, zanieczyszczenie hałasem jest jedną z popularnych chorób naszych czasów. Niektórzy ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, ile maszyn brzęczy, grzechocze, dzwoni wokół nich. Jeśli za podstawę przyjmiemy tylko sprzęt AGD, to już teraz widzimy, że każdego dnia jesteśmy narażeni na dużo decybeli hałasu. Jak już wspominaliśmy, prowadzi to do szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Ale nie musi tak być. Głównie dlatego, że istnieje wygodne, wydajne i przyciągające wzrok rozwiązanie.

Dzięki swojej specyficznej konstrukcji panele ścienne są przystosowane do radzenia sobie z zakłóceniami akustycznymi w każdym pomieszczeniu. Są niezawodne, wysokiej jakości, ale co więcej, są ozdobą. Nie dość, że są bezkonkurencyjne w pochłanianiu dźwięku, mogą również ozdobić swoją obecnością otoczenie. Są dostępne w kilku kolorach, dzięki czemu możesz dostosować ich zakup do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu stworzenie harmonii jest pewne. I uważaj, sprawdzą się one nie tylko w domu! Panele ścienne doskonale sprawdzają się również w miejscach pracy, instytucjach edukacyjnych i przestrzeniach publicznych.

IA

Podobne wpisy