Mieszkanie w panelu to pod pewnymi względami wygodna opcja, ale ma też swoje wady. Na przykład, jeśli sąsiad jest zbyt głośny i musi znosić ciągłe walenie młotkiem, walenie. W rodzinie są też dzieci, którym nie zawsze można kazać grać ciszej. Jakie jest rozwiązanie?

Popraw izolację akustyczną wewnątrz i na zewnątrz budynku

głośny sąsiad-2-300x183

Zamiast stale pogarszać naszą popularność we wspólnocie mieszkaniowej z ciągłymi kłótniami, przyjrzyjmy się dostępnym nam opcjom w zakresie izolacyjności akustycznej. Wielu może teraz unieść brwi, mówiąc, że izolacja domu jest idealna. Jeśli ma to na celu izolację termiczną, nie zdziw się, jeśli odgłos kosiarki sąsiada przełamie intymność niedzielnego obiadu. Izolacja termiczna, bez względu na to, jak dobra, nie jest równoznaczna z izolacją akustyczną i odwrotnie.

Jeśli dom ma być wyremontowany, izolację akustyczną możemy rozpocząć od podstaw, na przykład wymieniając drzwi i okna oraz stosując materiał izolacyjny redukujący hałas do renowacji ścian. Oczywiście jest to dość drogie i pracochłonne rozwiązanie, ponieważ ściana wygłuszająca jest często wykorzystywana do późniejszej izolacji akustycznej ścian, która zajmuje dość dużo miejsca. W dzisiejszych czasach istnieje znacznie więcej nowoczesnych materiałów do izolacji akustycznej, które służą również jako element dekoracyjny w pomieszczeniu.

Jeśli istniejąca izolacja akustyczna już nie wystarcza

Posiadamy szeroką gamę rozwiązań do izolacji akustycznej w domu. Możemy wypróbować wiele różnych domowych praktyk i jakościowych rozwiązań, aż do uzyskania pożądanego efektu. Może wszyscy już nie żyją w kwestii izolacji domów na bazie jajek. Jedyną zaletą jest to, że jest tania, ale w zamian mniej wydajna, nie mówiąc już o szpeceniu całego wnętrza.

Przemyślane, wysokiej jakości rozwiązania

Wełna mineralna może być wykorzystana do wygłuszenia ścian, ponieważ ma niezwykle korzystne właściwości. To nie przypadek, że ten materiał jest również preferowany do izolacji akustycznej w profesjonalnych studiach. Odpycha wodę, dzięki czemu idealnie nadaje się do użytku w pomieszczeniach, a także jest świetnym wytłumieniem.

ocieplony elewacją

Chcąc nie dopuścić do zgiełku ulicy, należy w miarę możliwości zaizolować ściany zewnętrzne budynku. Jeśli jednak chcemy uchronić się przed efektami dźwiękowymi z drugiego mieszkania wewnątrz budynku, musimy skupić się na dociepleniu podłogi lub sufitu. Chcąc odgrodzić od efektów dźwiękowych tylko jedno pomieszczenie w mieszkaniu, można to osiągnąć głównie poprzez izolowanie ścianek działowych.

Jednak izolacja sufitu to już znacznie bardziej złożona sprawa, której nie zaszkodzi wezwanie specjalisty. Ale jest to absolutnie konieczne tylko wtedy, gdy hałas dochodzi z góry. W takim przypadku wymagany jest system izolacji akustycznej o grubości co najmniej 13-15 cm.

Redukcja hałasu z matą dźwiękochłonną

wykładzina-dźwiękoszczelna-169x300

Nie tylko hałas z zewnątrz może być denerwujący, ale także echo może być problemem w pomieszczeniach. W tym przypadku nacisk nie powinien być położony na izolację akustyczną, ale na pochłanianie dźwięku. Całe mieszkanie otoczone jest powierzchniami, które skupiają dźwięki w jednym kierunku. Podłoga, parkiet, ale nawet linoleum odgrywają główną rolę w generowaniu echa. Może to w krótkim czasie pogorszyć komfort naszego domu. To nie przypadek, że większe sieci domów towarowych również starają się używać jak największej ilości materiałów redukujących hałas podczas projektowania swoich sklepów. Zaobserwowano, że kupujący znacznie częściej spędzają czas w cichszym, quasi-spokojniejszym otoczeniu niż w hałaśliwym miejscu przypominającym bazar.

Jedną z największych zalet dźwiękoszczelnego dywanu jest to, że można go umieścić w dowolnym miejscu na dowolnej podłodze, a nawet zawiesić na ścianie. Dzięki swojej konstrukcji doskonale izoluje dźwięki z otoczenia. Dlaczego żaden dywan nie może tego zrobić? W rzeczywistości wszystkie dźwięki, wszystkie dywany, mogą pochłaniać, ale materiał i splot dywanu akustycznego jest grubszy i ma więcej warstw. Są to elementy dźwiękochłonne, które są nie tylko praktyczne, ale również nadają się do celów dekoracyjnych, ponieważ mamy do wyboru szeroką gamę kolorów i wzorów.

Skuteczność wykładziny akustycznej można dodatkowo zwiększyć dzięki umieszczonym pod nią elementom dźwiękochłonnym. Świetnym rozwiązaniem pod tym względem jest antypoślizgowa wykonana z filcu, którą można umieścić pod wykładziną.

A jeśli dywan jeszcze nie wystarczy?

Nie musimy się też zniechęcać, ponieważ możemy dodatkowo wzmocnić dźwiękochłonność wnętrza za pomocą zasłon akustycznych i zasłon drzwiowych. Podobnie jak dywany są wykonane z grubszego materiału i stanowią również estetyczny element dekoracyjny.

Dobrze zapakowany regał, dobrze wypełniony książkami, również blokuje i pochłania dźwięki.

Może to zaskoczyć, ale możemy też zastosować fotościankę, która uchroni przed niepożądanym hałasem. Jest estetyczny i może zakrywać gołe ściany, tworząc domową, cichszą atmosferę.

Umieść również izolację pod drzwiami wewnętrznymi, ponieważ do pomieszczenia może dostać się dużo hałasu. Możesz do tego użyć domowej lub fabrycznej wtyczki.

Różne okoliczności wymagają różnych implementacji. Stosując wymienione rozwiązania w zakresie izolacji akustycznej i pochłaniania dźwięku, można osiągnąć znaczące rezultaty, które mogą stworzyć cichsze środowisko w naszym domu.

Kategorie: Blog