Mieszkanie w bloku to pod pewnymi względami wygodna opcja, ale ma też swoje wady. Na przykład, jeśli sąsiad jest zbyt głośny i trzeba znosić jego ciągłe walenie młotkiem lub wiercenie. Zdarza się, że w rodzinie są też dzieci, którym nie zawsze można kazać bawić się cicho. Jakie jest więc rozwiązanie?

Poprawmy izolację akustyczną wewnątrz i na zewnątrz budynku

głośny sąsiad-2-300x183

Zamiast stale pogarszać naszą popularność we wspólnocie mieszkaniowej poprzez ciągłe kłótnie, przyjrzyjmy się dostępnym nam opcjom w zakresie izolacyjności akustycznej. Wiele osób może teraz powiedzieć, że izolacja domu jest idealna. Jeśli myślą o izolacji termicznej, to nie ma się co dziwić, jeśli odgłos kosiarki sąsiada przeszkodzi w przyjemnym nastroju niedzielnego obiadu. Izolacja termiczna, bez względu na to, jaka jest dobra, nie jest równoznaczna z izolacją akustyczną i odwrotnie.

Jeśli dom czeka na remont, izolację akustyczną możemy rozpocząć od podstaw, na przykład wymieniając drzwi i okna oraz stosując materiały izolacyjne redukujące hałas. Oczywiście jest to dość drogie i pracochłonne rozwiązanie, ponieważ izolacja ścian w późniejszym okresie, a nie w czasie ich budowy wymaga często postawienia dodatkowych ścianek, które zajmują dość dużo miejsca. W dzisiejszych czasach istnieje znacznie więcej nowoczesnych materiałów do izolacji akustycznej, które służą również jako panel dekoracyjny w pomieszczeniu.

Jeśli istniejąca izolacja akustyczna już nie wystarcza

Posiadamy szeroką gamę rozwiązań do izolacji akustycznej w domu. Możemy wypróbować wiele różnych domowych praktyk i jakościowych rozwiązań, aż do uzyskania pożądanego efektu. Prawdopodobnie wszyscy już słyszeli o izolacji domów przy pomocy pojemników na jajka. Jedyną jej zaletą jest to, że jest tania, ale w zamian mniej wydajna, nie mówiąc już o szpeceniu całego wnętrza.

Przemyślane rozwiązania wysokiej jakości

Wełna mineralna może być wykorzystana do wygłuszenia ścian, ponieważ ma niezwykle korzystne właściwości. To nie przypadek, że ten materiał jest również preferowany do izolacji akustycznej w profesjonalnych studiach. Odpycha wodę, dzięki czemu idealnie nadaje się do użytku w pomieszczeniach wewnętrznych, a także jest świetnym izolatorem.

ocieplony elewacją

Jeśli chcemy odciąć się od zgiełku ulicy, należy w miarę możliwości zaizolować ściany zewnętrzne budynku. Jeśli jednak chcemy uchronić się przed efektami dźwiękowymi z drugiego mieszkania wewnątrz budynku, musimy skupić się na izolacji podłogi lub sufitu. Chcąc odgrodzić od efektów dźwiękowych tylko jedno pomieszczenie w mieszkaniu, można to osiągnąć głównie poprzez izolowanie ścianek działowych.

Jednak izolacja sufitu to już znacznie bardziej złożona sprawa, do której warto zatrudnić fachowca. Ale jest to absolutnie konieczne tylko wtedy, gdy hałas dochodzi z góry. W takim przypadku wymagany jest system izolacji akustycznej o grubości co najmniej 13-15 cm.

Redukcja hałasu przy pomocy maty dźwiękochłonnej

wykładzina-dźwiękoszczelna-169x300

Nie tylko hałas z zewnątrz może być denerwujący, ale także echo może być problemem w pomieszczeniach. W tym przypadku nacisk nie powinien być położony na izolację akustyczną, ale na pochłanianie dźwięku. Całe mieszkanie otoczone jest powierzchniami, które skupiają dźwięki w jednym kierunku. Podłoga, parkiet, ale nawet linoleum odgrywają główną rolę w generowaniu echa. Może to w krótkim czasie pogorszyć komfort naszego domu. To nie przypadek, że większe sieci domów towarowych również starają się używać jak największej ilości materiałów redukujących hałas podczas projektowania swoich sklepów. Zaobserwowano, że kupujący znacznie częściej spędzają czas w cichszym, czyli spokojniejszym otoczeniu niż w hałaśliwym miejscu przypominającym bazar.

Jedną z największych zalet dźwiękoszczelnego dywanu jest to, że można go umieścić w dowolnym miejscu na dowolnej podłodze, a nawet zawiesić na ścianie. Dzięki swojej konstrukcji doskonale izoluje dźwięki z otoczenia. Dlaczego zwykły dywan nie może tego zrobić? W rzeczywistości każdy dywan może pochłaniać wszystkie dźwięki, ale materiał i splot dywanu akustycznego jest grubszy i ma więcej warstw. Są to elementy dźwiękochłonne, które są nie tylko praktyczne, ale również nadają się do celów dekoracyjnych, ponieważ mamy do wyboru szeroką gamę kolorów i wzorów.

Skuteczność wykładziny akustycznej można dodatkowo zwiększyć dzięki umieszczonym pod nią elementom dźwiękochłonnym. Świetnym rozwiązaniem pod tym względem jest antypoślizgowa mata wykonana z filcu, którą można umieścić pod wykładziną.

A jeśli dywan nie wystarczy?

Nie musimy się zniechęcać, ponieważ możemy dodatkowo wzmocnić dźwiękochłonność wnętrza za pomocą zasłon akustycznych i zasłon drzwiowych. Podobnie jak dywany są wykonane z grubszego materiału i stanowią również estetyczny element dekoracyjny.

Regał pełen książek sięgający do sufitu również blokuje i pochłania dźwięki.

Może to być zaskakujące, ale możemy do ochrony zastosować fotościankę, która uchroni przed niepożądanym hałasem. Jest ona estetyczna i może zakrywać gołe ściany, tworząc domową, cichszą atmosferę.

Można umieścić również izolację pod drzwiami wewnętrznymi, ponieważ do pomieszczenia może dostać się dużo hałasu. Można użyć do tego przedmioty domowej roboty lub przygotowane fabrycznie.

Różne okoliczności wymagają różnej realizacji. Stosując wymienione rozwiązania w zakresie izolacji akustycznej i pochłaniania dźwięku, można osiągnąć znaczące rezultaty, które mogą stworzyć cichsze środowisko w naszym domu.

IA

Podobne wpisy