Recenzja głośnika podłogowego JAMO S 807

W 1966 roku w wiosce rybackiej w Glyngøre w Danii Preben Jacobsen zaczął budować głośniki stolarskie w swoim kurniku. Dwa lata później dołączył do niego jego szwagier Julius Mortensen. Jacobsen i Mortensen są założycielami JAMO. Do 1978 roku firma wyprodukowała już milion głośników JAMO.

Cechy JAMO S 807

głośnik krytyczny jamo-s-807

Przejście częstotliwości. 42Hz – 26kHz (+/- 3dB), czułość: 90dB, moc: 100W / 200W, impedancja: 8 Ohm, obudowa głośnika wykonana z MDF, głośnik typu bass reflex, dźwięk Dolby Atmos, 2 subwoofery z włókna aluminiowego polimerowego, wymiary: 915 x 191 x 252 mm, waga 11,8 kg. Dzięki kompaktowym rozmiarom nie ma problemu z umieszczeniem.

Głośnik sufitowy S-807

JAMO połączyło stylowy wygląd i wysokiej jakości dźwięk podczas produkcji, chociaż wygląd zewnętrzny nie należy do kategorii luksusowych ani premium. Obudowa głośnika wykonana jest z płyt MDF i pokryta matową folią, co jest korzystne, ponieważ nie widać na niej odcisków palców. Dostępny w kolorze czarnym, białym lub orzechowym. Obudowa głośnika posiada odpowiednie usztywnienia, komponenty użyte do produkcji są wysokiej jakości, a także zadbano o tłumienie rezonansów wewnątrz głośnika. Dzięki wysokości zaledwie 92 cm można go z łatwością umieścić w pomieszczeniu o dowolnej wielkości. Nie oczekuj podwójnej łączności, ale nie jest to zaskakujące w tym przedziale cenowym. Prawidłowy, efektowny w wyglądzie zewnętrznym, ale nie jest to najpiękniejszy głośnik, jaki widzieliśmy.

pies s-807

W zestawie znajdują się płaskie stalowe podeszwy, aby zapewnić idealne połączenie, chociaż zapewniają dość industrialny wygląd. Bardzo dobrze pasuje jako głośnik stereo, ale po podłączeniu do głośnika modułu Dolby Atmos (S 8 ATM) może on również funkcjonować jako zestaw kina domowego. W głośniku znajdują się 2 subwoofery z włókien poliestrowych i 1 głośnik wysokotonowy z jedwabną kopułką. Z przodu głośnika znajduje się duży, owalny otwór refleksyjny, dzięki czemu na promieniowanie basów nie ma wpływu odległość głośników od ściany. Głośniki zostały wyposażone w mocowane magnetycznie maskownice z tkaniny, które wyglądały dość szorstko i prosto. Wykonują oczywiście zadanie, do którego zostali przygotowani. Głośnik nie kieruje dźwięku w stronę słuchacza, ale w górę, dlatego należy zachować ostrożność przy jego ustawianiu. Jeśli nie zadbamy o obróbkę akustyczną ścian i sufitu, odbicia od dużego, gładkiego i utwardzonego sufitu mogą pogorszyć dźwięk. Dlatego warto zaopatrzyć się w panele akustyczne, które eliminują wady dźwięku, takie jak echo. Znakomicie nadają się do tego panele frontowe dyfuzorów, a dodatkowo niezwykle efektowne wyposażenie domu.

Dźwięk

Ok. Przetestowaliśmy parę głośników Jamo S 807 w kinie o powierzchni 18 stóp kwadratowych i sparowaliśmy ją z amplitunerem AV Denon AVR-S750. Akustyka pomieszczenia nie była do końca idealna, chociaż konieczne będzie położenie mat wygłuszających na twardej, wyłożonej płytkami podłodze, aby brzmiało prawidłowo. Słuchaliśmy także różnych stylów muzycznych i oglądaliśmy filmy, aby przetestować S 807 w każdej dziedzinie.

W konfiguracji 5.0 głośniki te sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach nie większych niż około 25 metrów kwadratowych, ponieważ w większym pomieszczeniu zakres i głębia basu będą mocno ograniczone, niezależnie od mocy sparowanego amplitunera. Para głośników S807 sprawdziła się również w tworzeniu dźwięku stereo i efektów przestrzennych.

Dzięki stabilnym i wytrzymałym szelkom głośnik zapewniał dźwięk bez zniekształceń nawet przy dużej głośności. Doświadczyliśmy dynamicznego i realistycznego dźwięku, najlepiej zabrzmiały wysokie i średnie zakresy, basy były nieco słabe, choć ich dynamika była dobra. Góra czasami była niedokładna, dźwięk przestrzenny mógł być bardziej szczegółowy. Podczas naszego muzycznego testu instrumenty były nieco rozmyte, partie wokalne brzmiały subtelnie (może zbyt subtelnie). Słabe głębie były najbardziej zauważalne podczas oglądania filmu, gdy oglądaliśmy wybuchową, kolizyjną scenę. Jeśli lubisz wstrząsający ścianą, naprawdę mocny bas, dobrym pomysłem jest zakup subwoofera oprócz pary głośników Jamo S 807.

Wniosek

Ten dwudrożny głośnik podłogowy typu bass reflex jest dostępny w przystępnej cenie, ale niestety niska cena oznacza w tym przypadku również gorszą jakość dźwięku. Konstrukcja głośników jest estetyczna, z wystarczającymi usztywnieniami, ale nadal pozostaje daleko w tyle za droższymi głośnikami kategorii premium. Jego wielkość pozwala na umieszczenie go w mniejszym pomieszczeniu, a nawet zaleca się wybór tego modelu do pomieszczeń nie większych niż 25 metrów kwadratowych. Dynamika i dźwięk przestrzenny dzięki modułowi Dolby Atmos były w porządku, ale wysokie czasami okazywały się niedokładne.

Głębokie są wyjątkowo słabe i nie podobały nam się też szczegóły. Ogólnie rzecz biorąc, głośnik Jamo S 807 nie stał się naszym ulubionym i choć cena jest przystępna, niechętnie polecamy ten typ osobom poszukującym doskonałego dźwięku i prawdziwego, głębokiego basu.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a