Kiedyś zasłony odgrywały kluczową rolę w technologii zaciemniania, ale dziś mamy do tego również bardziej efektywne narzędzia, takie jak okiennice, żaluzje, żaluzje i tak dalej. Zasłony nie zniknęły jednak z naszych domów, co wynika z ich wyraźnej roli estetycznej: quasi-ubierają mieszkanie. Jednak, aby była to realna zaleta, ważne jest, aby wiedzieć, która kurtyna ma swoją rolę, czego się po niej spodziewać i co tak naprawdę do czego pasuje.

Jakich zasłon używamy zazwyczaj?

W gospodarstwach domowych najczęściej spotykane są dwa rodzaje zasłon: półprzezroczyste, zasłony zaciemniające oraz zasłony akustyczne i drzwiowe.

Zasłony półprzezroczyste

półprzezroczysta kurtyna-200x300

Kurtyna przepuszczająca światło w minimalnym stopniu filtruje naturalne światło wpadające z zewnątrz. Jej rola, oprócz upiększania otoczenia, polega przede wszystkim na ograniczaniu wglądu z zewnątrz. Jednak może to dominować tylko w świetle dziennym; jeśli na zewnątrz jest już ciemno, ale lampa w domu jest zapalona, ​​można ją bez problemu zobaczyć przez kurtynę przepuszczającą światło. Jest więc używany przede wszystkim ze względów estetycznych. Jest bardzo różnorodny, dostępny wzór, kształt, oczywiście z różnymi trybami zawieszenia, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co naprawdę pasuje do jego domu.

Zasłony/zasłony zaciemniające są również zasłonami akustycznymi

Innymi często stosowanymi zasłonami są zaciemnienia, co jest o wiele ciekawszym tematem, ponieważ istnieje ogromna różnorodność ich funkcji. Zasłony zaciemniające mogą po prostu przyciemniać wpadające światło, to znaczy przepuszczać je do pewnego stopnia, ale możemy tutaj również wymienić nasze zasłony dźwiękochłonne, znacznie je odfiltrowując. Jednocześnie istnieją tak zwane zasłony zaciemniające, które niemal doskonale są w stanie zatrzymać światło dzienne, a jeśli zaciągniemy je bez szczelin, to w jasny dzień możemy praktycznie wyczarować nocną ciemność w naszym mieszkaniu. Materiały te zawierają specjalną warstwę, która pozwala im całkowicie odfiltrować światło.

Warto zdecydować się na zaciemnienie lub przeciw nim w zależności od funkcji pomieszczenia, w którym znajduje się zasłona. Jeśli jest to sypialnia, całkowita ciemność może być ważnym czynnikiem, ale jeśli jest to salon z oknami wychodzącymi na ulicę, których nie chcesz widzieć po zmroku, druga wersja jest idealna. Jest to solidny materiał, który prawie całkowicie zasłania widzenie, ale światło może przez niego przejść.

Zasłony / zasłony zaciemniające z dodatkowymi funkcjami

Kurtyna działowa-300x300

Zasłony zaciemniające mogą pełnić również inne funkcje. Jednym z takich przykładów jest zdolność filtrowania dźwięku, co oznacza, że ​​dana kurtyna może skutecznie pochłaniać hałas z zewnątrz. Zasłony te nazywane są zasłonami dźwiękoszczelnymi i mogą być przydatne w wielu przypadkach.

Osobom mieszkającym w hałaśliwym miejscu może być wskazane umieszczenie takich zasłon przed oknami, ponieważ mogą one słyszalnie wyciszyć hałas na zewnątrz, umożliwiając cichszy odpoczynek i przyjemniejszy pobyt w domu. Kurtyny akustyczne mogą być nawet dobrym rozwiązaniem do wydzielenia przestrzeni w mieszkaniu lub jeśli potrzebujesz stworzyć cichy kącik lub pokój do pracy w domu.

Jednak zasłony o odpowiednich właściwościach mogą również pomóc w ociepleniu naszego domu. Tzw. termozasłony doskonale sprawdzają się w mieszkaniach o większej ciągłości, w których modernizacja energetyczna jeszcze się nie odbyła lub nie jest to możliwe w dającej się przewidzieć przyszłości.

Szczególnie wskazane może być zamontowanie kurtyn termoizolacyjnych przed starszymi typami drzwi, które nie mają bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych. Zasłony te bardzo skutecznie chwytają poszycie, dzięki czemu możemy poczuć ciepło w samym mieszkaniu, nawet w pobliżu gubiących się okien drzwi. Może to znacznie przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za ogrzewanie, ponieważ zapobiega łatwemu uchodzeniu ciepła z mieszkania, przez co potrzeba mniej ogrzewania.

Połączmy praktyczność i piękno!

Wymienione powyżej bardzo praktyczne zasłony są oczywiście dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych, aby naprawdę dopasować się do wnętrz mieszkań w indywidualnym stylu. Tak więc oprócz nieustannych starań, aby nasz dom był bardziej komfortowy, możemy też wiele zrobić, aby był bardziej przytulny i przytulny.

Warto dokładnie przejrzeć ofertę, aby znaleźć dla nas idealne tekstylia domowe pod każdym względem!

Kategorie: Blog