Kiedyś zasłony odgrywały kluczową rolę w technologii zaciemniania, ale dziś mamy do tego również bardziej efektywne narzędzia, takie jak okiennice, żaluzje, rolety itd. Zasłony nie zniknęły jednak z naszych domów, co wynika z ich wyraźnej roli estetycznej: mówiąc prosto, upiększają mieszkanie. Jednak, aby była to realna zaleta, ważne jest, aby wiedzieć, która kurtyna jaką odgrywa rolę, czego się po niej spodziewać i co tak naprawdę, do czego pasuje.

Jakich zasłon używamy zazwyczaj?

W gospodarstwach domowych najczęściej spotykane są dwa rodzaje zasłon: półprzeźroczyste, zasłony zaciemniające oraz zasłony akustyczne i drzwiowe.

Zasłony półprzeźroczyste

półprzezroczysta kurtyna-200x300

Kurtyna przepuszczająca światło w minimalnym stopniu filtruje naturalne światło wpadające z zewnątrz. Jej rola, oprócz upiększania otoczenia, polega przede wszystkim na ograniczaniu wglądu z zewnątrz. Ma to jednak znaczenie tylko w ciągu dnia; jeśli na zewnątrz jest już ciemno, ale lampa w domu jest zapalona, ​​to wtedy bez problemu można zajrzeć do środka. Tak więc używane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Firany są dostępne w bardzo różnych wzorach, kształtach i  oczywiście z różnymi sposobami zawieszenia, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co naprawdę pasuje do jego domu.

Zasłony zaciemniające są również zasłonami akustycznymi

Innymi często stosowanymi kurtynami są zasłony zaciemniające, które są trochę ciekawszym tematem, ponieważ istnieje ogromna różnorodność ich funkcji. Zasłony zaciemniające mogą po prostu przyciemniać wpadające światło, to znaczy przepuszczać je do pewnego stopnia, ale możemy tutaj również wymienić nasze zasłony dźwiękochłonne.  Jednocześnie istnieją tak zwane zasłony zaciemniające, które są w stanie niemal doskonale zatrzymać światło dzienne, a jeśli zaciągniemy je bez szczelin, to w jasny dzień możemy praktycznie wyczarować nocną ciemność w naszym mieszkaniu. Materiały te zawierają specjalną warstwę, która pozwala im całkowicie odfiltrować światło.

Warto zdecydować się na zasłony zaciemniające (blackout) lub nie w zależności od funkcji pomieszczenia, w którym znajduje się zasłona. Jeśli jest to sypialnia, całkowita ciemność może być ważnym czynnikiem, ale jeśli jest to salon z oknami wychodzącymi na ulicę, przez które nie chcemy, aby ludzie zaglądali po zmroku, druga wersja jest idealna. Jest to solidny materiał, który prawie całkowicie zasłania widzenie, ale światło może przez niego przejść.

Zasłony zaciemniające z dodatkowymi funkcjami (cechami)

Kurtyna działowa-300x300

Zasłony zaciemniające mogą spełniać również inne funkcje. Jedną z  nich jest na przykład zdolność filtrowania dźwięku, co oznacza, że ​​dana kurtyna może skutecznie pochłaniać hałas z zewnątrz. Zasłony te nazywane są zasłonami dźwiękoszczelnymi i mogą być przydatne w wielu przypadkach.

Osoby mieszkające w hałaśliwym miejscu mogą uważać za wskazane umieszczenie takich zasłon przed oknami, ponieważ mogą one słyszalnie wyciszyć hałas na zewnątrz, umożliwiając cichszy odpoczynek i przyjemniejszy pobyt w domu. Kurtyny akustyczne mogą być nawet dobrym rozwiązaniem do wydzielenia przestrzeni w mieszkaniu lub jeśli potrzebujesz stworzyć cichy kącik, lub pokój do pracy w domu.

Jednak zasłony o odpowiednich właściwościach mogą również pomóc w ociepleniu naszego domu. Tzw. termozasłony doskonale sprawdzają się w mieszkaniach z przeciągiem, w których modernizacja energetyczna jeszcze się nie odbyła lub nie jest to możliwe w dającej się przewidzieć przyszłości.

Szczególnie wskazane może być zamontowanie kurtyn termoizolacyjnych przed starszymi typami drzwi, które nie mają bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych. Zasłony te są bardzo skuteczne w przypadku przeciągu, dzięki czemu możemy poczuć ciepło w samym mieszkaniu, nawet w pobliżu nieszczelnych okien i drzwi. Może to znacznie przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za ogrzewanie, ponieważ zapobiega łatwemu uchodzeniu ciepła z mieszkania, dzięki czemu jest mniejsza potrzeba ogrzewania.

Połączmy praktyczność i piękno!

Wymienione powyżej bardzo praktyczne zasłony są oczywiście dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych, aby naprawdę dopasować się do wnętrz mieszkań w indywidualnym stylu. Tak więc oprócz nieustannych starań, aby nasz dom był bardziej komfortowy, możemy też wiele zrobić, aby był bardziej przytulny.

Warto dokładnie przejrzeć ofertę, aby znaleźć idealne dla nas pod każdym względem tekstylia domowe!

IA

Podobne wpisy