Przetestowaliśmy monitor studyjny Mackie CR8-XBT!

Głośniki Mackie CR8-XBT charakteryzują się maksymalną elastycznością i są atrakcyjne dla jak największej liczby użytkowników. Mackie CR8-XBT może być używany jako monitor multimedialny do komputerów stacjonarnych, gier i produkcji muzycznej, co oznacza, że głośniki z serii Mackie CR-X mogą również pełnić funkcję głównego lub dodatkowego monitora studyjnego.

Znaczącym kompromisem między przystępną ceną CR8-XBT jest to, że jeden głośnik jest aktywny, a drugi pasywny. Użyj przełącznika (z tyłu głośnika), aby wybrać, który monitor jest aktywny. Drugi głośnik jest pasywny i należy go podłączyć do dołączonego przewodu głośnikowego (można go również wykorzystać do podłączenia głośników do komputera).

Projekt

Mackie-CR8-XBT-monitor-da-studio-test

Wszystkie monitory z serii CR mają podobną budowę i funkcje oraz oferowane są w niezwykle konkurencyjnych cenach. Każdy model wykonany jest z obudowy MDF z czarną folią o wymiarach 37,6 x 34,6 x 25,1 cm. Oba głośniki razem ważą 16 kg, choć głośnik aktywny jest nieco cięższy ze względu na elektronikę. Kolumny są dobrej jakości i solidnej konstrukcji. Na krawędziach wszystkich głośników z serii Mackie CR-X znajduje się zielony pierścień, nie można też pominąć logo Mackie. Z tyłu aktywnego głośnika znajduje się wyłącznik zasilania, dzięki czemu można pozostawić go w „stałym trybie gotowości” oraz obrotowy wyłącznik zasilania/regulator głośności z przodu aktywnego monitora. Z przodu aktywnego głośnika znajduje się również wbudowane gniazdo słuchawkowe 1/8, którym można sterować za pomocą regulatora głośności. Pasmo przenoszenia waha się od 40 Hz do 20 kHz. Maksymalne ciśnienie akustyczne wynosi 108 dB.

Głośniki tylne CR8-XBT

Mackie CR8-XBT jest dobrze zbudowany, ale nieporównywalny z niektórymi droższymi monitorami, ale nie możemy oczekiwać więcej w tej cenie.

Na początku byliśmy trochę sceptyczni, co do możliwości uzyskania dobrej jakości monitora studyjnego w tak niskiej cenie, ale byliśmy mile zaskoczeni, jak dobrze CR8-XBT brzmi z każdym źródłem dźwięku, które właśnie wypróbowaliśmy. Ponieważ głośniki CR8-XBT nie mają przełączników konwertera częstotliwości, spodziewaliśmy się nadmiernego basu. (Głośniki są również dostarczane z zestawem akcesoriów, który zawiera kable RCA i podkładki piankowe, które oddzielają głośniki od powierzchni, na której są umieszczone i kierują dźwięk nieco w górę.) CR8-XBT to głośniki tylne, więc należy to wziąć pod uwagę, gdy umieszczając je. , ponieważ znacząco wpływa to na dźwięk.

Test Mackie CR8-XBT

Monitory testowaliśmy w małym studiu. Akustyka studia była optymalna, a panele dźwiękochłonne i dyfuzory na ścianach i suficie zapewniały idealny dźwięk. W przypadku studiów jeszcze ważniejsze jest wyeliminowanie echa, fal stojących, problemów spowodowanych nadmiernym basem, bez popadania w błąd nadmiernego tłumienia. Niezależnie od tego, czy budujesz profesjonalne, czy domowe studio, pierwszym i najważniejszym krokiem zawsze powinna być obróbka akustyczna! Na szczęście nieskazitelną akustykę osiągnięto dzięki dźwiękochłonnym membranom skórzanym i dyfuzorom Pyramid. Wcześniej na ścianach znajdowały się piankowe panele ścienne, ale efekt nie był zadowalający, więc właściciel studia zdecydował się zastąpić poprzednie panele produktami wykonanymi z najlepszych materiałów Perfect Acoustic (drewno, bawełna akustyczna, jedwab akustyczny… itp.). ). Zmiana była natychmiastowa i wyraźna.

Cały dźwięk, którego słuchaliśmy za pomocą Mackie CR8-XBT, zawsze brzmiał czysto, nigdy nie był przesadzony i dokładnie odtworzony. Dźwięk z głośników przypominał bardziej wysokiej klasy głośniki stereo niż neutralne monitory studyjne, ale nadal był wystarczająco neutralny, aby można go było używać w niektórych profesjonalnych zastosowaniach. Ogólna charakterystyka częstotliwościowa Mackie CR8-XBT była absolutnie idealna. Dostaliśmy zwarty bas, średni zakres był wyraźny i zdecydowany, a szczyty były zdecydowanie obecne, ale niezbyt ostre. Para głośników również spisywała się całkiem nieźle podczas oglądania filmu, choć górny średni i wysoki zakres brzmiały nieco przesadnie. Czasami okazywało się, że średnie zasięgi były niezrównoważone.

Niezwykle pozytywnym doświadczeniem było to, że podczas pracy głośników nie było prawie wcale hałasu. Można to prawdopodobnie przypisać wzmocnieniu klasy AB, nowoczesne wzmacniacze cyfrowe często pracują z większym szumem.

Bluetooth jest dostępny we wszystkich modelach z rodziny produktów. Jest to korzystne, ponieważ umożliwia umieszczenie głośników w dowolnym miejscu w obszarze odsłuchowym bez konieczności zajmowania się kablami głośnikowymi. To było o wiele bardziej wyzwalające, niż początkowo sądziliśmy. Możesz przenieść głośniki w dowolne miejsce w pokoju, monitorować źródło mono lub stereo. Głośnik lub głośniki można umieścić w łazience lub na korytarzu. Ta elastyczność sprawia, że ​​Mackie CR8 -XBT jest szczególnie przydatny, gdy chcesz słuchać materiału studyjnego w innym pomieszczeniu – zapewniając jeszcze dokładniejszy obraz dźwięku. Na przykład słyszeliśmy wyraźną różnicę w zakresie częstotliwości. Dzięki połączeniu bezprzewodowemu utwory brzmiały mniej ostro w wysokich tonach, średnie były w porządku. Bas stracił nieco na sile, ale nadal był zdecydowany. Momentami wydawało się, że monitor nie radzi sobie tak dobrze z bardzo neutralnym i precyzyjnym dźwiękiem źródła dźwięku.

Dzięki głośnikom multimedialnym Mackie CR8-XBT otrzymujesz monitor studyjny lub multimedialny z tyloma opcjami łączności, ile prawdopodobnie potrzebujesz, jedynym brakującym ogniwem jest zbalansowane wejście XLR. CR8-XBT jest również wyposażony w kartę pobierania, która umożliwia pobieranie wtyczek ProTools First i Musician Collection za darmo.

Wniosek

Ten głośnik obiecuje wysoką jakość, stosunkowo neutralny, zrównoważony dźwięk w przystępnej cenie. Kompaktowy głośnik to dobry wybór dla małego studia lub dla tych, którzy nie potrzebują szalonej głośności. Nie oznacza to, że nie masz odpowiedniej głośności. W porównaniu do swoich rozmiarów jest dość głośny. Połączenie Bluetooth pozwala nam umieścić monitory praktycznie w dowolnym miejscu. Ma atrakcyjny wygląd zewnętrzny, ale wykonanie nie jest najwyższej jakości.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a