Poziom zanieczyszczenia hałasem jest dziś krytyczny i praktycznie nie ma gospodarstwa domowego, które nie byłoby nim dotknięte. Jeśli przypadkiem nie ma tam nawet jednej lodówki lub jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego pracującego na wszystkich decybelach, to hałas z zewnątrz na pewno się przedostanie, nawet przy odpowiedniej izolacji.

Ale co to wszystko ma wspólnego ze światem materiałów i tekstyliów?

Pozornie nie ma żadnego związku między tymi dwoma dziedzinami, ale tak naprawdę to tylko pozory. Nie jest przypadkiem, że w teatrach i salach koncertowych, które są obiektami przemysłowymi, specjaliści kładą duży nacisk na zastosowanie optymalnych tekstyliów, które sprzyjają idealnej akustyce. Dlaczego pochłanianie dźwięku nie miałoby odgrywać dokładnie takiej samej roli w każdym domu? Jest to cel, który może w znacznym stopniu przyczynić się do spokojnego snu i relaksu. Krótko mówiąc, może pomóc w stworzeniu wyższej jakości życia.

2015-heminredning -trend-0-copia-300x200

Co jest złego w głośnych przestrzeniach?

Co? W zasadzie wszystko. W pomieszczeniu, w którym panuje dudniąca, hucząca przestrzeń, koncentracja jest szczególnie trudna. Co więcej, przedwczesne zmęczenie jest nieuniknione. Wiele przestrzeni osobistych ma takie cechy, nawet jeśli do tej pory niewiele osób zdawało sobie z nich sprawę. Słaba akustyka to fakt, z którym nie należy się godzić, bo choć oczywiście nie da się wywrócić pomieszczenia na lewą stronę, to perełki przemysłu tekstylnego mogą bardzo pomóc w stworzeniu lepszego brzmienia. Powierzchnie poprawiające akustykę nie mogą być wyłącznie panelami akustycznymi. Nawet meble, dywany, zasłony, sofy, fotele mogą znacząco wpłynąć na akustykę pomieszczenia. Ale zwróć też uwagę na narożniki pomieszczenia. W narożnikach można umieścić kilka rodzajów pułapek basowych lub elementów narożnych pokrytych tkaninami z różnych materiałów.

Dlaczego jest to tak interesujące?

Ponieważ narożniki są zazwyczaj najbardziej problematyczne z akustycznego punktu widzenia.

Teraz wracamy do tekstyliów, ponieważ te powierzchnie mogą spełniać swoją funkcję również dzięki odpowiedniemu pokryciu. Ogólnie rzecz biorąc, tekstylia zapewniają tak zwaną porowatą absorpcję dźwięku, ale także absorpcję dźwięku o wysokiej częstotliwości. Oczywiście struktura wewnętrzna materiałów ma duży wpływ na skuteczność pochłaniania dźwięku. Doskonałym tego przykładem jest len. Struktura lnu, czyli jego włókna, wymusza na falach dźwiękowych ciągłą zmianę kierunku. Jest to dobre zjawisko, ponieważ potrzeba stosunkowo dużo czasu, aby włókna ostatecznie przeszły przez materiał. Każda zmiana kierunku powoduje utratę energii. Dodaj do tego bonus w postaci obecności ściany, która może odbić fale dźwiękowe z powrotem do włókien, a proces jest podwójnie udany. Przy okazji, jest to zasada pasywnego pochłaniania dźwięku w bardzo prostym ujęciu.

Co sprawia, że dany materiał jest dobrym materiałem akustycznym?

Aby nieco przybliżyć, co sprawia, że tkanina jest idealna do pochłaniania dźwięku, oto definicja, która jest dość łatwa do przyswojenia dla laika. Porowatość akustyczna tkaniny jest tym lepsza, im większa jest liczba pustych przestrzeni w materiale, im jest on gęstszy i grubszy oraz im większy jest stosunek całkowitej objętości materiału. Nic więc dziwnego, że wiele osób preferuje np. piankę poliuretanową lub wełnę akustyczną, z której wykonuje się wspomniane panele. Często stosuje się również włókna tekstylne lub filce wełniane.

Artystyczne okładziny ścienne
Czy można później kształtować właściwości akustyczne?

Tak. To jest dobra wiadomość! W rzeczywistości większość wybudowanych pomieszczeń nie ma się czym pochwalić w tej dziedzinie. W większości przypadków wstawienie jednej zasłony lub większej powierzchni foteli i sof, a nawet maty mózgowej na ściany, może ogromnie pomóc w redukcji hałasu i zrównoważeniu akustyki. Alternatywnie, zastosowanie paneli akustycznych, jak wspomniano powyżej, jest również doskonałym i skutecznym pomysłem.

Innymi słowy, maksymalny sukces można osiągnąć przy minimalnej inwestycji czasu i pieniędzy. I to nie tylko w domu. Bardzo ważne jest również środowisko pracy, które powinno ucieleśniać optymalne cechy. W przeciwnym razie skupienie może stać się trudne, uwaga może być utrudniona, a produktywność może być zmniejszona, co nie jest zbyt pozytywnym rezultatem, delikatnie mówiąc. Zwłaszcza, że można temu wszystkiemu łatwo zapobiec, podnosząc tym samym wydajność w pracy na wyższy poziom. Łatwo zauważyć, że jest to faktycznie mądra inwestycja, która może poprawić przychody firm i zadowolenie pracowników.

Lukrem na torcie jest to, że wykorzystanie tekstyliów to nie tylko rozsądna strategia. W końcu kto mógłby zaprzeczyć pięknu i wszechstronności tych materiałów, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wzory? Prawdopodobnie nikt! W ten sposób dane pomieszczenia mieszkalne mogą zostać wzbogacone o elementy wizualne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dekoracyjne, ale w rzeczywistości pełnią znacznie poważniejszą funkcję: przyczyniają się do stworzenia bardziej relaksującego środowiska życia. Jest to wartość, która powinna być ważna dla każdego!

Podobne wpisy