Recenzja odbiornika kina domowego NAD T758 V3

Testowaliśmy wcześniej amplituner kina domowego marki NAD i byliśmy ciekawi, czy T758 V3 naprawdę zapewnia tak oszałamiający dźwięk przestrzenny, jak twierdzi producent.

Krótki przegląd

Istnieje możliwość późniejszych aktualizacji, Dirac room posiada program korekcyjny, możemy też streamować strumieniowo dzięki funkcji BluOS audio. Atmos 7.1.4 może również brzmieć z zewnętrznym wzmocnieniem, ponieważ urządzenie ma 7 stopni wyjściowych.

Niestety, urządzenie ma tylko trzy wejścia HDMI, nie ma funkcji DTS:X, a Dirac jest bardziej skomplikowany w obsłudze niż większość automatycznych korektorów pokojowych.

NAD T758 V3

Receptor NAD-T758-Vz

Największą zaletą tego modelu jest to, że dzięki jego modułowości możemy dokonywać aktualizacji odbiornika, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że urządzenie z czasem stanie się przestarzałe. Za pomocą systemu korekcji pomieszczenia możemy poprawić dźwięk w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Programy korygujące pomieszczenie Equalizer są przydatne, jeśli zapewniliśmy idealną akustykę w pomieszczeniu. Obróbka akustyczna wymaga specjalnych paneli dźwiękochłonnych i dyfuzorów. Ważne jest, aby dźwięki basowe nie dominowały, a echa nie powodowały problemów z dźwiękiem. Jeśli akustyka pomieszczenia jest odpowiednia, korzystając z programów korekcji pomieszczenia, możemy jeszcze bardziej dopracować dźwięk, a akustyka będzie znakomita, abyśmy mogli cieszyć się ulubionym filmem czy muzyką bez zakłóceń.

T758 V3 został wyprodukowany przez połączenie modułów wideo VM130 i audio AM230, dzięki czemu dostępny jest również obraz Ultra HD, Dolby Atmos. Posiada połączenie USB i Wi-Fi oraz łączność Bluetooth. Wraz z amplitunerem V3 producent zastąpił stosowaną wcześniej korektę pomieszczenia Audyssey (która była całkiem wygodna w obsłudze) nieco dziwną korektą pomieszczenia Dirac Live LE. To oprogramowanie do korekcji wydaje się znacznie bardziej skomplikowane niż program Audyssey. V3 traci tylko trzy odebrane wejścia HDMI (plus wyjście kompatybilne z ARC), a także dwa cyfrowe wejścia audio. Trzy złącza HDMI wystarczą na dekoder telewizyjny lub odtwarzacz Blu-ray, a nawet odtwarzacz strumieniowego wideo (Roku, Apple TV itp.), Ale także konsolę do gier. Całkowicie brakuje starych kompozytowych wejść wideo, ale to nie jest duży minus. Druga strefa może być również kontrolowana i jest zdolna do odtwarzania dźwięku stereo i wielokanałowego. W zestawie znajduje się również wyjście wyzwalacza 12 V i gniazda RS-232C oraz pilot na podczerwień.

Możliwe jest również korzystanie z radia internetowego TuneIn poprzez funkcję BluOS, więc zrezygnowano z tunera FM.

Rozsądna cena – najwyższa jakość

NAD, brytyjsko-kanadyjska marka audio, po raz pierwszy zasłynęła ze swojego legendarnego stereofonicznego wzmacniacza zintegrowanego 3020. Jest również częścią Lenbrook Group, która sprzedaje również głośniki PSB i produkty do strumieniowego przesyłania dźwięku Bluesound, oferując produkty dwukanałowe i surround.

Mando to odległość T758-V3

T758 V3 jest wykonany w klasycznym stylu NAD z gładkim panelem przednim i minimalnymi elementami sterującymi na panelu przednim. Oprócz klawisza głośności oraz klawisza nawigacji i menu dostępne są tylko źródła w górę/w dół oraz tryb odsłuchu. Przyciski są bardzo małe, ale można też sterować urządzeniem za pomocą pilota lub nowej aplikacji sterującej. Pilot ma prosty, logiczny układ.

Z dwukrotnie większą mocą znamionową 110 W, NAD jest jednym z niewielu producentów oferujących specyfikacje oparte na wszystkich kanałach. Nadaje się do dostępu do systemu 5.1.4, ale dostępna jest również maksymalna konfiguracja 7.1.4, wraz z dwoma dodatkowymi zewnętrznymi kanałami zasilania.

Moduł aktualizacji VM130 / AM230 zawiera wszystkie powyższe połączenia wideo i audio, a także port USB. Dzięki technologii Modular Design Construction (MDC) obwody dla różnych funkcji znajdują się w wymiennych modułach, więc nie ma potrzeby wymiany odbiornika podczas aktualizacji, wystarczy wymienić moduł.

Przepuszczanie Ultra HD ma do 60 klatek na sekundę, próbkowanie kolorów 4:4:4 (czyli brak kompresji kolorów) i optymalizację obrazu HDR10.

Dirac na żywo

Dirac Live jest zdolny do pełnej korekcji odpowiedzi impulsowej, ale ogranicza korekcję odpowiedzi częstotliwościowej do częstotliwości poniżej 500 Hz. Zakres basów występuje w większości pomieszczeń i ma największy wpływ na wydajność.

Większość odbiorników posiada połączony program automatycznego dostrajania i korekcji pomieszczenia. Dirac działa inaczej, więc ustawienia głośników muszą być wprowadzone ręcznie przez użytkownika i wykonywana jest tylko korekta pomieszczenia. Dlatego w przypadku tego amplitunera charakterystyka głośnika musi być określona w menu Konfiguracja głośników, a następnie kanały wzmacniacza muszą być przypisane do wysokości tonu lub głośnika tylnego w menu wzmacniacza. To trochę niezwykłe. Niewłaściwe ustawienie obu menu może spowodować, że oprogramowanie Dirac nie „słyszy” jego wysokości dźwięku lub tylnych głośników i może skutkować komunikatami o błędach.

Prowadzenie Diraca nie było tak łatwe, jak w większości amplitunerów. Moduł VM130 na tylnym panelu musi być podłączony do gniazda USB urządzenia. Przedwzmacniacz mikrofonowy USB można również podłączyć bezpośrednio do komputera, chociaż może być konieczne wyłączenie zapory i oprogramowania antywirusowego, aby Dirac mógł rozpoznać odbiornik, a amplituner i komputer muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej.

W oprogramowaniu można zapisać do trzech wersji i wybrać je w interfejsie odbiornika.

Dźwięk

Podczas testów amplituner podłączony był do kolumn podłogowych Dali Rubicon 6, subwoofera JL Audio Gotham G213 V2, odtwarzaczy Blu-Ray Panasonic DP-UB9000.

Po korekcie i regulacjach na miejscu otrzymaliśmy dość neutralny dźwięk bez istotnych błędów. Dla Diraca najbardziej oczywistą różnicą była poprawa basu. Równowaga częstotliwości w pomieszczeniu była akceptowalna, jeśli nie bezbłędna, a głośniki całkiem neutralne. Korekcja odpowiedzi impulsowej była lepsza, a dla korekcji pomieszczenia ta dokładność nie jest zła.

Rozpoczęliśmy testy od przygodowego filmu fantasy „Mała Syrenka” z 2018 roku, a następnie wybraliśmy ekscytujący thriller-kryminał Mindhunter z oferty Netflix. Amplituner emitował żywe, czyste i delikatne, przestrzenne dźwięki. Dialogi były szczegółowe i zrozumiałe. Doświadczyliśmy przewiewnego i rozbudowanego obrazu scenicznego. Basy były intensywne i pełne, otrzymaliśmy naturalną, dynamiczną i zrównoważoną produkcję.

Potem słuchaliśmy hitów Joela Corry’ego i Davida Guetty Bed. Podczas naszego testu muzycznego mieliśmy ciasne, żywe doświadczenie. Wysokie tony były dźwięczne i czyste, idealne były też średnie i głębsze zakresy.

Bluesound był łatwy w instalacji, z 16 obsługiwanymi usługami strumieniowymi, Pandora nie była jedną z nich, ale Radio Paradise było dobrym zamiennikiem.

Specyfikacje

Moc: 110 W (8 omów, napęd 2-kanałowy); 60 watów (8 omów, do sterowania wszystkimi kanałami), automatyczna korekcja pomieszczenia: Dirac Live LE, obróbka wideo: dubbing 4K, HDR10, 4:4:4, 60 fps, rozmiar 17,13 x 6,81 x 15,81, waga 15,4 kg, wejścia wideo : 3 szt. HDMI 2.0a, wejścia audio: 2 szt. koncentryczne cyfrowe, optyczne cyfrowe (3, 1 z przodu), stereo analogowe RCA (4, 1 z przodu), 7.1-kanałowe analogowe (1), Ethernet (1), USB (1) złącza, wyjścia wideo: HDMI 2.0a (1), wyjścia audio: stereo analogowe (1), przedwzmacniacz 11,1 kanałowy (1), słuchawki, RS-232 (1), wyzwalacz 12 V (1), złącza, IR (1 włączony , 2 wyjścia).

Wniosek

Ten amplituner kina domowego naprawdę spełnia obietnice producenta. Jeśli wybierzesz to urządzenie, możesz oczekiwać wspaniałego dźwięku przestrzennego, czystych, potężnych dźwięków, wyraźnej i szczegółowej wydajności. Ustawienia korekcji pomieszczenia Direc Live są nieco kłopotliwe i aby ten program działał poprawnie, musisz osobno określić informacje o głośniku i charakterystykę pomieszczenia. Wygląd zewnętrzny wygląda typowo dla projektu NAD, więc nie jest to niespodzianką. Możemy uzyskać najwyższą jakość w przystępnej cenie z naprawdę świetnym dźwiękiem.

Ze scenariuszem Roberta Polgár