Przetestowaliśmy aktywny monitor studyjny Neumann KH 120!

Neumann KH 120 A to aktywny monitor studyjny, który z łatwością możemy umieścić w większości studiów ze względu na jego kompaktowe rozmiary.
Główną zaletą tego produktu jest dokładne odwzorowanie dźwięku, z którego Neumann jest słusznie dumny. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości monitorów studyjnych, które zapewniają bogaty dźwięk, KH 120 A jest jednym z najlepszych wyborów. Nie wszystkie monitory studyjne są takie same; KH 120 A pozwala słyszeć dźwięk tak, jak tego potrzebujesz.

Marka Neumann

Firma Neumann została założona w 1928 roku przez Georga Neumanna. Klienci najlepiej znają ją jako producenta wysokiej jakości mikrofonów. W 2019 roku wypuścili swoje pierwsze słuchawki – Neumann NDH 20.

Wszystkie swoje produkty wykonują z jakością i precyzją. Wiele innych firm audio przeszło na automatyzację kluczowych części swoich procesów produkcyjnych. Neumann nadal polega na kunszcie i rygorystycznym testowaniu swoich produktów, aby zapewnić doskonałą jakość.

Neumann KH 120 – Specyfikacja

 • Typ: aktywny
 • Konfiguracja zasilania: Bi-amp
 • Zakres częstotliwości: 52 Hz do 21 kHz, ± 3 dB
 • Częstotliwość podziału: 2kHz, 24dB / oct
 • Napęd LF: 5,25-calowy kompozytowy stożek typu sandwich (końcówka 50 W, 80 W)
 • Napęd HF: 1” głośnik wysokotonowy z kopułką z tkaniny tytanowej (końcówka 50W,
 • końcówka 80W)
 • Całkowita moc: 100 W (szczyt 180 W)
 • Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (SPL): 111,1 dB
 • Wymiary: 277 x 182 x 220 mm
 • Waga: 6,4 kg

Cechy

Po latach doskonalenia nagrywania dźwięku za pomocą mikrofonów, Neumann postawił sobie wyzwanie stworzenia monitora głośnikowego, który odtwarza dźwięk tak dokładnie, jak to możliwe.

Neumann KH 120 to model precyzyjnej niemieckiej technologii dźwięku. Firma zadbała o każdy najmniejszy szczegół podczas produkcji, wszystko ma swoją funkcję, wypuściła na rynek przemyślany i precyzyjnie zaprojektowany monitor.
Pomimo swoich kompaktowych rozmiarów, KH 120 Neumanna jest zdolny do oszałamiającego dźwięku, który pokazaliśmy nam podczas pierwszych prób.

Neumann KH 120 A możemy wykorzystać również jako subwoofer lub głośnik tylny w systemach wielokanałowych. System głośników wykorzystuje najnowsze elektroniczne i akustyczne technologie symulacji i pomiarów. Aktywny monitor studyjny zapewnia niskie zniekształcenia, ale reprodukcję wysokich częstotliwości.

Dwukierunkowy monitor bi-amp

KH 120 to dwudrożny system z 5,25-calowym kompozytowym stożkiem typu sandwich i 1-calowym tweeterem kopułkowym z tytanowej tkaniny, który jest ekranowany magnetycznie. Głośnik zawiera również dwa ekranowane termicznie wzmacniacze klasy AB o mocy 80 W. Zapewnia to stabilność i pewny dźwięk oraz minimalizuje ryzyko przegrzania.

Choć ma „tylko” dwa wzmacniacze, to dźwięk jest niezwykle czysty i definitywny – może nawet lepszy niż niektóre systemy z trzema wzmacniaczami.
Obudowa głośnika jest wolna od rezonansów dzięki wytrzymałej aluminiowej konstrukcji. Bardzo mocna metalowa maskownica chroni zarówno subwoofer, jak i głośnik wysokotonowy.

Falowód modelowanej matematycznie dyspersji (MMD)

Neumann wyposażył KH 120 w falowód z matematycznie modelowaną dyspersją. W ten sposób głośniki zapewniają dokładniejszy rozkład dźwięku zarówno w poziomie, jak i w pionie oraz w różnych pomieszczeniach o różnych warunkach akustycznych.

Zakres dźwięków emitowanych w poziomie jest szerszy, dzięki czemu można przenieść więcej miejsca w bliskiej pozycji odsłuchowej bez pogarszania jakości dźwięku. Dźwięk pionowy jest jednak węższy, co zmniejsza odbicia, które pogarszają jakość dźwięku, np. od stołu, instrumentu muzycznego lub innych obiekt. Z tego powodu niezwykle ważne jest ustawienie głośników na odpowiedniej wysokości.

Różne właściwości akustyczne pomieszczeń poważnie wpływają na dźwięk. Dlatego też nie należy zaniedbywać akustyki wnętrz! Ponadto akustyka studyjna jest w studiu jeszcze ważniejsza.
Perfekcyjne nagranie dźwięku lub innego utworu muzycznego można osiągnąć tylko w idealnych warunkach akustycznych. Zalecamy umieszczenie na ścianach głębokich membran dźwiękochłonnych oraz frontów dyfuzorów, a jeśli w studiu jest dużo powierzchni szklanych, przed oknami zalecamy umieszczenie grubych, gęstych kurtyn akustycznych.

Dzięki szerokiemu zakresowi częstotliwości KH 120 może osiągać bardzo niskie poziomy – dokładnie 52 Hz. Z tego powodu jest mało prawdopodobne, że będziesz potrzebować osobnego subwoofera do niskich tonów.
Oczywiście przy ustawianiu głośników ważna jest wielkość pomieszczenia. Generalnie im większe studio, tym większe prawdopodobieństwo, że do KH 120 będziemy potrzebować subwoofera.

Dźwięk

KH 120 to jeden z najuczciwiej brzmiących monitorów głośnikowych w tym przedziale cenowym. Zapewnia bardzo czysty i realistyczny sygnał wyjściowy dzięki płaskiej transmisji częstotliwości i oszałamiającej charakterystyce basów.
Ma bardzo głośną głośność, więc nie martw się o jego rozmiar, nie zawiedziesz się, jeśli wybierzesz KH 120 do swojego średniego lub małego studia.
Jednak większe studia mogą wymagać oddzielnego subwoofera!

KH 120 zapewnia doskonały i intensywny dźwięk basowy. Jednak w zależności od wielkości studia może być konieczne dodanie do systemu subwoofera.
Ze względu na całkowicie uczciwy dźwięk, możemy znaleźć błędy w naszej poprzedniej pracy studyjnej i miksach, które będziemy musieli poprawić.

Werdykt

Ten głośnik to jeden z najpopularniejszych monitorów w domowych studiach. Dźwięk jest dokładny, czysty i realistyczny.
Pomimo swoich rozmiarów głośnik ten dobrze radzi sobie w dalekich głębiach widma. Robi to wszystko bez wysiłku, nawet przy większej głośności. W przypadku większego studia warto postarać się o brzmienie basu, a jeśli nie jesteśmy zadowoleni, prawdopodobnie będziemy potrzebować również dodatkowego subwoofera.
Ogólnie rzecz biorąc, aktywny monitor studyjny Neumann KH 120 A to produkt, który wyraźnie polecamy, aby uzyskać najlepszą i najbardziej uczciwą reprodukcję dźwięku.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a