Czy akustykę można zastąpić urządzeniem elektronicznym?

Podjęliśmy wspaniały test! Postanowiliśmy wziąć mini DSP i zobaczyć, co potrafi. Produktu chińskiego producenta nie można nazwać tanim, więc przeprowadziliśmy test z dość dużymi oczekiwaniami. Poza tym uderzyliśmy w letcho i, oczywiście, fale dźwiękowe z nieskrywaną intencją, aby dowiedzieć się, czy zaplecze technologiczne premium wystarczyło do uporządkowania akustyki pomieszczenia. Ciekawy dylemat, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że ​​znaleźliśmy odpowiedź!

Po raz pierwszy, jak wszyscy, starałem się oszczędzić na akustyce. Ponieważ to jest część, która nie jest tak namacalna, jak dobry mówca. Wydawało się więc, że łatwiej jest kupić program do kontroli tonów.

Zastanawiam się, dlaczego piszę tę kontrolę tonu?

Ponieważ w rzeczywistości każdy program EQ może regulować tylko częstotliwość ciśnienia akustycznego i przesunięcie czasowe dźwięku. Dlatego pojawiło się pytanie, co można by z niego wyciągnąć, gdybym użył go na pustych ścianach. Albo z panelami akustycznymi, matami akustycznymi i dyfuzorami, jakie możemy uzyskać efekty.

Ponieważ jeśli pomieszczenie dzwoni, czas pogłosu jest wysoki (echo), wtedy możesz się do niego zwrócić. Nie ma mowy!

Oto mini DSP, który oferuje maksymalne wrażenia!

mini-dsp-na żywo-300x206

Niech suche parametry techniczne będą na pierwszym miejscu! Procesor: 32-bitowe urządzenia analogowe zmiennoprzecinkowe 450 MHz z procesorem SHARC DSP. 32-bitowe konwertery audiofilskie: AK5574 / AK4490EQ. Korekcja akustyki pomieszczenia Dirac Live. Czterordzeniowy procesor ARM do strumieniowego przesyłania dźwięku w sieci — z preinstalowanym systemem Volumio opartym na systemie Linux.

Jeśli chodzi o jego wygląd, to nie możemy zgłosić żadnych dodatkowych komplikacji. Projektanci prawdopodobnie nie spędzili zbyt wielu bezsennych nocy, zastanawiając się nad projektem, choć z drugiej strony, to nie wszystko na zewnątrz, a mini DSP jest tego najlepszym przykładem. Tak więc na pierwszy rzut oka stajemy przed czarnym prostokątem, który jest płaski, niezbyt głęboki, ale jeszcze szerszy. Wtedy, po drugim lub wielu spojrzeniach, sytuacja się nie zmienia. Uniwersalne pokrętło po lewej stronie odpowiada za przełączanie między wejściami i sterowanie funkcjami. Obok znajduje się przyciągający wzrok wyświetlacz OLED z rozpieszczającym światłem, który jest bardzo czytelny, a jednocześnie w pełni rozjaśnia swoją jasność.

minidsp-shd-dirac-live-audiophile-przedwzmacniacz-ana-300x192

No cóż, warto spojrzeć na malucha z innej perspektywy, bo oferuje atrakcyjniejszy widok z tyłu. Widziane od lewej do prawej, standardowe złącze zasilania IEC, przycisk zasilania, host USB, złącze LAN, wejście USB-B, trzy wejścia cyfrowe; W sekcji cyfrowej można wykryć wyjścia optyczne, koncentryczne, AES-EBU i dwa koncentryczne. Dodatkowym plusem jest to, że oprócz tych wejść analogowych podano również RCA i XLR. Chociaż wyjścia nie zostały zaparkowane, są teraz wyłożone dwoma złączami XLR i RCA. Icipici Chinese furfang lub osobliwość, że nie są one oznaczone lewym lub prawym kanałem, ale numeracja od jednego do czterech dostarcza pewnej wskazówki.

Po prostu świetnie?

Jakoś. Prawda jest taka, że ​​jej zastosowanie jest bardzo proste, nie będzie przesadą stwierdzenie, że to dziecinnie proste. Jednocześnie producent nie oszczędza na funkcjach, które już czynią formułę ciekawszą i bardziej skomplikowaną. Jest więc jednocześnie prosty i świetny i można go łączyć w nieskończoność.

Uruchomienie to nie tylko fizyczny montaż. Na stronie producenta musimy wybrać posiadany przez nas typ. Wybór jest ogromny, więc bądź cierpliwy! Jeśli go masz, możesz pobrać kompatybilny sterownik i Dirac, bez których będziesz całkowicie cicho pomimo wszystkich podpowiedzi. Ale to jeszcze nie koniec. Połączenie ze zintegrowanym woluminem jest koniecznością i chociaż zapewniony jest automatyczny DHCP, jeśli więcej niż jedno urządzenie jest podłączone do routera, dostępny adres IP jest nieprawidłowy. Więc ręczne ustawienie może nastąpić.

Historii Diraca nie da się ułożyć jednym zdaniem. Należy go zainstalować ze strony pobierania, z której można korzystać bezpłatnie za pomocą kodu kuponu dostarczonego z urządzeniem. Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z opisami i obejrzenie oferowanych filmów, zwłaszcza przed ich pierwszym użyciem. Substancje te mogą rozwiać chmury wątpliwości i niepewności. W końcu nikt nie rodzi się z przewagą w systemie.

Jaka jest jakość dźwięku bez Diraca?

Z powyższego wynika, że ​​to małe pudełko ma ogromny potencjał, przy pewnym kompromisie. Jednak podstawowa funkcja została wykorzystana do analizy jakości dźwięku. Uzyskane w ten sposób wrażenia dźwiękowe, które można wykryć uchem, są całkowicie wolne od ekscesów i skrajności. Bas zdecydowanie schodzi głęboko, podczas gdy otwarty środek i nie przesadnie podkreślony otwarty wysoki zakres staje się ciemniejszy. Przedstawienie cechuje spokój, powściągliwość, więc brutalność nie jest światem mini DSP. Ponieważ dynamika tego wszystkiego była nieco przytępiona, na pierwszy plan wysunęła się nuda lub nadmierna bezpłodność. Efekt końcowy, choć nie idealny, to bardzo przyjemny dźwięk.

Wypróbowaliśmy to w przestrzeni wyposażonej w panele akustyczne.

panele-akustyczne

Pułapki basowe z membraną skórzaną oraz panele akustyczne dyfuzora zostały umieszczone przede wszystkim w rogach i głównych punktach odbicia. Na podłodze położyliśmy dywan Silent 2x3m.

Posłuchaliśmy więc systemu z wyłączonym programem EQ!

Sama ta para paneli wystarczyła, aby przewyższyć dźwięk mini dsp. Próbowałem tylko umieścić tyle produktów akustycznych, które konkurowały ceną z mini dsp. Precyzyjnie zdecydować, w którym kierunku iść. Na pierwszym przesłuchaniu wygrały panele akustyczne.

Co słyszałem?

Sterylność zaprojektowana przez mini dsp zniknęła. Dynamika się nasiliła. Efekt przestrzenny zmienił się dramatycznie, ale w dobrym kierunku. W przypadku mini dsp przestrzeń została gdzieś z przodu, ale nie można jej zdefiniować. Dzięki panelom dźwięk wypełnił pokój. Powstaje wrażenie 3D. Instrumenty były w stanie określić, skąd pochodzi w sposób dostrzegalny i namacalny. Można to osiągnąć głównie poprzez pokrycie głównych punktów odbicia. Bas zrobił się większy, głośniejszy i szybszy. Pomruk pokoju zniknął.

Czyli od teraz sprawdzana będzie akustyka pomieszczenia?

Nie, nie do końca. Mogłoby się wydawać, że nie wszystkie braki akustyczne da się zniwelować tym niewielkim urządzeniem z gwarantem. Ale użycie paneli ściennych nie jest w żadnym wypadku nieuniknione. W rzeczywistości! Możemy z absolutną pewnością powiedzieć, że nawet najbardziej luksusowe, wysokowydajne, luksusowe systemy hi-tech nie mogą działać idealnie bez wsparcia ściennych paneli akustycznych.

Wprowadzony we wstępie dylemat został więc wzbogacony o jasną odpowiedź. Wspaniale jest mieć zaplecze techniczne. Co więcej, system w pełni spełnia wymagania jakościowe. Ale samo to nie wystarczy, aby otoczyć idealny dźwięk. I jak już wspomnieliśmy, nie tylko mini DSP. Niemniej jednak jest to absolutnie słuszna decyzja, aby zawsze głosować za najwyższą jakością przy wyborze urządzenia, ale nie jest dobrym pomysłem oczekiwać cudu od samego postępu technologicznego. Ale z niewielką pomocą panele ścienne mogą już stworzyć długo wyczekiwaną krainę czarów.

Kategorie: Blog