Czy akustykę można zastąpić urządzeniem elektronicznym?

Przeprowadziliśmy wspaniały test! Postanowiliśmy wziąć mini DSP i zobaczyć, co potrafi. Produktu chińskiego producenta nie można nazwać tanim, więc przeprowadziliśmy test z dość dużymi oczekiwaniami. Ponadto nie ukrywaliśmy, że oprócz fal dźwiękowych interesuje nas to, czy zaplecze technologiczne premium wystarczyłoby do uporządkowania akustyki pomieszczenia. Ciekawa kwestia, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że ​​znaleźliśmy odpowiedź!

Po raz pierwszy, jak wszyscy inni starałem się oszczędzić na akustyce. Ponieważ to jest część, która nie jest tak namacalna, jak dobry głośnik. Wydawało się więc, że łatwiej jest kupić program do kontroli tonów.

Zastanawiam się, dlaczego piszę, że chodzi o kontrolę tonu?

Ponieważ w rzeczywistości każdy program EQ może regulować tylko częstotliwość ciśnienia akustycznego i przesunięcie czasowe dźwięku. Dlatego pojawiło się pytanie, co można by z niego wyciągnąć, gdybym użył go na pustych ścianach. Albo z panelami akustycznymi, matami akustycznymi i dyfuzorami, jakie możemy uzyskać efekty.

Jeśli pomieszczenie dzwoni, czas pogłosu jest długi (echo), to jak można się w to wmieszać. Nie ma takiego sposobu!

Tak więc przedstawiamy mini DSP, który zapewnia maksymalne wrażenia!

mini-dsp-na żywo-300x206

Na pierwszym miejscu pokażemy suche parametry techniczne! Procesor: 32-bitowe urządzenia analogowe zmiennoprzecinkowe 450 MHz z procesorem SHARC DSP. 32-bitowe konwertery audiofilskie: AK5574 / AK4490EQ. Korekta akustyki pomieszczenia Dirac Live. Czterordzeniowy procesor ARM do strumieniowego przesyłania dźwięku w sieci — z preinstalowanym systemem Volumio opartym na systemie Linux.

Jeśli chodzi o jego wygląd, to nie możemy zgłosić żadnych dodatkowych problemów. Projektanci prawdopodobnie nie spędzili zbyt wielu bezsennych nocy, zastanawiając się nad projektem, choć z drugiej strony, wygląd zewnętrzny to nie wszystko, a mini DSP jest tego najlepszym przykładem. Tak więc na pierwszy rzut oka stajemy przed czarnym prostokątem, który jest płaski, niezbyt głęboki, ale za to bardziej szeroki. Po drugim lub wielu kolejnych spojrzeniach sytuacja się nie zmienia. Uniwersalne pokrętło po lewej stronie odpowiada za przełączanie między wejściami i sterowanie funkcjami. Obok znajduje się przyciągający wzrok wyświetlacz OLED z rozpieszczającym światłem, który jest bardzo czytelny, a jednocześnie jego światło może zostać w pełni spersonalizowane.

minidsp-shd-dirac-live-audiophile-przedwzmacniacz-ana-300x192

No cóż, warto spojrzeć na malucha z innej perspektywy, bo oferuje atrakcyjniejszy widok z tyłu. Widziane od lewej do prawej, standardowe złącze zasilania IEC, przycisk zasilania, host USB, złącze LAN, wejście USB-B, trzy wejścia cyfrowe; W sekcji cyfrowej można wykryć wyjścia optyczne, koncentryczne, AES-EBU i dwa koncentryczne w części cyfrowego wyjścia. Dodatkowym plusem jest to, że oprócz tych wejść analogowych są również RCA i XLR. Wyjścia nie zostały odstawione, są teraz tutaj po dwa złącza XLR i RCA. Za chińską dziwaczność można uznać fakt, że nie są one oznaczone czy jest to lewy, czy prawy kanał, ale są ponumerowane od jednego do czterech, co jest pewnego rodzaju wskazówką.

Po prostu świetnie?

Jakoś tak. Prawda jest taka, że ​​jego zastosowanie jest bardzo proste, śmiało można powiedzieć, że jest to dziecinnie proste. Jednocześnie producent nie oszczędza na funkcjach, które już czynią urządzenie ciekawszym i bardziej skomplikowanym. Jest więc jednocześnie prosty i świetny i można go łączyć w nieskończoność.

Uruchomienie nie oznacza tylko fizycznego montażu. Na stronie producenta musimy wybrać posiadany przez nas typ. Wybór jest ogromny, więc trzeba być cierpliwym! Jeśli go znajdziemy, wtedy można pobrać kompatybilny sterownik i Dirac, ponieważ bez nich mimo próśb pozostanie całkowicie niemy. Ale to jeszcze nie koniec. Połączenie ze zintegrowanym woluminem jest koniecznością i chociaż zapewniony jest automatyczny DHCP, jeśli do routera podłączone jest więcej niż jedno urządzenie, dostępny adres IP będzie nieprawidłowy. Tak więc trzeba go ustawić ręcznie.

Historii Diraca nie można załatwić jednym ruchem. Należy go zainstalować ze strony pobrania, z której można korzystać bezpłatnie za pomocą kodu kuponu dostarczonego z urządzeniem. Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z opisami i obejrzenie oferowanych filmów, zwłaszcza przed pierwszym użyciem urządzenia. Te materiały mogą rozwiać  wątpliwości i niepewność. W końcu nikt nie rodzi się tak, że zna się na systemie.

Jaka jest jakość dźwięku bez Diraca?

Z powyższego wynika, że ​​to małe pudełko ma ogromny potencjał, z drobnym kompromisem. Natomiast w celu analizy jakości głosu za podstawę uznaliśmy podstawową funkcję. Uzyskane w ten sposób wrażenia dźwiękowe, które można odczuć uszami, są całkowicie pozbawione przesady i skrajności. Bas zdecydowanie schodzi głęboko, a otwarty środek i niezbyt zaakcentowane, otwarte wysokie tony stają się stłumione. Przedstawienie cechuje spokój, powściągliwość, więc brutalność nie jest światem mini DSP. Ponieważ dynamika do tego wszystkiego była nieco przytępiona, dlatego na pierwszy plan wysunęła się nuda, albo nadmierna sterylność. Efektem końcowym, chociaż nie jest idealny, ale bardzo przyjemny dźwięk.

Wypróbowaliśmy to w przestrzeni wyposażonej w panele akustyczne.

panele-akustyczne

Pułapki basowe z membraną skórzaną oraz panele akustyczne dyfuzora zostały umieszczone przede wszystkim w rogach i głównych punktach odbicia. Na podłodze położyliśmy dywan Silent 2x3m.

Posłuchaliśmy więc systemu z wyłączonym programem EQ!

Wystarczyła para paneli, aby przewyższyć dźwięk mini dsp. Próbowałem umieścić tylko tyle produktów akustycznych, ile cenowo mogło konkurować z mini dsp. Chodziło o to, aby można zdecydować, w którym kierunku iść. Przy pierwszym odsłuchu wygrały panele akustyczne.

Co słyszałem?

Sterylność stworzona przez mini dsp zniknęła. Dynamika się nasiliła. Efekt przestrzenny zmienił się dramatycznie, ale w dobrym kierunku. W przypadku mini dsp przestrzeń została gdzieś z przodu, ale nie można było jej zdefiniować. Dzięki panelom dźwięk wypełnił pokój. Stworzone zostało wrażenie 3D. Byłem w stanie określić namacalnie instrumenty, skąd dochodzi ich dźwięk. Można to osiągnąć głównie poprzez pokrycie głównych punktów odbicia. Bas zrobił się większy, głośniejszy i szybszy. Zniknął pomruk pokoju.

Od teraz sprawdzana będzie akustyka pomieszczenia?

Nie, nie do końca. Mogłoby się wydawać, że nie wszystkie braki akustyczne da się skompensować tym niewielkim urządzeniem. Ale użycie paneli ściennych nie jest w żadnym wypadku nieuniknione. Co więcej! Możemy z pewnością powiedzieć, że nawet ekstremalne, wysokowydajne, luksusowe systemy hi-tech nie mogą działać idealnie bez wsparcia ściennych paneli akustycznych.

Dylemat, o którym była mowa we wstępie, został więc wzbogacony o jednoznaczną odpowiedź. Wspaniale jest mieć zaplecze techniczne. Co więcej, system w pełni spełnia wymagania jakościowe. Ale samo to nie wystarczy, aby zapewnić idealny dźwięk. I jak już wspomnieliśmy, nie tylko w przypadku mini DSP. Niemniej jednak jest to absolutnie słuszna decyzja, aby zawsze wybierać urządzenia najwyższej jakości, natomiast nie jest dobrym pomysłem oczekiwać cudu od samego postępu technologicznego. Jednak z niewielką pomocą paneli ściennych można stworzyć długo wyczekiwaną krainę czarów.

IA

Podobne wpisy