Test głośników podstawkowych Q Acoustics 3020i

Marka Q Acoustics została założona w Wielkiej Brytanii w 2006 roku przez profesjonalnych biznesmenów, ekspertów w branży audio; ich jedynym celem było stworzenie odnoszącej duże sukcesy marki głośników. Chcieli stworzyć wysokiej jakości, ale niedrogie głośniki.

Funkcje

 

Q-Acoustics-3020i-speakers pair

Dwudrożny głośnik typu bass-reflex otrzymał zaokrąglony, minimalistyczny kształt, a płyta przegrody została wzmocniona, aby zwiększyć wydajność głośnika. Obudowa głośnika ma stosunkowo dużą głębokość, co jest typowe dla głośników projektowanych przez producenta. Głośnik wyposażono w płaskie złącza, co jest korzystne, ponieważ pozwala przybliżyć go do ściany. Głośnik wysokotonowy znajduje się w lejku i jest oddzielony od przedniego panelu silikonową ramką. Subwoofer wykonany jest z impregnowanego papieru z zawieszeniem z kosza z blachy stalowej. Dostępne w kolorach czarnym, szarym, orzechowym i białym. Obudowa wykonana jest ze stabilnych płyt MDF, co powoduje minimalny rezonans. Możesz umieścić te głośniki na statywach, chociaż ich duża głębia może to nieco utrudnić. Producent oferuje również niestandardową podstawkę pod kolumny.

Podstawowy wygląd zewnętrzny linii produktów 3000i niewiele się zmienił. Łączy w sobie te same proste i zaokrąglone krawędzie, co jego poprzednicy. Mają czysty design i proste wyrafinowanie.

Obudowy 3020i są o 25% większe niż poprzednie modele z tej serii, zapewniając rozszerzone i mocne basy. Producent zwiększył wewnętrzną sztywność głośnika. W rezultacie wibracje strukturalne są zredukowane, co powoduje zniekształcenia dźwięku. Do głośników dołączono również gumowe podeszwy i uszczelki z gąbki, aby zapewnić czystość dźwięku.

Pasmo przenoszenia wynosi od 60 Hz do 30 kHz, czułość 88 dB, zalecana moc wzmacniacza to 25-75 W, a waga 5,5 kg.

Jakość dźwięku Q Acoustics 3020i

 

Przetestowaliśmy parę głośników w pomieszczeniu o powierzchni około 22 stóp kwadratowych, w połączeniu ze wzmacniaczem Pioneer. Pomieszczenie zostało niedawno odnowione, a podczas prac remontowych poprawiono akustykę. Ponieważ pomieszczenie zostało umeblowane w minimalistycznym stylu, ze względu na brak mebli, pomieszczenie byłoby dość echem, dlatego na ścianach i suficie umieszczono panele dźwiękochłonne. Na drukowanych panelach dźwiękochłonnych znajdują się plakaty z ulubionymi filmami właściciela mieszkania. Panele przednie dyfuzora pełnią jednocześnie dwie funkcje podczas obróbki akustycznej, z jednej strony pochłaniając zbyt dużo basu, az drugiej rozpraszając dźwięki w całym paśmie. Pułapki basowe w dwóch rogach dbają o ograniczenie głębokich zakresów.

Najpierw wysłuchaliśmy piosenki Imagine Dragons Sucker for Pain, a potem przeszliśmy na styl klasyczny i zagraliśmy fragmenty Fantastic Symphony Berlioza.

Projekt i modyfikacje techniczne naprawdę działają w 3020i. Charakteryzuje się bogatym ciepłym charakterem, zaskakująco dużą siłą i dynamiką. W porównaniu do swoich poprzedników, głośnik 3020 i generuje dokładniejszy i bardziej szczegółowy dźwięk.

Dzięki większej obudowie basy są szersze i głębsze. Kolumny mają dobry balans tonalny, są naprawdę uniwersalne. Wraz z dynamiką, rozmachem i szczegółowością emanują wspaniałą muzykalnością. Dźwięk przestrzenny jest dobrze wyczuwalny, niemal wciąga słuchacza w rzeczywistą, obecną przestrzeń. Umieszczone blisko ściany tracą poczucie otwartej przestrzeni. Są w stanie zapewnić przyzwoitą moc i klarowność nawet przy wyższych głośnościach, chociaż nie oczekuje się od tych głośników poważnych basów.

Wysokie tony nie brzmiały tak naturalnie, jak przy większych i droższych kolumnach.

Właściwości i łączność

 

q-acoustics-back panel

Tył 3020i ma wejście głośnikowe, ale nie ma przycisku zasilania. Oznacza to, że są to kolumny pasywne, więc trzeba je podłączyć do jakiegoś odbiornika. Możesz wybrać wzmacniacz dobrej jakości, ponieważ użycie niewłaściwego odbiornika może zniekształcić jakość dźwięku. Wpuszczane płaskie klipsy pomagają zmniejszyć rezonans urządzenia i umożliwiają umieszczenie głośników przy ścianie, chociaż nie zalecamy tego, jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku. Wtyki bananowe kabla audio nie są dołączone do głośników i należy je zakupić osobno. Pozwala to na podłączenie głośnika do wzmacniacza. Niektórzy ludzie używają tych głośników jako części swojego systemu kina domowego i całkiem dobrze wykonują swoją pracę.

Werdykt

 

Q-Acoustics-speakers review

Te kolumny podstawkowe zaspokajają potrzeby audiofilów, oferując naprawdę imponującą jakość dźwięku i moc w porównaniu do towarów i ich rozmiarów. Dźwięki wysokich tonów mogłyby być bardziej naturalne i żywe, przestrzenność nie zawsze dominuje, ale poza tym zapewnia neutralny, piękny, czysty i szczegółowy dźwięk. Bas był mocny, ale jeśli ktoś chce dudniącej, powalającej o ścianę głębi, dobrym pomysłem jest wybranie większych i lepszej jakości głośników lub sparowanie subwoofera Q Acoustics z głośnikami 3020i. Ze względu na swoją głębokość umieszczenie może być nieco kłopotliwe.

Podsumowując, ten przedział cenowy to doskonały głośnik dla początkujących, oferujący uczciwy dźwięk i stylowy wygląd.

Napisane przez Róberta Polgára