Czasami odrobina odosobnienia i ciszy jest również ważna dla tych, którzy nie mieszkają sami, ale dzielą swój dom ze współlokatorami lub członkami rodziny. Każdy potrzebuje samotności i spokoju. Jak zapewnić ciszę i spokój? Wygłuszając drzwi i okna przy ścianach.

Skuteczna izolacja akustyczna zależy od źródła dźwięku i poziomu hałasu

Cichy zakres obejmuje na przykład tykanie zegarów, normalny zakres do słuchania radia lub oglądania telewizji z normalną głośnością. Dźwięk odkurzacza lub hałaśliwa ulica zaliczana jest do dźwięków przeszkadzających, a dźwięk np. piły tarczowej do dźwięków szkodliwych.  Prace zaszeregowane do przedziału przeszkadzających, głównie wtedy uznawane są za źródło frustracji, kiedy ktoś inny w sąsiednim pokoju chce odpoczywać lub jest w trakcie spotkania online. Kiedy nie mamy ochoty na hałas, łatwiej jest zapewnić ciszę i spokój, jeśli zarówno drzwi, jak i okna są dźwiękoszczelne. Wiele osób błędnie uważa, że ​​same ściany z izolacją akustyczną są wystarczające, ale jest to dalekie od prawdy.

szkło-3 lagen-560x356-1-300x191

Aby w pomieszczeniu panowała prawdziwa cisza, należy zwrócić szczególną uwagę na izolację akustyczną drzwi i okien, gdyż drzwi i okna znacznie łatwiej przepuszczają dźwięki niż na przykład ściany, oczywiście tylko wtedy, gdy nie są dźwiękoszczelne. Skuteczna izolacja akustyczna zależy od źródła dźwięku i poziomu hałasu.

Izolacja akustyczna to kluczowa kwestia w ruchliwych miejscach

Jak już wspomnieliśmy, oprócz wygłuszenia powierzchni ścian pomieszczenia, warto pamiętać o drzwiach i oknach. Te ostatnie muszą być wyciszone osobno, aby efekt końcowy był naprawdę idealny. W przypadku drzwi należy również zapewnić izolację akustyczną skrzydeł drzwi i połączenia drzwi z ościeżnicą. W okna można również wstawić dodatkowe szyby. Okna dźwiękoszczelne są szczególnie potrzebne, jeśli nieruchomość znajduje się w bardzo ruchliwym miejscu, takim jak linia kolejowa lub główna droga. W przypadku mieszkania w centrum łatwo może się zdarzyć, że samochody i komunikacja miejska przyjeżdżają pod oknem. To oczywiście bez dźwiękoszczelnego okna znacznie utrudnia relaks. Ciągłe narażenie na hałas ma na dłuższą metę negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ znacząco pogarsza jakość snu. Środowisko bez hałasu, echa i wibracji nie tylko sprzyja relaksowi, ale także wydajnej pracy. Tak więc dźwiękoszczelne drzwi i okna pomagają przezwyciężyć problemy z hałasem.

Warto też zająć się akustyką pomieszczenia

Guma dźwiękochłonna-300x300

W celu zmniejszenia hałasu przedostającego się do pomieszczenia, zamknięcie drzwi i stan gum uszczelniających muszą być również sprawdzone przez fachowca. Uszczelnienie uważa się za odpowiednie, jeśli jest wystarczająco elastyczne i całkowicie otacza drzwi i okna. Ponadto zaleca się zajęcie się akustyką pomieszczenia, ponieważ sprzęt audio może zapewnić najlepszy dźwięk tylko wtedy, gdy akustyka pomieszczenia jest odpowiednia. Jest to szczególnie ważne w przypadku sali kinowej, salonu i pokoju studyjnego. Jako pierwszy krok zawsze wykonywane są pomiary, po których dobierane są i umieszczane niezbędne panele akustyczne. Dzięki temu dźwięk w pomieszczeniu można znacznie poprawić. Niezałożenie odpowiednich paneli akustycznych może spowodować problemy, takie jak pogłos, echo i tłumienie wysokich tonów. Panele akustyczne są teraz dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do stylu domu.

IA

Podobne wpisy