Rozmieszczenie głośników

Kolejne dwie części dotyczą odsłuchu, gdzie można przeczytać o prawidłowym rozmieszczeniu i kalibracji głośników, później podzielę się z Wami wskazówkami i trikami, które można z łatwością zastosować nawet w domowym studiu ze względu na odpowiednie wytłumienie akustyczne.

Właściwe rozmieszczenie głośników jest niezbędne do monitorowania jakości!

W większości przypadków problemy z monitorowaniem są odpowiedzialne za złe miksowanie. Niestety ani akustycznie zaprojektowane pokoje, ani drogie panele akustyczne, pułapki i rezonatory nie jest dostępny dla właścicieli domowych studiów. Możemy używać tylko tego, co jest dostępne. Mały pokoik i kilka monet w kieszeni. Na szczęście całkiem dobre wyniki możemy osiągnąć, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Jeśli zastosujemy się do złotych zasad monitorowania, nasza praca będzie brzmiała świetnie nie tylko w naszym małym studio, ale także gdzie indziej.

O czym była poprzednia część?

Room acoustics
Room acoustics

W poprzedniej części (akustyka partyzancka) dowiedzieliśmy się już, że nasz łańcuch odsłuchowy składa się nie tylko z głośników, ale raczej z pomieszczenia i jego właściwości akustycznych: optymalny system odsłuchowy może wytworzyć równomierne ciśnienie akustyczne (głośność) na wszystkich częstotliwościach. Konfiguracja takiego systemu może zająć dużo czasu! Jeśli ktoś nie jest skłonny poświęcić na to więcej niż pół godziny, nie powinien być zaskoczony, że miks nie będzie brzmiał zbyt przyjemnie. Właściciele studia domowego muszą utrzymywać koszty na niskim poziomie, dlatego tylko czas i wysiłek mogą zrekompensować mniejszą, zainwestowaną kwotę. Ucząc się i doświadczając, możemy stworzyć optymalny system monitorowania niskim kosztem!

Najpierw przyjrzyjmy się teorii służącej jako reguła umieszczania głośników i pewnej formule jako punktowi wyjścia. Dla tych, którzy nie chcieliby zawracać sobie głowy obliczeniami, istnieje bardziej praktyczne rozwiązanie umożliwiające znalezienie odpowiedniego rozmieszczenia głośników, które znajduje się ostatniej części tego artykułu.

Prawidłowe rozmieszczenie głośników w 7 krokach:

1. Wybierz początkową pozycję odsłuchową, stosując zasadę 38 proc. (tj. gdzie jest miejsce, aby siedzieć podczas pracy).

2. Określ odległość między głośnikiem a naszymi uszami (np. zgodnie z instrukcją lub tym, co jest możliwe w naszym pokoju).

3. Ustaw głośniki w odpowiedniej odległości, orientacji i wysokości.

4. Znajdź optymalną odległość głośników od przedniej i tylnej ściany.

5. Nałożyć panel akustyczny lub membrany pochłaniające.

6. Optymalizacja i dostrajanie poprzez pomiary akustyczne. Np .: Rew EQ.

7. Zagrajmy rock and rolla… .. czas wreszcie posłuchać muzyki.

Przyjrzyjmy się teorii trochę bardziej szczegółowo.

Speakers placement

Głośniki należy zawsze umieszczać na stojaku. Jeśli położysz je na stole lub innym meblu, lub pustej skrzyni, przejmą one wibracje głośnika i będą działać jak rezonator, który znacząco zmieni obraz dźwiękowy. Dlatego zawsze używaj wszelkiego rodzaju rozwiązań pochłaniających drgania (izolujących). Nie oszczędzaj na tym !!! Jednym z najlepszych rozwiązań jest posiadanie stojaka, którego podstawę lub wnętrze można wypełnić piaskiem. Używając pianki otwartokomórkowej pod monitorami, można uzyskać lepszą reprodukcję basów i lepszy obraz stereo, ponieważ głośniki nie przenoszą wibracji na meble.

Nowsonic-Shock-Stop-S-Akusztikus-izolacios

Stojaki stołowe zwykle pełnią również tę funkcję izolacyjną, dlatego ich stosowanie sprawia, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowej pianki.

A jeśli nie mamy miejsca lub pieniędzy na podstawki pod kolumnę?

Jeśli nie użyjemy ani podstawki, ani pianki, możemy użyć kleju Blu-Tack we wszystkich czterech rogach głośnika, aby zapobiec przesuwaniu się głośników. Ten materiał może działać jako rodzaj roztworu pochłaniającego wibracje. Wskazane jest podniesienie głośników umieszczonych na stole nie tylko ze względu na mechaniczną separację, ale możemy zmniejszyć w ten sposób efekt filtra grzebieniowego i niekorzystne wczesne echo. Pianka i styropian nie izolują drgań, ale pudła tekturowe i płyty z włókna szklanego lub wełny mineralnej tak.

Nie podgrzewaj głośników!

Na początku może to zabrzmieć dziwnie, ale nie umieszczaj urządzeń emitujących ciepło pod głośnikami, takich jak np. wzmacniacze lub nie narażaj ich na efekty zewnętrzne. Wychodzące z nich ciepło porusza powietrze i zmienia dźwięk.

Decydując się na zakup produktu IsoAcoustics, dzięki jego kalkulatorowi możesz szybko i łatwo dowiedzieć się jakiego rodzaju rozwiązania potrzebujesz, które pochłania drgania. Musisz tylko wybrać producenta i typ swojego głośnika z listy.

Speakers placement

Używaj głośników zawsze w ich początkowej orientacji, tj. głośniki stojące i głośniki leżące! Możesz używać uniwersalnych głośników stojących / leżących w dowolnej pozycji, ale oba głośniki powinny znajdować się w tej samej pozycji. Na załączonym rysunku widać, że używanie stojącego głośnika leżącego na boku generuje niepożądane zmniejszenie zakresu częstotliwości, jeśli słuchamy go z odchyleniem zaledwie o 15 stopni od akustycznej linii środkowej głośnika.

Jak powinniśmy zacząć?

Wymiary naszego pomieszczenia i rzeczy, które tam się znajdują, mogą decydować o tym, gdzie umieścić nasze głośniki, ale przede wszystkim w przypadku mniejszych pomieszczeń może być bardzo pomocne, jeśli będziemy mieli możliwość umieszczenia naszych głośników przed krótszą ścianą. W ten sposób uzyskamy bardziej zrównoważoną reprodukcję basów, a tym samym możemy zmaksymalizować odległość między naszymi uszami a tylną ścianą. Jeśli powierzchnia tylnej ściany jest twarda, powinna znajdować się co najmniej 3 metry od naszych uszu, w przeciwnym razie należy zastosować wytłumienie akustyczne. Pozostań przed krótszą ścianą pomieszczenia.

Zasada 38 procent

Przede wszystkim nie jest to reguła, a wskazówki stworzone przez światowej sławy projektanta studia Wes Lachot. Właściwie to wyznacza optymalną pozycję odsłuchową w prostokątnym pomieszczeniu z odpowiednią akustyką. Jak każda wskazówka, ta opiera się również na kompromisach i zapewnia pomoc tylko na początek. Ale wystarczy rozpocząć pracę, dzięki której możemy ją udoskonalić, dopracowując ją na końcu.

Najpierw określ naszą pozycję do monitorowania, tj. gdzie wskazane jest siedzenie.

Zmierz długość dłuższej ściany (H) i ustaw krzesło w miejscu, w którym siedzisz, pracując na jej 38%. Możesz obliczyć położenie głośników w następujący sposób: Długość ściany (H, w metrach) x 0,38. Nasze uszy muszą znajdować się w tej odległości od przeciwległej ściany. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, zmierz 38% od tylnej ściany i ustaw tam krzesło, chociaż znacznie lepiej jest usiąść bliżej przeciwległej ściany, ponieważ szczyty basów powstają przed głośnikami z powodu silnych odbić. Najgorszym możliwym przypadkiem jest to, że siedzimy przed tylną ścianą (chyba że tylna ściana ma bardzo mocne tłumienie akustyczne).

Dyfuzor akustyczny na tylnej ścianie

Wood acoustic diffuser

Jeżeli planujemy zamontować dyfuzor akustyczny na tylnej ścianie, warto zostawić przed nim trochę wolnego miejsca, aby rozpraszające się fale dźwiękowe mogły się rozprzestrzeniać. Oczywiście zależy to również od rodzaju nawiewnika. Posiadamy również dyfuzor akustyczny do monitoringu bliskiego pola.

Jeśli nie możesz ustawić pozycji monitorowania na linii 38%, powinieneś wypróbować linie 35-43%. W żadnym wypadku nie należy siedzieć na osi podłużnej (50%) lub w jednej czwartej (25%) pomieszczenia, ponieważ jest to miejsce, w którym generowana jest pierwsza i druga fala stojąca.

W idealnym świecie reguła 38 proc. może zapewnić najbardziej zrównoważone niskie częstotliwości, ale tak jak w świecie rzeczywistym, po początkowym ustawieniu wskazane jest wyszukanie najbardziej zrównoważonej pozycji odsłuchu w naszym pokoju. W tym celu warto wykonać pomiary odpowiedzi częstotliwościowej np. za pomocą tego bezpłatnego oprogramowania: ROOM EQ WIZARD.

Część 2: ciąg dalszy …

IA

Podobne wpisy