Przetestowaliśmy projektor dźwięku Samsung HW-Q800A!

soundbar samsung-hw-q800a

Samsung HW-Q800A to aktywny soundbar, który oferuje funkcje podobne do systemów kanałów 3.1.2, z aktywnym subwooferem zapewniającym mocne basy. Jego całkowita moc to 330 watów. Kompatybilny z formatami dźwięku Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Surround, DTS:X, Dolby Digital i DTS Digital Surround. Posiada również złącza optyczne HDMI i cyfrowe, a także połączenia Wi-Fi lub Bluetooth. Subwoofer można również podłączyć bezprzewodowo.

Inne cechy soundbara Samsung HW-Q800A

Jest również wyposażony w funkcje ARC, 4K Video Pass i HDR. Można nim również sterować za pomocą urządzeń z systemem iOS. Projektor dźwięku ma wymiary 98 × 11,5 × 6 cm, a subwoofer 40,3 × 40,3 × 21 cm.

kontroll remoto hw-q800a

Samsung HW-Q800A jest kompatybilny z systemami multiroom, co pozwala cieszyć się ulubioną muzyką w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Funkcja ARC umożliwia podłączenie telewizora za pomocą kabla HDMI. Dzięki funkcji 4K Video Pass można doskonale odtwarzać również filmy w wysokiej rozdzielczości. Projektorem dźwięku można sterować za pomocą pilota.

Krótki przegląd

Zalety: Doświadczyliśmy potężnego, wciągającego, wypełniającego pomieszczenie dźwięku, dzięki uprzejmości subwoofera uzyskaliśmy doskonałe basy, a jego atrakcyjna i kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwe umieszczenie.

Negatywy: Większość funkcji wymaga nowego i premium telewizora Samsung, może być więcej kanałów niż 3.1.2. Ten projektor dźwięku jest dość drogi.

Szczegółowe badanie

Dla miłośników filmów Q800A jest prawdopodobnie najbardziej wszechstronnym, atrakcyjnym i szczegółowym projektorem dźwięku, jaki możemy dostać w tej cenie. Jego subwoofer zapewnia również super dźwięk z intensywnymi basami, a system jest tak dobrze wykonany, że ogromna siła nie powoduje grzechotania, brzęczenia ani zniekształceń, nawet podczas oglądania filmów akcji z straszną głośnością.

Dla fanów muzyki, audiofilów, czasami może być za dużo basu, dlatego preferujemy projektor dźwiękowy Sonos. Q800A wygląda świetnie i jest wygodny i łatwy do umieszczenia pod większością telewizorów.

Q800A oferuje system 3.1.2 kanałowy, podczas gdy nieco droższy LG SP9YA oferuje system 5.1.2. Jednak technologia Acoustic Beam firmy Samsung pozwala Q800A brzmieć tak, jakby miał więcej kanałów audio niż w rzeczywistości, tworząc szerszy, bardziej rozbudowany obraz sceniczny.

Jeśli masz telewizor Samsung, możesz również skorzystać z nowych funkcji Space Fit / Adaptive Sound + automatycznej optymalizacji dźwięku.

Q800A obsługuje dekodowanie DTS: X i Dolby Atmos. Zapewnia również pełną obsługę eARC, wbudowaną kontrolę głosową Amazon Alexa i opcje aktualizacji. Dźwięk Q800A jest dokładny, mocny, dynamiczny i realistyczny.

Projekt

Wygląd HW-Q800A jest prawie taki sam jak Q800T 2020. Może to być rozczarowaniem dla niektórych użytkowników, ale poprzedni model wypadł całkiem nieźle, więc naszym zdaniem naprawdę nie było potrzeby zmiany w tym obszarze.

Zarówno główny głośnik, jak i subwoofer są bardzo solidne, ale można je schować obok kanapy lub pod stołem, nie psując głosu. Na projektorze dźwięku znajduje się mały wyświetlacz LED. Jeśli chcesz zamontować go na ścianie, Samsung zapewni niezbędny uchwyt i śruby do montażu.

Dzięki nowemu systemowi Adaptive Sound + / Space Fit, Q800A różni się od swojego poprzednika i optymalizuje dźwięk do warunków panujących w pomieszczeniu. Ale ta funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy projektor audio jest podłączony do jednego z nowych telewizorów QLED firmy Samsung (w górę od serii Q70A).

Nowością w Q800A jest również automatyczny wzmacniacz dźwięku, który jest w stanie wykryć duży hałas otoczenia w pomieszczeniu i odpowiednio regulować dźwięk, dzięki czemu nie przegapimy kluczowych dialogów.

Podobnie jak jego poprzednik, Q800A obsługuje dekodowanie Dolby Atmos i DTS: X w celu przesyłania bezstratnego dźwięku obiektowego przez HDMI z telewizorów eARC dzięki technologii eARC. System HDMI obsługuje również transkrypcję wszystkich głównych formatów HDR, w tym HDR10+ i Dolby Vision. To trochę rozczarowujące, że znajdziemy tylko jedno wejście HDMI dla wyjścia HDMI zgodnego z eARC. W tej cenie byłyby zawarte dwa wejścia HDMI, nawet gdyby eARC był dostępny.

Chociaż obsługuje formaty HDR10, HDR10 + i Dolby Vision, nie może przesyłać 4K przy 120 Hz.

hw-q800-a wejścia, wyjścia

Posiada optyczne wejście audio, łączność bezprzewodową Wi-Fi, Bluetooth i AirPlay 2. To połączenie bezprzewodowe jest najłatwiej dostępne za pośrednictwem aplikacji Samsung Smart Things na iOS/Android.

SmartThings umożliwia również dostęp do różnych funkcji muzycznych, w szczególności Spotify, Deezer, Amazon Music i Samsung Music, a listwa dźwiękowa może odtwarzać wszystkie najpopularniejsze typy plików audio w wysokiej rozdzielczości.

Jeśli nie słuchasz źródła Dolby Atmos lub DTS: X, możesz wybrać jeden z czterech różnych trybów przetwarzania dźwięku. W trybie podstawowym odtwarza tylko dźwięk przychodzący bez przetwarzania. Surround remiksuje źródła Dolby Atmos / DTS: X, Adaptive Sound analizuje przychodzące źródła dźwięku i stale próbuje je zoptymalizować, aby dopasować je do okoliczności. Wreszcie jest tryb Game Pro, który sprawia, że ​​gra brzmi idealnie.

Test

Projektor dźwięku Samsung przetestowaliśmy w dość dużym kinie. Pomieszczenie jest dobrze wyposażone, aby zapewnić doskonałe wrażenia z kina domowego. Według naszych pomiarów akustyka była bez zarzutu. Wcześniej właściciel zapewnił akustykę ścian i sufitu pomieszczenia. Panele ścienne przedstawiające kinowe plakaty i gwiazdy na ścianach oraz parametryczne dyfuzory o futurystycznym wyglądzie zapewniają odpowiedni dźwięk. A przed dużymi oknami i drzwiami tarasowymi umieszczono wygłuszające zasłony Brawa, które dzięki grubemu, gęstemu splotowi pomagają również zredukować echo i poprawić akustykę.

Dzięki formatom audio Dolby Atmos i DTS: X, Q800A okazał się wyjątkowo wydajny. Zapewnia czysty i dynamiczny dźwięk bez zniekształceń, nawet przy dużej głośności. Mieliśmy bogaty, wyrafinowany i przestrzenny obraz sceniczny. Szczegóły można wyraźnie usunąć bez nadmiernego tłumienia dźwięków tła. Czasami wydawało się, że dźwięki dobiegają zza obrazów, ale nie w stopniu niepokojącym. Jeśli uważasz, że bas jest zbyt uciążliwy, możesz go łatwo naprawić za pomocą ustawień korektora i kanału.

pokrywa hw-q800a-søn

Projektor dźwięku tworzy wrażenie prawdziwego dźwięku, co jest miłą niespodzianką dla kompaktowego systemu 3.1.2-kanałowego. Do tej pory rozmawialiśmy głównie o obsłudze formatów Q800A Dolby Atmos i DTS: X. Jednocześnie Q800A bardzo dobrze radzi sobie z mniej zaawansowanymi zasobami. Każde źródło jest czyste, mocne, zaskakująco dynamiczne, imponująco przestrzenne i szczegółowe w dźwięku. W rzeczywistości zarówno mieszanki 7.1, jak i 5.1 nadają mu niemal atmosferę Atmos.

Brakuje nam tego, że nie ma dedykowanej oprawy muzycznej. Presety mogą brzmieć agresywnie i skoncentrowane na niektórych rodzajach muzyki (utwory rockowe i orkiestrowe).

Dzięki mocy, szerokiemu i rozbudowanemu obrazowi scenicznemu oraz zakresowi dynamiki Q800A, możesz oczekiwać dźwięków pozbawionych zniekształceń zarówno w filmach, jak i muzyce.

Nowe funkcje Q800A mogą być używane w połączeniu z kompatybilnym nowym telewizorem Samsung, Q Symphony i nowym Optymalizatorem dźwięku. W wyniku połączenia projektora dźwięku i głośników telewizora efekty pionowe wydają się bardziej bezpośrednie, a Q-Symphony pomaga podnieść dźwięki nieco wyżej.

Łącząc mikrofon Q800A i kompatybilnych telewizorów Samsung, możesz skorzystać z opcji kalibracji dźwięku. W rezultacie scena dźwiękowa soundbara / Q Symphony była znacznie bardziej zrównoważona, regulowana, szczegółowa i przekonująca.

Wniosek

Ten projektor dźwięku obsługuje najnowsze systemy dźwiękowe oparte na obiektach, zachowując czysty i nieprzerwany dźwięk nawet przy dużej głośności. Aby skorzystać z Q Symphony i Adaptive Sound +, potrzebujesz kompatybilnego telewizora Samsung. Może oferować wiele kanałów, ale nie pojawiło się to w dźwięku. Cena jest dość wysoka, więc jeśli nasze środki finansowe są ograniczone, nie jest to dla nas projektor dźwięku. Uznaliśmy, że dźwięk muzyki jest trochę zbyt agresywny, dlatego polecamy go bardziej tym, którzy chcą go używać przede wszystkim do oglądania filmów.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a