Tworzenie kina domowego w naszym domu

W coraz większej ilości domów tworzone są sale kinowe dla fanów kina. Firmy produkujące sprzęt audio i hi-fi nieustannie unowocześniają swoje produkty i wprowadzają na rynek coraz nowsze modele, aby sprostać potrzebom posiadaczy kina domowego.

Salę filmową możemy stworzyć prawie wszędzie, ale tworząc salę filmową, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Jak zacząć tworzyć naszą salę kinową?

1., Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest optymalizacja akustyki pomieszczenia!

Niezależnie od tego, że zdobędziemy produkty audio i hi-fi o najlepszym dźwięku i wydajności, w niesprzyjających warunkach akustycznych nie będziemy zadowoleni z dźwięku.

Mamy szczęście, jeśli podczas projektowania i budowy pomieszczenia mamy możliwość uwzględnienia aspektów akustycznych. Budując budynki, ustalamy akustykę pomieszczenia, stosując materiały dźwiękochłonne oraz okna z podwójnymi szybami.

Jeśli nie możemy tego zrobić, to dopiero potem można zająć się akustykę pomieszczenia.

Na akustykę pomieszczeń wpływa również kształt, lokalizacja pomieszczeń oraz rodzaj ścian i okładzin. Ściany, sufit, powierzchnie ze szkła i kafelki odbijają dźwięki, tworząc echo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku twardych płytek lub podłóg drewnianych. Warto zaizolować ściany i sufit. Dzięki regipsom i tapetom dźwiękoszczelnym, a także sufitom podwieszanym może zostać poprawione, chociaż w niewielkim stopniu nagłośnienie pomieszczenia. Meble i akcesoria do domu również mogą pochłaniać dźwięki, ale raczej w wysokich przedziałach. W celu pochłonięcia niskich dźwięków tworzących echo i właściwej kontroli nad nimi potrzebne są jednak profesjonalne produkty akustyczne.

Do celów akustycznych odpowiednie są grubsze, gęstsze, cięższe, porowate materiały, dlatego trzeba zapomnieć o panelach ściennych z tektury, pianki lub gąbki!

Tworzenie-artykułu-domowego-kina-w-domowym-blogu

Dźwiękochłonne panele ścienne, dyfuzory i pułapki basowe umieszczone w narożnikach mogą znacznie poprawić akustykę pomieszczenia.

Przed oknami i drzwiami należy umieścić gęste, grube zasłony akustyczne. Te tekstylia domowe nie tylko redukują hałas z zewnątrz, ale również mają właściwości dźwiękochłonne.

Aby uzyskać doskonałe rezultaty, na podłodze należy położyć dywany dźwiękoszczelne.

Najlepszym rozwiązaniem na poprawę akustyki w pomieszczeniu jest zwrócenie się o poradę i ankietę do eksperta ds. akustyki. W ten sposób można dokładnie określić, gdzie, ile i jaki rodzaj produktu akustycznego umieścić.

2., Jakościowy system audio i dźwięku

Do dyspozycji klientów jest szeroka gama głośników, subwooferów i amplitunerów kina domowego. W zależności od naszych możliwości finansowych mamy do wyboru sprzęt należący do różnych kategorii cenowych. Warto kupować urządzenia najwyższej jakości, ale nie zawsze najdroższe urządzenie hi-fi jest najlepsze. Jeśli nie chcesz być rozczarowany dźwiękiem, kup przynajmniej produkty ze średniej półki.

Przed zakupem warto przeczytać informacje o produkcie i zapoznać się z testami sprzętu hi-fi.

Efekt przestrzenny będzie prawdziwy z systemem dźwiękowym 5.1, więc warto się nad tym zastanowić.

3., Umieszczenie głośników

To, w jaki sposób głośniki są ustawione i jaka jest ich odległość od siebie i od miejsca odsłuchu, ma duże znaczenie dla dźwięku. Utrzymuj głośniki w takiej samej odległości od siebie i nie umieszczaj ich bezpośrednio przy ścianie lub w rogu. Jeśli Twoje kino brzmi optymalnie, wypróbuj kilka opcji rozmieszczenia, aby ustawić idealny dźwięk dla głośników.

4., Odpowiednie zaciemnienie

Kurtyny-akustyczne-w-sali-kinowej

Doskonałe wrażenia kinowe możemy przeżyć tylko wtedy, gdy osiągniemy doskonałe zaciemnienie. Wymaga to zasłon zaciemniających. Ze względu na grubość, gęsty splot i gramaturę kurtyny akustyczne mogą być również stosowane jako zasłony zaciemniające. Są w stanie wykluczyć w 100% światło  przy wystarczającej grubości. W ten sposób możemy poczuć się jak w prawdziwym kinie.

5., Wyposażenie sali kinowej

Przy pomocy foteli i sof można sprawić, że sala kinowa będzie wygodna. Do obić najlepiej użyć ciemniejszych odcieni. Atmosferę kina możemy dodatkowo wzmocnić plakatami filmowymi i zdjęciami naszych ulubionych aktorów. Mogą to być nawet zdjęcia i plakaty wydrukowane na dźwiękochłonnych panelach akustycznych. W ten sposób nie tylko będą pełnić funkcję panelu dekoracyjnego, ale także poprawią akustykę.

6., Idealny świat wizualny

Telewizory i projektory LCD też mają swoje plusy i minusy, każdy musi sam zdecydować, które urządzenie audio będzie dla niego najlepszym wyborem. Jeśli chcemy mieć przejrzysty świat wizualny, to ważne jest, aby dostosować rozmiar ekranu i rozdzielczość do wielkości pomieszczenia.

7., Odpowiednie światła

oświetlenie-kino-domowego

Bezprzewodowe, inteligentne oświetlenie najlepiej sprawdza się w kinach, więc nie warto się męczyć z dodatkowymi kablami, a i tak można wygodnie regulować oświetlenie.

8., Układ kabli

W kinie bardzo ważne jest również odpowiednie ułożenie i poprowadzenie kabli. Za pomocą przewodów kablowych możemy ułożyć wiele kabli. Jeśli to możliwe, kable można poprowadzić w suficie lub za okładzinami ściennymi. Nie zapomnij o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych na wypadek awarii zasilania!

9., Połączenia bezprzewodowe

Większość inteligentnych urządzeń, które instalujemy podczas budowy systemu kina domowego, posiada bezprzewodowe połączenie Wi-Fi. Dlatego tak ważne jest posiadanie w naszym kinie odpowiedniego połączenia Wi-Fi. Jeśli  jest to konieczne, można nawet zamontować wzmacniacz sygnału Wi-Fi, aby uniknąć problemów z powodu słabej siły sygnału.

10. Porządek jest ważny

Oprócz foteli nie potrzebujemy zbyt wielu mebli w kinie, tylko na sprzęt audio i hi-fi, ale potrzebujemy również półki do przechowywania filmów, płyt DVD i innych rzeczy, abyśmy mogli utrzymać porządek.

Widać, że drogi telewizor i kilka głośników to za mało na salę kinową. Aby stworzyć idealne wrażenie kinowe, należy wszystko dokładnie przemyśleć!

IA

Podobne wpisy