Tworzenie kina domowego w naszym domu

Coraz więcej domów buduje sale kinowe dla fanów kina. Firmy produkujące sprzęt audio i hi-fi nieustannie rozwijają swoje produkty i wprowadzają na rynek coraz nowsze modele, aby sprostać potrzebom posiadaczy kina domowego.

Salę filmową możemy stworzyć prawie wszędzie, ale tworząc salę filmową, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Jak zacząć tworzyć naszą salę kinową?

1., Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest optymalizacja akustyki pomieszczenia!

Nawet jeśli otrzymamy najlepszy dźwięk i wydajność produktów audio i hi-fi, nie będziemy zadowoleni z dźwięku w niesprzyjających warunkach akustycznych.

Mamy szczęście, jeśli podczas projektowania i budowy pomieszczenia mamy możliwość uwzględnienia aspektów akustycznych. Budując budynki ustalamy akustykę pomieszczenia stosując materiały dźwiękochłonne oraz okna z podwójnymi szybami.

Jeśli nie możemy tego zrobić, to dopiero potem można leczyć akustykę pomieszczenia.

Na akustykę pomieszczeń wpływa również kształt, lokalizacja pomieszczeń oraz rodzaj ścian i okładzin. Ściany, sufit, szkło i kafelki odbijają dźwięki, tworząc echo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku twardych płytek lub podłóg drewnianych. Warto ocieplić ściany i sufit. Tapety z płyt gipsowo-kartonowych i dźwiękoszczelne, a także sufity podwieszane, mogą nieco poprawić nagłośnienie pomieszczenia. Meble i akcesoria do domu również mogą pochłaniać wszystkie dźwięki, ale raczej w wysokich zakresach. Potrzebne są jednak profesjonalne produkty akustyczne, aby pochłaniać i właściwie kontrolować echa, które wytwarzają echa.

Do celów akustycznych odpowiednie są grubsze, gęstsze, cięższe, porowate materiały, więc nie zapomnij o panelach ściennych z tektury, pianki lub gąbki!

Tworzenie-artykułu-domowego-kina-w-domowym-blogu

Dźwiękochłonne panele ścienne, dyfuzory i pułapki basowe w narożnikach mogą znacznie poprawić akustykę pomieszczenia.

Umieść gęste, grube zasłony akustyczne przed oknami lub drzwiami. Te tekstylia domowe nie tylko redukują hałas z zewnątrz, ale również mają właściwości dźwiękochłonne.

Połóż dźwiękoszczelne dywany na powierzchni podłogi, aby uzyskać doskonałe rezultaty.

Najlepszym rozwiązaniem na leczenie pomieszczenia jest zwrócenie się o poradę i ankietę do eksperta ds. akustyki. W ten sposób możesz dokładnie określić, gdzie, ile i jaki rodzaj produktu akustycznego umieścić.

2., Jakość dźwięku i system dźwiękowy

Do dyspozycji klientów jest szeroka gama głośników, subwooferów i amplitunerów kina domowego. W zależności od naszych możliwości finansowych mamy do wyboru sprzęt należący do różnych kategorii cenowych. Warto kupować urządzenia najwyższej jakości, ale nie zawsze najdroższe urządzenie hi-fi jest najlepsze. Jeśli nie chcesz być rozczarowany dźwiękiem, kup przynajmniej produkty ze średniej półki.

Dowiedz się, przeczytaj testy przed zakupem sprzętu hi-fi.

Efekt przestrzenny będzie prawdziwy z systemem dźwiękowym 5.1, więc warto się nad tym zastanowić.

3., Pozycjonowanie głośników

To, w jaki sposób głośniki są ustawione i jaka jest ich odległość od siebie i od miejsca odsłuchu, ma duże znaczenie dla dźwięku. Utrzymuj głośniki w takiej samej odległości od siebie i nie umieszczaj ich bezpośrednio przy ścianie lub rogu. Jeśli Twoje kino brzmi optymalnie, wypróbuj kilka opcji rozmieszczenia, aby ustawić idealny dźwięk dla głośników.

4., Odpowiednie zaciemnienie

Kurtyny-akustyczne-w-sali-kinowej

Doskonałe wrażenia kinowe możemy doświadczyć tylko wtedy, gdy osiągniemy doskonałe przyciemnienie. Wymaga to zasłon zaciemniających. Kurtyny akustyczne mogą być również stosowane jako zasłony zaciemniające ze względu na ich grubość i gęsty splot. Są w stanie wykluczyć światło do 100% przy wystarczającej grubości. W ten sposób możemy poczuć się jak w prawdziwym kinie.

5., Wyposażenie sali kinowej

Salę kinową można wygodnie ustawić za pomocą foteli i sof. Do ściany najlepiej użyć ciemniejszych odcieni. Atmosferę kina możemy dodatkowo wzmocnić plakatami filmowymi i zdjęciami naszych ulubionych aktorów. Mogą to być nawet zdjęcia i plakaty wydrukowane na dźwiękochłonnych panelach akustycznych. W ten sposób nie tylko pełnią funkcję elementu dekoracyjnego, ale także poprawiają akustykę.

6., Idealny świat wizualny

Telewizory i projektory LCD też mają swoje plusy i minusy, każdy musi sam zdecydować, które urządzenie audio będzie dla niego najlepszym wyborem. Ważne jest, aby dostosować rozmiar ekranu i rozdzielczość do wielkości pomieszczenia, jeśli chcesz mieć przejrzysty świat wizualny.

7., odpowiednie światła

oświetlenie-kino-domowego

Bezprzewodowe, inteligentne oświetlenie najlepiej sprawdza się w kinach, więc nie musisz się męczyć z dodatkowymi kablami, a my możemy wygodnie regulować oświetlenie.

8., Układ kabli

W kinie bardzo ważne jest również odpowiednie ułożenie i poprowadzenie kabli. Za pomocą tras kablowych możemy ułożyć wiele kabli. Jeśli to możliwe, kable można poprowadzić w suficie lub za okładzinami ściennymi. Nie zapomnij o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych na wypadek awarii zasilania!

9., Połączenia bezprzewodowe

Większość inteligentnych urządzeń, które instalujemy podczas budowy systemu kina domowego, posiada bezprzewodowe połączenie Wi-Fi. Dlatego tak ważne jest posiadanie w naszym kinie odpowiedniego połączenia Wi-Fi. Jeśli to konieczne, możesz nawet uzyskać wzmacniacz sygnału Wi-Fi, aby uniknąć problemów z powodu słabej siły sygnału.

10. Porządek jest ważny

Oprócz foteli nie potrzebujemy zbyt wiele mebli w kinach, tylko na sprzęt audio i hi-fi, ale potrzebujemy też półek do przechowywania filmów, płyt DVD i innych rzeczy, abyśmy mogli utrzymać porządek.

Widać, że drogi telewizor i kilka głośników to za mało na salę kinową. Przemyślamy wszystko dokładnie, aby stworzyć idealne wrażenia kinowe!

Kategorie: Blog