W naszym coraz bardziej hałaśliwym świecie tworzenie cichej przestrzeni życiowej jest coraz większym wyzwaniem. Na szczęście nie jest to zadanie niemożliwe, bo czasem wystarczy kilka dobrych pomysłów, aby wykluczyć z naszego otoczenia wywołujący stres dźwiękowy smog.

Rozwiązaniem będzie pochłanianie dźwięku!

Elementy dźwiękochłonne mogą być produktami akustycznymi zaprojektowanymi specjalnie do tego celu, ale domowe rozwiązania mogą również bardzo pomóc, jeśli mieszkasz lub pracujesz w hałaśliwym, ruchliwym miejscu. W głośnym biurze koncentracja jest o wiele bardziej stresująca niż w cichym, spokojnym otoczeniu, więc wydajność pracy można również zwiększyć dzięki modernizacji izolacji akustycznej.

Izolacja akustyczna ze ścianą przednią

Ponieważ w przypadku budynków aspekty akustyczne są często najmniej uwzględniane, nie dziwi fakt, że większość budynków ma nieprzyjemne właściwości akustyczne, które na szczęście można później poprawić, np. stosując ściany frontowe. Jest doskonały pod względem pochłaniania dźwięku, ale minusem jest to, że jest dość pracochłonny. Jeśli nadszedł czas na remont domu, zdecydowanie powinieneś rozważyć tę opcję. Chociaż jest skuteczny, nie należy zapominać, że wymaga wystarczająco dużo miejsca, ponieważ wełna szklana lub skalna ma grubość 8-10 cm między podporami.

Z pochłanianiem dźwięku przed smogiem dźwiękowym

Nie tylko chronimy przed hałasem z zewnątrz, wygłuszając ściany, podłogę, sufit i montując nowoczesne drzwi i okna, ale możemy również umieścić materiały dźwiękochłonne w pomieszczeniach.

Hexagon-panel-sofa-szybka-300x300

Osłony dźwiękochłonne mogą być niezwykle wszechstronne. Zapobiegają odbijaniu dźwięków, redukują echo, co znacznie zwiększa poczucie komfortu. Przed smogiem dźwiękowym uchronimy się za pomocą miękkich materiałów, zasłon dźwiękochłonnych oraz mat akustycznych. Wersje tradycyjne są również odpowiednie, ale jeśli chcesz wydobyć z nich jak najwięcej pod względem pochłaniania dźwięku, możesz również zaopatrzyć się w zasłony akustyczne i dywany. Te ostatnie można oczywiście wykorzystać również jako maty dźwiękochłonne ścienne. Ponadto jest to ekonomiczne rozwiązanie do personalizacji wystroju wnętrz. Dostępna jest nieskończona ilość odmian.

Zatrzymajmy rozprzestrzenianie się dźwięków

Duże przestrzenie pozwalają na swobodny dźwięk, co jest szczególnie korzystne w sali koncertowej, ale nie tak bardzo w biurowcu. Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie przegródek lub przegródek. Ekrany nie tylko dobrze wyglądają, ale są łatwe do przenoszenia, dzięki czemu można je szybko i łatwo umieścić tam, gdzie chcesz. Półka na książki lub szafka na akta wypełniona większymi książkami również zapobiega niechcianym dźwiękom i nieco zmniejsza ich głośność.

Panele dźwiękochłonne

Panele fotoakustyczne ..- 300x200

Wygląda jak artystycznie wykonany obraz, ale o wiele więcej, a jego sekret tkwi w jego strukturze. Zwykle składa się z kilku miękkich kawałków. Można go zawiesić w dowolnym miejscu, jeśli chcemy przełamać ścieżkę dźwięku w większej przestrzeni. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i kształtów, można ją dowolnie modyfikować, dzięki czemu można tworzyć dość niepowtarzalne rozwiązania, które dodatkowo wzbogacą wystrój pomieszczenia. Można go nawet zawiesić wokół łóżka jako baldachim w sypialni. Efekt będzie odczuwalny natychmiast. To sprawia, że ​​reszta jest znacznie spokojniejsza. Ale możemy też odizolować się od niechcianych dźwięków skierowanych na nas podczas pracy. Jeśli słuchamy jakiejś relaksacyjnej muzyki podczas pracy lub relaksu, będzie ona znacznie mniej rozproszona w pomieszczeniu, dzięki czemu nie będziemy przeszkadzać innym w naszych zajęciach.

Nie należy też zapominać o izolacji źródła hałasu

W biurze, a nawet w naszym domu jest wiele maszyn, które podczas pracy emitują różne dźwięki. Jeśli to możliwe, staraj się umieszczać je jak najdalej od miejsca, w którym najczęściej pracujesz. Drukarkę, kopiarkę i niszczarkę można również otoczyć materiałami dźwiękochłonnymi, aby uzyskać wspaniałe rezultaty.

Pochłanianie dźwięku w dobrym stylu

Meble odgrywają również ważną rolę w pochłanianiu dźwięków wewnętrznych, ponieważ zapobiegają niepożądanemu hałasowi i neutralizują lub rozpraszają go w zależności od swoich właściwości. W tworzeniu przyjemnych warunków akustycznych ważną rolę w tworzeniu przyjemnych warunków akustycznych odgrywa nie tylko design mebla i pokrycie sofy, ważny jest również materiał, z którego wykonane są meble. Dotyczy to zwłaszcza opraw drewnianych. Sosna, dąb i orzech czarny są nie tylko efektowne, ale mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Można zapomnieć o nieefektywnych i brzydkich rozwiązaniach, takich jak panele styropianowe, pudełka na jajka i plastikowe gąbki. Nie tylko wyglądają niezręcznie, ale wręcz pogarszają sytuację, bo nie są w stanie wyeliminować smogu.

Duża szafa pochłania jedynie drgania dźwiękowe, co może być również alternatywą dla tłumienia dźwięku. Co więcej, nie oznacza to dodatkowego kosztu, ponieważ można go znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Powinien być umieszczony przy ścianie sąsiadującej z pomieszczeniem, z którego słychać hałas. Pod tym względem regał na książki nadal jest świetną alternatywą, ale wyrafinowana ściana z obrazami może również sprawić, że hałaśliwy sąsiad stanie się bardziej intymny.

Większość z wymienionych pomysłów jest niezwykle łatwa i niedroga w realizacji. Oczywiście od nas zależy, w jakim stopniu chcemy przeciwdziałać smogowi głosowemu. Najlepsze efekty można osiągnąć przy pomocy specjalisty, który za pomocą specjalnego przyrządu zaprojektuje system pochłaniania dźwięku wykonując pomiary akustyczne.

Kategorie: Blog