W naszym coraz bardziej hałaśliwym świecie tworzenie cichej przestrzeni życiowej jest coraz większym wyzwaniem. Na szczęście nie jest to zadanie niemożliwe, bo czasem wystarczy kilka dobrych pomysłów, aby wykluczyć z naszego otoczenia wywołujący stres dźwiękowy smog.

Rozwiązaniem będzie pochłanianie dźwięku!

Elementy dźwiękochłonne mogą być produktami akustycznymi zaprojektowanymi specjalnie do tego celu, ale domowe rozwiązania mogą również bardzo pomóc, jeśli mieszkasz lub pracujesz w hałaśliwym, ruchliwym miejscu. W głośnym biurze koncentracja jest o wiele bardziej stresująca niż w cichym, spokojnym otoczeniu, więc wydajność pracy można również zwiększyć dzięki modernizacji izolacji akustycznej.

Izolacja akustyczna ze ścianą przednią

Ponieważ w przypadku budynków aspekty akustyczne są często najmniej uwzględniane, nie dziwi fakt, że większość budynków ma nieprzyjemne właściwości akustyczne, które na szczęście można później poprawić, np. stosując ściany przednie. Są one doskonałe pod względem pochłaniania dźwięku, ale minusem jest to, że są dość pracochłonne. Jeśli nadszedł czas na remont domu, zdecydowanie należy rozważyć tę opcję. Niezależnie od tego, że są skuteczne, nie należy zapominać o tym, że wymagają dość dużo miejsca, ponieważ pomiędzy wspornikami wkładana jest wełna szklana lub skalna o grubości 8-10 cm.

Pochłanianie dźwięku w celu zapobiegnięcia przed smogiem dźwiękowym

Nie tylko izolując ściany, podłogę i sufit oraz montując nowoczesne drzwi i okna możemy chronić się przed hałasem z zewnątrz, ale możemy również umieścić materiały dźwiękochłonne w pomieszczeniach.

Hexagon-panel-sofa-szybka-300x300

Osłony dźwiękochłonne mogą być niezwykle wszechstronne. Zapobiegają przed odbijaniem dźwięków, redukują echo, co znacznie zwiększa poczucie komfortu. Przed smogiem dźwiękowym uchronimy się za pomocą miękkich materiałów, zasłon dźwiękochłonnych oraz mat akustycznych. Wersje tradycyjne są również odpowiednie, ale jeśli chcesz wydobyć z nich jak najwięcej pod względem pochłaniania dźwięku, możesz również zaopatrzyć się w zasłony akustyczne i dywany. Te ostatnie można oczywiście wykorzystać również jako maty dźwiękochłonne ścienne. Ponadto jest to ekonomiczne rozwiązanie do personalizacji wystroju wnętrz. Dostępna jest nieskończona ilość wariantów.

Zatrzymajmy rozprzestrzenianie się dźwięków

Duże przestrzenie pozwalają na swobodny dźwięk, co jest szczególnie korzystne w sali koncertowej, ale nie tak bardzo w biurowcu. Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie przegródek lub zasłon odgradzających. Parawany nie tylko dobrze wyglądają, ale są łatwe do przenoszenia, dzięki czemu można je szybko i łatwo umieścić tam, gdzie chcemy. Półka na książki lub szafka na akta wypełniona większymi książkami również zapobiega niechcianym dźwiękom i nieco zmniejsza ich głośność.

Panele dźwiękochłonne

Panele fotoakustyczne ..- 300x200

Panele wyglądają jak artystycznie wykonane obrazy, ale spełniają znacznie ważniejszą rolę, a ich sekret tkwi w strukturze. Zwykle składa się z kilku miękkich kawałków. Panel można zawiesić w dowolnym miejscu, jeśli chcemy przełamać ścieżkę dźwięku w większej przestrzeni. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów, można je dowolnie modyfikować, dzięki czemu można tworzyć dość niepowtarzalne rozwiązania, które dodatkowo wzbogacą wystrój pomieszczenia. Można je nawet zawiesić wokół łóżka jako baldachim w sypialni. Efekt będzie odczuwalny natychmiast. To sprawi, że będziemy mogli spokojniej odpoczywać. Ale możemy też odizolować się od niechcianych dźwięków skierowanych na nas podczas pracy. Jeśli słuchamy jakiejś relaksacyjnej muzyki podczas pracy lub relaksu, będzie ona znacznie mniej rozproszona w pomieszczeniu, dzięki czemu nie będziemy przeszkadzać innym w naszych zajęciach.

Nie należy też zapominać o izolacji źródła hałasu

W biurze, a nawet w naszym domu jest wiele maszyn, które podczas pracy emitują różne dźwięki. Jeśli to możliwe, staraj się umieszczać je jak najdalej od miejsca, w którym najczęściej pracujesz. Drukarkę, kopiarkę i niszczarkę można również otoczyć materiałami dźwiękochłonnymi, aby uzyskać wspaniałe rezultaty.

Pochłanianie dźwięku w dobrym stylu

Meble odgrywają również ważną rolę w pochłanianiu dźwięków wewnętrznych, ponieważ zapobiegają niepożądanemu hałasowi i neutralizują lub rozpraszają go w zależności od swoich właściwości. W tworzeniu przyjemnych warunków akustycznych ważną rolę  odgrywa nie tylko design mebli i ich pokrycie, ważny jest również materiał, z którego są wykonane. Dotyczy to zwłaszcza mebli drewnianych. Sosna, dąb i orzech czarny są nie tylko efektowne, ale mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Można zapomnieć o nieefektywnych i brzydkich rozwiązaniach, takich jak panele styropianowe, pudełka na jajka i plastikowe gąbki. Nie tylko wyglądają nieładnie, ale wręcz pogarszają sytuację, bo nie są w stanie wyeliminować smogu.

Duża szafa pochłania jedynie drgania dźwiękowe, co może być również alternatywą dla tłumienia dźwięku. Co więcej, nie oznacza to dodatkowego kosztu, ponieważ można ją znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Powinna być umieszczona przy ścianie sąsiadującej z pomieszczeniem, z którego słychać hałas. Pod tym względem regał na książki nadal jest świetną alternatywą, ale ściana z obrazami może również sprawić, że hałaśliwy sąsiad stanie się mniej męczący.

Większość z wymienionych pomysłów jest niezwykle łatwa i niedroga w realizacji. Oczywiście od nas zależy, w jakim stopniu chcemy przeciwdziałać smogowi głosowemu. Najlepsze efekty można osiągnąć przy pomocy specjalisty, który za pomocą specjalnego przyrządu zaprojektuje system pochłaniania dźwięku wykonując pomiary akustyczne.

IA

Podobne wpisy