Materiały dźwiękochłonne:

Przegląd najlepszych materiałów dźwiękochłonnych

Nie ma wątpliwości, że dusza izolacji akustycznej i odpowiedniej akustyki tkwi nie tylko w formie, ale również w wyglądzie. Sedno sprawy leży w odpowiednim wykorzystaniu materiałów. Nie ma sensu mieć starannie zaprojektowany, dźwiękoszczelny panel, jeśli jest on wykonany z niewłaściwego materiału. Warto zatem zapoznać się z materiałami, które mają wyjątkowe znaczenie w zakresie odpowiedniej akustyki i izolacji akustycznej.
Żaden z materiałów dźwiękoszczelnych nie działa idealnie samodzielnie.

Sekret najskuteczniejszej izolacji akustycznej tkwi w tym, że panele składają się z różnych warstw – dzięki temu dźwięki nie tylko są pochłaniane, ale również odpowiednio rozprowadzane na powierzchni. Ponadto często pojawia się potrzeba, aby te panele ładnie wyglądały. Większość izolacji akustycznej może być potrzebna nie tylko do studiów, ale także do domów, kin oraz różnych warsztatów i sal konferencyjnych. Ponadto obecnie jest znacznie większa potrzeba odpowiedniej izolacji akustycznej w zwykłych domach, ponieważ rozwój sfery prywatnej nabiera w dzisiejszych czasach coraz większego znaczenia. Panele, które świetnie sprawdzają się nawet domach, muszą być zarówno stylowe, jak i praktyczne. Jednak nie wszystko jedno, jakie materiały zostaną użyte. Poniżej znajduje się lista najczęściej używanych materiałów dźwiękoszczelnych, która pomoże w wyborze odpowiednich elementów w naprawdę zrozumiały sposób. Niezależnie od tego, czy mowa jest o panelach, dywanach czy innych akcesoriach, bez znajomości materiałów, możemy dokonać złego wyboru.

Jedwab i wełna akustyczna

Foto-300x164

Są to jedne z najbardziej wszechstronnych materiałów dźwiękochłonnych. Oba te materiały, dzięki odpowiedniej strukturze są zdolne do pochłaniania dźwięków o znacznej intensywności. Są to niezbędne materiały nie tylko do bezpośredniej izolacji ścian, ale także do produkcji różnych paneli izolacyjnych i dźwiękochłonnych. Obydwa materiały, dzięki swoim łatwym w użyciu właściwościom, doskonale nadają się również do tworzenia paneli, które są nie tylko niezwykle wydajne, ale równie estetyczne. Nawet w przypadku takich paneli, które same w sobie są dziełem sztuki. Podszewka takich paneli to w dużej mierze skóra akustyczna lub wełna mineralna. Z drugiej strony skóra akustyczna może być również używana jako zewnętrzna powłoka. Jej gęsto tkany materiał pozwala na pochłanianie dźwięków przez membranę. Dlatego może być stosowana jako ważny surowiec do głębokich membran dźwiękochłonnych. Z pomocą skóry akustycznej tworzą również pułapki basowe, które są prawie całkowicie zdolne do pochłaniania głębokich dźwięków. Sam styropian i pianka akustyczna mogą samodzielnie pochłaniać tylko wysokie tony – w przeciwieństwie do jedwabiu akustycznego.

Sosna

szczęka

Sosna jest właściwie jedną ze zbiorowych nazw sosny zwyczajnej. Mowa jest o powszechnie znanym gatunku drzewa, które jest bardzo popularnym drewnem przemysłowym. Jest twardsze niż świerk czy modrzew, ale ma lekkie i podatne na kształtowanie właściwości. Sosna jest preferowana, ponieważ jest trwałym, ale łatwym w kształtowaniu rodzajem drewna. Typowym miejscem zastosowania jest przemysł meblarski i ogrodnictwo. Mało kto jednak wie, że sosna ma również doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Wynika to z typowej dla sosen zawartości żywicy, która wraz z włóknami drewna działa jak warstwowy, naturalny pochłaniacz dźwięku. Oprócz tego, że jest świetnym pochłaniaczem dźwięku, zapewnia również doskonałe wrażenia estetyczne. W panelach dźwiękoszczelnych często bardzo ważny jest dobry wygląd. Niezależnie od tego, czy chcesz wygłuszyć studio muzyczne, czy pomieszczenie w rodzinnym domu, panele wykończone sosną lub całkowicie drewniane dyfuzory zapewnią nowoczesny, wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd w każdym typie pomieszczenia.

PES i mieszanka bawełny
Verdunkelungsvorhang-Kat.-263x300

PES to skrócona nazwa poliestru, który po zmieszaniu z bawełną jest doskonałym surowcem do produkcji zasłon akustycznych. Gęsto tkane tekstylia doskonale pochłaniają i wchłaniają dźwięk w oknach. Dzięki strukturze włókien bawełna nie tylko zmiękcza, ale także zapobiega odbijaniu. A PES zapewnia odpowiednią elastyczność i odprowadzenie.

 

Do materiałów dźwiękochłonnych należy również skóra i sztuczna skóra

Galanteria skórzana-300x212
wyroby z imitacji skóry

Jednym z najlepszych materiałów wygłuszających po wełnie jest skóra naturalna. Natomiast skóra tekstylna jest bardziej rozpowszechniona ze względu na niższą cenę. To jednak nie zmienia niczego we właściwościach, jakie reprezentuje prawdziwa skóra w dziedzinie izolacji akustycznej. Z jednej strony włókna tekstylne ze sztucznej skóry w podobny sposób tłumią dźwięk, z drugiej zaś do izolacji akustycznej wykorzystywana jest najwyższej jakości sztuczna skóra. W związku z tym nie ma między nimi różnicy jakościowej, co najwyżej wykazują pewną różnicę pod względem trwałości – nie jest więc przypadkiem, że prawdziwa skóra jest znacznie droższa. Ceny podnosi nie tylko naturalność skóry i koszty jej obróbki, ale też jej trwałość i długowieczność. Warto wybierać z powyższych w celu uzyskania wysokiej jakości izolacji akustycznej.

IA

Podobne wpisy