Recenzja amplitunera stereo Yamaha A-S301

W produkcji wzmacniacza Yamaha zastosowała technologię Top-Art, co oznacza symetryczną konstrukcję. Skutkuje to znacznie wyższą czystością sygnału, szumem i dźwiękiem pozbawionym zniekształceń. Dzięki technologii ART tłumienie drgań jest również optymalne.
Yamaha A-S301 obiecuje bogaty dźwięk w stosunkowo przystępnej cenie.

Odbiorniki stereo

Odbiorniki stereofoniczne zazwyczaj wykorzystują prostsze techniki przełączania i krótsze ścieżki sygnału niż wielokanałowe odbiorniki kina domowego. W zależności od złożoności odbiorników sygnał może przechodzić przez wiele obwodów, co pogarsza jakość. W przypadku amplitunerów stereo, jednym z głównych celów są krótkie ścieżki sygnału, ponieważ zmniejsza to ryzyko degradacji dźwięku. Wybierając amplituner stereo, ważne jest, aby jak najwięcej wyposażyć w mniej dodatkowych funkcji i patrzeć nie na moc wyjściową, ale na wartość pobieranej mocy!

Dlatego zanim kupisz odbiornik, zastanów się dokładnie, do czego chcesz go wykorzystać. Odbiornik stereo może wystarczyć do domowej rozrywki i słuchania muzyki, ale bardziej praktycznym rozwiązaniem może być zakup wielokanałowego odbiornika kina domowego do kina.

Projekt

Somos bortabrännare Yamaha A-S301

A-S301 jest gruby, wytrzymały i wydaje się, że do jego produkcji użyto wysokiej jakości części.
Na panelu przednim znajdują się przyciski głośności, selektor wejść i zasilania, a także wyjście słuchawkowe, wybór głośników A/B oraz przycisk włączania trybu Yamaha Pure Direct. A-S301 wykorzystuje również regulację głośności, która dostosowuje się do pożądanej głośności. To również kontroluje równowagę dźwięków o niskiej i wysokiej częstotliwości, zapewniając pełny zakres dźwięków przy dowolnej głośności.

Cechy Yamaha A-S301

Odbiornik A-S301 ma moc 60 watów na kanał, ilość kanałów to 2,1. Wyposażony w 2 wyjścia głośnikowe i 1 wyjście na subwoofer. Wymiary: szerokość 435 mm x wysokość 151 mm x głębokość 387 mm, waga 9 kg. Chociaż wydajność nie jest najbardziej muskularna, ale całkowicie nadaje się do zwykłego, przeciętnego użytkowania.

Oprócz wielu wejść analogowych RCA, A-S301 ma cyfrowe, jedno koncentryczne i jedno złącze optyczne oraz wbudowane wejście gramofonowe dla gramofonów. Wszystkie one znajdują się z tyłu wzmacniacza, podobnie jak dwa złącza głośników i wyjścia subwoofera, złącze zasilania 5 V DC USB oraz przyciski wyboru wysokiej lub niskiej impedancji, a także czasowy tryb gotowości Yamaha.

Dzięki funkcji YBA-11 możesz bezprzewodowo przesyłać muzykę z telefonu komórkowego lub komputera z połączeniem Bluetooth.

Telecomando A-S301

Choć jest trochę lekki, nie możemy mieć zbyt wielu skarg na pilota.
Funkcja Auto Power Standby wykrywa, kiedy odbiornik nie jest używany przez dłuższy czas (ok. 8 godzin) i automatycznie przełącza się w tryb czuwania.

Test

Odbiornik testowaliśmy w mniejszym pomieszczeniu, w połączeniu z głośnikami podstawkowymi Q Acoustics 3020i. Pomieszczenie zostało niedawno odnowione, więc akustyka nie była jeszcze idealna.
Pokój odbił się echem ze względu na gładkie, puste ściany i sufit. Aby uzyskać optymalny dźwięk, wymagane będą liczne panele akustyczne. Polecamy szerokopasmowe panele dźwiękowe, podwójne skórzane panele membranowe oraz dyfuzory do ścian i sufitów. Zaproponowaliśmy matę akustyczną na podłogę, która również bardzo poprawia akustykę.

Nawet najlepsze amplitunery i kolumny zabrzmią tylko wtedy, gdy wyeliminujemy problemy akustyczne w pomieszczeniu. Należy również uważać, aby nie przesłonić pomieszczeń, ponieważ bez basów efekt nie będzie doskonały. Pomiary i projektowanie akustyczne warto powierzyć specjalistom od akustyki.

Podczas testu amplitunera Yamahy stwierdziliśmy, że zakresy średnie były szczególnie mocne, z dźwiękami o przyjemnym cieple, które pozwalały na niezwykle przyjemne i łatwe słuchanie. Wysokie częstotliwości są mniej miękkie i subtelne niż droższe odbiorniki.
Amplituner charakteryzuje się gładkim, zrównoważonym, intensywnym dźwiękiem, neutralnymi dolnymi końcami i mocnymi głębiami.
Dynamika amplitunera też jest idealna, chociaż momentami podczas testów brakowało rozmachu i rytmu. Efekt stereo nie zawsze jest najbardziej optymalny, ale jest to doskonały wybór dla odbiornika klasy podstawowej.
Nawet przy dużej głośności zachowana została czystość dźwięków. Brakowało nam wyczucia szczegółów, ale to nie było takie niebezpieczne.

Wniosek

Chociaż amplituner Onkyo A-9010 okazał się pod pewnymi względami lepszy od tego amplitunera stereo, nadal jest godnym rywalem. Odbiornik ma solidną, stabilną konstrukcję, zrównoważony i czysty dźwięk oraz odpowiednią dynamikę. W porównaniu z przystępną ceną, wykorzystuje również technologię Top-Art firmy Yamaha, która jest odpowiedzialna za poprawę dźwięku. Detal i rozmach nie są idealne, ale w tej kategorii jest to absolutnie poprawny i przyjemnie brzmiący odbiornik.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a