Recenzja amplitunera AV Yamaha Aventage RX-A8A

Jest to największy model z serii amplitunerów AV Yamaha Aventage. Japońska firma Yamaha działa od XIX wieku, sprzedając silniki i produkty audio-hi-fi.

Cechy Yamaha Aventage RX-A8A

Avis Yamaha Av A8A

Ten model to 11,2 kanałowy odbiornik, 2-3-4. z funkcjami stref. Posiada połączenia Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu AirPlay 2, Spotify Connect i MusicCast multiroom są dostępne. Odbiornik został zaktualizowany o AURO 3D FW, Dolby Atmos i DTS: X CINEMA DSP HD3 zapewniają doskonałe wrażenia kinowe. CINEMA DSP oferuje 24 programy. Urządzenie posiada 7 wejść HDMI i 3 wyjścia. Moc wyjściowa 1kHz, wysterowana na jednym kanale: 185W, 20Hz-20kHz, wysterowana na dwóch kanałach: 150W. Odbiornik jest również zdolny do upscalingu 4K Ultra HD i dekodowania dźwięku HD (DTS-HD, True-HD).

Możesz również sterować urządzeniem za pomocą sterowania głosowego, możesz dodatkowo dopracować ustawienia za pomocą mikrofonu pomiarowego. Złącze USB, 3 optyczne, 2 cyfrowe koncentryczne, 6 analogowych audio, 1 komponentowe wideo, 2 kompozytowe wejścia wideo. Oczywiście ma też wyjście słuchawkowe i wyjście wyzwalacza 12V, a także tuner AM/FM.

Wymiary: 435 x 192 x 477 mm, waga: 21,8 kg.

Detale

Kanał zasilający 11 będzie w pełni spełniał wymagania 7.1.4. układ głośników. Kiedy używane są dwa subwoofery, RX-A8A faktycznie rozróżnia basy. Instrukcja obsługi wyraźnie pokazuje wszystkie możliwe układy, w tym sposób podłączenia każdego głośnika.
Konfiguracja może być jeszcze bardziej uproszczona, ponieważ Yamaha zapewnia opcje konfiguracji za pośrednictwem systemów iOS i Android z aplikacją o nazwie „Przewodnik po konfiguracji AV”. Pomaga to nie tylko w rozmieszczeniu głośników, ale także w połączeniu wszystkich źródeł.

Aventage-RX-A8A odbiera wejścia i wyjścia

Mają siedem wejść HDMI, każde obsługujące 4K 40 Gb/s. RX-A8A ma główne wyjście HDMI z eARC do odtwarzania dźwięku z podłączonego telewizora, drugie wyjście HDMI, które nie ma sterowania ARC lub HDMI, oraz trzecie wyjście HDMI, o którym wspomniano wcześniej, dla dodatkowej strefy.

Ponadto dostępnych jest tylko 5 wejść audio – optyczne cyfrowe, optyczne lub analogowe RCA, koncentryczne cyfrowe lub analogowe RCA, para zbalansowanych wejść XLR (istnieją również wyjścia XLR przedwzmacniacza dla lewego i prawego przedniego kanału wyjściowego) , a na końcu wejście gramofonowe dla gramofonu z kolumną uziemiającą. Oprócz złącza Ethernet, wyzwalacza i IR, jest złącze antenowe DAB+/FM (i oczywiście tunery w środku), a na przednim panelu znajduje się gniazdo słuchawkowe.

Jedyne gniazdo USB-A znajduje się również na panelu przednim, co jest trochę niewygodne, gdy chcemy korzystać z dysku twardego z plikami muzycznymi, ale z poręcznym szybkozłączem. Jednak nie ma połączenia USB-B do odtwarzania z komputera. Oczywiście odbiornik posiada również podświetlany pilot.

Yamaha MusicCast zapewnia platformę strumieniową i multi-room do strumieniowania zen.
Użyliśmy pilota do regulacji odległości głośników i ustawień głośności. Ustawienia były szybkie i łatwe. Amplituner połączyliśmy z parą głośników Focal Chora 826 oraz aktywnym, zamkniętym subwooferem SVS SB 4000.

Buduj i projektuj

Kupując high-endowy amplituner, można oczekiwać, że producent zwróci szczególną uwagę na każdy najmniejszy szczegół. Korzystając z wysokiej jakości części, zbudowali wytrzymałą i nieskazitelną obudowę. Projekt uległ zmianie w porównaniu do poprzedniego typu. Główny przycisk regulacji głośności stał się większy, dzięki czemu jest łatwiejszy w użyciu. Szeroki, centralny wyświetlacz z dużą ilością światła zniknął; zniknęła również duża osłona zasłaniająca przednie wejścia i elementy sterujące. Po prawej stronie znajduje się mniejszy selektor wejścia z czterema przyciskami scen do wyboru żądanych ustawień.

Jedną z zaskakujących zmian w konstrukcji pudełka urządzenia jest plastikowa osłona ABS. Jego błyszczący front jest bardzo efektowny, wygląda mniej sztywno niż metalowe obudowy. RX-A8A ma dość duże rozmiary. Pod górną plastikową osłoną znajduje się nowa perforowana metalowa osłona, która zapewnia dodatkowe poprzeczne usztywnienie podwozia, co według Yamaha podwaja sztywność konstrukcji w porównaniu do poprzednich Aventages.

Ten topowy model, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, został wyposażony w klin i nóżkę Brass Anti Resonance Technology (A.R.T.). Klin z technologią antyrezonansową (ART) to piąta noga z przodu obudowy. Klin znacznie skuteczniej tłumi drgania, zapewniając ładniejszy, czystszy, skupiony dźwięk.

Nowy procesor to czterordzeniowy procesor Qualcomm QCS407 o prawie siedmiokrotnie większej mocy obliczeniowej niż w poprzednich modelach. 64-bitowy procesor Qualcomm QCS407 zapewnia dokładny dźwięk przestrzenny.

Odbiornik Posadas Avent.-RXA8A

Odbiornik ten ma również dwie cewki transformatorowe, z osobnym okablowaniem dla sekcji wzmacniacza prądowego (prawdopodobnie stopnia wyjściowego) i sekcji wzmacniacza napięciowego (czyli stopnia wejściowego).
Yamaha Compressed Music Enhancer wykorzystuje cyfrowe przetwarzanie sygnału, dzięki czemu skompresowane pliki będą brzmiały idealnie.

Dźwięk

Aventage został przetestowany w dużym salonie, który właściciel wykorzystuje również jako kino. Ze względu na minimalistyczny styl pomieszczenia nie było w nim zbyt wiele mebli i dekoracji ściennych. Niektóre drukowane panele akustyczne były już na ścianach, ale to nie wystarczyło do doskonałej akustyki. Przeprowadziliśmy pomiar akustyczny w pomieszczeniu i ustaliliśmy, że potrzebne będą nawet narożne pułapki basowe i dyfuzory.

Duże przeszklone powierzchnie zapewniały wspaniały widok na okolicę, ale niestety nie były tak naprawdę korzystne akustycznie, ponieważ okna odbijają dźwięki. Powstałe echa degradują dźwięk. Aby temu zaradzić, poleciliśmy kurtyny akustyczne, które poprawiają akustykę, a także służą jako zaciemnienie wymagane w kinie.

YPAO był w stanie dopracować dźwięk za pomocą korekcji pomieszczenia, ale dopiero po kompletnej obróbce akustycznej pomieszczenia można oczekiwać bezbłędnego rezultatu. Same programy korekcji akustyki pomieszczenia nie są w stanie rozwiązać poważniejszych problemów akustycznych.
Wzmacniacz Yamaha Aventage przetestowaliśmy podczas oglądania kilku filmów i byliśmy bardzo zadowoleni z jego działania. Zapewniał czysty, szczegółowy dźwięk z solidnym basem i spójnym polem dźwiękowym.

Urządzenie przetestowaliśmy również podczas słuchania muzyki. Dzięki MusicCast odbiornik udostępnia także Spotify, Tidal, Qobuz, Amazon i Deezer, a także niesubskrybowane strumienie, takie jak radio internetowe. Dźwięk stereo był w porządku (choć amplitunery stereo nie dały rady), muzyka ładnie wypełniła przestrzeń. Usłyszeliśmy realistyczne i przyjemne produkcje muzyczne.
Możesz wybierać spośród 11 trybów pasujących do 11 stylów muzycznych. Świetnie się z nimi bawiliśmy, okazały się bardzo przydatne, gdybyśmy musieli np. zwiększyć przestrzeń dźwiękową w wybranym trybie.

Zabawa ze ścieżkami dźwiękowymi była dobra, nawet gdy graliśmy całe albumy. Najbardziej poprawnym ustawieniem było „Standard”.
Jeśli chcemy posłuchać prawdziwej muzyki Atmos, przy pomocy Tidala lub Apple’a, będziemy potrzebować również odrobiny szczęścia. Jeśli nie tylko wybierasz muzykę z wielu list odtwarzania, potrzebujesz również odrobiny szczęścia, aby znaleźć muzykę Atmos.

Wniosek

Ten amplituner jest wysokiej klasy amplitunerem zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wydajności. MusicCast będzie otrzymywać regularne aktualizacje, producent obiecuje, że wkrótce będzie dostępna obsługa 8K/60A, 4K/120A i HDR10+ oraz wsparcie dla 8K/60B, 4K/120B i VRR, ALLM, QFT, QM.
Podczas streamingu jakość muzyki pogorszyła się, ale nie znacząco. Byliśmy zadowoleni z efektu stereo. Podczas filmów doświadczyliśmy dynamicznych, czystych i szczegółowych dźwięków z przestrzennym, realistycznym dźwiękiem i intensywnym basem.
Cena nie jest najtańsza, ale ponieważ jest na najwyższym poziomie, nie jest to zaskakujące.

Ze scenariuszem Roberta Polgár .a