Wszyscy chcemy, aby komfort naszego domu nie był zakłócany przez hałas sąsiada. Dotyczy to zwłaszcza domów z paneli i mieszkań, jednak altany ogrodowe nie są wyjątkiem – mieszkańcy miasta-ogrodu doskonale wiedzą, kiedy weekend przerwany jest dźwiękiem kosiarki wcześnie rano. Jednak za pomocą kilku prostych sztuczek możemy wiele zrobić, aby wygłuszyć nasz dom.

Właściwa aranżacja mebli

ac-300x216

Jeśli nie masz wystarczającej izolacji akustycznej w swoim nowym mieszkaniu, a sąsiedzi z jakiegoś powodu nie są zaznajomieni z koncepcją sfery prywatnej lub mieszkasz w bardziej ruchliwym miejscu, odpowiednie umeblowanie mieszkania może bardzo pomóc. Wszyscy musieliśmy zauważyć, że wcale nie musimy mieszkać w przestronnej willi, żeby puste pokoje rozbrzmiewały. Cudem jednak znika natychmiast po umeblowaniu. Dzieje się tak, ponieważ meble pochłaniają fale dźwiękowe.

Jednak układ może to znacznie poprawić. Na przykład salony, w których rząd szafek stoi przy samej ścianie, a duża powierzchnia ściany pozostaje wolna, są znacznie mniej chronione przed hałasem. Jeśli więc chcemy, aby w naszym domu panował jak najcichszy, warto nie zagracać części mebli. Meble ustawione wzdłuż ściany, że tak powiem „w kole”, pomagają lepiej pochłaniać fale dźwiękowe, nie mówiąc już o tym, że dzięki takiej aranżacji nasz dom stanie się bardziej przestronny.

Rodzaje mebli

Jeśli chodzi o izolację akustyczną, dwa rodzaje mebli naprawdę pomagają chronić przed zanieczyszczeniem hałasem. W przypadku mebli solidnych, takich jak stoły czy krzesła, najlepiej preferować w tym projekcie elementy grubsze i mniej gęste. Tak więc szklany stół z futurystycznymi, cienkimi jak papier metalowymi nogami nie pomaga w rozwiązaniu tego problemu, ale drewniany stół o większej powierzchni tak. Innym typem, który naprawdę ma duże znaczenie, są puste meble. Szafy, komody, wielopłaszczyznowe stoliki pod telewizor i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej takich wydzielonych części na danym meblu, tym lepiej chroni przed niepożądanym hałasem. Jeśli więc wiemy, który z naszych sąsiadów jest najgłośniejszy, zdecydowanie warto się do niego schować.

Kiedy to też nie pomaga…

Podczas gdy szafki mogą wyeliminować głośniejszych kłócących się sąsiadów, z profesjonalną izolacją akustyczną lub pochłanianiem dźwięku, nic nie da się osiągnąć. Nie jest jednak bezwzględnie konieczne ocieplanie całego mieszkania, jeśli nie dysponujemy do tego odpowiednią ramą. Kilka paneli akustycznych, zainstalowanych nawet przy rzędzie szafek, już teraz może odstraszyć sąsiadów od niedzielnego, rodzinnego obiadu – też warto o tym pomyśleć. Ale nie myśl tylko o ścianach. Możemy również nadal pochłaniać dźwięk na ziemi. Wskazane jest umieszczenie wykładzin akustycznych na pustych powierzchniach oraz zasłon dźwiękoszczelnych w oknach. To bardzo wpływa na nasze poczucie komfortu. Dla tych, którzy mieszkają w domu z panelami, może to wręcz ratować życie. Oczywiście warto dokładnie dowiedzieć się, jaka izolacja akustyczna jest dla nas najlepsza w takich przypadkach. Jednak taka częściowa izolacja akustyczna jest już dość tania w realizacji – zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie jest konieczne stosowanie różnych paneli na zbyt dużej powierzchni.

Kategorie: Blog