Wszyscy chcemy, aby komfort naszego domu nie był zakłócany przez hałasy dochodzące od sąsiada. Dotyczy to zwłaszcza bloków i mieszkań, jednak domy jednorodzinne nie są wyjątkiem. Mieszkańcy willowych dzielnic miasta doskonale znają te sytuacje, kiedy odpoczynek na weekend przerwany zostaje wcześnie rano dźwiękiem kosiarki. Jednak za pomocą kilku prostych sztuczek możemy wiele zrobić, aby wygłuszyć nasz dom.

Właściwa ustawienie mebli

ac-300x216

Jeśli nie mamy właśnie pieniędzy na izolację akustyczną w nowym mieszkaniu, a sąsiedzi z jakiegoś powodu nie znają pojęcia sfery prywatnej lub mieszkasz w bardziej ruchliwym miejscu, odpowiednie umeblowanie mieszkania może bardzo pomóc. Niewątpliwie wszyscy zauważyliśmy, że wcale nie trzeba mieszkać w przestronnej willi, żeby w pustych pokojach pojawiało się echo. Natomiast w jakiś cudowny sposób znika ono natychmiast po umeblowaniu pokoi. Dzieje się tak, ponieważ meble pochłaniają fale dźwiękowe.

Odpowiednie umeblowanie może w tym znacznie pomóc. Na przykład salony, w których rząd szafek stoi przy samej ścianie, a duża powierzchnia ściany pozostaje wolna, są znacznie mniej chronione przed hałasem. Jeśli więc chcemy, aby w nasz dom był jak najcichszy, nie wolno ustawiać mebli w jednym miejscu. Meble ustawione wzdłuż ściany, można powiedzieć „w kole”, pomagają lepiej pochłaniać fale dźwiękowe, nie mówiąc już o tym, że dzięki takiej aranżacji nasz dom stanie się bardziej przestronny.

Rodzaje mebli

Jeśli chodzi o izolację akustyczną, dwa rodzaje mebli naprawdę pomagają chronić przed zanieczyszczeniem hałasem. W przypadku mebli z prawdziwego drewna, takich jak stoły czy krzesła, najlepsze, które preferujemy to elementy grubsze i o mniejszej gramaturze. Tak więc szklany stół z futurystycznymi, cienkimi jak papier metalowymi nogami nie pomaga w rozwiązaniu tego problemu, ale drewniany stół o większej powierzchni tak. Innym typem, który naprawdę ma duże znaczenie, są puste meble. Szafy, komody, wielopłaszczyznowe stoliki pod telewizor z licznymi szufladami. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że im więcej takich wydzielonych części jest w danym meblu, tym lepiej chroni przed niepożądanym hałasem. Jeśli więc wiemy, który z naszych sąsiadów jest najgłośniejszy, zdecydowanie warto takie meble ustawić po jego stronie.

Kiedy to też nie pomaga…

Chociaż szafki mogą wyeliminować głośniej kłócących się sąsiadów, to jednak nie mogą one konkurować z profesjonalną izolacją akustyczną lub pochłanianiem dźwięku. Nie jest jednak bezwzględnie konieczne ocieplanie całego mieszkania, jeśli nie dysponujemy do tego odpowiednią sumą pieniędzy. Kilka paneli akustycznych, zainstalowanych nawet przy rzędzie szafek, już teraz może spowodować, że sąsiedzi nie będą mieli wpływu na niedzielny, rodzinny obiad – warto o tym pomyśleć. Ale nie myślmy tylko o ścianach. Pochłanianie dźwięków możemy kontynuować na ziemi. Wskazane jest umieszczenie wykładzin akustycznych na pustych powierzchniach oraz zasłon dźwiękoszczelnych w oknach. To bardzo wpływa na nasze poczucie komfortu. Osobom, które mieszkają w bloku, może to wręcz uratować życie. Oczywiście warto dokładnie dowiedzieć się, jaka izolacja akustyczna jest dla nas najlepsza w takich przypadkach. Natomiast taka częściowa izolacja akustyczna jest dość tania w realizacji, zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie jest konieczne stosowanie różnych paneli na zbyt dużej powierzchni.

IA

Podobne wpisy