Najtańsze pomysły akustyczne na zaprojektowanie studia dla początkujących.

Każdy, kto poświęci się budowaniu domowego studia, powinien wiedzieć, że nie jest to prosty proces i wiele zależy od projektu. Często rozwiązanie widoczne jest jak na dłoni, ale niejednokrotnie komplikujemy sprawy.

Zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, jaki sprzęt mamy do kupienia. Ważne jest również, abyśmy dobrze wykorzystali dostępną nam przestrzeń. Przepełnienie wszelkiego rodzaju niepotrzebnymi akcesoriami może utrudnić późniejszą pracę. Następnie spójrzmy, jakich narzędzi będziemy bezwzględnie potrzebować. Tworzenie studia to praktycznie nieskończony proces.

Kiedy już będziemy mieli podstawy, to od nas będzie zależeć, w jaki sposób i do jakiego momentu będziemy chcieli rozbudowywać studio. Powoli możemy zastępować stare rzeczy nowszymi, nowocześniejszymi, droższymi produktami, które ułatwiają nam pracę, a jednocześnie zapewnią lepszą jakość.

Ale ile to kosztuje?

Dolna granica jest łatwiejsza do oszacowania niż górna, ponieważ praktycznie może ona sięgnąć pod niebiosa i nawet dalej. Niezbędny sprzęt do taniego, ale dobrego domowego studia można uzyskać od około 280-300 tysięcy forintów. Jeśli znamy się na produktach, możemy za rozsądną cenę kupić dobrej jakości używane narzędzia, które później możemy wymienić zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami. Na pierwszy rzut oka kwota ta może wydawać się duża, ale koszt założenia profesjonalnego studia jest znacznie wyższy. Ale możemy też popatrzeć na to, że wspomniana powyżej kwota to nic więcej niż cena dobrego smartfona, więc za nią możemy mieć zupełnie dobre domowe studio.

Co będzie potrzebne do pracy?

Prawdopodobnie nie jest niczym zaskakującym, ale duszą całości będzie mocny komputer. Dobrą rzeczą jest to, że większość z nas ma już taką maszynę do dyspozycji, więc nie ma potrzeby robienia nowej inwestycji. Mac czy PC? Nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ w żadnym wypadku nie jest czynnikiem decydującym o narodzinach światowej klasy dzieł.

DAW (cyfrowa stacja robocza audio) to także niezastąpione narzędzie i warto wybrać to, które jest najprostsze w obsłudze. Jeśli nie potrafimy wykorzystać potencjału profesjonalnego sprzętu, wtedy jest on bezużyteczny. Nawiasem mówiąc, na podstawie zrobionych zdjęć czy w tle był Cubase, czyli droższy ProTools.

Chociaż nasz komputer ma kartę dźwiękową, w żadnym wypadku nie zaspokoi ona naszych potrzeb, ponieważ jej możliwości są dość ograniczone. Tu także wystarczy tańszy​​interfejs USB, w którym jest m.in. przedwzmacniacz mikrofonowy, zasilanie phantom, jack, wejście XLR i oczywiście wyjście stereo. Nie można też przegapić wyjścia dla słuchawek.

Dobrą wiadomością jest to, że wraz z rozwojem technologii cena mikrofonu studyjnego znacznie spadła. Za 30-40 tys. HUF możemy już uzyskać wersje dobrej jakości.

Ponadto potrzebne będą słuchawki lub głośniki monitorowe, ponieważ będziesz musiał posłuchać gotowego utworu. Jeśli chodzi o miksowanie, nie ma znaczenia, którego użyjemy, ponieważ warto posłuchać efektu końcowego gdzie indziej (w samochodzie, na hi-fi, na urządzeniu audio u znajomego, itp.), ponieważ to jedyny sposób uzyskania pełnego obrazu brzmienia.

… I tu dotarliśmy do kolejnego istotnego punktu wyposażenia domowego studia. Mowa już była o urządzeniach, ale jakie powinno być otoczenie?

Badanie akustycznego pomiaru akustycznego

Istotna jest akustyka!

Bo na próżno jest drogi instrument i wysokiej jakości sprzęt, jeśli akustyka pomieszczenia jest słaba. Bez względu na to, ile pieniędzy na nie poświęcimy, to nawet milion głosów będzie brzmieć źle.

Będą potrzebne nam takie materiały, poprzez umieszczenie których zapobiegniemy przed rozprzestrzenianiem się niechcianych dźwięków. Należy podkreślić, że izolacji termicznej nie należy mylić z izolacją akustyczną.

Oto najtańsze rozwiązania akustyczne!

Rozwiązania typu „zrób to sam” są w tym przypadku niezwykle opłacalne. Na przykład panele naścienne mogą być wykonane z wełny mineralnej, do czego możemy zastosować ramę drewniano-metalową. Oczywiście możemy je otrzymać gotowe, ale w tym przypadku musimy liczyć się z wyższymi kosztami.

Nie powinniśmy na tym poprzestać, bo wciąż mamy w czym wybierać, jeśli chodzi o produkty dźwiękochłonne. Takie np. kurtyna akustyczna lub dywanik. Nie odbijają one, ale pochłaniają dźwięk dzięki tkaninie o dużej gęstości. Jeśli zrobione są z gęstszego i cięższego materiału, tym więcej dźwięku mogą pochłonąć. Korzystanie z nich może znacznie zredukować echo, które myli poziomy dźwięku i pogarsza czystość dźwięku. Tańsze rozwiązania to układanie dużej sterty ubrań w rogach. Ubrania mają duży ciężar właściwy.

Ale możesz też użyć sprasowanej tektury. Nie może mieć ona pustych przestrzeni w środku. W punktach odbicia możemy umieścić półkę z książkami. Jeśli to możliwe, należy zawiesić koc na drzwiach. Pod żadnym pozorem nie należy wieszać dywanów na ścianach! Dociskamy głośniki do ściany. Poczucie przestrzeni może być zmniejszone, ale wartość ciśnienia akustycznego zostanie znacznie wygładzona. Dzięki temu nagrywanie dźwięku będzie płynniejsze.

Ostatnim krokiem jest pomiar akustyczny

W przypadku braku profesjonalnych przyrządów pomiarowych moglibyśmy liczyć na nasz słuch, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ słuch każdego jest subiektywny. Jeśli to możliwe, użyj dowolnego mikrofonu do obiektywnego pomiaru. Darmowe oprogramowanie do pomiarów i korekcji można znaleźć w Internecie. Pl REW EQ.

Specjalista oczywiście dokona pomiarów we wszystkich punktach pomieszczenia i odpowiednio rozmieści elementy dźwiękochłonne. My natomiast możemy być całkiem zadowoleni już z kształtowania otoczenia tak, aby odpowiedni dźwięk był dokładnie w miejscu, w którym siedzimy podczas miksowania.

Przed poświęceniem wszystkich pieniędzy na nasze domowe studio należy pamiętać, że w muzyce nie chodzi o drogie instrumenty i sprzęt, ponieważ znacznie więcej zależy od Twojej wyobraźni i kreatywności, jeśli chodzi o efekt końcowy.

IA

Podobne wpisy