Najtańsze pomysły akustyczne na zaprojektowanie studia dla początkujących.

Każdy, kto poświęci się budowaniu domowego studia, powinien wiedzieć, że nie jest to prosty proces i wiele zależy od projektu. Często rozwiązanie leży na naszych oczach, ale niejednokrotnie komplikujemy sprawy.

Zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, jaki sprzęt mamy do kupienia. Ważne jest również, abyśmy dobrze wykorzystali dostępną nam przestrzeń. Przepełnienie wszelkiego rodzaju niepotrzebnymi akcesoriami może utrudnić późniejszą pracę. Następnie spójrzmy, jakich narzędzi będziemy bezwzględnie potrzebować. Tworzenie studia to praktycznie nieskończony proces.

Kiedy już będziemy mieli fundusze, to od nas zależy, jak i na jak długo będziemy dążyć do rozszerzenia. Powoli możemy zastępować stare rzeczy nowszymi, nowocześniejszymi, droższymi produktami, które ułatwiają nam pracę, a jednocześnie dają lepszą jakość.

Ale ile to kosztuje?

Dolna granica jest łatwiejsza do narysowania niż górna, ponieważ praktycznie rozciąga się na gwiaździste niebo i dalej. Niezbędny sprzęt do taniego, ale dobrego domowego studia można uzyskać od około 280-300 tysięcy forintów. Jeśli jesteśmy w temacie, możemy za rozsądną cenę kupić dobrej jakości używane narzędzia, które później możemy wymienić zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami. Na pierwszy rzut oka kwota ta może wydawać się duża, ale koszt założenia profesjonalnego studia jest wykładniczo wyższy. Ale możemy też popatrzeć na to, że wspomniana powyżej kwota to nic więcej niż cena dobrego smartfona, więc w zamian możemy dorzucić do kupy całe jawne domowe studio.

Co będzie potrzebne do pracy?

Może nie jest to zaskakujące, ale całą duszę oddaje potężny komputer. Dobrą rzeczą jest to, że większość z nas ma już taką maszynę do dyspozycji, więc niekoniecznie jest to dodatkowa inwestycja. Mac czy PC? Nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ w żadnym wypadku nie jest czynnikiem decydującym o narodzinach światowej klasy kreacji.

DAW (cyfrowa stacja robocza audio) to także niezastąpione narzędzie, z którego warto wybrać to, które jest najbardziej oczywiste w obsłudze. Dla profesjonalnych rzeczy jest bezużyteczny, jeśli nie możemy wykorzystać jego potencjału. Nawiasem mówiąc, w tle był Cubase, czyli o rząd wielkości droższe ProTools.

Chociaż nasz komputer ma kartę dźwiękową, w żadnym wypadku nie zaspokoi naszych potrzeb, ponieważ jego możliwości są dość ograniczone. To także sprawia, że ​​interfejs USB jest tańszy, w którym m.in. ma przedwzmacniacz mikrofonowy, zasilanie phantom, jack, wejście XLR i oczywiście wyjście stereo. Nie można też przegapić wyjścia słuchawkowego.

Dobrą wiadomością jest to, że wraz z rozwojem technologii cena mikrofonu studyjnego znacznie spadła. W zamian za 30-40 tys. HUF możemy już uzyskać wersje ekspresowej jakości.

Ponadto będziesz potrzebować słuchawek lub głośników monitorujących, ponieważ będziesz musiał posłuchać gotowego utworu. Jeśli chodzi o miksowanie, nie ma znaczenia, którego użyjemy, ponieważ warto posłuchać efektu końcowego gdzie indziej (w samochodzie, na hi-fi, znajomym kawałku audio itp.), ponieważ to jedyny sposób uzyskaj pełny obraz tego, jak to brzmi.

… I tu dotarliśmy do kolejnego istotnego punktu wyposażenia domowego studia. O urządzeniach już wspomniano, ale jakie powinno być otoczenie?

Badanie akustycznego pomiaru akustycznego

Chodzi o akustykę!

Bo na próżno jest drogi instrument i wysokiej jakości sprzęt, jeśli akustyka pomieszczenia jest słaba. Bez względu na to, ile się dla niej poświęcimy, nawet milion głosów zabrzmi źle.

Będziemy potrzebować materiałów, które możemy umieścić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niechcianych dźwięków. Należy podkreślić, że izolacji termicznej nie należy mylić z izolacją akustyczną.

Oto najtańsze rozwiązania akustyczne!

Rozwiązania typu „zrób to sam” są w tym przypadku niezwykle opłacalne. Na przykład panele naścienne mogą być wykonane z wełny mineralnej, do czego możemy zastosować ramę drewniano-metalową. Oczywiście możemy je otrzymać gotowe, ale w tym przypadku musimy liczyć się z wyższymi kosztami.

Nie powinniśmy na tym poprzestać, bo wciąż mamy w czym wybierać, jeśli chodzi o produkty dźwiękochłonne. Takie np. kurtyna akustyczna lub dywanik. Nie odbijają, ale pochłaniają dźwięk dzięki tkaninie o dużej gęstości. Im gęstszy i cięższy materiał tworzą, tym więcej dźwięku mogą pochłonąć. Korzystanie z nich może znacznie zredukować echo, które myli poziomy dźwięku i pogarsza czystość dźwięku. Tańsze rozwiązania to układanie dużej sterty ubrań w rogach. Sukienka posiada wysoki ciężar właściwy.

Ale możesz też użyć tektury prasowanej. Nie pusty. W punktach odbicia umieściliśmy półkę pełną książek. Jeśli to możliwe, rozłóż koc na drzwiach. Pod żadnym pozorem nie kładź dywanów na ścianach! Dociskamy głośniki jak najdalej do ściany. Poczucie przestrzeni może być zmniejszone, ale wartość ciśnienia akustycznego zostanie znacznie zmniejszona. Dzięki temu nagrywanie dźwięku będzie płynniejsze.

Ostatnim krokiem jest pomiar akustyczny

W przypadku braku profesjonalnych przyrządów pomiarowych moglibyśmy polegać na naszych uszach, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ słuch każdego jest subiektywny. Jeśli to możliwe, użyj dowolnego mikrofonu do obiektywnego pomiaru. Darmowe oprogramowanie do pomiarów i korekcji można znaleźć w Internecie. Pl REW EQ.

Specjalista oczywiście dokona pomiarów we wszystkich punktach pomieszczenia i odpowiednio rozmieści elementy dźwiękochłonne. Z drugiej strony my możemy być całkiem zadowoleni z kształtowania otoczenia tak, aby dźwięk był dokładnie w miejscu, w którym siedzimy podczas miksowania.

Przed poświęceniem wszystkich naszych pieniędzy na nasze domowe studio pamiętaj, że w muzyce nie chodzi o drogie instrumenty i sprzęt, ponieważ znacznie więcej zależy od Twojej wyobraźni i kreatywności, jeśli chodzi o efekt końcowy.

Kategorie: Blog