Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest izolacja ścian i konstrukcji dachu domu. Jednak wiele osób zwraca tylko uwagę na izolację termiczną, a izolacja akustyczna pozostaje poza spektrum. Natomiast te dwie izolacje nie są tak od siebie oddalone, ponieważ większość materiałów stosowanych w izolacji termicznej ma również właściwości dźwiękochłonne. Jeśli natomiast naprawdę zależy nam na komforcie naszego domu, warto zastanowić się nad tym, co wybierzemy.

Styropian – czy nie?

Uszczelniacz styropianowy 300x200

Być może jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych na ściany zewnętrzne jest styropian. Mówimy o materiale pierwszej klasy w dziedzinie izolacji termicznej, ale w izolacji akustycznej to nie on wiedzie prym.  Choć faktem jest, że gruba warstwa styropianu na ścianie znacznie tłumi hałas z zewnątrz, na rynku dostępne są również znacznie lepsze materiały w tej dziedzinie. Podobnie jak w przypadku izolacji termicznej, niekoniecznie jest to najlepszy sposób izolacji. Styropian jest stosunkowo tani i łatwy w obróbce – dlatego jest tak rozpowszechniony w budownictwie. Z kolei wełna mineralna ma podobnie dobre, a w niektórych przypadkach nawet lepsze, właściwości termoizolacyjne, podczas gdy znacznie przewyższa styropian swoimi właściwościami dźwiękochłonnymi.

Jednak ma również wyższą cenę, ale może również bardzo pomóc w ochronie przed zanieczyszczeniem hałasem. Chociaż niektórzy mogą wiedzieć o niej branży budowlanej tylko w zakresie izolacji termicznej, od dawna jest ona wykorzystywana przez profesjonalne studia dźwiękowe ze względu na swoje właściwości dźwiękoizolacyjne. Warto więc trochę zgłębić temat, zwłaszcza jeśli kupujemy dom w głośniejszej okolicy, takiej jak centrum miasta.

Idealna cisza w naszym domu

Foto-300x164

Są jednak takie osoby, dla których wełna mineralna nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed hałasem. Dla różnych biur i domów, w których ważne telefony biznesowe nie są rzadkością, istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie. Jest to zastosowanie poza watą mineralną różnych specjalnych elementów akustycznych jako zewnętrznej izolacji akustycznej. Dzięki takiej podwójnej ochronie nasz dom będzie miejscem zapewniającym spokój i ciszę, nawet gdyby na zewnątrz wybuchło piekło. Jest to  szczególnie ważne dla tych, którzy mają również biuro w swoim domu. I to jeszcze można ulepszyć.

Wewnętrzna izolacja akustyczna

W skrajnych przypadkach dodatkowo do ścian wewnętrznych można zastosować izolację akustyczną. W przypadku studiów jest to dość typowe, ale nawet gdybyśmy otworzyli klub nocny i tak bylibyśmy w stanie zaoszczędzić sobie wielu późniejszych konfliktów. Jest więc sporo okazji do zachowania prywatnej atmosfery naszego domu nawet w najgłośniejszej okolicy. Izolacja dodatkowo zwiększa wartość naszej nieruchomości, co nie jest bez znaczenia, jeśli zdecydujemy się ją w przyszłości sprzedać. Nie warto jednak wybierać takich produktów na ślepo, gdyż łatwo możemy za nie przepłacić. Niestety, większość murarzy nie zdaje sobie sprawy z różnych aspektów akustycznych, więc zdecydowanie warto zwrócić się w tej sprawie do fachowców o pomoc akustyczną.

IA

Podobne wpisy