Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest izolacja ścian i konstrukcji dachu domów. Jednak wiele osób zwraca wystarczającą uwagę na samą izolację termiczną, a izolacja akustyczna jest jakoś poza spektrum. Jednak te dwa nie są tak od siebie odległe, ponieważ większość materiałów stosowanych w izolacji termicznej ma również właściwości dźwiękochłonne. Jeśli natomiast naprawdę zależy nam na komforcie naszego domu, warto zastanowić się nad tym, co wybieramy.

Styropian – czy nie?

Uszczelniacz styropianowy 300x200

Być może jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych na ściany zewnętrzne jest styropian. Mówimy o materiale pierwszej klasy w dziedzinie izolacji termicznej, ale w izolacji akustycznej nie trzyma dłoni. Choć faktem jest, że gruba warstwa styropianu na ścianie znacznie tłumi hałas z zewnątrz, na rynku dostępne są również znacznie lepsze materiały w tej dziedzinie. Podobnie jak w przypadku izolacji termicznej, niekoniecznie jest ona najczęstsza, ponieważ jest najlepsza z możliwych. Styropian jest stosunkowo tani i łatwy w obróbce – dlatego jest tak rozpowszechniony w budownictwie. Z kolei wełna kamienna ma podobnie dobre, a w niektórych przypadkach nawet lepsze, właściwości termoizolacyjne, podczas gdy znacznie przewyższa tę pierwszą.

Jednak ma również wyższą cenę, ale może również bardzo pomóc w ochronie przed zanieczyszczeniem hałasem. Chociaż niektórzy mogą wiedzieć o branży budowlanej tylko w zakresie izolacji termicznej, od dawna jest ona wykorzystywana przez profesjonalne studia dźwiękowe ze względu na swoje właściwości dźwiękoizolacyjne. Warto więc trochę zgłębić temat, zwłaszcza jeśli kupiłeś dom w głośniejszej okolicy, takiej jak centrum miasta.

Idealna cisza w naszym domu

Foto-300x164

Są jednak tacy, dla których wełna mineralna nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed hałasem. Dla różnych biur i domów, w których ważne telefony biznesowe nie są rzadkością, istnieje jeszcze wydajniejsze rozwiązanie. Jest to zastosowanie różnych specjalnych elementów akustycznych jako zewnętrznej izolacji akustycznej oprócz wełny mineralnej. Dzięki takiej podwójnej ochronie nasz dom gwarantuje spokój i ciszę, nawet gdy właśnie wybuchło piekło. A to jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają również biuro w swoim domu. Jednak nadal można to zrobić.

Izolacja akustyczna wewnętrzna

W skrajnych przypadkach dodatkowo do ścian wewnętrznych można zastosować izolację akustyczną. W przypadku studiów jest to dość typowe, ale nawet gdybyśmy otworzyli klub nocny, i tak bylibyśmy w stanie zaoszczędzić sobie wielu późniejszych konfliktów. Jest więc sporo okazji do zachowania prywatnej atmosfery naszego domu nawet w najgłośniejszej okolicy. Jednak dodatkowo zwiększają wartość naszej nieruchomości, co nie jest bez znaczenia, jeśli zdecydujemy się ją w przyszłości sprzedać. Nie warto jednak wybierać takich produktów na ślepo, gdyż łatwo możemy niepotrzebnie wydać. Niestety, większość murarzy nie zdaje sobie sprawy z różnych aspektów akustycznych, więc zdecydowanie warto zwrócić się w tej sprawie do profesjonalnej pomocy akustycznej.

Kategorie: Blog