Problemy akustyczne i ich rozwiązania w naszych domach

Podczas projektowania i budowy budynków mieszkalnych na ogół najmniej uwzględnia się kwestie akustyczne. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, że nasze mieszkania również mają „własny” dźwięk? Nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo akustyka pomieszczeń wpływa na atmosferę naszego domu.

Zapewne wielu rodziców spotkało się już z problemem, że kiedy ich nastoletnie dziecko słucha swojej ulubionej muzyki na cały regulator w swoim pokoju, to cały dom dudni echem. Hałas pojazdów mechanicznych i pociągów utrudnia sen w nocy lub odpoczynek w ciągu dnia.

noisy home

Może również powodować wiele konfliktów, jeśli nasi sąsiedzi są hałaśliwi, a przez ściany słyszymy wszystko, co się u nich dzieje, nawet jeśli tego nie chcemy. W architekturze akustyka nie jest uważana przez projektantów i architektów za ważną, chyba że są to budynki, w których odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty lub przedstawienia muzyczne.

Jeśli przy projektowaniu nieruchomości zwrócimy uwagę na akustykę, możemy stworzyć przyjemną, spokojną i harmonijną przestrzeń życiową. Z pomocą specjalistów od akustyki można określić, jakiego rodzaju obróbki akustycznej wymagają dane pomieszczenia.

Jak zachowują się dźwięki w naszym domu?

sound reverberation

Dźwięki mogą być również pochłaniane, odbijane i rozpraszane w zależności od rodzaju powierzchni. Dźwięki dochodzące do materiałów dźwiękochłonnych przechodzą do innych przestrzeni, przechodząc przez ich powierzchnię, a następnie przekształcane są w energię cieplną, tym samym tłumiąc dźwięki.

Podczas odbicia dźwięki odbijają się od twardych, płaskich, nagich powierzchni, tworząc nieprzyjemne echo. Tak zwane dyfuzorowe elementy akustyczne najlepiej nadają się do równomiernego rozpraszania dźwięków, ponieważ ich nieregularna powierzchnia rozprasza dźwięki w przestrzeni we wszystkich kierunkach, w całym paśmie.

Celem akustyki pomieszczeń i biur jest zrównoważenie pochłaniania dźwięku, odbicia i dyfuzji, a tym samym stworzenie przyjemnego dźwięku. Nadmierne pochłanianie dźwięku może powodować tłumienie. Powstałe w ten sposób „pokoje głuchonieme” wydają się ciche, nudne i pozbawione życia. W pomieszczeniach można umieścić prawie dowolną liczbę dyfuzorów. Pomiary akustyczne można wykorzystać do dość dokładnego określenia punktów odbicia, zdecydowanie zaleca się umieszczenie na nich paneli rozpraszających.

Dobór materiałów budowlanych

Idealnie brzmiąca przestrzeń mieszkalna ma prawie taką samą akustykę, jak sala koncertowa, która jest doskonale zarządzana akustycznie. Większość ludzi chce spokojnego domu, chce, aby hałas z zewnątrz jak najmniej zakłócał ich życie. Dlatego podczas budowy warto wziąć pod uwagę czynniki akustyczne.

Jeśli mieszkamy w hałaśliwej, ruchliwej okolicy, nie musimy też rezygnować ze spokojnego otoczenia.

glass house

Nowoczesne budynki w stylu minimalistycznym są zwykle projektowane z wieloma przeszklonymi powierzchniami. Chociaż wiele okien wygląda estetycznie i przepuszcza naturalne światło, nie zaszkodzi wiedzieć, że dźwięki odbijają się od szklanych powierzchni i nie są tak naprawdę skuteczne w tłumieniu hałasu z zewnątrz. Jeśli nadal chcemy mieć duże okna, to koniecznie należy przed nimi umieść grube, ciężkie, gęsto tkane zasłony, które znacznie zmniejszą przenikający hałas, a nawet poprawią akustykę. Możemy też wybrać okna dźwiękochłonne, ale w tym przypadku musimy się liczyć z poważniejszymi kosztami. Jeśli zamiast starych szyb okiennych chcemy szyby dźwiękochłonne, to od ram okiennych zależy, czy ten pomysł jest wykonalny.

Tradycyjne materiały budowlane, takie jak cegła, beton czy kamień, ze względu na swoją strukturę nie są w stanie pochłaniać dźwięku ani tłumić hałasu. Nie należy pozostawiać ścian całkowicie odsłoniętych. Dzięki malowaniu, tapetowaniu, w tym również materiałami specjalnie wygłuszającymi, jak również dekoracjom ściennym, półkom i regipsom możemy wytłumić odgłosy hałasy. Jeśli mamy możliwość, to posadzimy wokół domu zielone rośliny, drzewa, żywopłot, ponieważ one też doskonale tłumią hałas.

Wybierając drzwi i okna, należy pamiętać, że szklane okna i drzwi nie wykluczają hałasu. Pod tym względem drzwi przesuwne również nie są zbyt idealne.

Ważny jest także dobór podłogi. Podłogi z twardego drewna lub płytek są trwałe, estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości, ale ich właściwości akustyczne nie są korzystne. Przekazują dźwięki, odbijają je, powodując hałas w pomieszczeniach. Drewniane podłogi mogą skrzypieć, co w dwupiętrowym domu może być wyjątkowo niewygodne.

acoustic carpet

Możemy zaradzić tym problemom za pomocą grubych, gęsto tkanych dywanów z długim włosiem. Maty dźwiękochłonne tłumią również odgłosy kroków, uderzenia oraz hałas spadających przedmiotów. Możesz nawet pokryć całą podłogę wykładziną od ściany do ściany.

Nasz styl życia i warunki

Warunki akustyczne domu zależą od wielkości, kształtu, umeblowania, lokalizacji budynku i oczywiście stylu życia i potrzeb mieszkających w nim osób.

acoustical problems in homes

Dom rodziny z dwojgiem lub większą ilością dzieci również potrzebuje sfery prywatnej, nie tylko dla rodziców, ale także dla dorastających dzieci. Szkoda, że wszystkie dźwięki i hałasy są słyszalne przez ściany.

Sen niemowląt i małych dzieci może również zakłócać hałas z ulicy lub hałas od sąsiada. Jeśli to możliwe, staraj się umieścić pokój dziecięcy jak najdalej od źródła hałasu.

Na ścianę pokoju nastolatków możemy położyć panele dźwiękochłonne – można je również zamówić ze zdjęciami – dzięki którym możemy wyciszyć dudniącą muzykę w ich pokoju lub hałas ze spotkań ze znajomymi.

work at home office

Domowe biura stają się coraz bardziej powszechne, a system „home office” nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na koronawirusa. Jeśli nasze domowe biuro wychodzi na ulicę lub znajduje się obok hałaśliwego salonu, sali telewizyjnej lub pokoju dziecięcego, bardzo utrudnia to pracę. Jeśli większość pracy wykonujesz w domu, możesz rozważyć przeniesienie biurka i laptopa do cichszego, bardziej zacisznego pokoju.

Sprzęt audio i hi-fi, taki jak telewizory, zestawy kina domowego, głośniki… itp. są znacznym źródłem hałasu. Telewizor zawieszony na ścianie między dwoma pokojami jest znacznie głośniejszy niż telewizor wolnostojący lub stojący na podstawce. Telewizory naścienne wyglądają dobrze i oszczędzają miejsce, ale źródło dźwięku zamontowane bezpośrednio na ścianie wzmacnia dźwięk. Hałas przenoszony przez konstrukcję może znacznie zakłócić spokój w sąsiednim pomieszczeniu.

acoustics in a room

Rozmieszczenie sprzętu hi-fi i audio ma również znaczenie dla izolacji akustycznej pomieszczeń. Umieszczając podkładkę głośnikową pod i na górze głośników, można zmniejszyć rezonans głośników. Nie należy umieszczać głośników bezpośrednio na ścianie.

Wady otwartych przestrzeni

Popularne są mieszkania i przestrzenie na planie otwartym, takie jak wspólny salon, jadalnia i kuchnia. Taki układ jest wygodny i przestrzenny, ale niekorzystny dla dźwięku, bo przed dźwiękami nie ma przeszkód, więc płyną swobodnie. Powoduje to dźwięczną, hałaśliwą atmosferę. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zapomnieć o otwartych przestrzeniach! Możemy wytłumić hałas dywanami o dużej powierzchni i grubymi zasłonami. Jeśli nadal nie będziemy uważać, że dźwięki w mieszkaniu są odpowiednie, można rozważyć również zamontowanie drzwi.

Zwróć uwagę na akustykę!

Przedłużające się zanieczyszczenie hałasem może prowadzić do bólów głowy i niepokoju. Długofalowo może nawet mieć poważne skutki zdrowotne. Jeśli chcesz ciszy i spokoju w swoim domu, możesz wybierać spośród kilku rozwiązań poprawiających akustykę.

acoustical problems and solutions

Ważne jest, aby zasięgnąć porady u akustyków! Poprawa akustyki polega na zastosowaniu materiałów, które skutecznie pochłaniają dźwięku. Materiały te mają generalnie dużą gęstość, porowatą lub elastyczną strukturę.

Autor: Robert Polgár

IA

Podobne wpisy