Problemy akustyczne i ich rozwiązania w naszych domach

Podczas projektowania i budowy budynków mieszkalnych na ogół najmniej uwzględnia się kwestie akustyczne. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, że nasze mieszkania również mają „własny” dźwięk? Możemy nawet nie myśleć o tym, jak bardzo akustyka pomieszczeń wpływa na atmosferę naszego domu.

Zapewne wielu rodziców już stanęło przed problemem, że kiedy ich nastoletnie dziecko słucha swojej ulubionej muzyki w pełnym wymiarze w swoim pokoju, cały dom rozbrzmiewa od niego echem. Hałas pojazdów mechanicznych i pociągów utrudnia sen w nocy lub odpoczynek w ciągu dnia.

 

noisy home

Może również powodować wiele konfliktów, jeśli nasi sąsiedzi są hałaśliwi, a przez ściany słyszymy wszystko, co im się przydarza, nawet jeśli nie chcemy. W architekturze akustyki nie są uważane za nadrzędne przez projektantów i architektów, chyba że są to budynki, w których odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty lub przedstawienia muzyczne.

Jeśli przy projektowaniu nieruchomości zwrócimy uwagę na akustykę, możemy stworzyć przyjemną, spokojną i harmonijną przestrzeń życiową. Z pomocą akustyków można określić, jakiego rodzaju obróbki akustycznej wymagają dane pomieszczenia.

Jak zachowują się dźwięki w naszym domu?

 

sound reverberation

Dźwięki mogą być również pochłaniane, odbijane i rozpraszane w zależności od rodzaju powierzchni. Dźwięki dochodzące do materiałów dźwiękochłonnych przechodzą do innych przestrzeni, przechodząc przez powierzchnię, a następnie przekształcane są w energię cieplną, tym samym tłumiąc dźwięki.

Podczas odbicia dźwięki odbijają się od twardych, płaskich, nagich powierzchni, tworząc nieprzyjemne echo. Tak zwane dyfuzorowe elementy akustyczne najlepiej nadają się do równomiernego rozpraszania dźwięków, ponieważ ich nieregularna powierzchnia rozprasza dźwięki w przestrzeni we wszystkich kierunkach, w całym paśmie.

Celem akustyki pomieszczeń i biur jest zrównoważenie pochłaniania dźwięku, odbicia i dyfuzji, a tym samym stworzenie przyjemnego dźwięku. Nadmierne pochłanianie dźwięku może powodować tłumienie. Powstałe w ten sposób „pokoje głuchonieme” wydają się ciche, nudne i pozbawione życia. W pomieszczeniach można umieścić prawie dowolną liczbę elementów nawiewnych. Pomiary akustyczne można wykorzystać do dość dokładnego określenia punktów odbicia, zdecydowanie zaleca się umieszczenie na nich paneli rozpraszających.

Dobór materiałów budowlanych

Idealnie brzmiąca przestrzeń mieszkalna ma prawie taką samą akustykę, jak sala koncertowa, która jest doskonale zarządzana akustycznie. Większość ludzi chce spokojnego domu, chce, aby hałas z zewnątrz jak najmniej zakłócał ich życie. Dlatego podczas budowy warto wziąć pod uwagę czynniki akustyczne.

Jeśli mieszkamy w hałaśliwej, ruchliwej okolicy, nie musimy też rezygnować ze spokojnego i spokojnego otoczenia.

 

glass house

Nowoczesne budynki w stylu minimalistycznym są zwykle projektowane z wieloma przeszklonymi powierzchniami. Chociaż wiele okien jest estetycznych, nowoczesnych i przepuszcza naturalne światło, nie zaszkodzi wiedzieć, że dźwięki odbijają się od szklanych powierzchni i nie są tak naprawdę skuteczne w tłumieniu hałasu z zewnątrz. Jeśli nadal trzymasz się dużych okien, umieść przed nimi grube, ciężkie, gęsto tkane zasłony, które znacznie zmniejszą przenikający hałas, a nawet poprawią akustykę. Możemy też wybrać okna dźwiękochłonne, ale w tym przypadku musimy się liczyć z poważniejszymi kosztami. Jeśli zamiast starej szyby okiennej chcemy szyby dźwiękochłonnej, to również od pojemności ram okiennych zależy, czy ten pomysł jest wykonalny.

Tradycyjne materiały budowlane, takie jak cegła, beton czy kamień, ze względu na swoją konstrukcję nie są w stanie pochłaniać dźwięku ani tłumić hałasu. Nie pozostawiaj ścian całkowicie odsłoniętych. Malowaniem, tapetami – w tym również materiałami specjalnie wygłuszającymi – możemy wytłumić odgłosy wystającymi z przestrzeni dekoracjami ściennymi, półkami i płytami gipsowo-kartonowymi. Jeśli mamy okazję, wokół domu posadzimy zielone rośliny, drzewa, żywopłoty, bo to też doskonałe tłumiki.

Wybierając drzwi i okna, należy pamiętać, że szklane okna i drzwi nie wykluczają hałasu. Również pod tym względem drzwi przesuwne nie są zbyt idealne.

 

Ważny jest również dobór powierzchni podłogi. Podłogi z twardego drewna lub płytek są trwałe, estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości, ale ich właściwości akustyczne nie są korzystne. Przekazują dźwięki, odbijają je, powodując hałas w pomieszczeniach. Drewniane podłogi mogą skrzypić, co w dwupiętrowym domu może być wyjątkowo niewygodne.

acoustic carpet

Możemy zaradzić tym problemom za pomocą grubych, gęsto tkanych dywanów z długim włosiem. Maty dźwiękochłonne tłumią również odgłosy kroków, uderzenia oraz hałas spadających przedmiotów. Możesz nawet pokryć całą podłogę wykładziną od ściany do ściany.

Nasz styl życia i nasze okoliczności

Warunki akustyczne domu zależą od wielkości, kształtu, umeblowania, lokalizacji budynku i oczywiście stylu życia i potrzeb mieszkających w nim osób.

 

acoustical problems in homes

Dom rodziny z dwojgiem i więcej dzieci również potrzebuje sfery prywatnej, nie tylko dla rodziców, ale także dla dorastających od dzieciństwa dzieci. Szkoda, że wszystkie dźwięki i hałasy są filtrowane przez ściany.

Sen niemowląt i małych dzieci może również zakłócać hałas ulicy lub hałas sąsiada. Jeśli to możliwe, staraj się umieścić pokój dziecięcy jak najdalej od źródła hałasu.

Na ścianę pokoju dla nastolatków możemy położyć panele dźwiękochłonne – można je również zamówić z odbitką fotograficzną – dzięki czemu możemy wyciszyć dudniącą muzykę w ich pokoju lub hałas przyjęć znajomych.

 

work at home office

Domowe biura stają się coraz bardziej powszechne, a system „home office” nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na koronawirusa. Jeśli nasze domowe biuro wychodzi na ulicę lub znajduje się obok hałaśliwego salonu, sali telewizyjnej lub pokoju dziecięcego, bardzo utrudnia to pracę. Jeśli większość pracy wykonujesz w domu, możesz rozważyć przeniesienie biurka i laptopa do cichszego, bardziej zacisznego pokoju.

Sprzęt audio i hi-fi, taki jak telewizory, zestawy kina domowego, głośniki… itp. Znaczące źródła hałasu. Telewizor naścienny między dwoma pokojami jest znacznie głośniejszy niż w przypadku telewizorów wolnostojących lub wolnostojących. Telewizory naścienne wyglądają dobrze i oszczędzają miejsce, ale źródło dźwięku zamontowane bezpośrednio na ścianie wzmacnia dźwięk. Hałas przenoszony przez konstrukcję może znacznie zakłócić spokój sąsiedniego pomieszczenia.

 

acoustics in a room

Rozmieszczenie sprzętu hi-fi i audio ma również znaczenie dla izolacji akustycznej pomieszczeń. Umieszczając podkładkę głośnikową pod i na górze głośników, można zmniejszyć rezonans głośników. Nie umieszczaj głośników bezpośrednio na ścianie.

Wady otwartych przestrzeni

Popularne są mieszkania i przestrzenie na planie otwartym, takie jak wspólny salon, jadalnia i kuchnia. Taki układ jest wygodny i przestrzenny, ale dźwięk niekorzystny, bo przed dźwiękami nie ma przeszkód, więc płyną swobodnie. Spowoduje to dźwięczną, hałaśliwą atmosferę. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zapominać o otwartych przestrzeniach! Możemy wytłumić hałas dywanami o dużej powierzchni i grubymi zasłonami. Jeśli nadal nie wydaje nam się to odpowiednie z dźwiękiem w mieszkaniu, rozważ zamontowanie drzwi.

Zwróć uwagę na akustykę!

Przedłużające się zanieczyszczenie hałasem może prowadzić do bólów głowy i niepokoju. W dłuższej perspektywie może nawet mieć poważne skutki zdrowotne. Jeśli chcesz ciszy i spokoju w swoim domu, możesz wybierać spośród kilku rozwiązań poprawiających akustykę.

 

acoustical problems and solutions

Ważne jest, aby zasięgnąć porady u akustyków! Poprawa akustyki polega na zastosowaniu materiałów, które mają skuteczne pochłanianie dźwięku. Materiały te mają generalnie dużą gęstość, porowatą lub elastyczną strukturę.

Napisane przez Róbert Polgára

Kategorie: Blog