Jaki typ głośnika wybrać?

Przed zakupem głośnika warto zapoznać się z typami głośników, ich wydajnością i towarami. Najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, to, w jakim celu i gdzie chcemy używać tych urządzeń audio. Wydajność głośników powinna być dostosowana do wielkości dostępnego nam pomieszczenia. Ważne jest również, jakie cechy akustyczne ma pomieszczenie lub studio. Zdecydowanie zaleca się wykonanie pomiaru akustycznego i jeśli to konieczne, wykończenie pomieszczenia odpowiednimi elementami akustycznymi. Nawet jeśli kupimy najlepsze kolumny, jeśli akustyka nie jest idealna, to niestety nie możemy cieszyć się jakością dźwięku.

Co decyduje o wyborze głośnika?

  • Błędne jest przekonanie, że im większy i droższy głośnik, tym lepszy dźwięk można dzięki niemu uzyskać! Wielkość nie jest najważniejsza!
  • Należy wziąć pod uwagę możliwość jego wbudowania lub przenoszenia.
  • Chcemy uzyskać wielokanałowy lub stereofoniczny dźwięk przestrzenny.
  • Wybrany głośnik ma połączenie bezprzewodowe lub przewodowe.
  • Ważny jest rodzaj głośników i efekt dźwiękowy, jaki zapewniają.
  • Żywotność urządzeń audio zależy również od domowej konserwacji i czyszczenia.
  • W przypadku głośników należy wziąć pod uwagę czułość, która jest zwykle określana przez producentów w decybelach. Wyższa wartość oznacza wyższą czułość, co oznacza, że można uzyskać większą głośność przy mniejszej mocy.

Głośniki Bluetooth

W przypadku głośników Bluetooth prawdziwe jest powiedzonko, że „pieprz jest mały, ale mocny”. Te głośniki można w prosty sposób zabrać ze sobą, podłączyć do telefonu lub innego urządzenia. Wydajność baterii (akumulatora) powinna być jak najwyższa. Pełniejszy, głębszy dźwięk mogą zapewnić pasywne głośniki kaloryferowe.

Możesz także słuchać radia lub ulubionej płyty CD na mikro sprzęcie hi-fi. Warto kupić urządzenie o mocy powyżej 10 watów.

Soundbar lub kompaktowy projektor dźwięku można podłączyć do telewizora. Na wybór typu projektora dźwięku wpływa rozmiar ekranu telewizora. Dostępne są również wersje bezprzewodowe i przewodowe.

Home cinema systems

Systemy kina domowego składają się z kilku jednostek, możesz uzyskać prawdziwy dźwięk przestrzenny, jeśli uważnie będziemy śledzić produkty audio dostępne na rynku. Zamiast plastikowych urządzeń membranowych polecamy urządzenia z membraną z włókna aramidowego. 5.1-kanałowe systemy kina domowego zapewniają doskonały dźwięk, ponieważ dzięki głośnikom skierowanym w 5 różnych kierunkach będziemy mieć 360-stopniowy dźwięk ze wszystkich kierunków. Możemy też dostać kompaktowe systemy kina domowego, bo w ten sposób wszystko jest gotowe, nie ma potrzeby osobnego wybierania elementów. Wadą może być jednak to, że słuchając muzyki, może nie być zapewniona najlepsza jakość dźwięku.

Active speakers

Istnieją pasywne i aktywne głośniki. W aktywne głośniki wbudowany jest również wzmacniacz. Najważniejsze czynniki w celu uzyskania dźwięku przestrzennego: siła głosu, zrozumiałość, dźwięk bez zniekształcenia i dynamika.

Zobaczmy, wśród jakich rodzajów głośników możemy wybierać!

1. Głośnik o pełnej częstotliwości

Ten typ obejmuje całą ścieżkę dźwiękową w zakresie 20-20 000 Hz. Zwykle jest duży, dość drogi, a ze względu na swój rozmiar i wagę może być umieszczony tylko na podłodze. Od tego typu głośników można oczekiwać wyraźnego, bogatego dźwięku.

2. Głośnik o ograniczonej częstotliwości

Obejmuje dźwięki z zakresu 45-20 000 Hz. Mniejszy rozmiar pozwala na postawienie go na stojaku.

3. Subwoofery

Sprawia, że ​​fale dźwiękowe o bardzo niskiej częstotliwości są wyczuwalne. Już przy 30 Hz możemy doświadczyć bardzo dobrej jakości dźwięku. Aktywne subwoofery są teraz dostępne ze wbudowanym wzmacniaczem. W tym przypadku kabel głośnika jest krótki. Dwa najpopularniejsze typy to bass reflex, czyli strojony subwoofer komorowy i subwoofer z zamkniętą obudową. Typy Reflex są tańsze i głośniejsze, nie wymagają wzmacniacza dużej mocy, ale wolniej reagują i przekazują mniej dokładny dźwięk. Głośniki z zamkniętą obudową (gdzie drgania membran wpływają na dźwięki) wymagają większej mocy i sztywniejszej obudowy w porównaniu do typów refleksyjnych (gdzie tuba refleksyjna poprawia skuteczność), aby osiągnąć to samo ciśnienie akustyczne. Są w stanie nadać dokładny, czysty głęboki dźwięk, a ich wadą jest wysoka cena. W przypadku systemów rurek refleksyjnych duże znaczenie ma również strojenie. Na głęboki dźwięk głośników wpływa również ich materiał, ilość i średnica. Im więcej jest w pomieszczeniu głębokich głośników o większej średnicy, tym głębsze dźwięki można z nich wydobyć.

Głośniki kina domowego
Home theater speakers

Składają się z zestawu pięciokanałowych głośników: 2 przednich, 2 tylnych (surround), 1 głośnika środkowego (odpowiedzialnego za klarowność i klarowność dialogów, muzyki i efektów dźwiękowych) oraz subwoofera. Najlepsze głośniki centralne są trójdrożne. Umieszczone na poziomie uszu nie zanikają. Są to niezbędne elementy systemów kina domowego, bowiem w większości filmów 70 proc. dźwięków przenoszą głośniki centralne!

Przydatna informacja:

Przy zakupie głośników producenci zwykle zaznaczają na produktach wartość zmian częstotliwości. Np. 50 Hz – 25 kHz, +/- 3 dB. Oznacza to, że dźwięk wyniesie -3 dB przy określonej częstotliwości. (Nie można używać dźwięków poniżej 50 Hz.) 50 Hz w przykładzie to dolna granica częstotliwości dla głośników, a górna to 25 kHz. Im niższa dolna granica częstotliwości, tym głębiej może emitować głośnik. Im wyższa górna granica, tym wyższy dźwięk.

Co to jest impedancja?

Impedancja to jednostka rezystancji prądu przemiennego, Ohm. Jego wartość nie jest stała, zależy od częstości częstotliwości i ich odporności na prąd chwilowy. W przypadku większości głośników najczęściej występuje rezystancja 8 Ohm.

Z jakiego materiału wykonane są dobrej jakości głośniki?

Do wykonania głośników najlepiej nadaje się drewno, nie ma jednak znaczenia rodzaj i jakość drewna.

-Paździerz to najtańszy, ale najniższej jakości surowiec.

-MDF jest już lepszej jakości, ale mniej wytrzymały niż sklejka. Zalecany do budowy subwooferów, ale ze względu na dużą wagę nie można go zbytnio ruszać.

– Sklejka to najdroższy, ale jednocześnie akustycznie najwyższej jakości, bardzo solidny, mocny materiał. Nadaje się również do użytku profesjonalnego.

Głębokie dźwięki i wielkość pomieszczenia

Zaleca się dostosowanie rodzaju, wielkości i ilości głośników do wielkości pomieszczeń. To bardzo ważne, gdzie umieścimy kolumny. Przyjrzyjmy się niektórym rozmiarom pomieszczeń i zalecanej mocy głośników, średnicy… itd. (dla subwoofera)

Wielkość pomieszczenia – Odległość odsłuchu – Zalecane ciśnienie akustyczne – Min. Moc wzmacniacza – Min. Średnica głośnika

70 metrów sześciennych 2 metry 105 dB 50 W 15 cm

85 metrów sześciennych 2,8 metra 113 dB 150 W 20 cm

115 metrów sześciennych 3,5 metra 117 dB 250 W 25 cm

175 metrów sześciennych 5 metrów 123 dB 500 W 30,5 cm

250 metrów sześciennych 6,2 metra 129 dB 1000 W 38 cm

Głośniki bezprzewodowe

Termin „bezprzewodowy” nie oznacza, że w ogóle nie ma żadnych kabli ani przewodów. Nazwa sugeruje, że głośnik można łączyć bezprzewodowo z innymi urządzeniami, telewizorem, telefonem, tabletem… itp. Głośnik można jednak podłączyć do źródła zasilania za pomocą kabla, który będzie potrzebny do ładowania baterii. Istnieją głośniki bezprzewodowe, które również posiadają złącze umożliwiające podłączenie do urządzenia przewodowego starszego typu, np. stary gramofon, odtwarzacz CD … itd. Do połączenia bezprzewodowego wymagane jest połączenie Bluetooth i Wi-Fi. Dzięki połączeniu Bluetooth możesz podłączyć dwa urządzenia w promieniu maksymalnie 10 metrów. Jakość dźwięku jest doskonała, nie ma też potrzeby korzystania z internetu. W przypadku WiFi odległość między poszczególnymi urządzeniami nie ma znaczenia, dźwięk może być ledwo zauważalnie lepszy w porównaniu z Bluetooth. Wadą jest zdecydowanie to, że jeśli połączenie Wi-Fi jest słabe lub rozłączone, nie możemy z niego korzystać.

IA

Podobne wpisy