Obróbka akustyczna

Pamiętajcie, że kiedy przeprowadziliśmy się do naszego nowego domu, nasz dialog odbijał się echem w ścianach pustych pokoi. Z biegiem czasu meble, zasłony, półki i obrazy lub inne akcesoria domowe ustawiano w ich ostatecznym miejscu, zmieniając się również akustyka pomieszczenia. Wagę akustyki można dostrzec podczas zwykłych rozmów, jednak nabiera ona większego znaczenia, jeśli w naszym mieszkaniu mamy wydzielone pomieszczenie na kino domowe, prowadzimy w salonie kino domowe czy system Hi-Fi.

Co oznacza akustyka?

Słowo akustyczny wywodzi się z języka greckiego, akustyka to nauka o dźwięku, która zajmuje się generowaniem i przekazywaniem dźwięku. Termin „akustyka” to charakterystyka dźwiękowa pomieszczenia.

Dlaczego powinienem dbać o akustykę wykończenia pomieszczenia?

W przypadku, gdy chcielibyśmy uzyskać najlepszy dźwięk przy pomocy naszego starannie dobranego sprzętu audio, nie możemy zaniedbać akustyki pomieszczenia. Umiejscowienie nienagannego wyposażenia w pomieszczeniu jest ważnym aspektem, jednak w większości przypadków samo w sobie nie wystarcza.

Akustyka pomieszczeń odgrywa kluczową rolę w projektowaniu sal audytoryjnych, studyjnych, koncertowych i teatralnych. Dzięki dobrze zaplanowanemu projektowi i specjalnym narzędziom można osiągnąć te same parametry akustyczne zarówno dla pustej, jak i zatłoczonej sali. W tym celu już w trakcie budowy formuje się np. Podwieszane sufity w taki sposób, aby skierować fale dźwiękowe w stronę publiczności, podczas gdy inne rozwiązania architektoniczne redukują echo.

Ponadto proces budowy kin przebiega zgodnie z podaną specyfikacją, ponieważ nawet najdroższy sprzęt nie może zapewnić doskonałych wrażeń filmowych, jeśli akustyka pomieszczenia jest nieodpowiednia.

Wdrożenie z istniejącymi surowcami

Jeśli projektujemy kino domowe lub studio nagrań do nagrywania dźwięku w jednym z pomieszczeń naszego domu rodzinnego, możemy to zrealizować z uwzględnieniem istniejących parametrów i czasów wsadu. W takich przypadkach podaje się akustykę pomieszczenia, którą możemy zmierzyć i poprawić dźwięk w pomieszczeniu za pomocą odpowiednich paneli akustycznych.

room acoustic treatment

The first job should be to attenuate bass frequencies

room acoustic treatment

Even control of sound waves

Dlaczego ten sam sprzęt brzmi inaczej w dwóch różnych pomieszczeniach?

W fizyce dźwięk to wibracja rozchodząca się w powietrzu jako fala mechaniczna. Jeśli włączymy zestaw kina domowego, wydobywający się z niego dźwięk wibruje cząsteczki powietrza, a wibracja ta jest przenoszona z cząstek na cząstkę, podróżując jako fala dźwiękowa, aż dotrze do stałej powierzchni w pomieszczeniu. W zależności od powierzchni, jaką jest ściana pomieszczenia z cegły lub płyty gipsowo-kartonowej, okno lub zasłona, trasa dźwięku przebiega w różny sposób. W zależności od gęstości niektóre materiały pochłaniają, a inne odbijają docierający do nich dźwięk. Dlatego może się zdarzyć, że ten sam sprzęt usłyszymy inaczej, jeśli użyjemy go w innym miejscu.

use of acoustic diffusers behind the speakers (3)-room acoustics treatment

Even control of sound waves

Jakie są częste problemy związane z akustyką, z którymi kontaktują się nasi klienci?

Większość problemów jest spowodowana czasem pogłosu, odbiciami, echem w pomieszczeniu lub studiu nagraniowym, a raczej D.I.Y. lub obróbka pianką akustyczną, która powoduje problemy wtórne, tj. nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości. Wiele osób używa styropianu lub pianki akustycznej, jeśli zauważą jakąś anomalię w swoim pokoju lub studio.

Bardzo często pokrywają dużą powierzchnię ściany jednym z wymienionych materiałów, ale niestety przeżywają, że stało się jeszcze gorzej. Powodem jest to, że te materiały – pianka akustyczna i styropian – nie są odpowiednie do pochłaniania basów, jednak pochłaniają wysokie częstotliwości, przez co mają przeciwny wpływ na dźwięk: niskie częstotliwości stają się jeszcze bardziej dominujące.

Pierwszym zadaniem powinno być osłabienie niskich częstotliwości


Innym częstym problemem związanym z akustyką pomieszczeń jest nadmierne tłumienie. Jeśli ktoś zbierze jakąś informację na temat leczenia echa i kupi jakieś pochłaniacze basów, może łatwo nadmiernie wytłumić bas, co również sprawia, że ​​słuchanie muzyki lub oglądanie filmów jest nieprzyjemne.

Dźwięki nie tylko muszą zostać pochłonięte, ale także rozproszone, aby uzyskać czysty, dynamiczny dźwięk bez echa, będziemy potrzebować również dyfuzorów, aby to osiągnąć. Nie jest konieczne pakowanie całego pomieszczenia elementami dyfuzyjnymi i akcesoriami, umieszczamy je tylko w punktach odbicia.

Jakie kroki należy podjąć w takich przypadkach, aby zadbać o akustykę pomieszczenia?

Jeśli jakość starannie dobranych i drogich urządzeń i akcesoriów pogorszy się z powodu złej akustyki pomieszczenia, to w pierwszej kolejności należy określić parametry i obszary, które należy poprawić na podstawie pomiarów akustycznych w pomieszczeniu. Podczas pomiaru nie skupiamy się na dźwięku ani wydajności sprzętu, to nie jest to, co oceniamy. Mierzymy właściwości akustyczne pomieszczenia lub pracowni, dzięki czemu możemy wskazać istotne słabości pomieszczenia lub studia od strony akustycznej i doradzić, jak rozwiązać te problemy.

room acoustic design with diffuser front panel acoustic absorber (3)

acoustics treatment

Jak poprawiamy akustykę pomieszczenia?

Dźwięk pomieszczenia lub studia można poprawić, umieszczając w nim panel akustyczny, akcesoria. Na podstawie naszych pomiarów możemy dokładnie określić, jaki rodzaj panelu należy umieścić w którym miejscu pomieszczenia, aby uzyskać pożądany efekt.

Panele akustyczne – stylowe, niepowtarzalne elementy wystroju mieszkania

Większość ludzi – zwłaszcza kobiety w rodzinie – martwi się, że będą musieli wykazać się dużym kompromisem, aby dobrze brzmieć. Jednak nie powinno tak być. Panele akustyczne mogą być przygotowane w różnych kolorach i wzorach, nawet z unikalnymi – np. Zdjęcia rodzinne. W zależności od rodzaju paneli można je umieścić na podłodze lub zamontować na ścianie. Ich czyszczenie nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż panele są drewniane, pokryte imitacją skóry lub aksamitem akustycznym, dzięki czemu można je przecierać wilgotną szmatką.

Leczenie akustyki

Dyfuzja, pochłanianie i izolacja dźwięku to najważniejsze zadania w akustycznej obróbce studiów nagraniowych i mikserskich. Profesjonalne pułapki basowe mają doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku i izolacji, mogą uwięzić głębsze pasmo przenoszenia. Rozwijanie akustyki zaczynamy od obróbki narożników. Produkt dyfuzji rozprasza dźwięki równomiernie w przestrzeni. Nagrywanie dźwięku może być doskonałe tylko przy profesjonalnym leczeniu. Pułapki basowe mogą być używane nie tylko w studiach nagraniowych i mikserskich do obsługi głębokiego zakresu częstotliwości, ale również dobrze sprawdzają się w domowym studiu pod względem pochłaniania dźwięku i izolacji. Pianka akustyczna i produkt wykonany metodą DIY nie będą w stanie wychwycić lewych dźwięków, pianka akustyczna nie przyniesie korzystnych efektów. Jeśli mieszkasz w hałaśliwym otoczeniu lub pracujesz w biurze na planie otwartym, dźwiękochłonność jest również wymagana w tego typu pomieszczeniach. Jeśli czujesz się martwy lub masz problemy ze swoją prywatnością, może to być ciągły hałas.

Napisane przez Róbert Polgára

Kategorie: Blog