Przetestowaliśmy głośniki półkowe KEF LS50 Meta!

Brytyjska marka KEF jest obecna na rynku audio i hi-fi od 1961 r. Nazwa KEF oznacza “Kent Engineering and Foundry”. Firma została założona przez Raymonda Cooke’a.

Aby uczcić rocznicę, KEF wprowadził na rynek oryginalne głośniki LS50 w 2012 roku. Te podłogowe kolumny głośnikowe odniosły ogromny sukces, do tego stopnia, że od tamtej pory są produkowane w dużej mierze w niezmienionej formie.

Inżynierowie firmy nie siedzą jednak z założonymi rękami, czego efektem jest świeżo wyglądający głośnik LS50 Meta.

Planowanie i projektowanie

Głośnik metalowy LS50

LS50 Meta nie różnią się od oryginalnych LS50, a pod wieloma względami nie są dokładnie takie same. Meta ma matową obudowę, co jest zaletą, ponieważ chroni przed odciskami palców i kurzem,

Kształt i rozmiar obudowy jest optymalny, a zakrzywiony panel przedni wykonany jest z poliestru połączonego z włóknem szklanym i węglanem wapnia – tworząc imponująco sztywną i dobrze kontrolowaną podstawę dla technologii Uni-Q, która jest własnym opracowaniem firmy.

Niektóre ważne cechy KEF LS50 Meta:

  • Maksymalna moc wyjściowa 106dB
  • Maksymalna moc wyjściowa: -Maksymalna czułość 85dB
  • Pasmo przenoszenia 79Hz – 28kHz
  • Impedancja 8 omów
  • Wymiary (wysokość) 30,2 x 20 x 27,8 cm
  • Waga 7,2 kg

KEF LS50 Meta to pierwszy na świecie głośnik Uni-Q wykorzystujący technologię Metamaterial. Pozostała część dwudrożnej obudowy głośnika typu bass-reflex wykonana jest z płyty MDF, która jest mocno usztywniona i starannie wytłumiona, aby zminimalizować rezonanse.

LS50 Meta są dostępne w czterech kolorach – białym, czarnym, szarym tytanowym i Royal Blue Special Edition.

Gruba, sztywna obudowa głośnika zapewnia odpowiednią stabilność. Nowoczesny, czysty wygląd jest łatwy do zintegrowania z niemal każdym stylem pomieszczenia. Dekoracyjny i młodzieńczy wygląd.

Jedyną oczywistą zmianą w stosunku do poprzednich modeli jest tylny panel. Zniknęły otwory na śruby mocujące przednią ściankę, dzięki czemu głośnik wygląda ładniej i schludniej. Przegroda wykonana jest z mieszanki DMC, która wraz z wewnętrznymi wzmocnieniami redukuje wewnętrzne wibracje. Grube płyty MDF, dzięki technologii CFD (Computational Fluid Dynamics), opóźniają turbulencje i utrzymują czystość średnich tonów.

MAT-Metamaterial Absorption Technology to labiryntowy system, który zapewnia czystszy, bardziej naturalny i pozbawiony zniekształceń dźwięk.

Dzięki MAT głośnik z powodzeniem radzi sobie z dźwiękiem dochodzącym z tyłu 25-milimetrowej aluminiowej kopułki wysokotonowej. W konwencjonalnych konstrukcjach dźwięk ten zwykle przepływa do komory za kopułką, gdzie jest w większości pochłaniany przez materiał tłumiący. Jednak część energii dźwiękowej zawsze odbija się od kopułki, powodując zniekształcenia.

W tym przypadku jednak dźwięk wsteczny przechodzi przez system, który wygląda jak plastikowy okrągły labirynt. Jest on warstwowy i składa się z 30 tub, z których każda odbiera inną częstotliwość. KEF twierdzi, że po połączeniu lamp, szeroki zakres częstotliwości – od około 600 Hz w górę – jest odbierany znacznie wydajniej niż w przypadku alternatywnych metod. Rezultatem powinien być czystszy, mniej zniekształcony dźwięk. Port reflex jest szerszy, umożliwiając przepływ większej ilości powietrza. Głośnik o średnicy 130 mm jest teraz montowany w panelu przednim za pomocą śrub. Membrana Uni-Q i duży magnes również dodatkowo poprawiają dźwięk.

Nie są to szczególnie czułe głośniki, z minimalną impedancją wynoszącą zaledwie 3,5 oma przy mocy nominalnej 85 dB/W/m, więc warto sparować je ze wzmacniaczem o większej mocy.

Mając zaledwie 30 cm wysokości, głośniki Meta są dość kompaktowe, ale mogą nie nadawać się do półek na książki lub bezpośredniego montażu na ścianie. Nie będą brzmiały źle, jeśli tak zrobisz, ale będą brzmiały znacznie lepiej, jeśli umieścisz je 50 cm od ścian bocznych w pomieszczeniu.

Powiesić

Przetestowaliśmy parę głośników LS50 Meta w średniej wielkości salonie. Głośniki sparowaliśmy ze wzmacniaczem kina domowego Denon AVR X3700H, który okazał się dobrym wyborem.

Akustyka pomieszczenia, według naszych pomiarów, była idealna, dzięki dyfuzorom Art na ścianach i panelom pochłaniającym dźwięk z nadrukiem fotograficznym. Pułapki basowe zostały umieszczone w rogach, więc nie trzeba było martwić się o echo i nadmierny bas.

Nie trzeba było długo czekać, aby zauważyć, że LS50 są znacznie lepsze od swoich poprzedników. Podczas gdy podstawowy charakter brzmienia pozostał niezmieniony, nowsze modele oferowały klarowność i subtelność, do której oryginalne LS50 nie były zdolne na tym poziomie.

Doświadczyliśmy delikatnego, dokładnego i szczegółowego dźwięku podczas słuchania szerokiej gamy gatunków muzycznych. W przypadku utworów instrumentalnych występowała dobra separacja pomiędzy poszczególnymi instrumentami.

Te kompaktowe głośniki generowały zaskakująco pełny, autorytatywny dźwięk pomimo swoich rozmiarów.

Wygląda na to, że technologia Metamaterial naprawdę działa. Nowe KEF-y brzmią znacznie czyściej i bardziej wyrafinowanie niż wcześniej, zwłaszcza przy wyższych częstotliwościach.

Przy bardzo wysokich poziomach głośności czasami grały nieco słabiej, ale nie była to poważna wada.

KEF-y brzmią gładko i są dobrze zbalansowane, i choć nie są w stanie zamaskować niedociągnięć słabych nagrań, to nie degradują dźwięku.

Konstrukcja KEF Uni-Q jest dobrze zaprezentowana, LS50 Meta generują rozległą i ciasno skupioną scenę dźwiękową, a stabilność sceny dźwiękowej jest idealna. Bas jest również dość intensywny, oczywiście, jeśli nalegasz na trzęsący ścianami, grzmiący bas, możesz chcieć wybrać inny głośnik lub kupić subwoofer.

CueLS50 meta w kosmosie

Zawsze uwielbialiśmy LS50, a ta nowa wersja przenosi ich wydajność na znacznie wyższy poziom. Uważamy, że KEF zrobił duży krok naprzód dzięki technologii Metamaterial i jest to natychmiast zauważalne w dźwięku. Głośniki te zapewniają zrównoważony, naturalny i czysty dźwięk, a dzięki solidnej konstrukcji i wewnętrznemu tłumieniu można oczekiwać wydajności bez zniekształceń. Byliśmy również zadowoleni z zakresu basów, chociaż dla mocnego, naprawdę poważnego basu zalecamy mocniejszy głośnik. Bardzo ważne jest, aby sparować głośniki KEF z mocniejszym wzmacniaczem w celu uzyskania optymalnego dźwięku. Usłyszeliśmy szczegółowy, dynamiczny i przestrzenny dźwięk, co było miłym zaskoczeniem dla głośnika o tak niewielkich rozmiarach.

BG 2023.09.20.

Podobne wpisy