Test subwoofera Jamo C910

Niezależnie od tego, czy jest to system dwukanałowy, czy wielokanałowy, jeśli brakuje optymalnej niskiej częstotliwości, nie można uzyskać doskonałego dźwięku. W przypadku korzystania tylko z głośników dwu- lub wielokanałowych, głośniki muszą mieć wystarczającą głośność, aby zapewnić wystarczająco intensywny bas. Innymi słowy, głośniki muszą być wystarczająco duże, co nieuchronnie wymaga dużo miejsca. Inną metodą jest dodanie aktywnych głośników niskotonowych do systemu dźwiękowego. Jeśli są one odpowiednio dostrojone i skonfigurowane, nawet małe głośniki półkowe mogą pokazać pełny zakres dźwięku dzięki subwooferom! Subwoofer Jamo C910 SUB ze wzmacniaczem o mocy 300 W doskonale łączy najwyższą wydajność niskich częstotliwości z nowoczesnym, luksusowym wzornictwem, czego efektem są te stylowe głośniki o wyjątkowej akustyce.

Konstrukcja Jamo C 910Subwoofer Jamo-c-910-vit

C-910 wiązka

Jamo C 910 waży 14 kilogramów, co nie jest lekkie jak pianka. Niemniej jednak nie jest trudny do przenoszenia. Obudowa głośnika ma czysty i kanciasty kształt i nie jest wyposażona w żadne dodatkowe ozdoby. W naszym teście wypróbowaliśmy czarny głośnik. Powierzchnia obudowy to czarna okleina z tworzywa sztucznego o przyjemnym, gładkim dotyku.

Z punktu widzenia wzornictwa, pudełko C910 jest całkowicie uczciwe, ale nie jest szczególnie atrakcyjne. Jednak po dodaniu dołączonej maskownicy głośnika jakość wizualna natychmiast się poprawia! Tym razem Jamo zmieniło materiał maskownicy na grubą szaro-czarną tkaninę, która dodaje odrobinę elegancji do wyglądu. Górna i dolna część maskownicy są zakrzywione, dzięki czemu głośnik wygląda na nieco smuklejszy.

Wyposażony w membranę IMG o średnicy 254 mm

Pod względem specyfikacji, przednia ścianka C910 jest wyposażona w głośnik niskotonowy z membraną IMG (formowany wtryskowo grafit, polifiber) o średnicy 254 mm. Membrana wykonana jest z grafitu, który ma zalety lekkości i wysokiej sztywności. Membrana IMG pomaga zapewnić dokładne i solidne brzmienie basów. Moduł wzmacniacza klasy D odpowiedzialny za przetwornik jest w stanie dostarczyć 150 W mocy wyjściowej, a maksymalna moc szczytowa może osiągnąć 300 W w jednej chwili. Całkowite pasmo przenoszenia wynosi 32 Hz ~ 125 Hz.

Konstrukcja bass reflex z przodu

Głośnik wykorzystuje przednią konstrukcję bass reflex. Złącze przedniego portu bass reflex znajduje się w prawym dolnym rogu panelu przedniego. Wąska konstrukcja portu może znacznie zmniejszyć przepływ powietrza, rezonanse i poprawić szersze rozciągnięcie dźwięków o niskiej częstotliwości. Przedni port refleksyjny umożliwia umieszczenie C910 blisko ściany, ułatwiając wybór miejsca umieszczenia głośnika.

Panel-tylny-C-910

Wejście RCA z transmisją bezprzewodową

Z tyłu subwoofera znajdują się również złącza wejściowe RCA głośnika C910. Ich główną zaletą jest to, że użytkownicy mogą podłączyć je do wyjścia Pre Out lub Sub Out sprzętu audio. Obok wejścia RCA znajduje się przełącznik do regulacji fazy (0/180) oraz dwa boczne pokrętła do sterowania punktem zwrotnicy i głośnością.

Kolejną godną uwagi cechą jest rząd portów WA-2 po prawej stronie tylnego panelu. Po dokupieniu dodatkowego urządzenia bezprzewodowego WA-2 można cieszyć się wygodą transmisji bezprzewodowej. WA-2 wykorzystuje technologię transmisji bezprzewodowej 2,4 GHz, która gwarantuje niskie opóźnienia podczas przesyłania muzyki w wysokiej rozdzielczości.

Wydajność dźwięku

Przetestowaliśmy subwoofer Jamo w średniej wielkości pokoju kina domowego. Pomieszczenie nie było jeszcze idealne pod względem akustycznym. Na ścianach umieszczono kilka paneli dźwiękochłonnych z membraną skórzaną, ale nadal potrzebne były pułapki basowe w rogach, aby uzyskać odpowiedni dźwięk, a na ścianach umieszczono dwa różne wzory paneli akustycznych z dyfuzorami. Właściciel wcześniej próbował poprawić akustykę pomieszczenia za pomocą styropianowych paneli ściennych zamiast tych najwyższej jakości drewnianych elementów akustycznych, ale niestety nie zauważono żadnej poprawy. Nie było to dla nas oczywiście zaskoczeniem, ponieważ gąbka, pianka i materiały styropianowe nie są w stanie pochłonąć głębszych dźwięków, ale całkowicie niszczą wysokie częstotliwości, pogarszając tym samym akustykę jeszcze bardziej. Subwoofer testowaliśmy z parą kolumn podłogowych Jamo S 807.

C910 generował szeroki, ekspansywny, dynamiczny dźwięk, a muzyka brzmiała bogaciej. Podczas odtwarzania Smooth Criminal Michaela Jacksona, dodanie subwoofera natychmiast spowodowało zauważalną zmianę w jakości dźwięku. Dodanie subwoofera wypełniło obszar odsłuchu o powierzchni 20 metrów kwadratowych energią niskich częstotliwości. Usłyszeliśmy mocny, rytmiczny, dynamiczny i kontrolowany bas.

Na froncie muzycznym subwoofer Jamo spisał się dobrze. Ale co z filmami? Wpływ niskich częstotliwości na dźwięk C910 był bardzo silny, wydobywając emocjonalne napięcie walki i eksplozji w filmach. C910 dobrze radził sobie z dynamicznymi zmianami i pełnymi niskimi częstotliwościami, zapewniając szczegółowy dźwięk.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, subwoofer zapewnia absolutnie mocne basy, dobrą dynamikę i czysty dźwięk. Wygląd zewnętrzny jest nowoczesny i elegancki. Dzięki trzem kolorom do wyboru z łatwością dopasuje się do większości wnętrz. Przedni port refleksyjny umożliwia umieszczenie głośnika blisko ściany, dzięki czemu wygodnie mieści się w mniejszych pomieszczeniach, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Dzięki swojej niezwykłej wydajności znacznie poprawia nawet dźwięk mniejszych głośników półkowych. Cena jest również bardzo przystępna.

BG 2023.09.20.

Podobne wpisy