Test głośników stojakowych Dali Spektor 2

Test głośnika Dali Spektor 2 jest korzystnie wyceniony, a jego przyjemny, elegancki wygląd sprawia, że nadaje się doskonale jako głośnik wejściowy, ale może być także używany w systemie kina domowego. Zalecamy go głównie do mniejszych pomieszczeń ze względu na jego kompaktowe rozmiary – ma tylko 29 cm wysokości i waży 4,2 kg. Jest dostępny w kolorach orzechowym, białym lub czarnym, co pozwala na łatwe dopasowanie do różnych wnętrz. Mieliśmy już okazję przetestować głośniki Dali, i do tej pory mieliśmy tylko pozytywne doświadczenia z tą marką.

Główne cechy głośnika Dali Spektor 2 to:Test głośników Dali Spector 2

Dunski producent głośników DALI jest jednym z członków serii DALI Spektor, gdzie model Spektor 6 otrzymał nagrodę EISA 2017 European Audiovisual Association, a model Spektor 2 zdobył brytyjską nagrodę What Hi-Fi. Są to jedne z najlepszych głośników w tej kategorii cenowej.

Głośniki z serii Spektor można sparować z prawie każdym wzmacniaczem, a mimo to zapewniają doskonałą jakość dźwięku. Pod względem wyglądu są proste i eleganckie. Na przednim panelu połyskujące pierścienie dodają uroku, a pokrywa przodu nie jest magnetyczna, jest przymocowana za pomocą śrub, co pozwala na umieszczenie głośnika nie tylko na stojaku lub półce, ale także na ścianie. Dzięki specjalnie dostrojonym głośnikom nie trzeba regulować częstotliwości krzyżowania.

Charakterystycznymi cechami marki są czerwone membrany z włókna drzewnego i korzyści wynikające z silnych magnesów, które przekładają się na jakość dźwięku, praktycznie eliminując straty. Lekki głośnik wysokotonowy o miękkiej kopule jest otoczony lejko-wzmacniaczem o kształcie trąbki, który pełni rolę elementu projektowego. Głośnik Spektor 2 można stosować zarówno jako głośniki stereo, jak i tła. Głośnik wysokotonowy przenosi zakres częstotliwości od 2,6 kHz do 26 kHz, a głośnik średniotonalny zajmuje zakres częstotliwości od 2,6 kHz do 54 Hz.

Pasmo przenoszenia głośnika Spektor 2 mieści się w zakresie od 54 Hz do 26 kHz. Tylna płytka bas-refleksu jeszcze bardziej poprawia jakość dźwięku, ale głośnik musi być umieszczony co najmniej 50 cm od ściany. Gniazda głośnikowe można również używać z wtykami Y i bananowymi.

Średni głośnik nie jest duży, a jego wyjątkowa membrana z włókna drzewnego zapewnia czystą i intensywną dynamikę niskich częstotliwości.

Podczas produkcji głośnika Dali Spektor 2 zastosowano membranę jedwabną do głośnika wysokotonowego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli membrana jest sztywna i lekka, to zakres częstotliwości, który można odtwarzać, będzie wyższy. Optymalną jakość membrany niskotonowej i minimalizację rezonansu zapewnia połączenie kształtu stożka papierowego i określonej ilości włókien. Głośniki te promieniują dźwięki na wysokość ucha, aby stworzyć jak najlepszą pozycję słuchacza.

Głośnik Spektor 2 może być używany jako dwukanałowy system głośnikowy i może być również stosowany do tworzenia systemów kina domowego z wieloma kanałami.

Specyfikacje
Pasmo przenoszenia wynosi 54 – 26 000 Hz, czułość wynosi 84,5 dB, nominalna impedancja wynosi 6 ohm, maksymalne ciśnienie akustyczne (SPL) wynosi 105 dB, zalecana moc wzmacniacza to 25 – 100 W, a częstotliwość skrzyżowania wynosi 2600 Hz.

Wydajność dźwięku

Pod względem wydajności muzycznej głośniki Spektor 2 zaprezentowały się doskonale. Czułość głośników Spektor 2 jest nieco niższa niż się spodziewano (84,5 dB), ale nadal bardzo dobra. Podczas testów użyliśmy ich w mniejszym pomieszczeniu, sparowanych z wzmacniaczem Marantz SR6015.

Akustyka pomieszczenia nie była jeszcze idealna, dlatego zaleciliśmy dodatkowe panele akustyczne pochłaniające dźwięk na ścianach i suficie na podstawie pomiarów akustycznych oraz gęsty dywan pochłaniający dźwięk na twardo wyłożonej podłodze.

Głośniki Dali Spektor 2 charakteryzują się bardzo dobrą dyfuzją dźwięku, dźwięk jest szczegółowy i wypełnia pomieszczenie, choć brakowało nieco przestrzenności. Otrzymaliśmy dynamiczne i energetyczne brzmienie. Głośniki radziły sobie równie dobrze we wszystkich zakresach częstotliwości. Wcześniej, w przypadku wielu głośników z tej samej kategorii, zauważaliśmy, że podkreślają one albo niskie, albo wysokie, albo średnie częstotliwości, dlatego wyniki głośników Spektor 2 były naprawdę przekonujące. Zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki otrzymywaliśmy szczegółowe i spójne dźwięki, a dźwięk przestrzenny był w porządku, choć nie dorównywał jakości dźwięku droższym głośnikom, ale w tej cenie nie można było oczekiwać więcej. Czasami basy były nieco słabsze niż powinny, ale ogólnie niskie tony były optymalne.

Podsumowując

Ten głośnik kolumnowy typu bass reflex wyróżnia się z podobnych głośników dzięki wyważonemu, stabilnemu wykonaniu, doskonałemu brzmieniu i przystępnej cenie. Jedną z głównych zalet jest zachowanie czystego, dynamicznego brzmienia w połączeniu z dowolnym wzmacniaczem, niezależnie od marki i jakości. Polecamy go osobom, które szukają przystępnych cenowo głośników o odpowiedniej jakości dźwięku lub posiadają małe pomieszczenia, ponieważ dzięki swoim kompaktowym rozmiarom doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Bardzo dobra zdolność dyfuzji głośników Spektor 2 to kolejny atut. W większych pomieszczeniach ten dwudrożny głośnik mógłby sobie trudniej radzić, dlatego do większych pomieszczeń lepiej jest wybrać większe i bardziej wydajne głośniki.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy