Test głośnika Bluetooth Sonos Roam

Sonos Roam to jeden z najlepszych przenośnych głośników dostępnych na rynku, oferujący potężny dźwięk, solidną konstrukcję, doskonałe możliwości połączenia i inteligentne sterowanie w domu. Dzięki potężnemu basowemu wykonaniu jest idealny do użytku na zewnątrz, ale sprawdza się także wewnątrz pomieszczeń.

recenzje głośników sonos wędrownych

Roam jest w stanie wykryć, gdzie się znajdujemy, i dostosować dźwięk do danego pomieszczenia za pomocą kalibracji Trueplay; funkcja Sound Swap umożliwia przesyłanie dźwięku na najbliższy głośnik Sonos za pomocą długiego naciśnięcia przycisku. Roam posiada certyfikat IP67, co oznacza, że jest odporny na kurz i wodoodporny, a dzięki przyszłym aktualizacjom oprogramowania można rozwiązać problem z brakiem automatycznego wyłączania urządzenia, co pozwoli na uniknięcie szybkiego wyczerpania baterii, jeśli nie wyjdziemy na przykład z aplikacji Tidal lub Spotify.

Roam umożliwia 10 godzin nieprzerwanego odtwarzania na jednym ładowaniu i może zachować naładowanie przez 10 dni w trybie nieużywanym. Do ponownego naładowania głośnika Roam można podłączyć go do dostępnego osobno magnetycznego bezprzewodowego ładowarki Sonos lub innej ładowarki Qi bezprzewodowej, a także za pomocą dołączonego kabla USB-C. Dzięki kompaktowym wymiarom Roam zmieści się w dowolnym miejscu. Może być ustawiany zarówno pionowo, jak i poziomo.

Roam jest wyposażony zarówno w łączność Bluetooth, jak i Wi-Fi, co oznacza, że może działać jako przenośny głośnik, a także jako część wielopomieszczeniowego systemu Sonos, funkcjonując jednocześnie jako inteligentny głośnik dzięki obsłudze głosowej Google Assistant i Alexa.

Głośniki Bluetooth podczas roamingu

Dzięki automatycznej zmianie między połączeniami Bluetooth a Wi-Fi możemy łatwo przełączać się między pomieszczeniem zewnętrznym a wewnętrznym, co oznacza, że ​​głośnik Sonos Roam, który wcześniej sparowaliśmy z urządzeniem Bluetooth, automatycznie połączy się z Wi-Fi, bez potrzeby osobnego włączania. Dzięki funkcji Auto TruePlay głośnik automatycznie dostosowuje dźwięk do otoczenia, niezależnie od tego, czy używamy Bluetooth, czy Wi-Fi.

Mimo niewielkich rozmiarów (0,43 kg) Roam oferuje potężny dźwięk z doskonałymi basami, nawet jeśli brakuje mu nieco rytmicznej precyzji, którą można by oczekiwać od głośnika audiofilskiego. Potężne basy są przydatne, gdy słuchamy muzyki na zewnątrz, ponieważ hałasy otoczenia nie zagłuszają dźwięku.

Projekt

Sonos Roam jest dłuższy i cieńszy niż Sonos Move, przypomina kształtem termos, co czyni go znacznie bardziej przenośnym niż jego poprzednik, a zarazem wystarczająco solidnym, by przetrwać kaprysy pogody. Sonos twierdzi, że może wytrzymać pod wodą przez 30 minut (nie mieliśmy odwagi tego sprawdzić, ponieważ na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń producenci głośników Bluetooth często bardzo hojnie wyrażają się na temat wodoodporności swoich produktów, podczas gdy w rzeczywistości są one raczej odporne na zachlapanie).

Z przodu głośnika znajduje się biały, wypukły logo Sonos; powyżej znajduje się dioda LED informująca o stanie połączenia głośnika, a druga dioda LED na drugim końcu informuje o stanie naładowania baterii.

Przyciski sterowania znajdują się na lewym boku głośnika: przyciski regulacji głośności, przycisk odtwarzania/pauzy oraz przycisk do włączania i wyłączania mikrofonu. Dwukrotnie naciskając przycisk odtwarzania/pauzy, można przejść do następnego utworu, a trzykrotnie naciskając, można wrócić do poprzedniego odtwarzanego utworu.

Aby sparować Roam z innymi produktami Sonos, należy przytrzymać przycisk odtwarzania/pauzy, co pozwoli na połączenie z innym głośnikiem Sonos. Dzięki delikatnemu wypukłemu naciśnięciu przycisków są one bardziej wyczuwalne i łatwiejsze w obsłudze w porównaniu z czułymi na dotyk przyciskami na górze Sonos Move, a także bardziej dostępne dla osób niewidomych.

Sonos Roam dostępny jest w kolorze “Shadow” (czarnym) i “Lunar” (białym) oraz posiada “precyzyjnie wykonane” kratki w kształcie plastra miodu – jednak nie spodziewajmy się pełnego dźwięku 360 stopni.

Głośnik jest elastyczny w ustawieniu – można go ustawić poziomo, aby zapewnić stabilność na nierównym podłożu, lub pionowo, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Można także dokupić bezprzewodową stację ładowania dla Roam. Jeśli chodzi o obsługę usług muzycznych, obsługuje on AirPlay 2 na urządzeniach Apple z iOS 11.4 i nowszym, a także dostęp przez aplikację Sonos S2 do takich usług jak Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, YouTube Music, 7Digital, Sonos Radio i wiele innych.

Jakość dźwięku Sonos Roam

Testowaliśmy głośnik Sonos Roam zarówno w biurze, jak i na zewnątrz. Ogólnie byliśmy bardzo zadowoleni z wydajności i jakości dźwięku tego małego głośnika, ale chcielibyśmy usłyszeć trochę więcej średnich i niskich tonów, ponieważ pewne detale ginęły wskutek potężnych basów. Dlatego, jeśli używasz Roam wewnątrz pomieszczenia, warto dostosować ustawienia korektora dźwięku, aby zwiększyć tonacje wysokich dźwięków. Oczywiście akustyka danego pomieszczenia również wpływa na jakość dźwięku głośników. W każdym pomieszczeniu zaleca się stosowanie paneli odbijających dźwięk oraz dyfuzyjnych paneli akustycznych na ścianach i suficie. Nie zapominajmy również o podłodze, gdzie warto umieścić dywaniki o gęstym splocie, aby uniknąć zbędnych odbić dźwięku. Poprawa akustyki pomieszczenia jest ogólnie bardzo korzystna, ponieważ nawet najlepsze i najdroższe systemy dźwiękowe nie brzmią dobrze w przypadku pomieszczeń z echem lub zbyt dużą ilością basów. W przypadku Sonos Roam niskie częstotliwości dzwiękowe sprawdzają się bardzo dobrze na zewnątrz, gdzie nie ma ścian do odbijania dźwięku, ale wewnątrz pomieszczeń mogą być nieco zbyt przytłaczające, co może przeszkadzać w słuchaniu muzyki.

Głośniki roamingowe

Brakuje precyzji i rytmiczności głośników audiofilskich, ale nie można oczekiwać pełnej i doskonałej jakości dźwięku od głośnika tej wielkości.

Zamiana dźwięku (Sound Swap) to jedna z najlepszych funkcji Sonos Roam, która umożliwia przesłanie dźwięku z Roam na najbliższy dostępny głośnik Sonos i odwrotnie. Testowaliśmy funkcję Zamiany Dźwięku, łącząc ją z dwoma głośnikami Sonos One i subwooferem Sonos Sub, i działała ona płynnie. Jak wspomnieliśmy, ta funkcja działa również w drugą stronę, dzięki czemu można przekazać dźwięk z innego głośnika na Roam.

Mimo że skupia się na przenośności, Roam jest w pełni zintegrowany z systemem Sonos, co oznacza, że można go używać jako część wielopomieszczeniowego ustawienia audio lub sparować dwa głośniki w trybie stereo.

Rozpoczęcie korzystania z Sonos Roam wymaga podłączenia go do sieci Wi-Fi za pomocą aplikacji Sonos S2. Konfiguracja głośnika zajęła zaledwie kilka minut.

Sonos Roam obsługuje także głosowe asystentki Google Assistant i Alexa. Za pomocą wybranej asystentki można przekierować dźwięk z głośnika, kontrolować inne inteligentne urządzenia w domu i to wszystko bez konieczności korzystania z Wi-Fi.

Konfiguracja Sonos Roam z Google Assistant jest niezwykle prosta: aplikacja Sonos kieruje użytkownika do aplikacji Google Home w celu wykonania ustawień. Zauważyliśmy, że mikrofony były w stanie wyraźnie nas słyszeć, nawet przy umiarkowanej głośności muzyki.

Podsumowanie

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru ten głośnik oferuje potężną wydajność z wyjątkowym basem. Głośnik jest wyposażony w dwie klasy H wzmacniaczy, wysokowydajny napęd, który według Sonosa zwiększa wydajność dźwięku i zasięg audio, a także doskonały głośnik niskotonowy i głośnik wysokotonowy. Chociaż dźwięk nie wypełnia przestrzeni tak jak w przypadku większego Sonos Move, dzięki inteligentnemu projektowi Roam zapewnia jedno z najlepszych brzmień wśród przenośnych głośników.

Sonos Roam łatwo można zintegrować z istniejącym systemem Sonos, to doskonały przenośny głośnik o potężnych basach, idealny do użytku na zewnątrz. Jego cena jest dość wysoka w porównaniu do innych przenośnych głośników na rynku. Chociaż jakość dźwięku jest naprawdę dobra, niskie częstotliwości basów mogą być uciążliwe, a rytmika mogłaby być lepsza.

Google Assistant lub Alexa można używać tylko przez połączenie Wi-Fi, więc nie można korzystać z tych inteligentnych funkcji domowych za pośrednictwem Bluetooth.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy