Przetestowaliśmy projektor dźwięku Samsung HW-Q800A!soundbar samsung-hw-q800a

Samsung HW-Q800A to aktywna belka dźwiękowa oferująca funkcje zbliżone do systemów 3.1.2 kanałowych oraz wyposażona w aktywny subwoofer dla potężnych basów. Całkowita moc wynosi 330 watów. Jest kompatybilna z formatami dźwięku Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Surround, DTS: X, Dolby Digital i DTS Digital Surround. Posiada także złącza HDMI i optyczne cyfrowe, a także obsługę Wi-Fi i Bluetooth. Subwoofer można bezprzewodowo podłączyć.

Inne funkcje Samsunga HW-Q800A Soundbar

kontroll remoto hw-q800a

Wyposażony w funkcje ARC, 4K Video Pass i HDR. Możliwość sterowania za pomocą urządzeń z systemem iOS. Wymiary głośnika dźwiękowego wynoszą 98 × 11,5 × 6 cm, a subwoofera 40,3 × 40,3 × 21 cm.

Samsung HW-Q800A jest kompatybilny z systemami multiroom, co pozwala na jednoczesne korzystanie z ulubionej muzyki w wielu pomieszczeniach. Funkcja ARC umożliwia podłączenie telewizora za pomocą kabla HDMI. Dzięki funkcji 4K Video Pass filmy o wysokiej rozdzielczości są doskonale odtwarzane. Soundbar można sterować za pomocą pilota.

Krótka recenzja

Pozytywy: Doświadczyliśmy potężnego, wciągającego dźwięku wypełniającego pomieszczenie, a subwoofer dostarczał doskonałe basy. Kompaktowy i atrakcyjny design ułatwia jego umieszczenie.

Negatywy: Wiele funkcji wymaga nowego i zaawansowanego telewizora Samsung, a system 3.1.2 kanałowy mógłby oferować więcej kanałów. Soundbar jest stosunkowo drogi.

Szczegółowa recenzja
Dla miłośników filmów, Samsung Q800A to niezaprzeczalnie najbardziej rozbudowany, przekonujący i szczegółowy soundbar, jaki można zdobyć w tej cenie. Subwoofer dostarcza intensywnych basów, a system jest na tyle dobrze wykonany, że nawet przy ogromnej głośności oglądanie filmów akcji nie powoduje trzasków, szumów ani zniekształceń.

Dla miłośników muzyki i audiofilów basy czasem mogą być zbyt wyraziste, dlatego polecamy raczej soundbar Sonos. Samsung Q800A prezentuje się doskonale i można go łatwo umieścić pod większością telewizorów.

Q800A oferuje system 3.1.2 kanałowy, podczas gdy nieco droższy LG SP9YA ma system 5.1.2 kanałowy. Technologia Samsung Acoustic Beam pozwala jednak na osiągnięcie efektu dźwięku wielokanałowego, wykorzystując szerszy i bardziej rozbudowany obraz dźwiękowy.

Jeśli posiadasz telewizor Samsung, możesz również skorzystać z korzyści wynikających z nowych funkcji automatycznej optymalizacji dźwięku Space Fit / Adaptive Sound +.

Q800A obsługuje dekodowanie DTS: X i Dolby Atmos. Dodatkowo oferuje pełne wsparcie dla eARC, wbudowany głosowy asystent Amazon Alexa oraz możliwość aktualizacji oprogramowania. Jego dźwięk jest dokładny, potężny, dynamiczny i realistyczny.

Wygląd

Wygląd HW-Q800A jest niemal identyczny z modelem Q800T z 2020 roku. Może to być rozczarowujące dla niektórych użytkowników, ale wygląd poprzedniej wersji był wystarczająco udany, więc nie było rzeczywiście potrzeby wprowadzania zmian w tej kwestii, naszym zdaniem.

Główny głośnik i subwoofer są oba solidnie zbudowane, ale można je ukryć obok kanapy lub pod stołem, nie tracąc jakości dźwięku. Na soundbarze znajduje się mały wyświetlacz LED. Jeśli chcesz zamontować go na ścianie, Samsung dostarcza niezbędne uchwyty i śruby do zamocowania.

Jednak HW-Q800A różni się od swojego poprzednika dzięki nowemu systemowi Adaptive Sound + / Space Fit, który optymalizuje dźwięk w zależności od warunków w pomieszczeniu. Ta funkcja jest jednak dostępna tylko wtedy, gdy soundbar jest podłączony do jednego z nowych telewizorów QLED Samsunga (od serii Q70A wzwyż).

Również nowością w przypadku Q800A jest automatyczny wzmacniacz, który potrafi wykryć głośny hałas otoczenia w pomieszczeniu i dostosować dźwięk odpowiednio, dzięki czemu nie przegapisz ważnych dialogów.

Podobnie jak jego poprzednik, Q800A obsługuje dekodowanie Dolby Atmos i DTS: X dzięki technologii eARC, pozwalając na bezstratne przesyłanie dźwięku w formie obiektowej przez HDMI z kompatybilnych telewizorów eARC. System HDMI obsługuje także konwersję wszystkich głównych formatów HDR, w tym HDR10+ i Dolby Vision. Trochę zawodem jest to, że znajduje się tylko jeden gniazdo HDMI dołączone do wyjścia eARC-kompatybilnego.

hw-q800-a wejścia, wyjścia

Mimo że obsługuje formaty HDR10, HDR10+ i Dolby Vision, nie obsługuje przesyłania w rozdzielczości 4K z częstotliwością 120 Hz.

Posiada wejście audio optyczne, a także bezprzewodowe połączenia Wi-Fi, Bluetooth i AirPlay 2. Bezprzewodowe połączenie jest najłatwiej dostępne za pomocą aplikacji Samsung Smart Things dostępnej na iOS i Android.

SmartThings umożliwia korzystanie z różnych usług muzycznych, głównie Spotify, Deezer, Amazon Music i Samsung Music, a soundbar obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików audio o wysokiej rozdzielczości.

Jeśli nie słuchamy źródła Dolby Atmos ani DTS: X, możemy wybierać spośród czterech różnych trybów przetwarzania dźwięku. Tryb podstawowy odtwarza tylko przychodzący dźwięk bez przetwarzania. Tryb Surround przetwarza źródła Dolby Atmos / DTS: X, a tryb Adaptive Sound analizuje źródła dźwięku i ciągle próbuje je optymalizować w zależności od warunków. Na koniec jest tryb Game Pro, który idealnie dostosowuje dźwięk do gier.

Testowaliśmy

Soundbar Samsunga testowaliśmy w dość dużym pomieszczeniu kinowym. Pokój był w pełni wyposażony, aby zapewnić doskonałe wrażenia z kina domowego. Nasze pomiary wykazały nieskazitelną akustykę. Wcześniej właściciel zadbał o akustyczną obróbkę ścian i sufitu pomieszczenia. Na ścianach znajdują się plakaty filmowe i akustyczne panele z nadrukowanymi gwiazdami, a futurystycznie wyglądające difuzory parametryczne zapewniają odpowiedni dźwięk. Przed dużymi oknami i drzwiami na taras zawieszone są też ciężkie zasłony izolujące marki Brawa, które dzięki grubemu i gęstemu materiałowi przyczyniają się również do redukcji echa i poprawy akustyki.

pokrywa hw-q800a-søn

Dzięki formatom dźwięku Dolby Atmos i DTS: X, Q800A okazał się wyjątkowo potężny. Dostarczał czysty i dynamiczny dźwięk bez zniekształceń, nawet przy dużej głośności. Otrzymaliśmy szczegółową, wyrafinowaną i przestrzenną scenę dźwiękową. Szczegóły były wyraźnie słyszalne, bez przytłaczania dźwięków tła. Czasem wydawało się, że dźwięki dochodzą zza obrazów, ale nie przeszkadzało to w znaczący sposób. Jeśli basy wydają się zbyt przytłaczające, można je łatwo dostosować za pomocą korektora dźwięku i ustawień kanałów.

Soundbar ten wywołuje autentyczne wrażenia dźwiękowe, co stanowi miłą niespodziankę w przypadku kompaktowego systemu 3.1.2 kanałowego. Dotychczas mówiliśmy głównie o obsłudze formatów Dolby Atmos i DTS: X przez Q800A. Jednak Q800A radzi sobie również bardzo dobrze z mniej wyszukanymi źródłami dźwięku. Każde źródło brzmi czysto, mocno, zaskakująco dynamicznie, imponująco przestrzennie i szczegółowo. Faktycznie, nawet w przypadku mieszanki 7.1 i 5.1, otrzymujemy niemal atmosferyczne wrażenia.

Brak oddzielnego trybu muzycznego to pewien mankament. Domyślne ustawienia mogą brzmieć agresywnie i zbyt gęsto w przypadku niektórych rodzajów muzyki (np. rocka i utworów orkiestrowych).

Dzięki mocy Q800A, szerokiej i przestrzennej scenie dźwiękowej oraz dynamicznemu zakresowi możemy oczekiwać czystego dźwięku zarówno w przypadku filmów, jak i muzyki, bez zniekształceń.

Nowe funkcje Q800A można wykorzystać w połączeniu z nowym kompatybilnym telewizorem Samsung, takimi jak Q Symphony i nowy Sound Optimiser. Kombinacja głośnika soundbaru i głośników telewizora sprawia, że efekty wertykalne wydają się bardziej bezpośrednie, a Q-Symphony pomaga podnieść dźwięk nieco wyżej.

Korzystając z mikrofonów Q800A i kompatybilnych telewizorów Samsung, możemy skorzystać z funkcji kalibracji dźwięku. Dzięki temu dźwięk soundbaru / Q Symphony staje się znacznie bardziej zrównoważony, kontrolowany, szczegółowy i przekonujący.

PODSUMOWANIE

Ten soundbar obsługuje najnowsze systemy dźwięku oparte na obiektach i zachowuje czysty i nieskazitelny dźwięk nawet przy dużym poziomie głośności. Aby wykorzystać funkcje Q Symphony i Adaptive Sound +, potrzebny jest kompatybilny telewizor Samsung. Mogłaby oferować więcej kanałów, chociaż w dźwięku to nie rzuca się tak bardzo w oczy. Cena jest dość wysoka, więc jeśli masz ograniczony budżet, to może nie być to soundbar dla ciebie. Trochę zbyt agresywny brzmieniowo, więc polecamy go raczej osobom, które przede wszystkim chcą go używać do oglądania filmów.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy