Testowaliśmy wzmacniacz kina domowego Yamaha RX-V4A!

Najpierw przyjrzyjmy się krótkiemu przeglądowi RX-V4A:

ZALETY:

 • Nowoczesny, schludny design
 • Bezprzewodowe głośniki surround
 • 4K Ultra High Definition, z możliwością aktualizacji do 8K
 • Opracowany przez Yamahę optymalizator akustyczny
 • Doskonała kompatybilność z zaawansowanymi formatami wideo
 • Dostępność usług streamingowych
 • Wysokoobrotowy wzmacniacz
 • Doskonałe wrażenia z gier
 • Łatwa konfiguracja i obsługa

WADY:

 • Brak kompatybilności z wiodącymi formatami dźwięku przestrzennego, takimi jak Dolby Atmos
 • Brak obsługi kanałów przednich
 • Brak gniazda IEC
 • Wygląd trochę tandetny

Cechy Yamaha RX-V4ARecenzja odbiornika Yamaha RX-V4A

Liczba kanałów: 5.1, Moc wyjściowa: (1 kHz, napęd jednego kanału) 145W (6 omów, 0,9% THD), Moc wyjściowa: (20Hz-20kHz, napęd dwóch kanałów) 80W (6 omów, 0,09% THD), 4 wejścia HDMI, 1 wyjście HDMI z przetwarzaniem 4K Ultra HD, dekodowaniem dźwięku HD (DTS-HD, True-HD), Bluetooth i WiFi, 1 wejście optyczne, 1 wejście cyfrowe koaksjalne, 3 wejścia audio analogowe na tylnej stronie. Wymiary wzmacniacza: 435 x 171 x 377 mm, waga 8,8 kg. Posiada również tuner AM/FM.

Wejścia RX-V4A

Yamaha oferuje szeroką gamę wzmacniaczy A, aby zaspokoić różnorodne potrzeby klientów. Wcześniej testowaliśmy już wzmacniacz Yamaha RX-V6A i zrobiliśmy bardzo pozytywne wrażenie. Dlatego zainteresowało nas, co może zaoferować model RX-V4A, który jest dostępny w bardzo przystępnej cenie.

Design i Budowa

Błyszczący, czarny wzmacniacz ma nowoczesny, schludny wygląd, który jest niezwykle atrakcyjny. Dzięki zaokrąglonym krawędziom ma delikatny, miękki kształt. Yamaha zminimalizowała ilość przycisków, co sprawia, że wygląd jest bardziej przejrzysty i schludny. Na środku przedniego panelu znajduje się dość duży pokrętło głośności, a po jego prawej stronie przycisk wyboru źródła. Między tymi dwoma przyciskami znajduje się dwuwierszowy wyświetlacz, a na dole panelu znajdują się złącza i przyciski dotykowe. Na dole znajduje się port USB, mikrofon YPAO i gniazdo na słuchawki.

Mikrofon YPAO

Mikrofon YPAO
Mikrofon YPAO (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer) analizuje akustykę pomieszczenia, a następnie dokonuje dokładnych regulacji, aby zapewnić najlepszy dźwięk dostosowany do pomieszczenia.

Dzięki wysokiej wydajności wzmacniacza zapewnia on stabilny i czysty dźwięk, doskonale nadający się do muzyki o wysokiej rozdzielczości lub do kina domowego. Dzięki temu urządzeniu zawsze zapewnisz ciągłą transmisję sygnału.

Współpracuje z Alexą i Asystentem Google. Dzięki funkcji AirPlay 2 możesz przesyłać muzykę z urządzeń Apple iOS za pomocą Siri.

W tym RX-V4A

Kompresor Yamaha Compressed Music Enhancer wykorzystuje zaawansowaną cyfrową obróbkę sygnału za pomocą specjalnych algorytmów do przywracania utraconych danych, dzięki czemu dźwięk zawsze brzmi tak, jak powinien.

System Cinema DSP 3D
Własny, opatentowany system Yamaha Cinema DSP 3D oferuje 17 programów DSP do tworzenia różnych przestrzeni dźwiękowych, umożliwiając uzyskanie dźwięku teatralnego lub koncertowego, zgodnie z twierdzeniem producenta.

Kompatybilność z 8K
Wzmacniacz Yamaha ma wyjście HDMI i 4 wejścia HDMI kompatybilne z 8K. Oczywiście obsługuje także rozdzielczość 4K/120 Hz. Ten model jest także kompatybilny z większością zaawansowanych formatów wideo, w tym z formatami HLG, HDR10, Dolby Vision i HDR10+.

Jeśli chcesz doskonałego doświadczenia z gry, RX-V4A gwarantuje czysty i bezbłędny wynik dzięki obsłudze VRR i 4K/120Hz. Funkcje ALLM i QFT zapewniają płynne, dynamiczne i bezproblemowe wrażenia z gry.

Funkcja bezprzewodowych tylnych głośników
Funkcja bezprzewodowych tylnych głośników eliminuje niepotrzebne przewody. Ten model można łączyć z głośnikami Yamaha MusicCast 20 lub 50, co eliminuje konieczność stosowania wielu kabli.

System MusicCast
Dzięki systemowi Yamaha MusicCast możesz sterować wszystkimi kompatybilnymi produktami za pomocą smartfona, Asystenta Google lub Amazon Alexa. Bez względu na to, czy chcesz odtwarzać tę samą muzykę w różnych pomieszczeniach, czy różne utwory, Yamaha RX-V4A umożliwia to za pomocą aplikacji MusicCast.

Jakość Dźwięku i Wydajność

Ten amplituner AV oferuje 17 programów DSP do tworzenia różnych przestrzeni dźwiękowych. Yamaha zbiera dane akustyczne z klubów muzycznych i słynnych sal koncertowych z całego świata, potrafiąc dostarczyć wrażenia koncertowe lub teatralne w domowym otoczeniu.

Menu jest przejrzyste i logiczne, choć mogłoby być trochę bardziej szczegółowe. Jakość dźwięku jest realistyczna, przestronna, dokładna i wyrazista. Bas jest odpowiedni, ale nieco ustępuje droższym urządzeniom pod względem mocy. Jeśli jesteśmy fanami intensywniejszego basu, warto zastanowić się nad zakupem subwoofera.

Analizując akustykę pomieszczenia, optymalizator akustyczny wzmacniacza dostosowuje dźwięk do pomieszczenia. Odzyskuje skompresowany dźwięk, dzięki czemu możemy usłyszeć dźwięk oryginalny w czysty i wierny sposób. Oczywiście, do osiągnięcia doskonałej akustyki nie wystarczy używanie programu kalibracji pomieszczenia; musimy również myśleć o akustycznym przetwarzaniu ścian, sufitów, podłóg i okien naszych pomieszczeń!

Pokój, w którym przeprowadzono test wzmacniacza, był średniej wielkości pokojem kinowym. Warunki akustyczne pomieszczenia były optymalne, z paneleami dyfuzyjnymi na ścianach i szerokopasmowymi panelami akustycznymi dbającymi o odpowiednie zarządzanie dźwiękiem. Na podłodze umieszczono dywan akustyczny, który nie tylko poprawia dźwięk, ale również tworzy przytulny, ciepły nastrój. W trakcie testu wzmacniacz został sparowany z parami głośników Magnat Transplus 1500.

Podsumowanie

Ten wzmacniacz oferuje doskonałą jakość dźwięku w przystępnej cenie. Ma nowoczesny, młodzieżowy wygląd, choć niektóre elementy mogą wydawać się nieco tandetne (np. pokrętło głośności nie jest zbyt stabilne i niezbyt estetyczne, ale w rzeczywistości większość osób steruje urządzeniem za pomocą pilota, więc to nie jest zbyt duży problem). Jest zdolny do czystego, pięknego dźwięku, jest przestronny i przyjemny w odsłuchu, a niskie tony również wypadają całkiem dobrze, choć jeśli szukasz intensywniejszego basu, lepiej wybrać większego brata, Yamahę RX-V6A. RX-V4A dostosowuje dźwięk dokładnie do pomieszczenia. Aplikacja Music Cast pozwala na pozbycie się problemów związanych z kablami i bałaganem. Jako wadę można wymienić brak kompatybilności z Dolby Atmos, ale w tej cenie jest to akceptowalne. Mimo to posiada wiele dodatkowych funkcji.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy