Przetestowaliśmy głośnik Klipsch Forte III!

W latach 70. firma Klipsch rozwijała się i z czasem pojawiła się potrzeba rozszerzenia gamy oryginalnych głośników Klipsch. Oryginalny Klipsch Forte został wprowadzony na rynek w 1985 roku. Klipsch zatrudnił młodych, kreatywnych inżynierów do opracowania nowszych, bardziej nowoczesnych modeli głośników Klipsch. Grupa młodych inżynierów, w tym Gary Gillum (który dołączył do Klipsch w 1974 roku), Jim Hunter, a później Roy Delgado, wnieśli swoje umiejętności i pasję do stworzenia trzeciego modelu Klipsch Forte. Klipsch zaprojektował zaawansowaną komorę bezechową, na którą Klipsch uzyskał patent w 1983 roku.

Recenzja kolumn Klipsch Forte III

Cechy

3-drożny głośnik przedni, wymiary :33 x 91,4 x 41,9 cm, impedancja 8 Ohm, minimalne pasmo przenoszenia :38 Hz, maksymalne pasmo przenoszenia 20000 Hz, częstotliwość zwrotnicy 650/5200 Hz, średnica głośnika wysokotonowego 25 mm, średnica głośnika niskotonowego 38 mm, średnica głośnika nisko-średniotonowego 44 mm.

Konstrukcja

Pod kierownictwem Paula W. Klipscha, Gary Gillum rozpoczął pracę nad projektem głośnika, który wytwarzałby więcej basu z mniejszej obudowy. Eksperymentując z pasywnymi radiatorami lub głośnikami “dronowymi”, jak nazywali je inżynierowie Klipsch, zespół inżynierów zaprojektował głośnik, który zapewniał dobre rozciągnięcie basów z mniejszej obudowy.

Forte III wyposażono w zaktualizowany 12-calowy głośnik niskotonowy z większą cewką drgającą. Przetworniki średnio- i wysokotonowe Forte III to najnowocześniejsze przetworniki tytanowe. Skutkuje to dokładniejszym i pełniejszym dźwiękiem. Nowa zwrotnica głośników Forte III również została starannie przeprojektowana.

Dostępna w czterech kolorach obudowa głośników Forte III wykonana jest z forniru z prawdziwego drewna i mieści w sobie 305-milimetrowy głośnik niskotonowy z kompozytową membraną K-281; głośnik średniotonowy z membraną K-703-M oraz głośnik wysokotonowy z membraną K-79T. System wyposażono również w 381-milimetrowy pasywny radiator, który wykorzystuje ciśnienie akustyczne generowane przez subwoofer. Dodano zupełnie nową zwrotnicę, działającą w zakresie od 650 Hz do 5,2 kHz, z podwójnym (bi-wire) terminalem z tyłu.

Ustawienia

Trzeba podziwiać, jak piękny jest zestaw głośników Klipsch Forte III. Głośniki te są produkowane ręcznie w fabryce Klipsch w Hope, Arkansas. Testowane przez nas głośniki są wykończone w błyszczącym czarnym, popielatym kolorze, a wykończenie jest niezwykle imponujące.

Nieprzezroczysta czarna maskownica głośnika jest bardzo estetyczna i sugestywna. Zgodnie z instrukcjami zawartymi w podręczniku Klipsch, umieściliśmy głośniki przy tylnej ścianie i w rogach. Producent zaleca pozostawienie pewnej przestrzeni pomiędzy głośnikiem a ścianą. Jeśli wolisz, możesz umieścić głośnik znacznie bliżej tylnej ściany niż zwykle. Pozostaw około 10-15 cm od tylnej ściany, a uzyskasz poważną odpowiedź basową. Ta metoda umieszczenia działała słyszalnie dobrze. Klipsch zaleca również, aby podczas ustawiania głośników zadbać o to, aby głośniki średniotonowe i wysokotonowe promieniowały w kierunku pozycji siedzącej słuchacza.

Testy Klipsch Forte III

Głośniki testowaliśmy w dużej sali kinowej, w połączeniu ze wzmacniaczem Onkyo TX NR676. Pomieszczenie pod względem akustycznym było niemal idealne, a panele dźwiękochłonne i dyfuzory akustyczne prawie wyeliminowały wszelkie problemy z dźwiękiem, ale sufit będzie wymagał kilku przednich paneli rozpraszających, aby uzyskać nieskazitelny efekt. Ulepszenia akustyczne są niezbędne przy projektowaniu pomieszczeń kina domowego, a bez nich nawet najlepszy, najnowszy i najdroższy sprzęt audio i hi-fi rozczaruje. Fale stojące i echo mogą znacznie zmniejszyć przyjemność z oglądania filmów lub słuchania muzyki.

Przetestowaliśmy Forte III w różnych stylach muzycznych. Podczas testów doświadczyliśmy dynamicznego i szczegółowego dźwięku. Klipsch Forte III zapewniał czysty, wyraźny i szczegółowy dźwięk. Bas był imponująco czysty. Dźwięk wypełniał pomieszczenie. Dźwięk był zrównoważony i optymalnie kontrolowany. Brakowało głębokiego basu i wyrafinowania. Wzmacniacz o mocy 200 W może dostarczyć mniej mocy dla danego poziomu ciśnienia akustycznego. Skutkuje to większą stabilnością, lepszą kontrolą i mniejszymi zniekształceniami.

Pasywny bas

Jedną z głównych zalet głośnika Forte III jest lepsza kontrola nad dyspersją dźwięku. Kierując fale dźwiękowe w stronę słuchacza, głośnik unika odbić od ścian, które mogą zmniejszyć obraz stereo. W przypadku Forte III, Klipsch zdecydował się zamontować pasywny element basowy z tyłu. 15-calowy element nie jest w żaden sposób połączony z filtrem zwrotnicy, ale został zaprojektowany w celu dodania dodatkowej masy do basu. Przykładowo, nie wpływa on na pasmo przenoszenia.

Te przystojne głośniki mają do 92 cm wysokości, obite są tkaninowymi maskownicami, ale jak na swoje rozmiary są w stanie uzyskać poważną moc. Według Klipsch, głośniki mogą dostarczyć do 116 dB ciśnienia akustycznego. Głośnikom Klipsch brakuje podstawy basowej i nie brzmią tak wyrafinowanie, jak na przykład para głośników Dynaudio.

Podsumowanie

Piękny wygląd zewnętrzny i świetny, czysty dźwięk z lekką dynamiką charakteryzują ten głośnik. Szczegóły, średnie i wysokie zakresy były w porządku, zapewniając przestronny i przewiewny produkt. Zarówno sekcje instrumentalne, jak i wokalne brzmiały wyraźnie i ostro. Basy były adekwatne, choć najniższe tony można było nieco poprawić. Niezależnie od tego, czy szukasz idealnych głośników do kina domowego, czy do słuchania muzyki, Forte III to doskonały wybór dla każdego. Jego rozmiar oznacza, że nie jest zbyt trudny do ustawienia. Gdyby nie brak głębokiego basu, przyznalibyśmy produktowi Klipscha ocenę doskonałą.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy