Wypróbowaliśmy głośnik podłogowy Dali Oberon 5!

Peter Lyngdorf założył firmę Audiophile Loudspeaker Industries w 1983 roku. Siedziba DALI znajduje się w miejscowości Nørager w Danii. Seria Oberon dzięki swojej przystępnej cenie i zaawansowanej technologii szybko zdobyła popularność wśród użytkowników.

Dali Oberon 5

Specyfikacje:

kolory oberon-5

Zakres częstotliwości (± 3 dB): 39 – 26 000 Hz, czułość (2,83V / 1m): 88 dB, nominalna impedancja: 6 Ohm, maksymalne SPL: 108 dB, zalecana moc wzmacniacza: 30 – 150 W, częstotliwość przekształcenia: 2 400 Hz, głośnik wysokotonowy: 1x miękka kopułka o średnicy 29 mm, głośnik niskotonowy/średniotonowy: 2 x 5¼”, harmoniczne tłumienie bas-refleksu: 43 Hz.

oberon-5-de

Kompaktowe, podłogowe głośniki Oberon 5 mierzą zaledwie 83 cm wysokości i nieco ponad 16 cm szerokości, a ich waga wynosi 10,8 kg. Te rozmiary oznaczają, że będą dobrze pasować do większości pomieszczeń, nie dominując wizualnie tak bardzo, jak większe głośniki. Obudowa głośnika wykonana jest z płyt MDF i dostępna jest w czterech różnych wykończeniach: czarny orzech, biały, ciemny orzech i jasny dąb. Ta konstrukcja zapewniła bardzo sztywną obudowę głośnika, z solidnymi wzmocnieniami w kierunku poprzecznym. Przedni panel ozdabia zdejmowana kratka, a z tyłu znajduje się jedna para złączy głośnikowych. Wygląd głośników jest starannie zaprojektowany i wykonany, ale w tej cenie dostajemy powierzchnię wenecką, a nie prawdziwe drewno.

Model Oberon 5 wyposażony jest w parę głośników niskotonowych/średniotonowych o średnicy 13 cm i nieco większy niż zwykle głośnik wysokotonowy o średnicy 29 mm z miękką kopułką. Dali twierdzi, że jest to bardziej wydajne i wymaga mniejszego ruchu, aby osiągnąć daną poziom głośności, co zmniejsza zniekształcenia cewki głośnika. Jest wyposażony w chłodzenie ferrofluidowe i membranę o ultralekkiej strukturze. W głośnikach niskotonowych/średniotonowych używany jest konus z włókna drzewnego/papierowego o dużej sztywności i niskiej rezonansie, co zapewniają jego farost/finomszemcsés papírpép. Inżynierowie projektujący ulepszyli napęd i zawieszenie, aby zoptymalizować szczegółowość, czystość i dynamikę dźwięku. Trzy jednostki napędowe są połączone za pomocą jednoprzewodowego układu krzyżowego, co daje czułość 88 dB/W/m i nominalną impedancję 6 omów.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie, głośniki Oberon 5 najlepiej umieścić trochę dalej od ściany tylnej. DALI zaleca umieszczenie głośnika w odległości od ściany od 15 cm do 80 cm i pozostawienie kratki głośnika na swoim miejscu. Odległość głośnika od ściany ma wpływ na brzmienie, im większa odległość, tym więcej basów uzyskamy; w większym pomieszczeniu 50 cm odległości było optymalne, a w mniejszym 30 cm. Do głośników dołączone są nóżki kolce i gumowe podkładki, które pomagają odseparować głośniki od podłogi i minimalizować wibracje.

Oberon 5 ma klasyczną konstrukcję bass-reflex z portem skierowanym do tyłu. Jego rzekoma czułość wynosi 88 dB, zakres częstotliwości mieści się między 39 Hz a 26 kHz. Producent twierdzi, że punkt przecięcia wynosi 2,4 kHz, a port bass-reflex jest dostrojony do 43 Hz. Dzięki odpowiedniej czułości i nominalnej impedancji 6 ohmów, większość wzmacniaczy nie powinna mieć problemów z napędzeniem głośników Oberon 5, producent zaleca moc wzmacniacza między 30W a 150W.

Podczas produkcji Oberona firma używa opatentowanej technologii magnetycznej SMC, którą wcześniej stosowano tylko w droższych głośnikach. Zaawansowana technologia magnetyczna ma eliminować zniekształcenia. Głośnik niskotonowy/średniotonowy posiada cewkę o czterech warstwach, z rdzeniem aluminiowym i cienkościennej zewnętrznej rurce miedzianej, co sprawia, że jest lekka i wytrzymała.

Dźwięk

Czy testowy protokół Oberon 5

Oberon 5 zostali przetestowani w niewielkim salonie o idealnej akustyce, używając wzmacniacza AV Marantz SR6015 w parze z głośnikami. Dzięki wcześniejszemu dostosowaniu akustyki pomieszczenia nie znaleźliśmy żadnych wad w przestrzennym brzmieniu. W rogach umieszczono pułapki basowe, a na ścianach zamontowano panele akustyczne i dyfuzory Art, co stworzyło zbalansowane i harmonijne brzmienie.

Najpierw przetestowaliśmy głośniki w kontekście muzyki. Podczas słuchania Symfonii nr 5 e-moll Czajkowskiego mieliśmy wrażenie, że orkiestra gra tę wspaniałą kompozycję tuż przed nami. Głośniki te są wrażliwe, a ich brzmienie jest zachwycające i przyjemne. Oberony przekazywały dźwięki z dynamiką, rytmiczną precyzją i czystością. Otrzymaliśmy rozszerzone, wyraziste i pełne dźwięki.

Kolejnym krokiem było przetestowanie głośników podczas odsłuchu świeżego hitu “Cha Cha Cha” grupy Goodboys, a następnie przyszedł czas na oglądanie filmów. Oglądaliśmy film “Ulubieniec” z 2019 roku. Dostaliśmy bardzo szczegółowe wykonanie, a podczas słuchania muzyki instrumenty i wokal były dobrze oddzielone, podczas oglądania filmów dialogi były dobrze zrozumiałe.

Odważna, ale zrównoważona jakość dźwięku wysokotonowego idealnie współgra z wydajnością średniotonową głośnika.

Dali Oberon 5 świetnie radzą sobie nawet z subtelnie zmieniającym się tonem, basy brzmią odpowiednio mocno, a delikatna dynamika tworzy przyjemne brzmienie. Pomimo swoich kompaktowych rozmiarów głośniki osiągają odpowiednią głośność. Basy były czasami nieco zbyt dominujące, co nieco przytłumiło żywe, wyraziste dźwięki wysokotonowe.

Podsumowanie

Duński głośnik podłogowy, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, oferuje imponujące brzmienie. Jego smukła i atrakcyjna konstrukcja, starannie zaprojektowana i wykonana, pozwala mu doskonale wpasować się w pomieszczenia o różnych rozmiarach i stylach, bez dominowania wizualnie ani nie przytłaczania przestrzeni. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, cechuje go szeroka scena dźwiękowa, dynamika i pełnia. Głośnik doskonale odtwarza różne rodzaje muzyki, bez zmęczenia słuchu, co pozwala słuchać przez godziny. Basy czasami wydawały się zbyt dominujące, ale wysokie tony brzmiały żywo, a średnie były idealne. Można by było uzyskać nieco bardziej przestronne i lekkie brzmienie, ale to zależy od indywidualnych preferencji. Korzystna cena pozwoli jeszcze większej liczbie użytkowników cieszyć się tym doskonałym głośnikiem.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy