Przetestowaliśmy głośnik podłogowy Fyne Audio F302!

Zespół projektantów i inżynierów Fyne Audio ma swoją siedzibę w Szkocji. Fyne Audio of Scotland oferuje kilka modeli głośników, ale jednym z najpopularniejszych jest Fyne F302. F302 to najmniejszy z dwóch modeli głośników podłogowych z podstawowej serii głośników 300, oferujący pasmo przenoszenia od 36 Hz do 28 kHz przy 90 dB (8 Ohm). F302 nie ma wszystkich najnowocześniejszych funkcji Fyne Audio, takich jak przetwornik IsoFlare lub dyfuzor BassTrax, ale ma FyneFluting, który eliminuje niepożądane echo i poprawia dokładność muzyczną.

Specyfikacje głośników Fyne Audio F302:

  • Typ głośnika: dwudrożny, tylny
  • Zalecana moc wzmacniacza (waty RMS): 30-120
  • Czułość (2,83 V przy 1 m): 90 dB
  • Impedancja znamionowa: 8 omów
  • Pasmo przenoszenia: 36 Hz-28 kHz
  • Częstotliwość zwrotnicy: 3,2 kHz
  • Wymiary: 932 x 190 x 271 mm
  • Waga: 13,3 kg

Projekt i wykonanieRecenzje głośników Fyne Audio F302

Dwudrożne, umieszczone z tyłu głośniki F302 wyposażone są w 25-milimetrową poliestrową kopułkę wysokotonową i 15-centymetrowy, wielowątkowy przetwornik średnio-niskotonowy.

Głośniki F302 mają wymiary 932 x 233 x 308 mm (wysokość x szerokość x głębokość), ważą około 13,3 kg i są dostępne w trzech wersjach wykończenia: orzech, czarny jesion i jasny dąb. Średnie i niskie tony są napędzane przez system magnesów ferrytowych. Poliestrowa kopułka jest zamontowana na czarnej plastikowej części, przykrytej maskownicą głośnika, a poniżej znajduje się Fyne Flute, czyli radiator nisko-średniotonowy z membraną wzmocnioną włóknem, otoczony gumową otoczką. Port bass reflex znajduje się z tyłu głośnika, więc konieczne jest umieszczenie przegrody w odległości co najmniej 25-30 cm od ściany. Ogólny wygląd głośnika jest nowoczesny i można go łatwo zintegrować z niemal każdym wnętrzem.

Ściana tylna F302

Zapewnia wyjątkową sztywność dzięki połączeniu wzmocnionych paneli MDF. Dodatkową sztywność uzyskano poprzez połączenie magnesu przetwornika niskich częstotliwości z usztywnieniem obudowy za pomocą absorbera rezonansu. W przypadku modeli podłogowych, cokół z kolcami zapewnia stabilność dla mocnego basu i dokładnego obrazowania stereo. Do produkcji wykorzystano wysokiej jakości, precyzyjne komponenty, w tym niskostratne cewki LF z laminowanym rdzeniem i polipropylenowe kondensatory HF. Pozłacane kondensatory głośnikowe zapewniają czystą ścieżkę sygnału.

Przetwornik F300, zaprojektowany z wielowłóknową membraną papierową do zastosowań nisko- i średniotonowych, został wzbogacony o technologię FyneFlute. Dzięki przewodzącej gumowej rolce zapewnia ona niejednorodną powierzchnię, która bardzo skutecznie eliminuje rezonanse membrany.

Głośnik wysokotonowy jest połączeniem silnego systemu magnesów neodymowych i 25-milimetrowej kopułki poliestrowej, tworząc ostre i kontrolowane szczegóły wysokich częstotliwości. Obudowa z siatką ochronną zawiera kompensator strat fazowych, który opóźnia wyjście z niektórych obszarów kopułki, aby zapewnić płynną i dłuższą odpowiedź.

Seria F300 jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących wysokiej klasy głośników podłogowych w przystępnej cenie.

Wydajność akustyczna

Para głośników została przetestowana w średniej wielkości pomieszczeniu, w którym właściciel osiągnął niemal idealną akustykę dzięki pochłaniaczom dźwięku, drukowanym panelom i rozpraszającym panelom akustycznym na ścianach. Ponieważ jedna ściana pokoju jest prawie całkowicie szklana, do uzyskania idealnego dźwięku potrzebne będą jeszcze kurtyny akustyczne. Okno i inne szklane powierzchnie odbijają dźwięk, tworząc nieprzyjemne echo, które znacznie pogarsza dźwięk, więc zdecydowanie warto użyć grubych, gęsto tkanych zasłon, aby wyeliminować echo.

Fynes oferowały subtelny, trójwymiarowy dźwięk, a efekt stereo był optymalny. Usłyszeliśmy dynamiczne tony i zwarty, mocny bas. Ich prosta konstrukcja i wydajność sprawiają, że wyróżniają się w swojej klasie.

Wysokie tony były czasami nieco zbyt słabe, więc zaleca się sparowanie ich z dobrej jakości wzmacniaczem, aby wyeliminować ten problem. Przetestowaliśmy F302 z radiowym wzmacniaczem stereo Marantz NR-1200. Bas był zwarty i kontrolowany, a dynamika była w porządku, ale dla tych, którzy lubią prawdziwy bas trzęsący ścianami, zalecany jest subwoofer. Solidna obudowa zapobiega rezonansom. Średnica była wyraźna.

Nasza opinia

Ten szkocki głośnik jest dostępny w bardzo przystępnej cenie, ale producent zwrócił uwagę na wysokiej jakości komponenty, solidną konstrukcję i potężną wydajność. Nowoczesny, czysty design przypadnie do gustu wielu osobom i wpasuje się w niemal każdy styl pomieszczenia. Dźwięk jest czysty i dynamiczny, bas intensywny, precyzyjny i kontrolowany. Średnica była wystarczająco wyraźna, a dźwięk stereo i przestrzenność były idealne. Wysokie tony nie były jednak idealne i były słabe. Brakowało również szczegółów i nie zawsze można było rozróżnić instrumenty w numerach orkiestrowych. W tym przedziale cenowym absolutnie polecamy Fyne Audio F302.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy