Przetestowaliśmy Neumann KH 120 Aktywny Monitor Studyjny!

Neumann KH 120 A to aktywny monitor studyjny, który dzięki swoim kompaktowym wymiarom łatwo znajduje miejsce w większości studiów. Główną zaletą tego produktu jest precyzyjne oddanie dźwięku, z czego Neumann słusznie jest dumny. Jeśli chcemy jakościowych monitorów studyjnych, które zapewniają bogate brzmienie, KH 120 A to jeden z najlepszych wyborów. Nie każdy monitor studyjny jest taki sam; KH 120 A pozwala nam usłyszeć materiał dźwiękowy dokładnie tak, jak powinien brzmieć.

Firmę Neumann założył Georg Neumann w 1928 roku. Znaliśmy ich głównie jako producentów mikrofonów wysokiej jakości. W 2019 roku wprowadzili na rynek swoje pierwsze słuchawki – Neumann NDH 20. Każdy ich produkt jest tworzony z myślą o jakości i precyzji. Podczas gdy wiele innych firm audio zdecydowało się na automatyzację większości procesów produkcyjnych, Neumann wciąż polega na rękodzielniczej pracy i rygorystycznym testowaniu swoich produktów, gwarantując doskonałą jakość.

Dane techniczne Neumann KH 120

Typ: Aktywny Konfiguracja zasilania: Bi-amp Zakres częstotliwości: 52Hz – 21kHz, ± 3 dB Częstotliwość podziału: 2kHz, 24dB/okt Napęd LF: 5,25-calowy kompozytowy stożek typu sandwich (50 W, 80 W szczytowo) Napęd HF: 1-calowy tweeter z tkaniny tytanowej (50W, 80W szczytowo) Całkowita moc: 100 W (180 W szczytowo) Maksymalne ciśnienie akustyczne (SPL): 111,1 dB Wymiary: 277 x 182 x 220 mm Waga: 6,4 kg

Cechy

Po wielu latach doskonalenia rejestracji dźwięku poprzez produkcję mikrofonów, firma Neumann podjęła się kolejnego wyzwania: stworzenia głośnika monitorującego, który reprezentuje dźwięk jak najdokładniej.

Neumann KH 120 to przykład precyzyjnej niemieckiej technologii dźwiękowej. Podczas produkcji zwrócono uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół, wszystko ma swoją funkcję, powstał dobrze przemyślany i precyzyjnie zaprojektowany monitor. Mimo kompaktowych wymiarów Neumann KH 120 zapewnia imponujące brzmienie, co okazało się dla nas od razu podczas pierwszych testów.

Neumann KH 120 A może być używany jako głośnik bliskiego pola lub tylny głośnik w systemach wielokanałowych. System głośnikowy korzysta z najnowszych technologii symulacji i pomiaru elektronicznego i akustycznego. Aktywny monitor studyjny zapewnia niskie zniekształcenia, ale wysoką reprodukcję częstotliwości.

Bi-amped dwudrożny monitor

KH 120 to dwudrożny system z 5,25-calowym głośnikiem niskotonowym z kompozytowego “kanapki” i 1-calowym wysokotonowym głośnikiem z tkaniny tytanowej, które są ekranowane magnetycznie. Głośnik zawiera również dwa termicznie chronione wzmacniacze klasy AB o mocy 80 W. Zapewnia to stabilność i pewność dźwięku oraz minimalizuje ryzyko przegrzania.

Pomimo, że ma “tylko” dwa wzmacniacze, dźwięk jest niezwykle czysty i zdecydowany – być może nawet lepszy niż w niektórych systemach z trzema wzmacniaczami. Obudowa głośnika jest wolna od rezonansów, co zawdzięcza masywnej konstrukcji z aluminium. Głośniki niskotonowe i wysokotonowe są chronione bardzo mocną metalową kratką.

Matematycznie modelowana dyspersja (MMD) przewodnika falowego

Neumann wyposażył KH 120 w przewodnik falowy z matematycznie modelowaną dyspersją. Pozwala to głośnikom zapewnić dokładniejszy rozkład dźwięku w poziomie i pionie, nawet w różnych pomieszczeniach o różnych właściwościach akustycznych.

Rozkład dźwięku w poziomie jest szerszy, co pozwala poruszać się w większej przestrzeni bez utraty jakości dźwięku przy bliższym miejscu słuchania. Natomiast dźwięk w kierunku pionowym ma węższą charakterystykę, co redukuje odbicia pogarszające jakość dźwięku, takie jak te pochodzące od stołu, instrumentów muzycznych czy innych obiektów. Dlatego bardzo ważne jest, aby głośniki były umieszczone na odpowiedniej wysokości.

Różne właściwości akustyczne pomieszczeń mają znaczący wpływ na dźwięk. Dlatego nie można lekceważyć akustycznego traktowania wnętrz! W studio ma to jeszcze większe znaczenie. Idealne nagranie lub inna produkcja muzyczna może powstać tylko w idealnych warunkach akustycznych. Warto zamontować na ścianach membrany głębokotonowe oraz panele z dyfuzorem na przedniej ściance. Jeśli studio ma dużo powierzchni szklanej, zalecamy umieszczanie grubych, gęstych zasłon akustycznych przed oknami.

Dzięki szerokiemu zakresowi częstotliwości KH 120 jest w stanie osiągnąć bardzo niską wartość – dokładnie 52 Hz. Dlatego nieprawdopodobne jest, żeby potrzebny był oddzielny subwoofer do niskich dźwięków. Oczywiście przy umieszczaniu głośników należy uwzględnić również wielkość pomieszczenia. Zazwyczaj im większe studio, tym bardziej prawdopodobne, że do KH 120 potrzebny będzie oddzielny subwoofer.

Dźwięk

KH 120 to jeden z najbardziej szczerych monitorów w tej kategorii cenowej. Zapewnia bardzo czystą i rzeczywistą produkcję, dzięki płaskiej charakterystyce częstotliwościowej i imponującej odpowiedzi basowej. Może pracować z bardzo dużą głośnością, więc niech nikogo nie zmyli jego rozmiar, nie będzie rozczarowany, wybierając KH 120 do swojego średniego czy małego studia. W większych studiach może jednak być potrzebny oddzielny subwoofer!

KH 120 zapewnia doskonały i intensywny dźwięk basowy. W zależności od rozmiaru studia może być konieczne uzupełnienie systemu o subwoofer. Z powodu całkowicie szczerego dźwięku może się zdarzyć, że znajdziemy błędy w naszych wcześniejszych pracach studyjnych, miksach, dlatego mogą one wymagać korekty.

Wniosek

Ten głośnik to jeden z najpopularniejszych monitorów do domowych studiów. Dźwięk jest dokładny, czysty i realistyczny. Pomimo swojego rozmiaru, ten głośnik doskonale radzi sobie nawet z najniższymi częstotliwościami w spektrum. Robi to bez wysiłku, nawet przy większej głośności. W większym studio warto sprawdzić, jak brzmią basy, i jeśli nie jesteśmy zadowoleni, prawdopodobnie będziemy musieli zdobyć dodatkowy subwoofer. Podsumowując, aktywny monitor studyjny Neumann KH 120 A to produkt, który zdecydowanie polecamy, jeśli celem jest najlepsze i najbardziej szczere odwzorowanie dźwięku.

Podobne wpisy