IK Multimedia ILoud Micro Aktywny Monitor Studyjny Test

Włoska firma IK Multimedia w ostatnich latach poszerzyła swoją ofertę o syntezatory i perkusjonalię oraz produkuje monitory studyjne. Spośród dwóch większy model, IK Multimedia iLoud MTM, to monitor bliskiego pola średniej klasy skoncentrowany na dokładnym odwzorowaniu dźwięku i neutralnym brzmieniu. Wcześniej testowaliśmy monitor studyjny iLoud MTM.

Cechy IK Multimedia ILoud MicroIK-Multimedia-iLoud-Mico-studio-monitor-test

Monitor Micro iLoud w stylu retro

MTM ma młodszego brata; IK Multimedia iLoud Micro Monitor. Ten model zawiera dwa mniejsze aktywne głośniki, każdy z 3-calowym głośnikiem niskotonowym i ¾-calowym głośnikiem wysokotonowym, a także portem basowym na przednim panelu i kalibracją EQ. Dla połączeń dostępne są jedne gniazda stereo RCA i jedno 1/8-calowe gniazdo TRS stereo. Możemy również streamować muzykę lub filmy za pomocą Bluetooth.

Monitory MTM iLoud są bardzo popularne. Ze względu na mniejsze rozmiary iLoud Micro, brak połączenia Bluetooth oraz brak wejść XLR lub ¼” TS, prawdopodobnie jest on skierowany do innego rynku. Monitory IK Multimedia iLoud Micro są naprawdę małe. Brak połączeń XLR i ¼” TS jack, więc w pewnych przypadkach musieliśmy zaopatrzyć się w dodatkowe kable. Dla podstawowej transmisji treści, takich jak oglądanie filmów, po prostu podłączyliśmy wyjście słuchawkowe naszego laptopa do głośników i rozpoczęliśmy seans filmowy.

Testowanie

Monitor studyjny iLoud Micro różni się od głośnika MTM tym, że do działania obu głośników potrzebny jest tylko jeden zasilacz. Prawdopodobnie dla ułatwienia przenoszenia zasilanie i dźwięk przesyłane są najpierw do jednego głośnika, który następnie przekazuje dźwięk i energię do drugiego głośnika.

W zależności od studia głośniki można umieścić w obu kierunkach, są wyposażone w składane nóżki, które ułatwiają separację od biurka lub półki. Na spodzie obu głośników znajduje się gniazdo do statywu mikrofonowego, dzięki czemu można je umieścić nie tylko na stole.

Podany zakres częstotliwości jest lepszy niż przeciętny, kieruje się ku 55 Hz. Przełączniki znajdujące się na tylnej części głośnika umożliwiają różne ustawienia korekcji EQ dostosowane do danego pomieszczenia.

Systemy kalibracji EQ same w sobie nie wystarczą, aby poprawić akustykę pomieszczenia. Aby akustyka pomieszczenia była odpowiednia, potrzebne są panele pochłaniające dźwięk i dyfuzory akustyczne. W studiach jeszcze ważniejsze jest, aby nagrania czy miksowane utwory były doskonałe. Ściany i sufit odbijają dźwięki, a jedynym sposobem na eliminację echa jest użycie paneli przeznaczonych do celów akustycznych.

Podczas produkcji głośników IK Multimedia iLoud Micro uwzględniono potrzeby twórców studiów i produkcji muzycznych. Od programu kalibracyjnego EQ po izolujące nóżki; oferują praktyczne rozwiązania, które pomagają w tworzeniu wysokiej jakości prac studyjnych. Głównie polecamy ten głośnik do mniejszych studiów.

Dzięki połączeniu Bluetooth możemy korzystać z usług streamingowych. Możemy oglądać Netflix czy słuchać playlisty na Spotify. Są doskonałe do tworzenia i miksowania utworów muzycznych. Niestety głośniki szybko się przegrzewają. Powinno to regulować DSP.

Wygląd

Niestety nie można usunąć osłon głośników. Chociaż te metalowe kratki służą do ochrony głośników, negatywnie wpływają na jakość dźwięku. Prawda, że jedną z głównych zalet monitorów studyjnych iLoud Micro jest ich przenośność, jednak lepiej byłoby, gdyby można było usunąć kratki głośników.

Na przednim panelu głośnika wysokotonowego znajduje się mały przewodnik falowy. Położenie głośnika wysokotonowego zapobiega zbyt szerokiemu rozprzestrzenianiu się w najwyższych pasmach. Wąska płyta deflektora eliminuje problemy z dyfrakcją, co jest konieczne, ponieważ głośnik wysokotonowy jest bardzo blisko obudowy głośnika.

Wymiary: 180mm x 195mm x 90mm, waga: 1,7 kg. Przeniesienie częstotliwości: 45Hz – 22kHz.

Werdykt

Jedną z głównych zalet tego aktywnego monitora studyjnego jest jego przenośność, dzięki kompaktowemu rozmiarowi i połączeniu Bluetooth. Dzięki korekcji DSP niskie tony brzmią czysto. Głównie polecamy go do mniejszych studiów.

Dzięki precyzyjnemu, dynamicznemu brzmieniu jest to idealny monitor referencyjny. Niezależnie od pozycji słuchania dźwięk jest emitowany czysto i równomiernie. Świetny wybór do miksowania muzyki.

Jako wady wskazalibyśmy na to, że głośniki mogą się przegrzewać podczas długotrwałego użytkowania oraz na brak możliwości usunięcia kratki głośników, co może wpływać na jakość dźwięku. Chociaż MTM oferuje bardziej zaawansowane funkcje i większy zakres, iLoud Micro stanowi dobrą alternatywę dla tych, którzy szukają mniejszych monitorów studyjnych.

Jeśli szukasz kompaktowego monitora studyjnego do użytku w domu lub w podróży, IK Multimedia iLoud Micro jest wart rozważenia. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego systemu do większego studia, MTM może być lepszym wyborem.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy